• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Balansiranje

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
Re: Vibracije - balansiranje rotora

Zanimljivo štivo!
Ovo s podmazivanjem nisam znao,ja obično puno masti stavljam... A jedan do dva šprica tjedno mi s čini malo?
Kad podmazujem rotor,nikad nigdje ne izlazi mast van,dali ona ostaje u njemu?
Koliko košta balansiranje,može i na PM,ja ću dogodine mijenjati batove na svom malčeru,ako se ne varam,uz to je obavezno i balansiranje...
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Re: Vibracije - balansiranje rotora

Hrvoje balansirate li i tockove na banzekima?
 

HrvojeS

Aktivni član
Tu od
7 Kol 2010
Poruka
197
Balansiramo sve što se okreće i što ima pristup rotoru kako bi mogli napraviti korekciju. Tako da i banzek isto spadaju u tu kategoriju :D.
a takve stvari daju najbolje rezultate kada se radi na licu mjesta.
Tako da slobodno, ukoliko imate potrebu, tu smo..
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,393
Može se bezbroj puta...dok ga ne savineš toliko da se više neda popraviti :)
 

HrvojeS

Aktivni član
Tu od
7 Kol 2010
Poruka
197
Dal se može jedan rotor dva puta balansirati i koja je procedura??

Kako je kolega i rekao

Može se bezbroj puta...dok ga ne savineš toliko da se više neda popraviti :)

Iako se rotori i daju poravnati, tako da nije baš da treba ići odmah u otpad...Postoje načini da se i to ispravi, mi to ne radimo (ravnanje) jer za to trebaju dizalice, preše i sl. ali znamo tko to radi tako da ukoliko treba... znamo tko to može a oni znaju pak da li mogu hehe
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,144
Ja sam balansirao svoj malčer, ali opet mi ima velike vibracije.. pa bi ga možda opet balansirao.. Jel se skidaju već postojeći utezi pa se stavljaju drugi ili? 3kg utega je sad zavareno.
 

HrvojeS

Aktivni član
Tu od
7 Kol 2010
Poruka
197
Ako je zavareno toliko utega, bolje je skinuti iz razloga što treba mjesta za nove, a zbog rasporeda vrlo vjerojatno to neće biti moguće. Tako da da, skinite ih slobodno.

Ne znam o kakvom se malčaru radi, i kako su postavljeni utezi (svi na hrpu ili su raspoređeni uokolo) ali na prvu bih rekao da se radi o savinutom rotoru.
Da li je rotor savinut, možete provjeriti na način da skinete poklopac od remenica, te da pratite gibanje dok se zaustavljaju. Ukoliko ima šetanja, radi se o narušenoj geometriji rotora, te prije balansiranja ispravno bi ga bilo izravnati.
Iako se savinut rotor može dovesti u radno stanje, međutim za tako nešto ne može se garantirati da će uspjesti i u kojoj mjeri jer ostaje problem savinutog rotora. Malčeri koji imaju one napinjače bolje podnose takve stvari jer nema takvog cukanja.

Ako što treba, tu smo...

Dal se može jedan rotor dva puta balansirati i koja je procedura??

Procedura balansiranja, je takva da se rotor zavrti na brzinu gdje su izražene vibracije, ali ne preveliku kako ne bi konstrukcija nepotrebno patila. Nakon što se izmjere vibracije na obje strane, stavlja se probni uteg, na jednoj strani te se opet izmjere vibracije. Probni uteg se zatim skida te ga se seli na drugu stranu i opet se prate vibracije.
Na osnovu tih podataka odredi se pozicija i masa utega koju je potrebno staviti na rotor. Zbog malog radijusa i nemogućnosti točnog pozicioniranja samih utega te veza, vrlo vjerojatno je potrebno napraviti još jednu ili dve korekcije. Nakon toga stroj je spreman za upotrebu i može se normalno raditi s njim, a rezultat je vidljiv odmah...
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,393
Proxi, davno sam ti rekel da odmah kupi novi rotor.
Čekići i dva balansiranja budu koštali više...
 

