• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

BALIRKE ZA OKRUGLE BALE

igordulic

Član
Tu od
12 Velj 2010
Poruka
226
E ona ti dobra tura dvi i u more o tome sam uvik mastao kada smo radili male kockaste bale,kako bi bilo kuul da je more tu priko puta i da se mogu otic okupat.uf!
Pa ti tamo blizo mora i nemas puno padavina,zar ne?
tako da nemas ti problema sa skladistenjem,jos ti bolje sto se skladistenja tice sparga jer sa mrezice sklizne kisa pa ide pod drugu balu i na sastavima zna truliti,dok kod sparge ti se bolje natopi gornji sloj jer je nasumsurena i to ti se osusi na vitru i nemas nikakve brige :)
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,436
Postoji i varijabilna balirka koja nije na remenje nego na letve i lance..
Pa normalno da postoje, nisu samo ove na remenje varijabilne. Claas je čak nešto radio i sa valjcima, tzv. MPS (Maximum Pressure System) do duše nije u pravom smislu varijabilna ali je radila dosta tvrđu balu nego ove obične na valjke. www.claas.com/cl-pw/en/products/bal...resskammer/start,bpSite=51524,lang=en_AU.html
da postoji i na gumene trake i letve.
Krone radi takve balirke "Krone Komprima"

 
B

BAGERISTA

Guest
Bala bi trebala biti tvrđa nego ona što ju prave one na valjke ili na lance sa fiksnom komorom. Negdje mora postojati nekakav sistem za namještanje tvrdoće bale. Ili je remenje toliko otpušteno da se nemože više zategnuti, što ne vjerujem. Otvori poklopce sa strana pa pogledaj ili postavi slike, negdje mora biti neka caka :scratch
@igordulic
Sve balirke na remenje su sa varijabilnom komorom. Gotovo je nemoguće izvesti da kod njih komora bude fiksna. ;)
Još jedna prednost balirki na remenje je to što su vrlo tihe u radu, mnogo tiše od onih na lance :)


Potpisujem.........
Moja je varijabilna,,,pa jedino povečat još balu,,,da dela veču,,,i onda bude tvrđa...........moramo vidit dali ima štelanje,,,a i postavit ču slike,..,..
Kajiševi su kad je prazna isto tvrdi,,,tako da po meni je to uredu,,,a i bale su tvrde dosta,,,samo pitam dali ima negdje još za podešavat,,,,ali pretrest čemo pa čemo znat..naravno više očiju više vidi:partyman::partyman:
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,436
Kolike sad radi bale? Jel postoji na njoj neki pokazivač tvrdoće ili veličine bale? Gdje zatežeš remenje, tu se vjerovatno podešava i tvrdoća bale!? :scratch Postavi slike pa da vidimo, vjerovatno neko ima takvu ili sličnu balirku pa zna gdje se to podešava.
 
B

BAGERISTA

Guest
Ima sa strane,,,,,,di se podešava,veličina bale,,,,,ali nije do kraja stavljena....
Možda se na njoj podešava..kako povečava volumen tako i dobija na tvrdoči.....:scratch

Pokušat ču izmijerit jednu balu,,,,koje imam doma,,,od poda do vrha koliko je visoka.......mada bi još malo pojača..............8)8)

Danas idu slike........:supz:
 

igordulic

Član
Tu od
12 Velj 2010
Poruka
226
Cowboy


bas sam na comprimu mislio sto se tice letvi i gumeni traka :)
ta presa je fantazija,nisam vidio da neka druga tako moz letit po polju.
 

tine

Dobro znana faca
Premium
Tu od
10 Pro 2006
Poruka
858
Nisi još video McHale i Agronic/Orkel u radu.
 

igordulic

Član
Tu od
12 Velj 2010
Poruka
226
Nisi još video McHale i Agronic/Orkel u radu.

nisam,ako je bolje volio bi :) mada za 4.5-5m kombajnom sto se slame tice bi trebalo skupljat otkose dva u jedan,jer ako njive nisu ravne i radjene roto drljacom u setvi,kada vec predje brzinu od 13km traktor skace i nije bas udobno,dok kad je ravno moze da pegla i do 16-18km na sat.
kad mi prijatelj bio u ispomoci bio je probao jedan otkos i 20 na sat da pokaze koliko je balirka mocna iako je onda vec ostavljao onako sitno u otkosu.
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,436
Ima sa strane,,,,,,di se podešava,veličina bale,,,,,ali nije do kraja stavljena....
Možda se na njoj podešava..kako povečava volumen tako i dobija na tvrdoči.....:scratch

Pokušat ču izmijerit jednu balu,,,,koje imam doma,,,od poda do vrha koliko je visoka.......mada bi još malo pojača..............8)8)

Danas idu slike........:supz:

Tvrdoća bi trebala biti jednaka i ne zavisna od prečnika bale.

