• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

BALIRKE ZA OKRUGLE BALE

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,436
Hvala puno!!! Ma vidim ja da je tu neka fora svi spominju nneke balirke sa 14 nozeva sigurno bas zbog toga sto te isjeckaju sjeno prije baliranja a ove starije samo zamotaju i sabiju neznam kako to izvlaciti iz bale ponekad to moram brzo uraditi kad je kisa ili snjeg nedaj boze al se desi mogu samo da placem kraj nje mislio sam da ono ipak usitni masu prije baliranja i kada se razveze da se lako rastura. Hvala jos jednom!


Ako ćeš raditi samo sijeno onda noževi nisu baš neophodni. Ovo sijeno što nije sasječeno odmotavaš a ne čupaš. To ti je sloj sijena debljine oko 10 cm i samo taj sloj odmotavaš, ne treba ti nikakav alat za to, nemaš potrebe sjeći. Vjerovatno znaš da bala mora stajati uspravno.
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
ne znam za slavoniju ali probaj nazvati firmu u Bjelovaru možda ti mogu pomoći,da ne reklamiram firmu za broj pošalji pp
 
D

Dalmatinac

Guest
Ako ćeš raditi samo sijeno onda noževi nisu baš neophodni. Ovo sijeno što nije sasječeno odmotavaš a ne čupaš. To ti je sloj sijena debljine oko 10 cm i samo taj sloj odmotavaš, ne treba ti nikakav alat za to, nemaš potrebe sjeći. Vjerovatno znaš da bala mora stajati uspravno.

Hvala!Ja pitam bas to nikad nisam vidio kako izgleda a mogu zamisliti kako je to rascupavati kad ga hidraulik nabije. Opet kad pomislim ako je to svima tako lako nece ni meni valda biti tesko rasturati ih a imao sam u planu da ih drzim uspravno na paletama i da ih tako raskidam. A valda i ove balirke bez nozeva malo isjeku sjeno ili djetelinu prilikom balanja. Jos jednom hvala i Srecan Bozic svima!!!
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,436
Balu koja je načeta i koju daješ, drži uspravno a ostale koje su negdje na skladištu drži vodoravno. Samo bale koje su ovijene u foliju moraju i na skladištu stajati uspravno.
Kod rolo balirki balu ne sabija hidraulik nego valjci, remenje ili lanci, zavisno od tipa balirke, a lance i remenje zatežu opruge.
Balirke bez noževa nimalo ne sijeku sijeno jer nemaju čime.
 

dino

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2009
Poruka
1,500
Balu koja je načeta i koju daješ, drži uspravno a ostale koje su negdje na skladištu drži vodoravno. Samo bale koje su ovijene u foliju moraju i na skladištu stajati uspravno.
Kod rolo balirki balu ne sabija hidraulik nego valjci, remenje ili lanci, zavisno od tipa balirke, a lance i remenje zatežu opruge.
Balirke bez noževa nimalo ne sijeku sijeno jer nemaju čime.

Balu držiš kako tebi najbolje odgovara...
A kod npr. claas-ovih balirki sabija hidraulika,valjci samo okreču balu...
 

igordulic

Član
Tu od
12 Velj 2010
Poruka
226
To sa hidraulikom je ja mislim greska,balu sabijaju valjci koji se okrecu tj sabija masa samu sebe i zato je sredina slabije nabijena kod valjaka jer je daleko valjak sto zapravo na kraju i pritiska da bude tvrdje,mozda ti imas manometar kojem moras nabiti pritisak ulja da se vrata ne otvore ali to je samo sistem otvaranja komore prese ali ne i sistem nabijanja bale.
Kad malo se razisli ima smisao sto pricas,jer kako raste pritisak na manometru tako je to i veca zbijenost,pa iz toga mozda ovo tvoje (pogresno) misljenje da balu sabija hidraulika a ne valjci.

Ovo pisem iz iskustva jer sma posedovao jednu takvu presu no ako nije to u pitanjunego neki sasvim drugi nama/meni nepoznati sistem onda smatrajte da nisam niti ista pisao.
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,436
Balu držiš kako tebi najbolje odgovara...
A kod npr. claas-ovih balirki sabija hidraulika,valjci samo okreču balu...