HrvojeS

Aktivni član
Tu od
7 Kol 2010
Poruka
197
Da li to vi kupujete novi rotor s novim nožeivma kada potrošite stare noževe? Nije mi baš jasna računica moram priznat.

Noževi su potrošni materijal, netko ih troši brže netko sporije, ovisno o načinu radu i uporabi stroja, ali ovo prvi put čujem da bi netko kupovao novi rotor s kompletom novih noževa zato kaj mu se potroše stari....

Znam ljude koji su nosili rotor, ne da bi ga ravnali već navarivali jer se pohabao, i takav obradio i uredno izbalansirao na licu mjesta, i vjerujte da je došli nekoliko puta jeftinije nego novi rotor.
Osim toga, iskreno govoreći, i proizvođači štede na materijalau tako da danas ima sve više rotora sa jako tankim stijenkama pa možda zbog toga i njihova cijena i je nešto niža, ali to znači da se isto tako da puno lakše i deformirati. Bolje je kupit kvalitetniji rotor i njega održavati nego davati novce za te jeftinije verzije, jer će prije doć do oštećenja, odnosno do povećanih vibracija. A pretpostavljajući da ne balansirate, te vibracije onda neće utjecat samo na rotor, već i na ležajeve i cijelu konstrukciju. Dakle balansiranje ne utječe samo na rotor kao takav, već na cijeli stroj i sve njegove dijelove koji usljed vibracija trpe naprezanja.

LP
 

HrvojeS

Aktivni član
Tu od
7 Kol 2010
Poruka
197
Da li to vi kupujete novi rotor s novim nožeivma kada potrošite stare noževe? Nije mi baš jasna računica moram priznat.

Noževi su potrošni materijal, netko ih troši brže netko sporije, ovisno o načinu radu i uporabi stroja, ali ovo prvi put čujem da bi netko kupovao novi rotor s kompletom novih noževa zato kaj mu se potroše stari....

Znam ljude koji su nosili rotor, ne da bi ga ravnali već navarivali jer se pohabao, i takav obradio i uredno izbalansirao na licu mjesta, i vjerujte da je došli nekoliko puta jeftinije nego novi rotor.
Osim toga, iskreno govoreći, i proizvođači štede na materijalau tako da danas ima sve više rotora sa jako tankim stijenkama pa možda zbog toga i njihova cijena i je nešto niža, ali to znači da se isto tako da puno lakše i deformirati. Bolje je kupit kvalitetniji rotor i njega održavati nego davati novce za te jeftinije verzije, jer će prije doć do oštećenja, odnosno do povećanih vibracija. A pretpostavljajući da ne balansirate, te vibracije onda neće utjecat samo na rotor, već i na ležajeve i cijelu konstrukciju. Dakle balansiranje ne utječe samo na rotor kao takav, već na cijeli stroj i sve njegove dijelove koji usljed vibracija trpe naprezanja.

LP
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,393
Hrvoje, neznaš cijelu priču, jer ju očito nisi prijeovdje pročital.
Proxi je udari u nekaj, tak da se traktor ugasil i nakon toga je malčer počel vibrirati. Pital je kaj napraviti, a da su mu bati ionak pri kraju.
Balansiranje je koliko, cca 1500...2000kn, bati isto toliko, a ostaje savinut rotor.
Ravnanje je bar dodatnih 1000kn i već je došel na cijenu novog, balansiranog rotora s novim batima.

Rekel je da novi, originalni, rotor košta oko 5t kn.
Ja bi na njegovom mjestu, umjesto ravnanja, išel na novi sklop, a onda staroga s vremenom probal popraviti.

Da je riječ o običnom umbalansu, a ne šteti, onda svakak prije balansiranje nego zamjena (za kojom nebi ni bilo potrebe).

Veli se da ono kaj ne potrošiš na krvu, potrošiš na doktora... (ili škrti dvaput plaća).
 