Na ovim slikama, ova dugačka opruga zateže remenje, jel tako? Ona je ujedno zadužena i za tvrdoću bale.

Radi li ovaj pokazivač? Ima li i na drugoj strani ovakav ili je samo jedan? On pokazuje popunjenost komore, namještenu veličinu bale ili tvrdoću? :scratch
 
B

BAGERISTA

Guest
Ovaj gore pokazivač pokazuje koliko je bala,,ili komora,,,popunjena..
a šuste su zadužene za tvrdoču bale,,,mada mislim da nema štimanja,,,i ne zavisi od velilčine,,,jer kad biš balu smanjiva,,,onda bi i bila svemekša,,,,,,,,,,,,,,ovdje sa svake strane su po dvije šuste,,,koje natežu remenje,,,i na njima nema štimanja.....

Doljnja šipka pokazuje u kojem je dijelu,,,nosač za od špage.....

Mislim da ovo nema štimanje tvrdoče..
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,436
Izgleda baš da nema štimanja tvrdoće :scratch
A veličinu bale takođe nemožeš ograničiti??
Mada mislim da je ona i kod najmanjeg prečnika dosta tvrda i ne treba se zamarati s tim. Bitno je da ona dobro radi, a ova je vidim dosta očuvana :gitarist: Jesi imao nekih kvarova na njoj? Šta si sve mjenjao?
 
B

BAGERISTA

Guest
Možeš,,,koliko te volja,,,mada ču je još malo povečat,,,,.:p
Štimaš je na onoj kutiji di je u principu prekidač(vidi se na prvoj slici koju sam stavio,,povlačenjem prema gore ide na veču balu)..,on da struju na kompijuter unutra koji te obavijesti da je bala gotova,,,i još odradi dali češ da krene hidraulika nakon 3sek.ili 6-12sek....;)
jednostavno su napravili za štimanje,,,,,,,,,,,a i sama izvedba preše mi se sviđa,,nije nalupano gore kojekavih gluposti,,,več vrlo jednostavno..:p:p

Kvarova za sad nije bilo(čekaj da pokucam u drvo),,,jedino ovo šta je nekom prije nosač puka,,,i čeka da popuca do kraja,,i onda nasrli gore gluposti,,neko pojačanje,,koje ne moreš ni tako nazvat....pa sam sve ljepo skinuja,,,povarija pojača,,i sad čekam kišu da posložim,,,jer radim vani..oko kuče........

Imam šemu da je usred zime zavrtim,,,ako je šta da se popravi(tako je bilo ovo lito,,,po ljeti se čulo nešto mal da runja),,,ali niš strašno,,,,ali eto prije koju sedmicu,,je iša zakopčat i proba,,kad ono drobi u pikapu,,,,,,,,otiša ležaj,,,,,pa naručija odmah oba dva,,mada je drugi dobar,,,mijenjat ču oba,,,,a ovog ostavit nikad se nezna(u ljeti kad te desi,dok ga naruče)ne čekaš tijeraš dalje..(evo to je jedino ako se more svrstat u kvarove,,mada je potrošna roba)

