• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Bademi u vukov.-srijemskoj

Zagi007

Član
Tu od
26 Sij 2018
Poruka
27
Da jasno je bez adekvatnog programa zaštite je jako teško...kako kod svega tako i kod badema...mogu li vas pitati kako ste zadovoljni s urodom kvalitetom i količinom badema dosad...jer jedno je knjiga i šta kažu stručnjaci a drugo je kada pitam nekog kao vas koji ima informacije iz prve ruke
 

lojza

Član
Tu od
12 Ruj 2009
Poruka
69
Nisam zadovoljan sa kolicinom badema, ali to je rezultat nekvalitetne zastite i nedovoljne kolicine NPK u gnojidbi. Tek kad budem imao dobru zastitu i kvalitetnu gnojidbu, oprasivanje bumbarima, onda sam 99 % siguran da mora biti svake godine jako dobar urod badema u ovim nasim krajevima. Kvaliteta badema i plasman na trziste po dobroj cijeni uopce ne dolaze u pitanje!
 

Zagi007

Član
Tu od
26 Sij 2018
Poruka
27
Imam viska sadnica badema sorte fra giulio grande i feragnez 50-60 sadnica po cijeni 30 kn komad
 

tino01

Novi član
Tu od
8 Lip 2019
Poruka
1
pozdrav svima
novi sam u ovome
zanima me koje su sorte naj bolje za kontinentalni dio hrvatske
i gdjese mogu nabaviti za sadnju iduče godine
ja bi za početak zasadio oko 100 komada
 

lojza

Član
Tu od
12 Ruj 2009
Poruka
69
Dobre su sorte Ferragnes, Tuono, Fra Giuglio Grande, Aromaticni, madjarski Rekord isl.
Bitno je da su sorte kasnije cvatnje.
Imas sadnica badema u rasadniku Karolina, Osijek i u rasadniku Hadrovic u Erdutu.Pozeljna je veca nadmorska visina (barem 180 mnm) radi izbjegavanja proljetnih mrazeva. Inace bas neces brati puno badema, ako ih posadis u nizini!
 

lojza

Član
Tu od
12 Ruj 2009
Poruka
69
Teoretski, uvijek je bolje kasnije rezati, ako nemaš puno za rezati! Makar, osobno nisam dosad primjetio da ranija ili kasnija rezidba badema ili nekog drugog voća ima ikakav učinak na vrijeme cvatnje itd. itd.
Ja nakon rezidbe uvijek mažem rane na voćkama voćarskim voskom. Kod koštićavog voća (u koje badem botanički pripada) je premazivanje rana, po mome, dosta bitno!
 

Dominik.os

Novi član
Tu od
9 Velj 2020
Poruka
5
Pozdrav svima.
Razmisljajuci i citajuci o bademu,ipak sam se ohrabrio i zasadio prvu turu.
Iskustva nemam ovo je moj prvi nasad tako ak tko ima kakav savjet uvijek dobro dosao.
Hvala 20200209_132055.jpg
 

GoranVu

Novi član
Tu od
23 Sij 2018
Poruka
8
Pozdrav svima.
Razmisljajuci i citajuci o bademu,ipak sam se ohrabrio i zasadio prvu turu.
Iskustva nemam ovo je moj prvi nasad tako ak tko ima kakav savjet uvijek dobro dosao.
Hvala View attachment 23341
Pozdrav Dominik, nisam neki strucnjak, u tome sam nekih 5 godina ako ti mogu kako pomoci slobodno se javi, blizu smo nije problem doci ni pomoci ako treba... 😉
 

Dominik.os

Novi član
Tu od
9 Velj 2020
Poruka
5
Pozdrav Dominik, nisam neki strucnjak, u tome sam nekih 5 godina ako ti mogu kako pomoci slobodno se javi, blizu smo nije problem doci ni pomoci ako treba... 😉
Hvala

Pozzz lijep nasad...koja površina i razmak sadnje koliko stabala
5×5.5 razmak
1.3h
Na jesen planiram jos
Mislim da imam dobru pidlogu,juzna strana, visinu i najbitnije nema mraza

Iskreno.
Mislim da imamo puno bolju podlogu za razvoj badema nego dalmoši.
Imamo mala brdašca od 200tinjak m.
Imamo sunca.
Uz dobro navodnjavanje.
Imamo zemlju na ha. I povoljniju nego u Dalmaciji.
Smatram da moramo sigurno imati veci prinos za 20posto neg oni.
Mozda ipak samo jedno krivo razmisljanje.
No vrijeme ce pokazati.😉
 

