• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Automobili

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,187
Ulje na svojem HDI-ju oduvjek mijenjam na 15+ t km, inikad nije crno. Total Quartz 9000. Istina, pali ga se prosječno 2-3 put dnevno.
Na opelu benzincu je interval zamjene 30t i nakon 15t ulje izgleda kaj da je jučer nalijano. Oficir, kaj preporučaš napraviti?
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Boja ulja nis ne znaci.
Kaj mu bi skodilo da mu na 10000-12000km zmenjas?
Na hdi-u Žuto uvijek??? Valjda ga ne vozis,nego stoji.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,187
Nisi dobro razmel: na HDI-ju potamni, postane tamno simeđkasto, ali nije crno i čađavo.
Na 10t ga nikad nisam a niti ne mislim mijenjati. Pa to bi bilo bar 4 put godišnje! Bar oko 15t mi je OK.

Na benzincu ne mijenja boju.
 
Posljednje uređivanje:

mijo

Član
Tu od
31 Srp 2014
Poruka
247
Oficir, bez uvrede, ali vrhunska sintetička ulja ne gube svojstva ni nakon 30 tkm i koštaju preko 100 kn/ lit. Novijim motorima, proizvodjači sve češće propisuju izmjenu na 20-30 tkm. Na 10 se mjenja Delta i sl. Puno je opasnije ne mjenjati filter svaki put ( mnogi mjenjaju svaki drugi put ak sami mjenjaju ) a najopasniji su zamjenski filteri loše kvalitete, koji često ne filtriraju dobro i ubrzaju habanje motora. Naravno, uvijek ima iznimki kao spomenuti 1.6 hdi.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
@Mijo nema uvrede,pa tu smo da raspravimo.

Evo recimo netko radi 10000km godišnje,ti velis da su vrhunska sintetička ulja ne gube svojstva,i po tome bi mogel to skupo ulje promjenit svake 3-4 godine.
A opet taj isti proizvoda Pise da bi ga trebalo jednom godišnje promjeniti.zašto?
 

AntonioJD

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2009
Poruka
3,352
Meni u Fišeru mjenjaju svakih 15000.
To mi je i taman jer 15000 radim godišnje.
Gledao baš prekjučer, ulje žuto u autu, a napravilo nekih 11000 već.
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,754
Ovo sad pišem iz iskustva, znači natočio sam jednom u auto sintetiku od 100 kn/lit. Pošto radim god. oko 8000 km logično je da bi trebalo to isto ulje izdržat dvije godine u autu. Nakon godinu i pol otprilike ili nekih 13-14000 km nakon jedne vožnje autoputom na višim okretajima 5500-6000 okr. prilikom stajanja na naplatnima upalila mi se lampica ulja , odnosno treperila je. Prvo sam pomislio da je došlo do slabog kontakta na senzoru ulja, pregledom senzora i količine ulja u motoru vidio sam da je sve u redu. Da skratim priču greška je bila u starom i lošem ulju koje je izgubilo svoju kvalitetu sa vremenom. Prilikom ispuštanja ulja u istom je primjećena voda, istina da je to bilo par kapi ali je voda bila prisutna i koja je vjerojatno nastala kondenzacijom u motoru. Uzrok tome je vrlo vjerojatno vožnja na kratkim relacijama gdje motor i ulje ne mogu doć na radnu temp. Zato je kod mene zamjena ulja jednom godišnje(7-8000 km) i stavljam polusintetiku od nekih 200 kn 5 lit. i više nemam nikakvih problema. Za motore koji većinom rade na dugim relacijama osobno bi mjenjao ulje na nekih 15000 km eventualno na 20000 km ako je u pitanju neko extra kvalitetno ulje.
 