HrvojeS

Aktivni član
Tu od
7 Kol 2010
Poruka
197
ZJ, u pravu si to mi je promaklo tako da nisam znao o čemu se radi. Kada je rekao da je stavio 3 kg gore, odmah se rekao, ne znajući ništa o rotoru, da je on spigan. Ljudi koji se bave balansiranjem i koji razumiju te stvari znaju ipak da se balansiranjem ne može ispraviti geometrija, a neki to ne shvaćaju iako se bave tim poslom (poput Dabelića) na kojeg se velik broj ljudi žalio zbog sličnih stvari.

Naša cijena je 1200 kn + put + pdv, iako ako se nalazimo u blizini troškovi puta mogu biti i 0.
Kupovina novog rotora, mislio sam da ide bez batova, a ako se stavljaju batovi onda ga opet treba balansirati, tako da ta krajnja cijena mislim da nije baš tako kako se spominje... ali to su samo pretpostavke, korisniku je da odluči što misli da je najbolje za njega...
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,144
Da ja sam udario u hrastov panj i ugasilo mi je traktor od 60ks sa Tehnosom 220cm. Dabelić mi je balansirao (1200kn) i ispočetka sam mislio da je to ok, ali puno je udaren rotor i dosta su velike vibracije. Tako da ću na zimu staviti novi rotor sa novim batovima koji je oko 6000kn s pdv-om. Pdv dobijem nazad i to me ne izađe puno, a imam novi rotor i nove bate, a stari su mi batovi već poderani polako.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,393
Ono kaj mene generalno muči je raspored batova po rotoru. Kak izbalansirati rotor koji u svakoj ravnini (jedna ravnina je jedan "red" batova), ima jedan bat, a ne dva na nasuprotnim stranama (koliko sam videl na novom Gramipovom malčeru), ak s druge strane bata nema protuutega?
Pretpostavljam da ti balansiraš samo u dvije ravnine, tj na svakoj ležajnoj strani, jer nemaš mogućnosti mjerenja vibracija negdje u sredini.
Znači da sam rotor malčera ima tendenciju vibracija koju može ukrotiti jedino debela cijev i raspored susjednih batova. Takvu stvar je gotovo nemoguće uravnotežiti da bi bila mirna.

Da ja sam udario u hrastov panj i ugasilo mi je traktor od 60ks sa Tehnosom 220cm. Dabelić mi je balansirao (1200kn) i ispočetka sam mislio da je to ok, ali puno je udaren rotor i dosta su velike vibracije. Tako da ću na zimu staviti novi rotor sa novim batovima koji je oko 6000kn s pdv-om. Pdv dobijem nazad i to me ne izađe puno, a imam novi rotor i nove bate, a stari su mi batovi već poderani polako.
O tom sam malo prije pričal. Da si odmah kupil novi rotor (kak sam ti savjetoval), uštedil bi za balansiranje, koje je ionak bilo neuspješno.

Sve me navodi na jedan zaključak: bolje je kupiti čim uži malčer, jer je sklonost vibracijama i savijanju cijevi znatno umanjena.

Gledam Gramipov GS55KN (s vratima, novi tip), no imaju samo 180 i 220 cm. Jedan je premali (ne pokriva trag), a drugi preveliki. Neznam zakaj su izbacili 2 metra iz proizvodnje, jer ih je u staroj seriji bilo?
 

HrvojeS

Aktivni član
Tu od
7 Kol 2010
Poruka
197
Sve se da izbalansirati jer se ovakvom procedurom ispita gdje fali odnosno gdje je višak masa. Da li su samo dva reda, ili njih 7 to je nebitno. Naravno ukoliko u proračunu pri izradi takvog rotora nije vođeno računa o tome, kompenzacija može biti veća te je onda možda problem staviti masu jer jednostavno nedostaje prostora, ali na rotorima koji su namjenjeni za tako nešto u principu nema problema jer razlika koja se javi u proizvodnji, je takva da se ona mora moći kompenzirati sa balansiranjem.

