• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Balirke za kvadratne bale , opća rasprava

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,109
Bogami ako je levak radio 1,5 dan uz vašu pomoć onda mogu misliti u kakvom je stanju bila prije
Uglavnom sada samo traži posla , jel' i tebi rekao ''puna usta pun gas'' i teraj ? :icon_kidra:
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Da bih riječ rekao - vidjet će mo u radu. Kada saberem sve troškove biti će te obaviješteni koliko me točno košta u kn ili EUR-ima
 

FeLiXxX

Aktivni član
Tu od
6 Pro 2010
Poruka
1,037
ovo Savo sto je napisao puna usta pun gas mislim sto je levi reako je apsolutno tacno. Nekako na vecem gasu ima snage vise i presa a i ljepse dosta bale pravi i iste duzine. Ipak nije to oranje pa na malom gasu presa treba da se zaleti na zamajcu da bi presjekla ono sijeno :icon_wink:
 

Zeljko81Bj

Član
Tu od
30 Svi 2013
Poruka
543
E to to,pun gas pa opet majstor bude popljuvan.
Presa nije stroj sa kojim drljas pa sto brze teras da ce lepse uradit.
A zamajac ima svoju namjenu,ne da se brze vrti sigurno.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,109
Joj kada se ja sjetim kako sam počinjao balirati :icon_rofl:
Da ne pominjem da nisam znao uvući špagu nego sam zvao kolegu telefonom da ga pitam i čovjek mi lijepo spusti slušalicu misleći da ga zezam :icon_rofl:

Pa onda krenem ja polako sa nekih 200 obrtaja kardana , a ona veže-ne veže , dože ti da se ubiješ :(devil):
Pa onda zovem levaka telefonom da mu objasnim moje muke a ona 'ladno reče šta ej problem kao da je bio tu , ja to sredim i pazi čuda , nijednu nije pustila
A kada sam mu rekao da radim na 200 obrtaja smijao se kao ludak , i on će meni ''ma samo to teraj puna usta i pun gas ne puštaj nigdje'' , ja kontam ovo neki ludak hoće da mi se potrga presa :icon_scratch:
I stvarno , da ne dužim , od tada idem 540 obrtaja kardana stalno i po mogućnosti da su što punija usta prese , e jedino ako nema mase u redovima onda malo popustim i prešaltam u brzinu više
 

FeLiXxX

Aktivni član
Tu od
6 Pro 2010
Poruka
1,037
Zeljko balirka ima osigurac koji pukne u slucaju preoptrecenja a na punijem gasu i punijim ustima presa ima konstantan rad i opterecenje i bolje radi ( bolje nabija balu bolje sijece, bolje sve) cisti dokaz tome smo moj otac i ja i zato je on odusto od presanja i ja vecinu uradim jer je njem nekako zao pritisnut gas :icon_razz:
 

EMIR

Član
Tu od
29 Lis 2014
Poruka
293
Ja ni neznam kako izgleda baliranje sa punim ustima prese:smile: posto sam je kupi prosle sezone, vezanje je bilo katastrofa nije mogla da proguta vise od tri slamke ako uzme pet, odma razveze tako da se moram vuc ko puz po njivi. Posto je sad prosla kroz ruke Levaka vidit cemo rezultat. Kad smo je probali hranio sam je ko vola cak je osigurac puko al nije razvezala ni jednu, upitanju je NH 377 prilicno je velika presa ima usta 160 cm, kaze Levi da ima prilicno dobar kapacite i da prva razvezana smije bit tek na 5000. Mada dok ne pocne sezona bit ce:(sweat):
 

reider

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2012
Poruka
840
od nočnog posla sam uništen,pa svejedno ču odgovoriti:
Drgo mi je da nema zamere.No ak ste radili dvojica sa Levakom 1,5 dana,svaka vam čast,jer ja moju repariram od početka decembra,i još mi treba mjesec dana da završim...huh.No znam,da i ti trebaš vrijemena za bojenje,ali dobro,malo zajebancije.Kad budeš gotov,nečeš požaliti muk ,koje si uložijo i narvno ne novaca.

Al što se tiče okretaja u radu preše:normalno da firme same predpisuju kakvi trebaju biti okretaji na kardanu za gonjenje stroja.Pa sam siguran,da se dobro toga držati.Predpostavljam,da su preše napravljene za 540 okretaja.I tako samo se treba prepričati,na kojim okretajima imaju vaši traktori ove okretaje,pa da se toga drži ili možda 20%od te predpisane granice okretaja da se drži manje i je to to.No ja prve godine nisam imao blage veze o tome stroju.Samo sam znao,gdje mu je prednji kraj heh.Pa trgao sigurnostne vijke i sukalo lamelo na mestu,jer nije mogao presječti mrve itd. No sad sa starim Zetorom serije xx45 radim na 1600-1700 okretajima,pa ide uvijek ok do sada.Al 540 neznam na pamet na kojim okretajima mašine to ima kardan 540.Virojatno na oko 1900 predpostavljem ili 2000.
No sad me otežuju drugi posli na zemlji pa trebam malo prešo pustiti na miru ,da me žene ne počinjejo terati vilama oko kuče.Ej Luka želiš mi javiti,koliko litara boje si potrošijo za prešo i dali si upotrebivao Auto lakove?-Možeš i na ZS ako je tajna.Lp
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,109
Čuj , nekada ti glupost pravi problem pri vezanju bez obzira koliko je dobra ili remontovana presa
Imao sam situacije gdje se neka stabiljka jačeg korova (štavolj) popriječi ili zavuče oko petljača i nema vezanja pa da se ubiješ a ne primjetim je , pa onda oni čvorići u klupkovima ti upadnu u petljač i zamrse sve pa nemaš pojma šta je uzrok a šta posljedica
Znači dosta faktora može da te omete a da je presa dobra