mijo

Član
Tu od
31 Srp 2014
Poruka
247
Oficir, u pravu si da ulje nebi trebalo biti u motoru par godina. Vrhunska ulja ne gube svojstva nakon 20-30 tkm, ali mogu gubiti nakon par godina. No, vrhunska ulja se toče uglavnom u vrhunske limuzine, koje prosječno prelaze preko 30 tkm godišnje.Znam ljude koji prelaze i sto tisuća godišnje . Opet kažem, opasni su zamjenski filteri...Prije par godina, domaći časopis ( auto- klub, mislim) je radio opsežniju analizu zamjenskih filtera i neki su bili toliko loše napravljeni da su bili gotovo beskorisni...
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Upravu si Mijo filter ulja je jako bitan!
Netko tko radi tolike kilometre u godini dana nisu napravljeni u gradu i nema puno pali gasi,pa hladan motor skoro stalno.
Mane je dobro rekek,kratke relacije unište motor i ulje!
U svemu tome ulje i nije neka stavka,a motoru puno znaci,i skuplja nečistoće i neizgorenog goriva na sebe i ako se ne mijenja redovito habanje pokretnih dijelova se pojačava i time i trajnost samog motora se smanjuje!
Kondenzacija koja se javlja kratkim relacijama i nezagrijanim motorom na radnu temp. dodatno "kvare" ulje i smanjuju njegova svojstva mazivosti.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Samo vas pratim , ne mogu vjerovati , žao mi je ako bude moj post prekinuo ovu smijuriju .
no razum mi govori da ste se zbrcali pa da bude ionak gotovo .

Usput bi pitao , kako ulje zna da je godinu dana unutra..ulijano je u mračnu mašinu , ne vidi sunca niti mjesečavih mjena ..kako?
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
kako termosica zna dal je vani ljeto ili zima?
rijec je o kemijskim i fizikalnim procesima,ali ti to i ovak i onak znas... pa nisu džaba u vojnim vozilima mijenjali ulje nakon odredenog vremenskog perioda bez obzira na kilometrazu...
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
a tak na široko ..to su velike razlike .
Proizvođači preporučaju svake godine kako bi si osigurali stalne mušterije .
Vojska to radi šablonski i ne pita za kolaterarne žrtve
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
ne znam koliko dugo ulje zadrzava svoja svojstva cim bude stavljeno u motor gdje ima čađe,taloga,goriva,starog ulja,mikroskopskih strugotina metala,pa bude izlozeno pritisku i promjenama temperature,fizikalnom utjecaju gibljivih dijelova motora... ja velim,mijenjanje cim cesce,tim bolje... naravno da ne treba pretjerivati...
 

mijo

Član
Tu od
31 Srp 2014
Poruka
247
Puknuti, donekle si u pravu, ispravno skladišteno ulje u tamnom i hladnom prostoru može trajati pitaj Boga koliko, tj. dok se ne počne taložiti... Ali u motoru, gdje se naizmjenice grije i hladi i dolazi u kontakt s drugim supstancama, ne vjerujem..Ak se, kak veliš, smijurija, odnosi i na mene, moram reći da nisam automehaničar ali redovno pratim stručnu literaturu još od doba kad je u bivšoj Jugi jedini specijalizirani časopis bio Slovenski "auto-magazin(ak se dobro sjećam da je bio jedini, a jedina ulja na tržištu bila Ina i Optima-Modriča. Dakle, nije bilo Auto-kluba, Auto-blica i sl. a kamoli Interneta i Googla, zahvaljujući kojim smo danas svisveznalice!
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,511
Ja u svoju kantu točim isključivo crni kastrol, od kad sam onoga vraga servisiral koristim malo svjetliji, ali nikad ne mjenjam, samo nadotačem i tak več jako jako dugo.
I on samo ide i ide u kojekakvim režimima vožnje
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Muhač uskoro ćeš morati mijenjati navike tj vratiti se kak si nekad :icon_rofl:
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,511
Moje svako vozilo troši više vode i ulja nego goriva :icon_jook:
Koji bedak bi napravil kaj sam ja ljetos :mur::mur:
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Puknuti nova glasi kad mijenjaš auto moraš i navike :icon_super::icon_super:
 

Najnoviji postovi

Na vrh