• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Automobili

domy_os

Iskusan lik
Tu od
18 Lip 2021
Poruka
848
Meni ujak imao takvog, ali bez plina, kaže da je ovako bio dobar i pouzdan, ali trošio kao smuk, rijetko kad ispod 10 litara. Ajde, imaš plin pa je to neka utjeha. :D
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,770
Meni je podnošljiva potrošnja do 100kn/100 km. Kad prijeđem tu cifru onda ću smanjit vožnju.
Bitno mi je da auto nije kod mehaničara nego da vozi, ako to znači malo veća potrošnja tada nema nikakvih problema za mene. Dizele, pogotovo ove novije izbjegavam i nemam ih namjeru uzimat u skoro vrijeme.
Nudio mi se jedan Qashqai 2009 god za nešto malo više novaca ali je bio dosta loš mehanički i uz to dizelaš.
 

nedimN

Iskusan lik
Tu od
24 Ruj 2020
Poruka
1,217
I meni se generalno ovi noviji dizeli ne svidjaju ,puno nekih sitnih začkoljica koji deru novčanik. Jest da manje trose ali ubijaju na odrzavanju,tako da sam i ja razmisljao o nekom benzin atmosfercu. Nema plivajućeg ,skupih injektora ,common rail pumpe ,dpfa i tih sličnih ludorija .
 

domy_os

Iskusan lik
Tu od
18 Lip 2021
Poruka
848
I kod novih benzinaca je isto zeznuto, imaju GPF filtere, više senzora, neki i gašenje pojedinih cilindara, često mild hibridni sustav htio ti ili ne, regenerativno kočenje, mali milijun vrsta mjenjača, plivajući također itd. Onda kad nađeš dobar motor, tko zna što te čeka unutra s entertainment sustavom koji je sad sve više centar apsolutno svega što se događa u autu.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,933
Jasno je da oni koji su do sad znali izraditi benzinski ili dizel motor ne znaju izrađivati elektromotore i baterije s elektronikom za njih. Nastoje se što duže zadržati u njima poznatom svijetu. Uz to više zarade na proizvodnji benzinskih i dizel motora, nego krajnje jednostavnih elektro motora.

Potvrda tome je da su se neki od njih svojih problema nastojali riješiti ulaskom u suradnju s Rimcem. Njegovi su ljudi od nule razvijali i usavršili izradu baterija i elektromotora. Inženjeri iz tradicionalne auto industrije su tu nedovoljnih mogućnosti i znanja.
Tu leži ključ svega.

Drugi su problem još uvijek baterije, koje bi mogle kupcu osigurati benzincima, ili dizelima, približno jednaku autonomiju bez punjenja, a onda i što brže punjenje.
Kompromis su današnji hibridi. Jako teško da se rješenje skriva u otpadnom ulju od hrane, to je lijepa priča i kap u oceanu potreba.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,520
Baterije su definitivno jedan od većih problema kod električnih auta.
Smatral sam da bu razvoj baterija išel u smjeru univerzalnosti zamjene baterijskih modula. Tu bi se omogućila robotska zamjena modula za nekoliko minuta, a baterija bi bila u vlasništvu punionica. Vozač bi kupoval isključivo energiju u bateriji, a cijena te energije bi sadržavala trošak izrade i zbrinjavanja (reciklaže) baterija. Dakle za vozače puno jednostavnije, "tankanje" vremenski kao kod fosilnih goriva. Dok se ne naprave baterije dovoljnog kapaciteta zamjena baterija bi se možda trebala delati svakih 300-400 km umjesto 1000. Nekad, kad su auti trošili više, a tankovi bili manji, smo i benzin tankirali svakih 300-400 km.

Prošle godine sam negdje pročital članak da se neki istočnjak (Japanac ili Korejac) pohvalil brzim punjenjem, svega 5 min. Naravno, pribjegel je robotskoj zamjeni baterija. Takav način vjerojatno također nosi svoje probleme. Neki od njih su skladišni prostor za pune baterijei one na dopunjavanju i velika količina energije nan jednom mjestu.