Tomislav10

Novi član
Tu od
30 Ožu 2020
Poruka
1
Pozdrav ekipa , imam pitanje koliki se prinos može očekivato po jednost sadnici badem?
Lp
 

lojza

Član
Tu od
12 Ruj 2009
Poruka
69
Pozdrav ekipa , imam pitanje koliki se prinos može očekivato po jednost sadnici badem?
Lp
Po jednom odraslom stablu badema u punom rodu se moze ocekivati od 5-10 kg badema u ljusci.
 

lojza

Član
Tu od
12 Ruj 2009
Poruka
69
Kakva je situacija sa urodom kod kolega bademara u ovom kraju? Jel su snijeg i mrazevi odnijeli urod? Kod mene kasnije sorte solidno izgledaju, ranije sorte loše... 1badem20.jpg
 

GoranVu

Novi član
Tu od
23 Sij 2018
Poruka
8
Kod mene jako lose...ovaj zadnji kasni snijeg i mrazevi su ostavili trag na cvijetovima...i 80% ih je otpalo...ostali su samo bademi koji su vislji, a ovo sto je bilo nize sve je otpalo...jbg...ova godina ce bit jako losa...bar kod mene...
 

Zagi007

Član
Tu od
26 Sij 2018
Poruka
27
Kod mene isto lošije nego sto sam očekivao jer cvjetao je odlično ali isto ona dva tri dana mraza i kasni snijeg odnijeli oko 70% DFA1CE79-BB9B-4607-A144-16B7A1E5EF89.jpeg D438C24C-68A2-4408-8918-AC2D470561F8.jpeg ACEE71DF-496D-42B8-962F-CB460F0C5E86.jpeg
 

slaven_pz

Novi član
Tu od
19 Svi 2020
Poruka
2
Lijep pozdrav svima.
Prošle godine odlučio sam se na probni nasad badema, 104 komada na razmak 5.5 x 4 m, sorte Fra Giulio Grande, Tuono, Truito i Feragnes. Parcela je u okolici Požege na visini cca 210 mnv. Zasađene dvogodišnje sadnice na podlozi breskve. Zimus sam ih prikratio na cca 90-110 cm visine od tla da mogu frezati ispod njih i ostavljao grane na 1-2 pupa. Sad je to pravo krenulo, pa me zanima da li mogu odraditi zelenu rezidbu i ostaviti samo primarne 3-4 grane tj. izboje (išao bi na kotlastu vazu),a ostale ukloniti? Slike u prilogu! Pozdrav
 

Prilozi

  • 20200519_142750.jpg
    20200519_142750.jpg
    83.3 KB · Pregleda: 29
  • 20200519_142744.jpg
    20200519_142744.jpg
    93.7 KB · Pregleda: 28
  • 20200519_142734.jpg
    20200519_142734.jpg
    86.7 KB · Pregleda: 29

lojza

Član
Tu od
12 Ruj 2009
Poruka
69
Lijep pozdrav svima.
Prošle godine odlučio sam se na probni nasad badema, 104 komada na razmak 5.5 x 4 m, sorte Fra Giulio Grande, Tuono, Truito i Feragnes. Parcela je u okolici Požege na visini cca 210 mnv. Zasađene dvogodišnje sadnice na podlozi breskve. Zimus sam ih prikratio na cca 90-110 cm visine od tla da mogu frezati ispod njih i ostavljao grane na 1-2 pupa. Sad je to pravo krenulo, pa me zanima da li mogu odraditi zelenu rezidbu i ostaviti samo primarne 3-4 grane tj. izboje (išao bi na kotlastu vazu),a ostale ukloniti? Slike u prilogu! Pozdrav

Ja sad ne bih u vegetaciji ništa dirao. Nek se razvije što više mladica i lisne mase koja će poticati razvoj korjenove mreže. Kasnije ćeš u zimskoj rezidbi izabrati 3-4 jake grane za skeletne. Ja općenito smatram da kod većine voćnih vrsta nije dobro provoditi zelenu rezidbu jer je to stres za voćku a i gube se grančice i lisna masa koja hrani cijelu voćku. Posavjetuj se naravno i sa drugim proizvođaćima pa odluči. Ti si gazda!
 

Najnoviji postovi

Na vrh