• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Balirke za kvadratne bale , opća rasprava

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Pozdrav, nisi sam ima nas jos iz Srebrenika imam i ja New Holland 377

Ja sam kupio NH 366 sa lošim limom (mehanički oštećen) što se vidi oštećen jedan petljač i igle.
Kako si zadovoljan i koje su joj slabe točke.
 

edon

Član
Tu od
9 Sij 2014
Poruka
99
pozzzz. Ja sam imao NH366 ODLICNA presa samo sto je njzna, neda
se prebrzo tjerat.
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Dali si imao kvarova?
Meni je čovjek sa presom dao željezne igle koje je on grijao i prilagođavao i na petljaču je pukao onaj jezičak, što misliš koji je razlog?
Presa kao da je bila prevrnuta, svi limovi su malo oštećeni pa i kardan savijen.

Do sada nikada nisam ni bio blizu prese tako da njoj ništa ne znam i svaki savjet mi je dobro došao.
Kako skidam limove jasan mi je princip rada osim vezanja. Možda će mi i to biti jasnije kada je budem okretao što za sada ne činim.

Dali je mogu pokretati Vladimirec 31 ks i IMT 539?
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Jezičak na petljaču je vjerovatno pukao usled nevezanja odnosno ne odsijecanja špage nakon vezanja
Znači moja pretpostavka , a u svakom slučaju naoštriti nožić za odsijecanje špage , podesiti skidač čvora da liže petljač i odlazi u stranu 11-14mm , takođe provjeriti da nožić nije potrošen na vrhu pa promašuje špagu koju treba da odsiječe ili je djelimično siječe , a provjeriti da držač špage nije labav pa orgne krajeve iz držača prije nego što odsiječe špagu
Znači ja nisam majstor za prese ali ti kažem otprilike sa čime sam ja imao problema kada namotava špagu na petljač iako mi jezičak nikada nije pukao

A ti mali traktori mogu da tjeraju većinu presa , e sad ako je brdovit kraj poželjno je da je traktor teži zbog stabilnosti , snage ti neće faliti osim ako budeš htjeo da ideš punim kapacitetom
 

EMIR

Član
Tu od
29 Lis 2014
Poruka
293
Luka, i ja isto nisam znao nista o presi nisam ni spagu znao uvuc. Kad sam poceo balirat ona naravno nece vezat, da je bila dobra ovaj je nebi prodo, stanem pogledam vezace meni sve izgleda uredno, izbaliram desetak bala opet nece. Nista mi drugo ne preostane nego ic kuci i pokusat popravi, zovnem nekog majstora meni najblizeg, nesto malo uradi probamo presu, ona umjestu radi odlicno dodjem na njivu ista stvar, ponovo ga zovnem on radi na njoj i kaze "sad bi trebalo bit dobro" al to dobro traje samo do njive opet ne veze. vjeruj da sam osijedio zbog nje. Onda sam odlucjio da sam pokusam sta uradit. Uz pomoc foruma i clanova LEVAK i LISNIK(nije reklama) kojeg sam kontktiro telefonom uspio sam presu sredit da radi gotov bez greske, zadnju put kad sam baliro na 120 bala je bila jedna razvezana al je bila masa sirova pa sam popusto slajfove i islo je dobro. To sto je Savo naveo otprilike bi bili razlozi ne vezanja i sam sam se susreo sa njima. I kod mene su zeljezne igle neko ih je pravio al nisu bile dobro savijene i jos visoko postavljene pa su i one stvarale probleme. A eto nekako sam uspio sredit. Cijela mi je sezona prosla u popravcima. Ta je presa prilicno teska u strani mozes vrlo lako sa 539 dobit skije
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
To sto je Savo naveo otprilike bi bili razlozi ne vezanja i sam sam se susreo sa njima.
Ima mnogo više razloga ne vezanja , ja sam samo otprilike naveo razloge zbog kojih ne skida čvor sa petljača i postoji mogućnost loma kljunića
Skoro da ne povjerujete koliko je jaka špaga na prekidanje kada bude višestruka :(devil):
I ja takođe poznajem onako svašta nešto ali kada je podešavanje došlo na red nije moglo bez pomoći mastora levaka :(hi):
 

Dongfeng

Dobro znana faca
Tu od
9 Tra 2013
Poruka
1,378
Razlika nebo i zemlja.Sto ti se tice velicine bala iste su bale. AP 52 ima kompletan prijenos preko kardana za razliku od 45 kod koje su prenosi preko lanaca. Na dodavacima ap 52 nema sigurnosni vijek kao ap45 vec kad zaglavi kod nje se dodavac samo prekolpi,povadis masu i vozi dalje. Ap 52 na zamajcu ima lamele koje proklizavaju u slucaju zaglavljivanja sto 45 nema i kod nje puca sigurnosni vijak odmah. Naravno i kod ap52 puca ali kad bas zaglavi.Cini mi se da ap 52 ima siri pick up. i naravno brza je sigurno za jednu brzinu u radu sa istim traktorom.U sustini puno jednostavnija od ap 45.

