• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Balansiranje

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,298
Imam digitalni osciloskop 2x100Mhz,
Bi bio od koristi za nekakva mjerenja za balansiranje?
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Savoris, ako dobiješ kut i vrijednost, možeš koristiti adashev software za balansiranje. On je free. Imaš za skinuti na njihovoj stranici, virtual unit. Jedino kaj budeš trebao ukucavati vrijednosti.
Imam onaj za jednoosno , jel misliš na njega ili ima i za dinamičko ?

Evo dobio sam senzore , ali pogrešne 🥵 kineski jezik mi očigledno nije jača strana 😁

@Pjero može ako ima mogućnost snimanja , mada neke osnovne stvari možeš uraditi i sa običnim vibrometrom ili čak mobilnim telefonom.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Gledao sam neke snimke na yt da je i to moguće ali dosta teže.

Recimo najjeftinija varijanta ti je sa stroboskopom i komparaterom . Tako obično rade kardane.
 

HrvojeS

Aktivni član
Tu od
7 Kol 2010
Poruka
197
Gledao sam neke snimke na yt da je i to moguće ali dosta teže.

Recimo najjeftinija varijanta ti je sa stroboskopom i komparaterom . Tako obično rade kardane.

Skineš ga free. Imaš balancer, i tamo dodajes. Možeš jednu ili dvije ravnine.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Skinuo i nemožem da se snađem , pri otvaranju mi iskoči obavijest da mi 85% memorije popunjeno .
A nemožem da nađem opciju ručnog unošenja
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Evo otprilike za početak sam se snašao , uspio sam mu nabubati neke cifre iz glave što mu je bilo nemoguće izračunati ali shvatio sam kako ovo funkcioniše.
Problem mi je bio meni koji je zasnovan na slikama koje prebacuješ na one strelice u gornjem desnom uglu ispod X.

Nisam mogao da idem dalje od initial run dok nisam skontao da moraš strelicom otići na dole da bi dobio run1 koji nigdje nije naznačen unaprijed.

Hvala za pomoć ovo mi je od velikog značaja.
 

HrvojeS

Aktivni član
Tu od
7 Kol 2010
Poruka
197
Nisam mogao da idem dalje od initial run dok nisam skontao da moraš strelicom otići na dole da bi dobio run1 koji nigdje nije naznačen unaprijed.

Hvala za pomoć ovo mi je od velikog značaja.
Kad pokreneš projekt, odabereš koliko ravnina i td. Imaš Edit, i ukucaš vrijednosti koji se očitao s tim svojim. Imaš tab, pa ti prebacuje na slijedeći red. Kad sve ispuniš, save, te strelica prema dolje.
S strelicama ideš na korake, možeš se uvijek vratiti na neki od prethodnih, a svaki put kad editiraš vrijednosti, pitat će te da obrišeš rezultate od tada na dalje.
Slijedeći korak, dodavanje probnog utega., prvo editiraš masu, a zatim pod edit opet ukucaš vrijednosti koje si dobio nakon dodavanja probnog utega. i opet slijedeći korak, one druge ne moraš ukucavat, samo ono što očitaš. I tak korak po korak :D
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Kad pokreneš projekt, odabereš koliko ravnina i td. Imaš Edit, i ukucaš vrijednosti koji se očitao s tim svojim. Imaš tab, pa ti prebacuje na slijedeći red. Kad sve ispuniš, save, te strelica prema dolje.
S strelicama ideš na korake, možeš se uvijek vratiti na neki od prethodnih, a svaki put kad editiraš vrijednosti, pitat će te da obrišeš rezultate od tada na dalje.
Slijedeći korak, dodavanje probnog utega., prvo editiraš masu, a zatim pod edit opet ukucaš vrijednosti koje si dobio nakon dodavanja probnog utega. i opet slijedeći korak, one druge ne moraš ukucavat, samo ono što očitaš. I tak korak po korak :D
Hvala hvala , uspio sam to editovati i našao vrste i tipove rotora , snašao sam se i sa trial masom
Problem mi je bio što ma prvu nisam shvatio funkcionisanje TABova a to si mi razložio na sastavne dijelove pa sam shvatio i to :ppozdrav:

Još kada bi uspio interfejsovati senzore da čitaju automatski to bi bila sexy stvar
 

HrvojeS

Aktivni član
Tu od
7 Kol 2010
Poruka
197
Još kada bi uspio interfejsovati senzore da čitaju automatski to bi bila sexy stvar
Mislim da to bude malo teže hehe. Treba imati licencu da bi uopće mogao neki uređaj biti spojen. Možda neki haker zna kako to zaobići ali ovako može funkcionirati bez ikakvih problema.
 

HrvojeS

Aktivni član
Tu od
7 Kol 2010
Poruka
197
Ovih dana sam objavio par postova na njemackim I austrijskim grupama vezane za poljoprivredne strojeve, pa u toj priči ljudi su mi rekli da imaju problema s novim rotorom te su mi pokazali i protokol o balansiranju.

Čovjek je kupio novi rotor u firmi koja ga je napravila koja je stavila nove ležajeve i koja je balansirala rotor radi se o sječki na kombajnu.

Ono najsitnije, napravili su grešku, nisu dobro izbalansirali i zato su mi se obratili.

Iz protokola je vidljivo da su balansirali na brzini od 560 okretaja što može značiti samo dvije stvari. Ili balansiraju sam rotor bez noževa ili su imali noževe ali su balansirali na premaloj brzini na kojoj se nozevi ne otvaraju do kraja.

O veličinama i miligramima na takvim stacionarnim strojevima, sumnjam da mogu postići takvu osjetljivost, ali to nije niti bitno.

Firma koja ima 50 godina iskustva, bavi se time čime se bavi, Velika inozemna firma i onda rade ovakve stvari?

Čisto napomena ljudima koji nose rotore na balansiranje, vodite računa na koji način to rade.

Razni alat mora biti na rotoru i mora biti takva brzina na kojoj će taj alat biti u potpunosti otvoren!
 

Prilozi

  • IMG-20230707-WA0032.jpg
    IMG-20230707-WA0032.jpg
    24.7 KB · Pregleda: 27

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Pa zar tih 560 nije zaista premalo za balansiranje ? Tu bi negdje trebao biti onaj harmonik sa puno smetnji.
A neznam zašto sumnjaš u stacionarne balanserke?

A o balansiranju bez noževa mislim da je uzaludno trošiti riječi , ko to još radi i smatra se znalcem.
 

HrvojeS

Aktivni član
Tu od
7 Kol 2010
Poruka
197
560 je malo ukoliko se radi o ovakvim rotorima s alatima, ali vjerujem da su balansirali bez njih.

Što se tiče stacionarnih balansirki, pitanje je na čemu su balansirali, ali vjerujem da na njoj mogu balansirati puno veće i teže rotore pa je upitna ova osjetljivost. S druge strane, hrpa takvih balansirki ima grešku u kardanu koja je sigurno veća od tih težina, govorimo o miligramima ako dobro vidim na papiru. Sumnjam da imaju i vagu za takve utege, osim ak ne dilaju i drogu 😀
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Najnoviji postovi

Na vrh