I ja sam uspio stucati 6000 bala bez odvezane , da mi je neko pričao nebih vjerovao ali eto ..
A bilo je i odvezivanja da ne lažem ali sve u granicama normale
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Nije tajna: 2 l temeljne sive, 4 l crvene, 1 l žute i 3 l razrjeđivača. Cijena 410 kn, odnos kuna/euro je 1/7,60.
 

reider

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2012
Poruka
840
Eto moju ratno statistiko:3,5 litara grunt boje(temeljne),4 litara crveno narančaste mješano po uzorcu-i bi mi trebalo je još pola litara minimalno da bi savršijo u uglima ,i još 3/4 litara crne boje sam potrošijo.
Ali na mojo žalost kakve 2-3 deci crveno narančaste sam razlijo,jer mi palo na tlo.

Boje kod nas su skuplje,pogotovo jer je mešano po uzorcu još više iznosi:
-3/4 grunt boje košta 8,5 eur
-ali uzeo jedno bocu grunt boje za bojenje na cink pa ta bila 14 eur na 3/4 litara zbog djelova ponekih iz cinkanog lima
-crvena boja mješana po uzorcu 15-17,5 EUR na 3/4litara boje i nije auto lak(auto lak košta od 65-80 eur mješano po RALU).Odustao od autolakova jer preskuplji.
-crna boja 3/4 litara po 12,5 EUR...
Jedan litar razredivača za grunt boju po 3,7 eura,ali drugi razredivač Nitro dobijo....Potrošijo ga cca 3 litara zbog pranja pištolj i četke i drugih alata.

Eto sada sam izračunaj...Moja je cjena 2,5 kratna od tvoje ,ali šta je,tu je...

Izračunao,da bi radijo po predpisima proizvođača sa dvokomponentnimi autolaki bi to koštalo preko 500 eur.Bogami.
ovo si mi nemožemo priuštiti za ove stare strojeve,koje ču stajati po drvenim šupama.
 
Posljednje uređivanje:

EMIR

Član
Tu od
29 Lis 2014
Poruka
293
Savo, pricao mi je Levi za tebe da si imao na 5000 i kusur bala razvezanu balu. Mada ni ja nisam vjerovao da je to moguce al eto ako i ti kazes da je tako onda je stvarno istina.
 

Dongfeng

Dobro znana faca
Tu od
9 Tra 2013
Poruka
1,388
Ne znam sta vam je tu cudno za te brojeve. Ja sam radio servis na svojoj welger 52 i prve sezone pustila je 4 bale na oko 18000, a prosle sezone jednu na oko 15000.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,109
Čudno je to kao što rekoh u prethodnom postu da te i jedna jača travka na pogrešnom mjestu zaustavlja , a u 6000 bala mnogo je takvih travki :(wasntme):
 

Bosonoga

Član
Tu od
30 Ožu 2010
Poruka
469
Ima li Levka na forumu. Neki dan sam htio da skinem noževe za siječenje mase na Galiganiiju 149- Nepomični sam na brzinu skinu 4 šarafa i bio je izavađen. E sad ovaj pomično na klipu, jel se može i on skinuti bez izvlačenja klipa. Koliko sam mogao da vidim na njemu se šarafi izvijaju prema vani. A da bi se odvrnuli, koliko vidim jedini je način špic i čekić.
 

reider

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2012
Poruka
840
imaš iste probleme kao ja.Zapekli vijki do kraja.Kao da mi jih ko sa loctate zalepil.
Ali imam srečo,da jih još sada ne trebam promjeniti.Kad budem trebao,nema spasa drugog kao bušilica!!!I poslije toga,jer nemogu popraviti navoje,jer su nekvi veči i fini(možda na oko M14 fini),budem stavijo obično matico straga,stegnem i gotovo.Nema tu drugog kod mene.
 

FeLiXxX

Aktivni član
Tu od
6 Pro 2010
Poruka
1,037
Ja sam skido na nh presi bez vadjenja svega. Malo je zeznuto dok krene jer nije bas pritupacno ali poribaj napravit polugu sa kljucem( okasti na saraf- a drugi klju okasti nabijest na ovaj prvi vilasti) a prije toga po matici udari koji put cekicem samo nemoj po navoju i pospi malo nafte po njem
____
Provjeri da nema matica sa kontra strane ne bi reko da su uvrtani u nesto tamo ali mozda i jesu
 

orač 1

Član
Tu od
7 Sij 2011
Poruka
292
Dovedeš top (bat) u zadnji polozaj naprskas wd40da malo ostoji okasti kljuc i zeljeznu polugu i polako.a noz se skida otpozadi prese sa spoljne strane ostavljene su rupe za izbijanje safova tako je na welgeru ako nepopusti udari po safu čekićem a nakon toga mozes i poprskati solnom kiselinom samo cuvaj oči.mora popustiti
 

Najnoviji postovi

Na vrh