Koliko znam suvo je najbolje držati položeno jer ako je uspravno onda sa gornje strane zakisne a sa donje uvuče vlagu iz zemlje. Ako je položena onda dosta dosta manje uspije zakisnuti i uvući vlage. Ovo važi za bale koje stoje na otvorenom a pod krovom možeš držati kako hoćeš.
Kod svih balirki koje imaju tzv. hidraulično zaključavanje hidraulika drži komoru zatvorenu (dvosmjerni cilindri). A postoje još i sa mehaničkim zaključavanjem gdje se komora hidraulikom samo otvara a mehaničke brave je drže zatvorenom (uglavnom jednosmjerni cilindri).
Kod nekih Claas-ovih balirki na valjke, postoji tzv. MPS (Mega Presure Sistem) gdje 3 valjka na nekakvom, da tako kažem, klatnu, ulaze u komoru te na taj način prije započne sabijanje bale. Međutim i ove valjke u unutrašnjost komore zatežu dvije snažne opruge, hidraulika opet samo otvara komoru.
 

igordulic

Član
Tu od
12 Velj 2010
Poruka
226
Ovo si super objasnio,ja sad imam tu na mehnicke kvake sto i nije los sistem jer se brzo zatvori is spremna je za dalje punjenje,a za ovo zadnje mi nije bilo jasno cuo sam da claas novije prese i na valjke sabijaju bolje od pocetka ali nisam znao kako i na koji nacin,ali sada mi kristalno jasno :)
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,436
Ovo si super objasnio,ja sad imam tu na mehnicke kvake sto i nije los sistem jer se brzo zatvori is spremna je za dalje punjenje,a za ovo zadnje mi nije bilo jasno cuo sam da claas novije prese i na valjke sabijaju bolje od pocetka ali nisam znao kako i na koji nacin,ali sada mi kristalno jasno :)


Pa nije baš od početka, nego tek pošto se napuni više od pola komore, ali u svakom slučaju sabijaju bolje nego one bez tog MPS-a.
 

igordulic

Član
Tu od
12 Velj 2010
Poruka
226
Pa nije baš od početka, nego tek pošto se napuni više od pola komore, ali u svakom slučaju sabijaju bolje nego one bez tog MPS-a.
Pa dobro na to sam mislio,znam da nije skroz od pocetka ;)
 
D

Dalmatinac

Guest
Pa nije baš od početka, nego tek pošto se napuni više od pola komore, ali u svakom slučaju sabijaju bolje nego one bez tog MPS-a.

Gledao sam sinoc na netu dobro si mi rekao da se to moze odmotati cak imaju i hidraulicni rasturaci za bale fino izgleda i cini se nije problem to kidati al sam se nadao da sjeno ili djetolinu ipak usitni i bez nozeva bar malo mislio sam da nozevi sluze prvenstveno za zelenu sjenazu. Gledam neke JD prese cine mi se najpovoljnije do 5000e na remenja 90-95 godiste pikap 140-180 cm za nozeve nista ne pisu modeli 545,550,580,590. U oglasima ih ima najvise nije valjda da ne valjaju pa ih svi prodaju gledam neke njemacke oglase. Ako ko ima iskustva sa tim balirkama molio bih da nam ih malo opsirnije opise kako servis, elektronika vezanje, nozevi...Pozdrav!
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,436
JD prese su sigurno jedne od najboljih. Kod svih presa na remenje je problem što se ono s vremenom istegne pa ga treba ili skraćivati ili mijenjati. Vjerovatno je to jedan od razloga što ima toliko tih presa u oglasima, osim toga sve su one već oko 20 god. stare.
Što se tiče noževa i sječenja, dobro je da balirka ima noževe ali može i bez njih. Mada treba znati da balirke sa noževima traže više snage za pogon. Kod izbora gledaj da balirka ima širi pikap oko 180 cm, mnogo je lakše raditi s njim nego s onim od 140 cm. Elektronika ti daje više komfora u radu, međutim može zadati dosta problema ali i troškova. Pogotovo ako je stara 20 i više godina.
Kad je vezanje u pitanju, dobro je da balirka ima mogućnost da veže i mrežom i špagom. Vezanje sa mrežom je brže, bala ljepše izgleda ali je takvo vezanje skuplje nego ono sa špagom.
 