Garažirana,,,,cijelu godinu,,,,ne posuđujem,......zato i je takva.:p:p
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,436
Najbitnije je da je balirka garažirana, elektronika i ležajevi ne podnose vlagu a remenje ne voli sunce. Što se tiče ležajeva, to je, tako reći, potrošni materijal.
Neznam samo što se brineš oko podešavanja tvrdoće malih bala, kad ionako namjeravaš raditi što veće. :)
Meni se sviđa kod tih balirki na remenje što su one relativno jednostavne konstrukcije i lake za održavanje. Malo me samo brine ta elektronika na njima. Jel to nešto puno složeno tu na tvojoj balirci? Čime sve upravlja ta elektronika? Bojim se da je to nešto osjetljivo i lako kvarljivo. Jel ima ta tvoja one kojekakve senzore i magnetne kontakte, ima li onaj tzv. kompjuter? Ta elektronika mi je inače bauk kod svih strojeva a pogotovo kod traktora i balirki. :mrgreen:. Ovdje jedan moj prijatelj je imao jako loše iskustvo sa centralnom elektronikom na Krone varijabilnoj balirci. Pa je otada moje ne povjerenje u elektroniku još veće. :(
Volio bih da čujem vaša iskustva sa tom elektronikom.
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,023
Iskustva s elektronikom na balirci za sad su pozitivna,kao i na ostalim strojevima..
Elektronika nije ništa novo,i toga se ne treba bojati..
 
B

BAGERISTA

Guest
Najbitnije je da je balirka garažirana, elektronika i ležajevi ne podnose vlagu a remenje ne voli sunce. Što se tiče ležajeva, to je, tako reći, potrošni materijal.
Neznam samo što se brineš oko podešavanja tvrdoće malih bala, kad ionako namjeravaš raditi što veće. :)
Meni se sviđa kod tih balirki na remenje što su one relativno jednostavne konstrukcije i lake za održavanje. Malo me samo brine ta elektronika na njima. Jel to nešto puno složeno tu na tvojoj balirci? Čime sve upravlja ta elektronika? Bojim se da je to nešto osjetljivo i lako kvarljivo. Jel ima ta tvoja one kojekakve senzore i magnetne kontakte, ima li onaj tzv. kompjuter? Ta elektronika mi je inače bauk kod svih strojeva a pogotovo kod traktora i balirki. :mrgreen:. Ovdje jedan moj prijatelj je imao jako loše iskustvo sa centralnom elektronikom na Krone varijabilnoj balirci. Pa je otada moje ne povjerenje u elektroniku još veće. :(
Volio bih da čujem vaša iskustva sa tom elektronikom.

Evo i kolega marko93 več odgovorija,ispod,,mada mogu potvrdit,,,,da sam prezadovoljan(da kucnem u drvo)sa svime na njoj,...
Nemoj se bojat,,,,,ova elektronika,,je bila otvorena kod običnog majstora koji popravlaj televizije itd,,,,i reka je sam da je prejednostavna,,i da nije problem,,,ako je šta da se sve napravit,,,,(prvog dana sam iša da izvučem iz nje đek,,,pa odmah da malo bvaci oko ako je koji kontakt,,otiša ili oslabilo šta,,,reka sve pet....

Kod moje imaš,,,preko nje podešavanje gustoču špaga,koliko očeš da namota krajeve,,,dali očeš manualno,,ilki autonmatski rad,,,,pali-gasi,,,,i jednostavo start,,,,,kod manualnog mi se sviđa,,jer sam potežeš špagu,,,i zadržiš koliko očeš,,,a na automatskom,,,,uštimaš,,,i nema brige..

nema senzora,,,obični prekidač,,,koji da inpuls,,kad je balirka puna,,,i jednostavo,kad je otvorena svijetlo se upali,,,i ako nije dovoljno zatvorena.......

potražit ču slike,,pa ču stavit..da vidiš..;);)
ma reka,,,da se dalo još malo da radi tvrđu,,,,bilo bi još bolje,,,,m,mada su i ovako tvrde,,,ko kamen,kako se kaže.ali povečat ču malo još...balu..
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,436
HVALA !! sad mi je lakše kad vidim da nije svugdje ta elektronika loša.:):) Znam da je s njom rad puno komforniji i lakši, al meni najveći problem predstavlja servis kod nekih eventualnih kvarova.:mrgreen: A poučen, ili bolje reći prestrašen, lošim iskustvom ovog mog prijatelja, počeo sam zazirati od elektronike na poljoprivrednim mašinama. Drago mi je da to čujem, kao što reče kolega BAGERISTA da to nije toliko složeno i da mogu čak i RTV mehaničari popravljati. Znam da je to vjerovatno samo kod nekih modela, kod ovog prijatelja čak ni specijalizovani servis iz HR nije mogao otkloniti kvar. Nisam bio s njim, al čujem da je kupio novu centralnu elektroniku tzv. kompjuter i da ga je koštala 1200€ :shock::shock: Što je puno, puno je. Al još je gore to što mu je balirka stajala cijelu sezonu, a on plaćao druge da mu rade. Kad vidim kakvi sve problemi mogu nastati s tom elektronikom... Al eto drago mi je da ima i pozitivnih iskustava s tim. :gitarist:
Nadam se da će biti slike:)
 

