• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Automobili

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,821
2.0 ima 16 ventila pa ostaje malo mjesta za PD i tanke stjenke izmedju ventila i PD i to sve skupa se pokazalo jako lose na 1.9 je to dobro funkcioniralo!!!
 

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,753
Tajna Cr sustava je sama brizgaljka. Koristi se piezzo efekt jer nema te zavojnice koja bi mogla reagirati tom frekvencijom. On zapravo ni nema bosch pumpu kakvim ju smatramo. Njegova pumpa je jednostavna i jedina zadaca joj je nabiti taj ogroman tlak, tlak koji se pohranjuje u energetski spremnik(common rail) jedan za sve brizgaljke.
 

motohod

Član
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
787
A da vam sad stiček koji je repariral common rail pumpe i dize na ovakvom stroju


[YT]https://www.youtube.com/watch?v=EAaf8rSr1vQ[/YT]

objasni par stvari...

- piezzo injektore je počel raditi Siemens, ostali (Bosch,Delphi,Denso) su imali klasične elektromagnete. Samo što su radili na 60 volti. Kasnije su prešli na piezo, no to je zajeban sistem i gadno je servisirati rabljeni injektor. Treba još opreme.
- Pumpa-Diza je sistem razvijen u Bosch-u, istovremeno se razvijao kad su japanci počeli s Common railom. Japanci su odustali, prodali sistem Magnetti Marelliju, oni se par godina igrali i na kraju prodali skoro gotovi sistem Boschu. On je ispravio par nedostataka i s tim je imao dva sistema na tržištu.

Pumpa diza je robusniji sistem i manje se kvari nego CR. Nažalost, samo je VW koncern uzeo PD. Nedostatak mu je taj što cijeli motor morate raditi iznova, zbog pogona pumpi, zbog smještaja pumpi u glavu motora...

CR se s druge strane može elegantno uklopiti u postojeći blok i glavu. Injektori su jako slični starijim dizama, pogon CR pumpe se uzme s mjesta gdje inače ide tzv "Bosch Pumpa"


Visokotlačna pumpa kod CR sistema je samo "snaga", odnosno sve podešavanje parametara ubrizgavanja se vrši elektronski. Parametara je puno, od temperature zraka, temperature goriva, okretaja... čak do 30 ulaznih vrijednosti se mjeri. Bregasta, osim što ima na sebi senzor položaja ne utječe na ubrizgavanje goriva ( odnosno, ono klasično "okretanje" vp pumpi tu nema smisla, niti je moguće)
Noviji sistemi ( CP3-4...)imaju na pumpi regulacijski sistem koji regiulira tlak, stariji (CP1) su imali regulator tlaka na railu (DPR - PRV).

Još samo jedan savjet.... ako želite onesposobiti, odnosno spriječiti paljenje CR motora - samo mu odštekajte senzor pritiska na rail-u. :(giggle):


[YT]https://www.youtube.com/watch?v=3rEmdBHTVLg[/YT]

:icon_weed:
 

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,753
Lijepo objasnjeno...nego kaj se dogodi sa tlakom kad se iskljuce brizgaljke?
 

motohod

Član
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
787
Kad se isključe brizgaljke?
Tlak je u railu, to je ko rezervoar i ovisno o parametrima unutra je 250, 800 ili 1200 bara. Tlak se u tom rezervoaru stalno mijenja... i lajtunzi do injektora su stalno pod tim tlakom...
Ili što s njim ako se ugasi auto na ključ? Pa pad tog tlaka gasi auto :icon_e_biggrin:
 

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,753
Mislim na situaciju kad auto vergla, a brizgaljke ne propustaju.
Ako bude bilo potrebe mogu opisati cijelu situaciju.
 

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,753
Auto fala bogu ide, popravak je bio skup no i danas mi nije sve skupa jasno kaj se dogodilo. Tipkam prek tableta pa nemam volju pisati cijelu storiju. Uglavnom boschista iz Optujske mi objasnil da brizgaljke nisu propustile naftu i da se razletila pumpa....e sad:icon_rolleyes: ocekujem od nekog sa tvojom referencom da malo pojasni.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
kao svaki hidraulični sistem postoji sigurnosni ventil ..zapravo on stalno radi tj. održava tlak .
jamislim da ima izvedbi s varijabilnom pumpom , pa sama sebe disabla
 

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,753
Upravo na takvu moju digresiju majstor se samo lagano cereknul.....uglavnom, auto je bil van pogona mjesec dana pri tomu je promjenil nekoliko mehanicara, a navodni uzrok svemu je los akumulator....jebe lud zbunjenog, kaj da velim:icon_oak:
 

mijo

Član
Tu od
31 Srp 2014
Poruka
247
Je pri nas veliju, nece milom onda silom ,vudreni imas prav,udri vole kad nema skole,mort se vrag gene.:drink:

Svaka čast majstore,nadam se da se kolega Puknuti neće ljutiti,ali spišao sam se od smijeha kad si ga nazvao Vudreni .:drink:
 

mijo

Član
Tu od
31 Srp 2014
Poruka
247
Puknuti,naj zamjerit,dobro mi je poznat međimurski dijalekt,a ovaj kolega mi ponekad liči na komičara:icon_thumright:
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,075
Ako se nevaram FIAT je prvi krenio sa common rail tehnologijom?
Koliko se ja sjećam, Fiat je ugradil prvi direktno ubrizgavani motor na osobni auto (Croma TDID), a Alfa Romeo je ugradil prvi CR na motor na osobnom autu (mislim da je bil model 156, s VM motorom 2,4 litre). Napravili su to pred nosom MB-u.
Prvi CR na kamionski motor je ugradil Renault...
Ostalo je povijest.

Za one koje zanima više, ponešto ima OVDJE.
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,739
Mislim da je bil 1.9 jtd kod Alfe, al otom potom.
Inače je Alfa po kapom Fiata tak da je to isto.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,075
Ne, nije isto. Bar nije bilo isto u to vrijeme kad je CR bil ugrađen.
Tad je Alfa još koristila VM dizel, i imala benzince boksere. CR je bil ugrađen na VM motor.

Alfa je bila pod kapom Fiata, ali još tad je bila samosvojna. Nije bilo unifikacija kao danas.
 
Posljednje uređivanje:

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,739
Fiat je Alfu preuzel 80- tih god.
156 mislim da nije koristio VM motore nego je za nju bio posebno razvijan jtd. VM je bio ugrađivan u 155 i 164 koji su bili na zalasku svoje proizvodnje.
Boxeri su se zadnje ugrađivali u 145/6 modele do 96- te god. Inače to su im bile zalihe ostale od 33-jke i te motore su malo sa elektronikom doradili i stavili teži zamašnjak da se lakše nose sa teškom karoserijom u ta dva modela. Proizvodnja je prestala zbog skupoće izrade samog motora.
 
Posljednje uređivanje:

Najnoviji postovi

Na vrh