D

Dalmatinac

Guest
Ma izludice me ovo gledao sam oglase vani ima ih na hiljade a kod nas vrlo malo pa nemam nekog izbora nadam se da ce do konacne odluke biti vise ili da se strpim do ulaska u EU pa potakam traktor i nju iz Njemacke pa polako na more docu za sedam dana ha ha ha... Ako mi ne bude trebala ta sa nozevima bice to super ima ih za 3-4000 90-95godiste valda te i nemaju neku kompliciranu elektroniku to me ubi i na traktoru kome to treba traktor sa digitalnim pokazivacima dodje mi da sve pokidam i platim da mi naprave sa kazaljkama nije avion.Pozdrav vidi ako nadjete negdje u oglasima sto povoljno pa linkujte! Odo gledati ove kako rasturaju te bale imam super ideja za moje ovce samo zakacim balu za zbunje i frljoknem niz brdo pa nek ovce cupaju al za unositi u stalu u jasle to ce biti zafrknuto ako se ne dade kidati.
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,436
Pa kod vas opet ima više balirki nego kod nas, ovdje se vrlo rijetko koja pojavi u oglasima.
Pregledaj domaće oglase, i na netu i štampana izdanja, sigurno ćeš nešto pronaći.
Što se tiče noževa, sve zavisi šta ćeš radit s njom, koliko je jaki traktor koji će je tjerati i koliko si novaca spreman izdvojiti. Za suho ti ne trebaju noževi a za sjenažu, hm... bilo bi dobro da ih ima, ali može i bez njih.
Kod kupovine obavezno probaj balirku :!:

Jedan moj prijatelj je prošle zime kupio balirku tu negdje, u ili oko Zagreba kod nekih trgovaca koji se bave uvozom i prodajom. Radi se o Krone rolo balirci na lance sa varijabilnom komorom i upravljačkom elektronikom. Balirka je u super očuvamom stanju, a prijatelj je vjerovao trgovcu kad mu je ovaj rekao da je sve 100% ispravno, jer oni navodno nemogu uvesti preko granice ako sve nije u redu i mehanika i elektronika. Pored puno peripetija uspio je tu balirku uvesti ovamo u BiH. Naravno prije početka sezone htio je provjeriti jeli sve u redu a falio mu je i neki džek gdje se balirka priključuje na napajanje sa traktora. Pozvao je servis isto tu iz HR i tad tek počinju pravi problemi. Ovi momci iz servisa kad su došli, nakon dosta muke i višečasovnog rada utvrdili su da je neispravna upravljačka elektronika (kompjuter). Predložili su da to ponesu sa sobom i da pokušaju u svom servisu otkloniti kvar. Međutim ne samo da nisu uspjeli otkloniti kvar nego se nisu htjeli ni javljati na pozive! Ovaj prijatelj je na kraju, pored silnih muka, sikirancije i bezuspješnih poziva morao otići kod njih u servis po taj neispravni dio.
Ovo je priča mog prijatelja, ovi momci iz servisa vjerovatno imaju svoju verziju priče i opravdanje zašto se sve tako desilo.
Sve u svemu balirka mu cijelu sezonu neispravna stoji u šupi a on plaća druge da mu baliraju. Sad je, čini mi se naručio tu elektroniku preko Krone zastupništva negdje u Sloveniji. Zaboravio sam tačnu cijenu, al znam da je skupa ko sam đavo. Eto, vjerovanje trgovcu na riječ i kojekakvim papirima kao garantima ispravnosti skupo ga je koštalo.
Zato kod kupovine otvori šestoro oči i obavezno probaj balirku. Neki mehanički nedostatak ili kvar možeš sam primjetiti, vidjeti i na kraju krajeva možda i popraviti, međutim, eventualni kvar na elektronici možeš otkriti samo ako je probaš. A popravke mogu biti jako, jako skupe.
Moje mišljenje je: što manje elektronike to bolje, pogotovo na polovnim traktorima i priključcima.
 