igordulic

Član
Tu od
12 Velj 2010
Poruka
226
Kom mene na welgeru je isto elektronika ali jednostavna,ima zvucni signal za napunjenost komore,kad mehanicki pipak koji je stavljen na odredjenu zbijenost dotakne senzor on pisti u kabini,i dugme za vezivanje koje samo da struje jednom magnetu koji pokrene mrezu a kad krene ona dalje vec samo ide,jednom kad me zezalo probao sam rucno krenuti magnet i cim je povuklo mrezu pocela je da veze,izduvao kompresorom kad sam dosao kuci jedan dzek i radi opet bez problema.
Jedino imam jedan elektromegnetni ventil koji bi trebo da kada pritisnem dugme da preusmeri ulje i da mesto da otvara vrata prese spusta i dize nozeve,ali posto smo mi probali diretno spojiti mozda je pregorio,ali dobro svakako ne koristim jos nozeve pa nije ni potrebno,a ako koristio ubacit cemo jos jedno crevo pa ce onda mesto dva biti tri izvoda i gotovo,kad vec svakako postoje 3 izvoda da se i koriste :D :)
 
B

BAGERISTA

Guest
HVALA !! sad mi je lakše kad vidim da nije svugdje ta elektronika loša.:):) Znam da je s njom rad puno komforniji i lakši, al meni najveći problem predstavlja servis kod nekih eventualnih kvarova.:mrgreen: A poučen, ili bolje reći prestrašen, lošim iskustvom ovog mog prijatelja, počeo sam zazirati od elektronike na poljoprivrednim mašinama. Drago mi je da to čujem, kao što reče kolega BAGERISTA da to nije toliko složeno i da mogu čak i RTV mehaničari popravljati. Znam da je to vjerovatno samo kod nekih modela, kod ovog prijatelja čak ni specijalizovani servis iz HR nije mogao otkloniti kvar. Nisam bio s njim, al čujem da je kupio novu centralnu elektroniku tzv. kompjuter i da ga je koštala 1200€ :shock::shock: Što je puno, puno je. Al još je gore to što mu je balirka stajala cijelu sezonu, a on plaćao druge da mu rade. Kad vidim kakvi sve problemi mogu nastati s tom elektronikom... Al eto drago mi je da ima i pozitivnih iskustava s tim. :gitarist:
Nadam se da će biti slike:)


Evo malo sam ti napisa,,,po rednim brojevima pa češ znat,,,,koji je za šta...



Uploaded with ImageShack.us

1.prekidač(automatski režim rada,ugasi,ručni režim rada)
2.potenciometar,s kojim štimaš koliko očeš da špaghe bude na rubovima
3.potenciometar,za gustoču špage(nači brzina hoda hidraulike koja pomiče nosač od špage-ljevo-desno)di mu štimaš brzinu
4.gornja lampica,da je balirka otvorena
.doljnja lampica,da je u vezivanju,kad veže se ugasi
5.start,ako očeš da ponovi još jednom vezivanje,ili da u manualnom radiš sam,nači stisneš,,i onda sam šetaš s prekidačem(pod brojem 6)
6.dvije lampice,koje služe da ti pokažu di se nalazi šetač s špagom,,,,kod manualnog načina,,,kreneš s prekidačem prema gore,,,i krene šetač u ljevo,,odmah se pali ljeva lampica,,,i kad dođe do kraja gasi se,i onda stisne š prema dole,,i pali se desna,,,kad dođe do kraja otcvika špag.
7.biranje brzine,kad očeš da krene u automatskom režimu rada,,,nači kad zapišti sirena,,,onda čeka,,,3-5 mili sek-a u doljnjem položaju ide ja mislim do 6-12....i sirena.vijeruj mi da sam je ja čuo na 560,bez kabine,,,,ovdje ti probije uho..
8,osigurač
9.izlaz s đekom di kopčaš kabel od balirke.
10.12v dovod i masa.
 

Najnoviji postovi

Na vrh