• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

BALIRKE ZA OKRUGLE BALE

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,436
da to je za pogon, Ako želiš ti vleči je 100 KS minimum. :mrgreen:

:lol: :lol: pa neće je niko uzeti da mu radi na jednom mjestu :) A tako je inače u svim katalozima, većinom samo piše pogonska snaga a ne koliko bi stvarno trebalo za neki komotan rad.:confused:
Takav sličan traktor sam jednom gledao na Novosadskom poljoprivrednom velesajmu. Mislim da je bio tu oko 150 KS, ne sjećam se tačno a i cijenu sam zaboravio, samo znam da je tad bio najbrži ali i najskuplji traktor točkaš na sajmu. :mrgreen: Bio je taj sa mjenjačem do 80 Km/h !!
 
M

Miha_slo

Guest
:lol: :lol: pa neće je niko uzeti da mu radi na jednom mjestu :) A tako je inače u svim katalozima, većinom samo piše pogonska snaga a ne koliko bi stvarno trebalo za neki komotan rad.:confused:
Takav sličan traktor sam jednom gledao na Novosadskom poljoprivrednom velesajmu. Mislim da je bio tu oko 150 KS, ne sjećam se tačno a i cijenu sam zaboravio, samo znam da je tad bio najbrži ali i najskuplji traktor točkaš na sajmu. :mrgreen: Bio je taj sa mjenjačem do 80 Km/h !!

da,ja znam jednog koji mu gre traktor 90 km/h.

lep pozdrav
 

toma 3340

Član
Tu od
1 Svi 2011
Poruka
890
za tu balirku zbilja treba 70ks ali ne 70ks motora nego 70ks na izlazu kardanskog vratila, a john deere od 200ks daje na kardanu snagu od 150ks, pa sad odprilike znate koliko treba snage motora negdje oko 120-130 ks za idealan rad.
 

toma84

Aktivni član
Tu od
10 Velj 2008
Poruka
2,026
Možete mi reć koja je razlika u getribama na samoj balirki ili na kombinaciji? Nikakva, jedini je problem što je kombinacija teža pa u brdovitim krajevima treba nešto jači traktor. Kod mene radio čovjek sa 70ks i welgericom 220 i bale su bile kamen. Priče o traktorima 150-200ks za balirke su trgovačka posla. Radim sa 96ks i Claas-om 250 pa nemam nikakvih problema za pogon iste. Bale su po 800kg i više i bez problema vrti traktor...
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,436
Ja sam govorio o snazi potrebnoj za ovu Combi pack balirku, a ne za ove obične ili manje. 200 KS je već previše, ali za ovu Krone 1500 Combi pack, 100 KS je donja granica za neki komotan rad. Krone 1500 vario pack sa tandem osovinom po katalogu je teška 2950 Kg, sad na to treba još dodati i težinu ovijača. Znači da je ova Combi pack teška preko 3500 Kg. U radu na to dolaze još rolne mreže i folije pa dvije bale od po 500 Kg i evo ti težine od skoro 5 t. Šta će tu traktor od 70-ak konja? Ni po ravnom je nemože vući, u brdo ne smije ni pogledati, a još ako ima i noževe... Tu bez nekog ovakvog kao što ima član Miha_slo nema posla.
 
Posljednje uređivanje:

toma84

Aktivni član
Tu od
10 Velj 2008
Poruka
2,026
70 po ravnom radi sigurno i s noževima. Kod mene u okolici ima jedna DF kombinacija i kao ne može radit 100ks s njom, Radio je sa DF 170ks par godina. DF je prošo na remont, došla sezona, lik prikopča 100ks traktor i radi bale isto kao i sa 170ks. Za kombinaciju je bitno da iam dosta protok pumpa od traktora,a pogon kardana im je isti. Teža je, ali koliko ima tona cisterna 4000litara gnojnice, a traktor 100ks je vuče bez problema(jedino kaj mu kardan nije opterećen) :)
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,436
Pa ja i kažem da za ovu treba barem 100 KS za normalan rad. A kod cisterne je drugačiji raspored tereta, većim dijelom leži na traktoru, dok je kod ove combi pack balirke skoro jedna trećina njene težine iza osovine, pa to pravi problem, pogotovo u brdu. Zbog toga treba teži i jači traktor. Normalno da u ravnici ili sa običnom rolo balirkom mogu raditi i manji traktori, ali mislim da je donja granica nekih 60 - 65 KS, sve ispod toga je patnja i za traktor i za traktoristu.
 

