• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Automobili

Muki

Član
Tu od
31 Ožu 2014
Poruka
218
Skidal sam doboš i probal sve naštelati al opet bezuspješno.na skroz maloj uzbrdici ručna drži auto ali na malo većem brijegu ne. Značiprije mi je ručna držala dobro e onda sma jednom potegnul ručnu i čul sam da je nutra nekaj puknulo. na dizalici sam videl da desni kotač uopće nije držal kad sam ručnu do kraja potenul.Raskopal sam doboš i videl da onaj osigurač od automata(valjda se to tak zove sa zubičima kotačić)izmaknul pa ga je valjda pod opterećenjem vraćalo natrag.Složil sam ga natrag i stavil doboš,osjetil sma da mi malo po rubovima u praznom budo pakna grebe po tromni,opet skinul i vratil malo kotačićda ne grebe. tad je ručna kočila dok je auto bil na dizalici al u brijegu slabije koči od lijevog kotača,čak je i ovaj lijevi malo na šljunku počel na smik kočiti,Neznam kak da ih naštelam da jednako kočiju.? :icon_sad: Mislim da Kolega Mane ima prav na kraju bum još moral i mehaničaru dat da popravi mada ima i Muha pravo kad kaže "ostaje onaj osječaj ponosa kad nekaj sam uspješno riješiš" :drink:
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,940
Volja je večina posla koje prosječan čovjek može sam obaviti u kučnoj radinosti.
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,689
Volju imam i ja, al neke stvari je ipak bolje majstoru prepustit, pogotovo ako ne kužiš najbolje kvar.

Poslano sa mog SM-A600FN koristeći Tapatalk
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,708
Prije više godina moj je susjed bio uvjeren da može uspješno ne samo stolarske poslove raditi, nego i sam kočnice na autu popraviti.
Drugi dan poslije tog popravka kočnica s autom se zbog neravnomjernog kočenja zanio, okrenuo i zabio u nedaleku betonsku ogradu, potrgao je dva polja ograde, stup i totalno uništio auto.
Bio je u bolnici nekoliko dana.
Više nikada nije sam popravljao kočnice na autu ili traktoru.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,940
Nije za igrati ni sa strujom, sa motorkom raditi, raditi bilo kakve unutarnje interijere, ili nedaj bože vanjske (tam treba motika), putovati u prometu jer svakojakih budala u prometu ima.......
Znaš kak je rekla moja suseda? Išli bi oni na more, imaju mogučnosti, ali su čuli da su se tam neki ljudi utopili.... i nikad išli nisu....


Na način da ljudi delaju samo svoju struku odgajamo zombije koje svaki drugi u svojoj struci može za nos vuči jer ovaj nema ni sliku kak to izgleda, kolko je posla na tome i u konačnici kolko bu to koštalo.
Taj tvoj sused je imal takvo iskustvo, ali ovaj naš forumaš je očito pametniji igrač. Taj proba kak je popravil prije nego na trke krene i zato mu vrijedi pokušati pomoči, a uz to i volju ima.
 

mali.alen

Član
Tu od
13 Kol 2012
Poruka
452
Eo da napišem svoje iskustvo. Nedavno sam trebao na autu promijeniti termostat, motorić ler gasa i još neke sitnice. Dogovorim se s majstorom. Ja dođem u dogovoreno vrijeme a njega ili nema ili ima drugi auto i tako 2, 3 puta. E onda sam popiz... i uz pomoć ljudi s foruma sam zamjenio dijelove i evo hvala bogu auto normalno radi. Inače po struci nisam ni blizu automehanike, al eto volje i alata imam pa tako puno sitnica sam napravim.
 

Muki

Član
Tu od
31 Ožu 2014
Poruka
218
Prije više godina moj je susjed bio uvjeren da može uspješno ne samo stolarske poslove raditi, nego i sam kočnice na autu popraviti.
Drugi dan poslije tog popravka kočnica s autom se zbog neravnomjernog kočenja zanio, okrenuo i zabio u nedaleku betonsku ogradu, potrgao je dva polja ograde, stup i totalno uništio auto.
Bio je u bolnici nekoliko dana.
Više nikada nije sam popravljao kočnice na autu ili traktoru.

Nakon ovog posta se čovjek ipak malo zamislil i slažem se da se nije za igrati sa tim stvarima.

"Na način da ljudi delaju samo svoju struku odgajamo zombije koje svaki drugi u svojoj struci može za nos vuči jer ovaj nema ni sliku kak to izgleda, kolko je posla na tome i u konačnici kolko bu to koštalo.
Taj tvoj sused je imal takvo iskustvo, ali ovaj naš forumaš je očito pametniji igrač. Taj proba kak je popravil prije nego na trke krene i zato mu vrijedi pokušati pomoči, a uz to i volju ima." Slažem se i s ovim jedino kaj mogu reći da nisam išel raskapat samo tak pa da vidim kaj ima i čačkal na pamet nego sam prvo po netu gledal druge majstore kak rade i kak to sve skup funkcionira pogotovo za svoj model auta pa sam onda probal.Jedino kaj još mogu na kraju dodati a to je da ima i majstora svakavih (čast izuzecima) kaj te opelješe a ne naprave posao,onda bar ove manje stvari kaj nije tak komplicirano si čovjek proba sam doma napraviti.
 