D

Dalmatinac

Guest
Ma imao sam ja iskustvo nad iskustvima covjek mi proda traktor case 4230 ima isti takav pored prilikom isporuke otac nije htio zagledati vise mu se svidjao JD 2650 al mi cova nije htio spustiti cjenu za gotovinu ja popizdim i kupim case ovaj mu poskida pola djelova tako da sam nadrljao kostao me zivaca i dan danas se svadjam sa cacom zbog toga mada sad kad gledam kritike na forumu cini mi se da sam dobro izabrao samo sam jos imao srece nesto je bilo i ispravno na tom traktoru. Traktor je 95 godiste mislim da je nekakva mjesavina francuskog,talijansko,engleskog produkta. Ima masu tih prikljucaka za hidrauliku otraga mislim da je bas stvoren za tu namjenu samo nista bez probe sami ti konektori su razliciti od svih proizvodjaca. mada mislim da na ovim balirkama koje ja mogu kupiti nema neke velike elektronike. Ma zivio sam ja neko vreme tu u komsiluku Prijedor pa gledam i ove decke po zagorskim bregima kad vi mozete po takvim terenima pod rucnom kositi i balirati ja ovdje u ravnim kotarima trebao bi ici bez problema samo da ne uzmem neki baksuz. Sreca pa mi nije hitno al vidim par modela JD cine mi se jednostavne dobro si opisao probleme sa remenima svi to napominju valda su skupi al se bar mogu popraviti. Ja cu raditi 150-200 bala i to suvog sjena i djetoline mislim da ce polovna biti dovoljna za duzi period jer ljudi na vecim gospodarstvima rade na hiljade komada pa moraju imati nove. Pozdrav!
 

tine

Dobro znana faca
Premium
Tu od
10 Pro 2006
Poruka
858
Ako u tvom kraju nema još balirki, nemoj računat na tih 150-200 na godinu.

Mislim da ju možeš brzo otplatit uslužnim radom.
 
D

Dalmatinac

Guest
Ako u tvom kraju nema još balirki, nemoj računat na tih 150-200 na godinu.

Mislim da ju možeš brzo otplatit uslužnim radom.

A kome da radim sad ti poce ki moj caca kad sam kupova traktor ja kupujem da je meni lakse a on racuna da ce orati nekome. Kod mene ti je ko na divljem zapadu sve pustinja ima par ljudi sto drze malo vise ovaca nesto krava sve je to jadno i cemerno samo se ganjaju oko tudje zemlje da bar izoru i urede kakav pasnjak nista tako i za baliranje kose gdje stignu kad zaraste u korov i siblje napuste cirkus mada mislim da ce se sa ovim novim nacinom poticaja i to polako dovesti u red. A ima i nekih planova o poboljsanju infrastrukture navodnjavanje cesta itd samo ko ce to docekati to ce ovi lopovi razgrabiti izmedju sebe narod niko i ne pita kao i kod vas gore bas nekidan bio neki sa kravama pred zupanijom. Pozdrav!
 
D

Dalmatinac

Guest
Ma to je meni samo da ne radim rucno od kosidbe do davanja blagu. Mate ostarila caca zajebava nemoze vise zena mi jos treba tako da sam mislio za par iljada eura da se isplati krenuti sa tim rolo balama jer kao sto zemljak rece ovi sto imaju sijamske koze imaju ovdje to vec neko vreme a oni njima daju uvjek tako iz bale a ja bih ovcama samo kad je kisa i kad se janje zimi i u proljece to bi mi bio sav rucni rad. Nekidan sam vidio na netu nekakve odvijace za rolo bale na snimku se vidi da nije neki problem to odvijati kao sto ste mi rekli tako da necu ni kupovati neku skuplju presu sa nozevima neko rece da bi nozevi otresli suvu djtelinu a ona mi je prioritet. Samo bih se bez veze uvalio u kredit ovako za par iljada naci nesto da moze posluziti za manja gospodarstva i da je ispravno nadam se da ce biti ok samo nasijati dosta djetoline i pici.
 

Najnoviji postovi

Na vrh