Naravno razlika je i u cijeni, ap 52 je skuplja balirka. kod nas je razlika oko 1000 eura.
 

orač 1

Član
Tu od
7 Sij 2011
Poruka
292
pa znači velika je razlika između welgera Ap52 i 45,vidim da se puno razumiješ oko njih šta je sa welgerom ap42 jeli ona brza presa ,veličina bala,jeli brža od 45 itd
 

Dongfeng

Dobro znana faca
Tu od
9 Tra 2013
Poruka
1,378
Nekad sam imao ap 45, a sada imamo ap 42 i 52. AP 42 je takodje brza balirka i brza je od 45 (govorim iz licnog iskustva). sve sto sam napisao za ap 52 stoji i za ap 42, samo su manje bale.
 

Dongfeng

Dobro znana faca
Tu od
9 Tra 2013
Poruka
1,378
Welgerovi petljaci (sistem vezanja) je jednostavniji, mada vecina smatra da su RS bolji. Po meni su dobri i jedni i drugi ako su ispravni.
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Koji mehanizam za vezivanje ima moja balirka NH 366. Na mehanizmu nema nikakvih oznaka.
 

levak

Član
Tu od
3 Velj 2011
Poruka
121
Koji mehanizam za vezivanje ima moja balirka NH 366. Na mehanizmu nema nikakvih oznaka.

RS sistem vezivanja ali modifikovan je vezacki aparat u odnosu na standardni ne slazu se delovi iz aparata u standardnom RS i NEW HOLLANDU .Razlika je u petljacu ,skidacu kanapa i drzacu.New holland ima i tanju osovinu vezaca 28,6mm a standardna je 30mm
 

orač 1

Član
Tu od
7 Sij 2011
Poruka
292
Levak molim pojasnjenje u vezi balirke internacional 435D koje koristi vezace i kakve su pozdrav i sve najbolje za praznike
 

levak

Član
Tu od
3 Velj 2011
Poruka
121
Internacionali sa oznakom D nose RS vezace ostale nose cormic vezace.Opasno mocne prese brze, izdrzljive, jednom recju prave
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Levak ne znam dali si čitao post prije mjesec dana sam kupio NH 366 u očajnom stanju, lim oštećen, igle su željezne savijene i izvađene, te na onom dijelu u vezaču što izgleda kao čekić sa lijeve strane je pukao onaj jezičak i na pikapu ima oštećeno limova i opruga. Kao da se prevrtala. Oštećenja na masivnim dijelovima nema.
Više volim kupiti polovnu stvar neispravnu nego ulickanu i više platiti.
Bivši vlasnik je prijatelj od moga prijatelja i kaže da je potrebno staviti druge igle i onaj drugi dio što sam naveo. Kod nas taj dio dođe oko 40 E, a jedna igla oko 50 E.
Što misliš o ovoj marki? Hvala.
 

levak

Član
Tu od
3 Velj 2011
Poruka
121
NH 366 nosi gusane igle a ne gvozdene u pukle su iz dva razloga ili ne radi kocnica ili je prezupcena za par zuba.
Taj deo sto ti je pukao zove se petljac i moras naci orginal NH jer ako stavis klasican od RS a taj ce ti svaji prodavac u Bosni ponuditi pravi ce ti probleme nece skidati kanap sa sebe posto je duzi 2 mm i nije isti ugao ZAPAMTI oni su slicni ali nisu isti.
Moras zameniti drvene klizace na malju i naostriti nozeve jer ako ima zazora a zazor je zbog potroseni klizaca onda ce ti cesto kidati osigurace i kriviti balu.
Kolica sto unose seno moras takodje remontovati komplet jer ako ti ona iskoce iz lezista i klip ih stigne onda si ga ugasio.
Tu je i vezacki aparat verovatno pred smrt moras ga servisirati.
Bilo bi dobro lance zameniti
Pikap uredjaj rastavi komplet obavezno zameni lezajeve koji idu kroz ekcentar
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Balirka15

Novi član
Tu od
7 Sij 2015
Poruka
8
Pozdrav svima. Kupio sam balirku Welger 41. Pri sklapanju propustom majstora zamjenjene su ruke. Zanima me da li će mi to praviti problem pri radu? Hvala.
 

Najnoviji postovi

Na vrh