• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

BALIRKE ZA OKRUGLE BALE

B

BAGERISTA

Guest
Moja osovina je kvadratna,,,,,,ono ča sam slika..to je glavna..

Skužio sam,,,jer nema prolaza za noževe,,mada je pitanje dali ih uopče i imaju ove marke,,,ili serije..:)jer bi trebalo bit montirano,,još jedan nosač,,,mada je jedna šipka(ali poslikat ču)
Kod moje imaju žice da ne masa ispada iz nje kad okrečeš na kraju reda,,ili kad je sitnija trava(šta je slučaj lanjske godine),,,,a one uši,,,,neznam,,,mora da je neki mehanizam bio na njima,,,ili je samo za nešto predviđeno,,,,,,ali nije gore,,,pa sam mislija da neko zna.......(ako ima takvu),,.

Znam kako izgledaju kotači na pikapu,,,,ali ima 1,60,,,samo šta je ovaj fiksan,,,,jer se sama balirka diže i spušta,,,,nači ne diže se pikup,,,,posebno..

A rad noževa,je vijerovatno princip ko na samoutovarnoj..( ali i traktor osijeti)

Dali more delat zeleno,,neznam,,ali ču ovo lito probat,,,,neznam kako se ponaša,,,znam samo da slamu moram delat,,ili po noči,,,ili ranoooo ujutro,,,inače lako zaklize kajiševi........
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,436
Ovakav sistem je kod mene na samoutovarnoj prikolici, nema rotora kao na balirci.

A ovo su noževi, 33 noža poređani u dva reda:

Kod rolo balirki obično bude 14 ili 17 noževa poređanih u jedan red.
Naravno da traktor itekako osjeti kad se radi sa noževima.
Što se tiče zelene mase tj. trave, mislim da ćeš je moći bez problema raditi. Nema veze što nemaš noževe, kod izuzimanja lakše je kad je trava ili sijeno sasječeno, ali kod samog baliranja nema neke velike razlike. Osim što je sa noževima malo teže tjerati balirku. Za razliku od balirki kod samoutovarnih prikolica noževi su itekako bitni. Jer što je sitnije sasječena trava, to je lakše razgrtanje i sabijanje mase.
Jako suva slama ali i sijeno, često znaju praviti probleme kod rolo balirki na remenje jer bala ponekad zna proklizati. Kod rada sa zelenom travom to se ne dešava. Osim ako remenje nije jako istegnuto tj. otpušteno.
Kako se tvoja balirka ponašala u sijenu, jeli i tu nekad klizalo remenje ili se to dešava samo u jako suvoj slami?
Kako veže balu, mrežom ili špagom?
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,023
Kod baliranja sijena nije dobro koristit noževe jer se previše usitni sijeno,i onda se jako mrvi,za sijeno je bolje da je čim dulje u bali...znači balirat bez noževa..

Sjenažu je dobro balirat s noževima,ima više prednosti nego nedostataka,no nisam primjetio da se bala teže odmotava ako je rezano ili nije,bitna je tehnika:)
 

toma84

Aktivni član
Tu od
10 Velj 2008
Poruka
2,026
Ima, ima razlike ako nema noževa. Ja sve sjeckam sa 14 njih i suho i zeleno. Taman im je super jest, ne mogu bacat :)
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,023
Ima, ima razlike ako nema noževa. Ja sve sjeckam sa 14 njih i suho i zeleno. Taman im je super jest, ne mogu bacat :)
A svatko radi kak mu paše8)

Sijeno sam probao sjeckat,ali ubrzo odustao,nema tu previše koristi,a ni sjenažu previše ne sjeckam,kako kad zavisi:mrgreen:
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,436
A svatko radi kak mu paše8)

Sijeno sam probao sjeckat,ali ubrzo odustao,nema tu previše koristi,a ni sjenažu previše ne sjeckam,kako kad zavisi:mrgreen:


Ja isto mislim da sijeno nije potrebno, a nije ni dobro previše sitno sjeći, pogotovo ako je jako suvo. Možda samo uključiti par noževa. Sjenažu nije loše usitniti, ali nije problem i ako ostane čitava. Nije nju teško ni izuzimati, a ni davati, kad nije sasječena. Samo odmotavaj onaj "jorgan" i s njim pred krave.:gitarist: :)
 
B

BAGERISTA

Guest
Ovakav sistem je kod mene na samoutovarnoj prikolici, nema rotora kao na balirci.