Imali smo slučaj gdje je čovjek radio malčer bez proračuna, tj nije pazio na raspored ušica, mi smo ustanovili gdje koja ušica fali, i u slobodan prostor ubaili određenu masu, tako da se sve da izbalansirati ukoliko nije došlo do promjene geometrije (u smislu da ležajevi nisu paralelni, da se ne gledaju).

Obično se misli da se uravnotežuju mase, uravnotežuju se momenti, dakle ovisi o masi na pripadnom radijusu..
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,393
Momenti savijanja, bolje bi bilo reći sile.
Teško je kad manjim polumjerom moraš balansirati veći.

Kak mjerite vibracije: optičkom ili induktivnom metodom?
 

HrvojeS

Aktivni član
Tu od
7 Kol 2010
Poruka
197
Radi se o momentima, jer djeluju na kraku (radijus), zato se i govori o momentima.
Ako se stavi uteg koji je tanak 1mm i težak 100 g, na tom istom mjestu stavite li uteg od 100g koji je debeo 5 mm, efekat neće biti isti, samo zato što je težište tog utega pomaknuto prema van (ima veći krak).

Što se tiče mjerenja vibracija i balansiranja radimo s uređajem koji je na slici.
Ovaj plavi laser, je tahometar, gdje su prikazani okretaji ali i koji daje referentni položaj.
Također možeš vidjeti i akcelerometre (senzori vibracija). Na stolu je instrument s kojim radimo gdje su prikazana očitanja, tj kut i iznos vibracija. Također tu je i papir na kojemu ucrtavamo dobivene vektore kako bi znali točno što radimo i što trebamo napraviti....Nije tajna :p
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,393
Znači, senzori vibracija su samo na ležajnim stranama. Dodajete li onda utege samo na krajevima cijevi bubnja ili interpolirate i uzduž cijevi.
(S tim sam se igral na laboratorijskim vježbama na fakultetu, no pred 25+ godina, a od onda su se neke stvari promijenile :) ).
 

HrvojeS

Aktivni član
Tu od
7 Kol 2010
Poruka
197
Tako je, senzori su na stranama, na ležajevima gdje su i reakcije na sve što se događa.
Korekcije se rade na krajevima, a budući da se radi o dvo ravninskom balansiranju, znači da i uteg na jednoj strani utječe na obje strane, tako da nema potrebe stavljat niša po sredini ili duž rotora (pomicanjem po dužini rotora, samo će rezultirati da uteg utječe više ili manje na neku od strana)

Ovaj primjer kada čovjek nije radio proračun, nego je vario ušice po rotoru, sam uzeo za primjer jer, tu smo i stavili negdje po dužini rotora naprosto jer nije bilo dovoljno mjesta za silne utege koje je bilo potrebno staviti. Međutim rotori malčera, kombajna su projektirani i kada bi bilo sve idealno ne bi ih trebalo balansirati nakon izrade. Međutim kako ne postoji ništa idealno, uvijek se unose greške pri svakoj obradi, kao završni čin radi se balansiranje s kojima se kompenziraju te greške u izradi, a te kompenzacije nikako ne bi trebale biti 3 kg, kako je bilo u slučaju prije...

Još jedan primjer pada mi napamet iz jedne tvornice koja je imala neke strojeve koji su služili za čišćenje paprika. Radi se o dva velika valjka, i dva manja valjka, paprika je prolazila kroz to (pod uvjetom da je svježa) te se na taj način odvaja meso paprike od ostatka. Problem je bio taj što kada su obrađivali te valjke nisu vodili računa o obradi unutarnje strane (valjak je šupalj) a kako mi nismo imali gdje staviti utege, onda smo proračunali koliko bi trebalo staviti na jednu stranu koliko na drugu, te smo im rekli da se kroz valjak provuće šipka tih i tih dimenzija na tom i tom mjestu. Ostale vibracije je trebalo još korigirati s parom pločica i problem riješen, a ovako bi tražilo ogromnu masu koju jednostavno nemate gdje staviti....
 

Najnoviji postovi

Na vrh