Htel sam pronaći na netu članak, ali sam naletel na drugi koji također obrađuje tu problematiku.
 

Tommy

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2021
Poruka
3,614
Po meni ni ova ideja sa biljnim i otpadnim uljima nije loša. Ide se prema tome da se sve manje biljne proizvodnje koristi za prehranu životinja. Ovdje je prilika da se dio uljarica iskoristi u te svrhe i osigura dohodak onima koji ostaju bez tržišta zbog sve manje stočarske proizvodnje i naravno smanji upotreba fosilnih goriva i energetska ovisnost.
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,933
Uljarice su u lancu ljudske prehrane a puno ljudi gladuje, ne bi trebali koristiti ih kao bio gorivo, generalno rečeno.

Tipske baterije nisu realne, jer modeli vozila nisu tipizirani. Tim više da se več danas baterije smještaju i u neke specifične dijelove karoserija, u podnice itd., da ne duljim.
Robotska zamjena je lijepa ali teško ostvariva ideja, ima bezbroj tehničkih problema. A niti proizvođači vozila to ne trebaju i ne žele.
Dok bude zadnje kapi nafte u zemlji bude se vozilo na naftne derivate. Zašto, pa ponajprije zbog najmanjeg rezervoara, največe autonomije i najbržeg punjenja. Ostalo je drugi plan i lijepe želje.
 

domy_os

Iskusan lik
Tu od
18 Lip 2021
Poruka
848
Bio sam se vozio neki dan s legom u Tesli Model 3 i gdje god smo išli, tražio je punjač da ga spoji, a range mu se ne penje preko 400 km neke kilave vožnje i sa slabim grijanjem. Da to vozim svaki dan i po nekoliko puta spajam punjač, pa ispalio bih na živce. Tlaka mi je kad trebam puniti mobitel svaka dva dana, a kako tek auto. :D Struja već sad nije jeftina, a kasnije kada ukinu poticaje i dodatno dignu cijene, bit će skuplje od benzina. Lega mi je i sam rekao da je to skup sport kad se sve zbroji i oduzme, ali mi na to ne možemo utjecati.
 

Matija_E30

Iskusan lik
Premium
Tu od
13 Stu 2019
Poruka
3,166
Svakom BMWu kad-tad dođe vrijeme za zamjenu lanca.. Pa tako i mojoj kocki.
Lanac još i nije bio tako loš, nego se vodilica počela raspadat, a ni španer nije bio u najboljem stanju. Pa se na takvom oldtimeru mjenja sve.. Nisam očekivao problem s nabavkom dijelova, al bilo je. Čekao mjesec dana, no srećom uspjelo se sve nabavit 🛠️😉
 

Prilozi

  • received_1010773376184176.jpeg
    received_1010773376184176.jpeg
    37.3 KB · Pregleda: 39
  • received_489683492834747.jpeg
    received_489683492834747.jpeg
    54.9 KB · Pregleda: 39
  • received_663270278356667.jpeg
    received_663270278356667.jpeg
    49.3 KB · Pregleda: 39

Matija_E30

Iskusan lik
Premium
Tu od
13 Stu 2019
Poruka
3,166
Veliš još taman za 2 cilindra? 😅😅
Ma odustal sam od toga, previše posla. Pa onda još muku mučit s ovima u vezi atesta. Pa bude još skuplje osiguranje i tehnički tak da mi nema računice..
Zvuk ću probati s ovim inoxom dobit 😎😎
A namontiran je i diferncijal sa šperom 👌
 

Prilozi

  • received_517792159660347.jpeg
    received_517792159660347.jpeg
    40.2 KB · Pregleda: 27
  • received_894363641229793.jpeg
    received_894363641229793.jpeg
    28.4 KB · Pregleda: 27

Matija_E30

Iskusan lik
Premium
Tu od
13 Stu 2019
Poruka
3,166
Kocka je 1989 godište. Unutra je motor M42B18. Al je ubačen drugi kompjuter pa se i na konjčima dobilo malo..

Nisam još probal, moram tehnički obavit pošto se odužilo to s nabavkom dijelova, istekao mi i tehnički
 

Najnoviji postovi

Na vrh