toma 3340

Član
Tu od
1 Svi 2011
Poruka
890
ajde sad ljepo pročitajte što sam ja napisao pa onda pametujte,niasm napisao da treba 200ks nego da je 200ks na kardanu 150ks a za 70ks na kardanu treba 100ks tako da je sve ispod mučenje traktora za ovu balirku
 

igordulic

Član
Tu od
12 Velj 2010
Poruka
226
Otkud to da je na kardanu slabiji traktor? pogledaj stayr,claas koji imaje bost,ili slican sistem i ne da je slabiji,ili jednak nego je cak i jaci,tipa traktor od 115 ks ima 145-150ks na kardanu,dok je na tockovima snaga od 115ks.Sto omogucava apsolutno dobar rad uz manju potrosnju.
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,436
OK. samo za ovu u katalogu piše da je min. potrebna snaga traktora, a ne priključnog vratila 70 KS. Međutim nije problem pogon preko kardana nego vuča. Kod mene komšija po ovim brdima vuče vodu sa cisternom 3000 lit. sa običnim IMT 542. Ali samo kad je suvo i nasutim putem. Kad je blato onda jedva nekako sa Zetorom 6911. Dok ja isto svoju cisternu 3000 lit. vučem sa Zetorom 6945 ili 7745 bez problema i po blatu i preko njive kad je trava i suvo i kad je kiša itd. Hoću reći da je minimalna potrebna snaga za neki priključak jedno, a opet snaga potrebna za neki normalan i bezbjedan rad nešto sasvim drugo. Može neko rolo balirku vući i sa malim IMT 539, ali kuda, kad i kako?
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
ajde sad ljepo pročitajte što sam ja napisao pa onda pametujte,niasm napisao da treba 200ks nego da je 200ks na kardanu 150ks a za 70ks na kardanu treba 100ks tako da je sve ispod mučenje traktora za ovu balirku

Ajd ne pričaj gluposti, traktor od recimo 100 ks nemre izgubit 50 ks na kardanu....
Kod imt 540 je snaga na kardanu 38 ks, što je razlika 4 ks ako se vodi da on ima 42 ks snagu motora, tak da ovi noviji traktori nemogu niti toliko gubit na izlaznom vratilo kak ti pošeš, razmisli malo.
Uz pravilan odabir okretaja za pojedin stroj, te pravilnu razinu okretaja motora sve idem al treba se znati, probati max opteretiti tek onda pričati.
Zašto novi traktori imaju 3 brzine kardana???? To je vjerojatno isto onda bezveze i nepotrebno.
Traktor je jedino slab ako bi se koristio veči broj okretaja na manjim okretaja motora, tu se gubi snaga sve dok se motor bolje ne razvrti!
 

toma84

Aktivni član
Tu od
10 Velj 2008
Poruka
2,026
Ljudi svašta pričaju. Ali kad počneš radit vidš kako ide. Sa svojih 96ks radim normalno i balirka ima 14 noževa, a trgovci mi govorili da neće moć traktor radit s balirkom s noževima. Da imam i 20 ks jači traktor nebi bale bile ništa bolje, jer je bitna i brzina baliranja, a ne samo proletit i to je to...
 

Dado121

Aktivni član
Tu od
14 Kol 2010
Poruka
2,144
Ovisi za šta ti treba balirka. Recimo ova balikra ti je dobra za suho,za sjeno,slamu i otavu ali za sjenažu nije bog zna šta jer se remeni znaju pomotati pa između njih zađe trave.
 
Tu od
31 Kol 2011
Poruka
308
aha, hvala...pa da mi bih trebali svakako za slamu za nas jer trebamo oko 100-110 bala(bale su 120-160cm) godišnje...jedino mislim i radit usluge pa onda necemo valjda travu balirat...
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,436
Moj susjed ima takvu fiat agri balirku... Za suho je dobra pošto je varijabilna, ali zeleno ne može s njom balirat jer mu se nabija trava kako je dado reko. i nekad mu zna i preokrenuti remen naopako...

Vjerovatno mu remenje nije pravilno i jednako zategnuto. Ovo sa prevrtanjem remena se nebi smjelo dešavati ako je sve u redu.
 

franc

Novi član
Tu od
19 Lip 2011
Poruka
12
neznam sad ako ima sve u redu ili ne, ali znam da ima problema s njom kad balira travu, imali su ju još dvojica iz okolnjih sela, i prodali su ju samo zbog toga što si nisu mogli balirati sami sjenažu
 

Najnoviji postovi

Na vrh