A ovo su noževi, 33 noža poređani u dva reda:

Kod rolo balirki obično bude 14 ili 17 noževa poređanih u jedan red.
Naravno da traktor itekako osjeti kad se radi sa noževima.
Što se tiče zelene mase tj. trave, mislim da ćeš je moći bez problema raditi. Nema veze što nemaš noževe, kod izuzimanja lakše je kad je trava ili sijeno sasječeno, ali kod samog baliranja nema neke velike razlike. Osim što je sa noževima malo teže tjerati balirku. Za razliku od balirki kod samoutovarnih prikolica noževi su itekako bitni. Jer što je sitnije sasječena trava, to je lakše razgrtanje i sabijanje mase.
Jako suva slama ali i sijeno, često znaju praviti probleme kod rolo balirki na remenje jer bala ponekad zna proklizati. Kod rada sa zelenom travom to se ne dešava. Osim ako remenje nije jako istegnuto tj. otpušteno.
Kako se tvoja balirka ponašala u sijenu, jeli i tu nekad klizalo remenje ili se to dešava samo u jako suvoj slami?
Kako veže balu, mrežom ili špagom?

Kod samoutovarne,,,sam ima sip,,,sa hidrauličnim pikapom,,,,i bila je dovežena prva takva ovdje u okolici,,,pa eto proda je prije pet godina,,,mada mi je ža,,ostali mi noževi,,,i komplet zubi za pikap,,,,,novo,,

Ne kod mene lani jednom zaklizila,,jer je pokkupila najedanput puno mase,,,a bila je skoro na pola,,,i tad je najgore,,,i presušena bila,,,,u slami mi je odmah reka prijatelj,,da je radim kasno navečer ili rano ujutro i onda dere bez problema,,,
Igra ulogu i traktor,,,jer ako se muči,,,radi bale,,ali bude slabo nabijena,,,,ovaj vrti sad bez problema,,,i ove godine tek stvarno način ija bale bez greške..kod mene remeni bili svi novi stavljeni,,,sad stigli ležajevi,,ima da radi kako triba,,,još remen da kupim,,,,i ovog puštam za nedaj bože,,,kad nije puko do kraja..
 
D

Dalmatinac

Guest
Drustvo recite vi meni suva djetolina kada se balira dal se puno satrese imali ko iskustva sa ovim balirkama na remenje bez nozeva? I dali se stvarno to poslje lako razmotava kao sto kolega kauboj rece ko jorgan? Jer ako bude tesko ovi moji ce me lincovati sto sam bacio pare uzalud.
 
B

BAGERISTA

Guest
lako se razmotava,,,,,ja hranim konje i samo im je bacim,,i ona koja je bila duža trava manje je razbacaju,,,ali pojedu je svu..
A kod hranjenja teleta,,je sam razmotavan,,,odnosno stavim je unutra na paletu,,,i odrežem špage,,,i nema greške,,,neke pute i sama pomalo,pada,,čim malo vilama prođeš............


A ako očeš da cvijet ostane onda moraš balirat,,na vrijeme,,,pratit sušenje,,,pa čak i balirat po rosi..pricip isti ko visokotlačna (kocke),,,tako sam radija uvijek i sada radim tako..

A sačekat čemo ima ovdje iskusnijih..
 

igordulic

Član
Tu od
12 Velj 2010
Poruka
226
Drustvo recite vi meni suva djetolina kada se balira dal se puno satrese imali ko iskustva sa ovim balirkama na remenje bez nozeva? I dali se stvarno to poslje lako razmotava kao sto kolega kauboj rece ko jorgan? Jer ako bude tesko ovi moji ce me lincovati sto sam bacio pare uzalud.

Ja radim oko 500 bala godisnje suve lucerke,e ovako razmotava se bez problema,mi okrenemo balu da stoji kao valjak na hranidbenom stolu i rucnim vilama odmatamo i tako kao ploce od 1 kvadratni metar stavljamo u jasle,lako ide to nije problem,cak ni ne zakisne u bali samo gornji sloj malo,stoji nam na otvorenom preko zime.
E sto se tice otresanja isti princip kao i za male kvadratne bale,samo sto moras pazit da bude suva,jer inace ce ti se upaliti u bali,ako si dosad radio sa malom presom znaci otprilike dva dana duze moras cekat pa balirat jer inace pocne da se grije i progori.
Moja presa je na valjke pa sredina nije toliko ni sabijena o jos radim dosta mekano bale(toliko da se mogu tovarit normalno) ali mogo bi napucat u balu od 3 sad sto pravim da ispadne 2 ali onda mi veci rizik da ce se pokvarit,tj uplisnjavit.
Inace jako je tesko potrefiti granicu jer ako je jako velika vlaga opet ce se upaliti a ako je nema dosta onda ce se otrest.