Philby

Član
Tu od
21 Tra 2014
Poruka
530
Zašto je problem nakon popravke otići na tehnički i provjeriti na valjcima?
Uglavnom neće ništa naplatiti, a i ako se da koja para na piće majstoru nije neki trošak.

Lijepo se sve izmjeri, dobiješ na papiru grafike kočenja za sve točkove i znaš treba li još šta raditi ili bez brige možeš dati ključeve djetetu ili drugom članu porodice.
 
Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,422
Evo ja ću opisati kako sam radio na traktorima i autima sa bubnjevima...

Ako sam se igrao sa sajlama, onda sam većinom kupovao nove i ugrađivao jer je stare gotovo nemoguće uvijek naštimati da hvataju isto jer uvijek bude hrđavo, zajedeno, poderano itd... Bilo je i izuzetaka, ali ne previše.

Nadalje kada se sajle srede, koliko - toliko, ne trebaju ni one biti bog zna što. prelazimo na pakne. E tu treba dobro podesiti da ne bude zanošenja i koje čega.

Dakle, povuči ručnu na 1. zub (može čak i 2. kod ekstremno razj. sajli) da se sajle malo pritegnu i da se ne desi da prešpanaš pa malo digneš, on već struže kao kočija.

Nadalje štelaš pakne na tom krunastom šarafu oliti zupčaniku tako da pakne krenu lizati po dobošu s jedne i druge strane, toliko da struže, ali da možeš doboš okretati rukama bez uporabe veće sile. Kad si to odradio, raspusti ručnu i vidi dali igdje išta struže, ako ne probaj potegnuti ručnu do kraja pa okretati rukom, ako ne možeš(A nebi trebao moći), trebao bi biti spreman za pravi test. Ako struže, WD i razrada poluge gdje se kači sajla dok ne popusti.

Ako odradiš po ovako opisanom postupku, garantiram da će ručna ravnomjerno i dobro kočiti.

Savjet, ne skidaj doboš ako ima rupu kroz koju možeš gurnuti ravni šrafciger i okretati zupčanik. Ako želiš možeš skinuti doboš pa malo očistiti, ali nema potrebe.

Ako su pakne došle na par mm od nitni, nebu baš delalo, zato se možda taj zupčanik i raspao jer je preskočio.

Nek' me netko ispravi ako griješim, ali mislim da je ovo najbolji način kako to uštimati. Odradio sam par auta i traktora tom metodom i zasada da kucnem u drvo(glavu) nije nitko rekao da sam ga zahebao. Susjed je tako prošao i tehnički na kojem su ga rušili zbog ručne kočnice.
 

Muki

Član
Tu od
31 Ožu 2014
Poruka
218
Hvala AirBox :(y): to je bilo ono kaj sam zapravo tražio da netko opiše postupak kak bi se to dalo napraviti.Budem to probal napraviti pa javim kak je prošlo :icon_thumright: Inače ručna ide sad do 7 zuba možda da probam povuč prvo na 3 zub pa da onda probam doštelati desni kotač jer lijevi jače koči?
 

vocarcg

Aktivni član
Tu od
3 Ožu 2015
Poruka
897
nijesam mogao da nadjem temu za ovaj moj mali problemcic :D zanima me da li neko od clanova zna koliko trosi struje sijalica od 12v (akumulator od 12v7ah) u pitanju je led bulb? Na koji nacin se to racuna?
 
Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,422
Wh / V = Ah

Npr hoces da sijalica od 55w sija sat vremena to je 55w x 1h = 55wh / 12V = 4.58Ah po satu

E sad to je nesto ceg se ja sjecam sa tehnjckog haha mozda nisam dobro ni zapamtio pa nek me gospoda koja se vise bahcu sa strujom isprave ako grijesim, ali mislim da sam ovo dobro zapamtio jer sam pisao seminar na tu temu haha.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,580
Sve je dobro :)
Sjedni, 5.

Samo čovjek pita koliko troši LED lampa? To mora pisati na njoj, sitnim slovima (napon i struja sigurno pišu).
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,580
20W, 12V. To je halogena žarulja

Znači, vuče 20/12=1,7A.

7Ah/1,7A = ~ 4h

Ili drugačije računato:
Akumulator ima 12*7=84Wh
84Wh/20W=4,2 ~4h
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,912
Trebam zamjeniti kocione plocice na audi a4 b8, 2010 god, 2.0 tdi, 120ks, nije problem zamjena nego kako naruciti preko int, kad ukucam za ovaj tip auta ima vise ponuda raznh dimnezija, nisam vise pametan, a direkt u trgovini ovdje u njemackoj su puno skuplji nego da narucujes preko int.
 
Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,422
Broj sasije ujedno kazuje i koji su dijelovi ugradjivani na taj model. Npr. moj je 2001 i kad mi u intercarsu po sasiji traze dijelove nadju koji pasu bez da gledaju po autu jel to taj broj dijela ili ne.

A na taj auto idu 300, 314, 320 i 345mm diskovi pa ti sad znaj koje pakne pasu na slijepo, ako ne znas koju dimenziju diskova imas...
 
Na vrh