Problem je kad ce kisa a nije za presovat a nije ni za ostavit to je najgora varijanta...Inace mi smo znali i malo suvlju radit predvece 20-30% se strese lisca a ostalo ostane u bali streseno,ali onda nema rizika od plesni,a kad smo uzeli rolo balirku msl da nam drugi otkos oko 100 bala bilo skroz bale bile boje kad pocnes odmatat ali dobro sve su oni to smazali tj junice,bikovi itd ali kad takva hrana nema hranidbenu vrednost.
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,436
Drustvo recite vi meni suva djetolina kada se balira dal se puno satrese imali ko iskustva sa ovim balirkama na remenje bez nozeva? I dali se stvarno to poslje lako razmotava kao sto kolega kauboj rece ko jorgan? Jer ako bude tesko ovi moji ce me lincovati sto sam bacio pare uzalud.

Rolobalirke manje otresaju sijeno ili djetelinu, od običnih visokotlačnih (kockastih) balirki. One, da tako kažem, nježnije postupaju sa sijenom, pogotovo ove sa remenjem, pa je lom i gubitak stabljike i lista minimalan. Sa suvog sijena ili djeteline, list će otpadati i da ga kupiš ručno. Znači nekih gubitaka će biti, ali u odnosu na visokotlačnu balirku ti gubici su daleko manji.
Tvoji te neće staviti u top, nego će ti biti duboko zahvalni, kad vide da praktično nemaju fizičkog kontakta sa sijenom, sve dok ga ne bude trebalo stavljati u jasle. Kod rolo bala sve radi traktor: utovar, prevoz, istovar i slaganje, traktor čak tu balu kad je treba davati stoci donese pred štalu. Ručno je trebaš samo odmotati i rasporediti po jaslama. U odnosu na kockaste bale ovo će vam svima biti preporod. Rolo bale traže toliko manje fizičkog posla da će tvojima biti žao što to nisu puno ranije nabavili rolo balirku.
 
B

BAGERISTA

Guest
Potpisjem,,,,ča si napisa,,,Cowboy,,,i igordulic.:supz:
Kod ovakvih balirka,,,je milina za sijeno,,,,meni je u jednu ruku drago da je na kajiševe,,,a u drugu,,nikad neče napravit balu tvrdu,,ko ona na lance i valjke,,,mada,,još se mora ona negdje štelovat po tvrdoči,,,neka šema možda na šustama,,,neznam,,,...

Da je lakše u vezi svega,,je,,,ja sam se navozija i sijena s prikolicama,,,a i vijeruj mi kockastih...
 

igordulic

Član
Tu od
12 Velj 2010
Poruka
226
Cowboy
svaka cast za post,mi smo isto tako prosli totalni preporod kad je dosla rolo bala koju ne da ne treba tovarit pa skidat(sto je bilo najteze u tavane po vrucini itd) nego jos i do jasala moras rucnno dogurati na kolicima po 4 bale,dok rolobalu bitno samo da traktor pali i to je sva mudrost :))
Na kaiseve ako je varijabilna komora pravi tvrdju balu tj od pocetka je tvrda za razliku od valjaka.
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,436
Potpisjem,,,,ča si napisa,,,Cowboy,,,i igordulic.:supz:
Kod ovakvih balirka,,,je milina za sijeno,,,,meni je u jednu ruku drago da je na kajiševe,,,a u drugu,,nikad neče napravit balu tvrdu,,ko ona na lance i valjke,,,mada,,još se mora ona negdje štelovat po tvrdoči,,,neka šema možda na šustama,,,neznam,,,...

Da je lakše u vezi svega,,je,,,ja sam se navozija i sijena s prikolicama,,,a i vijeruj mi kockastih...


Bala bi trebala biti tvrđa nego ona što ju prave one na valjke ili na lance sa fiksnom komorom. Negdje mora postojati nekakav sistem za namještanje tvrdoće bale. Ili je remenje toliko otpušteno da se nemože više zategnuti, što ne vjerujem. Otvori poklopce sa strana pa pogledaj ili postavi slike, negdje mora biti neka caka :scratch
@igordulic
Sve balirke na remenje su sa varijabilnom komorom. Gotovo je nemoguće izvesti da kod njih komora bude fiksna. ;)
Još jedna prednost balirki na remenje je to što su vrlo tihe u radu, mnogo tiše od onih na lance :)
 

igordulic

Član
Tu od
12 Velj 2010
Poruka
226
Nisu sve balirke sa varijabilnom komorom ja sam imao welger rp 150 koja je bila na kaise,komora je izgledala kao sestougao u kom je jedna stranica bez kaisa di je bio pikap i tuda je masa ulazila,dok su ostale stranice bili kratki kaisi.
evo slike semacki kako to otprilike izgleda pa ce bit jasno: (iako nije identican raspored ali bitno da se vidi princip)



evo prese koju sam imao prije,koja je bila fixna komora na kaise.







Inace sto se tice kod kaisa i varijabilne komore ne mogu ti biti toliko kaisi istegnuti da ne moze da sabije nego mozda opruge ne rade svoj posao tj sistem koji omogucava da se bala formira od pocetka do kraja.



evo jos jedne slike od spred:
 
Posljednje uređivanje:

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,436
Hvala ti za informaciju. Mada sam već vidio ovakav sistem, ali sam mislio da su to neki jako stari modeli. Nisam znao da se i sad rade balirke na tom principu.
Kako je radila ova tvoja, jel imala problema sa suvom slamom?
 

igordulic

Član
Tu od
12 Velj 2010
Poruka
226
Hvala ti za informaciju. Mada sam već vidio ovakav sistem, ali sam mislio da su to neki jako stari modeli. Nisam znao da se i sad rade balirke na tom principu.
Kako je radila ova tvoja, jel imala problema sa suvom slamom?

Hmm,to su stare prese,sada ko sto mislis se predpostavljam i ja ne rade ovakve prese,radio je deutz fahr kopiju ove iste.
U slami je isla super,znaci nikakvi problema nije bilo,nema zagusenja,mi smo se dvoumili kad smo je uzimali izmedju helston i te i cena je bila ralike 800e i sreca pa smo je uzeli jer sa helstonom starim nema sanse u podne ic balirat dok smo mi samo u podne i radili,imali smo problem u detelini kada se oce jako stisnut bala da pucaje kaisi tj iskinu se iz spojke,jer su bili stari i truli a nismo imali nameru da kupujemo nove,nego smo pravili od nekih traka sto nam vulkanizer nasao pa smo mi to razvlacili da bude tanje(protkano guma protkano guma a bili su debili duplo) i onda smo sami to pravili,ali kada se pazilo da bude 1-4 od maximalne zbijenosti nije bilo problema nikakvi,posto se zbijenost odredjuje manometrom na presi,bilo zeleno zuto i crveno polje e kad je isla na kraj crvenog ako se radilo duze tj vise bala kidala je kaise a kad je islo na zuto i pocetak crvenog pa vezivanje onda nije bilo problema.

evo slika slame :


clan Zetor 7245 ima ovakvu sad ako se ne varam,jedino je znala uzica da ispadne iz igle koja je vezala ali dobro s obzirom koliko je jednostavan i primitivan nacin vezivanja bio to nije bilo strasno.
 
Posljednje uređivanje:

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,023
Postoji i varijabilna balirka koja nije na remenje nego na letve i lance..
 
D

Dalmatinac

Guest
E ljudi svaka vam cast!!! Sad ste me ohrabrili da bi uze kredit i kupio onu ka kamion sto samo izbacuje gotove bale vani. Ma ludnica sa ovim kockicama trebalo mi 3000 kom pa udri po suncu ili rano ujutro neznase kojo je gora kombinacija a radne snage nigdje sami ja i stari u zadnje vreme zena ludnica. Da nije blizu more poludio bih ovako bacis turu dvije i na more to je stvarno uzitak i jedini ljek za patnje sa sjenom u ljeto. Ma samo da potrefim solidnu racunam kad vi gore napravite u sezoni 1000 i vise kom a ja 3-4 puta manje trebalo bi da sluzi ko zmaj jedino ste me sad napalili na ove sa mrezom neko je metnuo video kako te mogu omatati i sa jeftinim folijama to je prava stvar ko nema dobro skladiste samo su te balirke malo rjedje a i skuplje a ja se namjerio na JD 530-550 tako da sam sad u nedoumici a on nema nego spagu u tim starijim modelima ili bi se i tu moglo sto dograditi, krone, velger? Svaka cast ljudi odo pitati ujaka jel moze beskamatni zajam.
 

Najnoviji postovi

Na vrh