• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Batate

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Ja sam se sa mojim batatom ugodno iznenadio, mislio sam da ne bude ništa kad ono same mrcine.
aedef749443f119879f9a53df2a547bb.jpg
1045494ec5a5f15a9dd6c44cdc2d3c42.jpg


Poslano sa mog M351 koristeći Tapatalk
 

SanjaLucija

Aktivni član
Tu od
20 Lis 2015
Poruka
289
Bravo društvo, čestitam na dobro urodu.

Ja sam se vratila nešto ranije sa godišnjeg jer sam se povrijedila. Jučer i danas mi je susjeda povadila batat. S obzirom na loš izgled cime, na kraju sam zadovoljna.
Gomolji su uglavnom od 40 dkg - do 1 kg. Ja prezadovoljna.

uS8jvB0.jpg


Pitanje koje me je zamolila prijateljica da postavim u njeno ime.
Naime, večina njezinog batata ima rupice. Gotovo pola uroda.

Pyjr8dK.jpg



Kad se prereže, nema nikakvih nametnika, rupice idu u dubinu maksimum do 1-1,5 cm.
Što bi to bilo?

orIc9zZ.jpg


Moje batate je spržio mraz onak muški.

Kakva iskustva imate s tim, koliko može izdržat još tako prije vađenja?

Mislima da sam vec pisala o tome. Prošle godine sam povadila batat krajem 10. mj. U 11. mj sam išla preštihati vrt i izvadila sam još 10 kg koje smo nekim čudom promašili, a bilo ih je 2-3 preko kilograma. Ve cje bilo nekoliko grdih mrazeva, a batatu nije bilo apsolutno ništa.
Zemlja je još topla, a vanjski dio mislim da više nema nikakvog utjecaja na plod. To je samo moje mišljenje.

Evo kako to izgleda kod mene u plasteniku,u idealnim uvjetima. Prinos po struku je od 4,5 - 6 kg, Pojedini primjerci su i do 2kg. Kad bi ovakvi prinosi bili mogući i u vanjskoj proizvodnji gdje bi nam bio kraj.

Možda su i mogući :icon_scratch:
U Banovini čovjek preko puta mene je zasadio 10 flanaca i ubrao vrhom pune tačke. Dva najveća batata su imali jedan 3,10 a drugi 3,20 kg. Nisam vjerovala pa sam se išla osobno uvjeriti.
Niti ga je zaijevao, niti ga je kopao. Kako ga je posadio tako mu je bilo do vađenja.
Čudo neviđeno :icon_e_surprised:
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

SanjaLucija

Aktivni član
Tu od
20 Lis 2015
Poruka
289
Di ste mi batatoljupci :)
Jel se vadi batat kad vas nema?

Ima li itko ideju oko rupica na batatu moje prijateljice?
Još nisam srela nekoga tko toliko voli batat kao njezina obitelj! A nešto im baš ne ide.
Gomolji su joj prilično sitni do 20 dkg ( može biti do zemlje ) i sad još te rupice.

Ja se nisam srela s tim rupicama ikada pa ne znam što bih joj rekla, meni se jedino znalo desiti da se nekim plodovema malikce počaste voluharice.

Pozdrav svima.
 

tunjica

Član
Tu od
20 Kol 2015
Poruka
36
Zanima me da li i Vama batat puca po pola kad ga se vadi iz zemlje?
Ili ima neka tehnika vađenja?
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Svega bude, treba što dalje i dublje kopati motikom je budu prilično duboko.

Poslano sa mog M351 koristeći Tapatalk
 

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,045
Ja moga jos nisam stigo izvadit, od berbe nisam bio u polju heh mozda ga vise ni nema :p:
 

SanjaLucija

Aktivni član
Tu od
20 Lis 2015
Poruka
289
Batat se i vadi u ovo vrijeme. To ti je čas posla.
Ajmo Krumpironja, štihaću ili vile u ruke i udri :)

Zanima me da li i Vama batat puca po pola kad ga se vadi iz zemlje?
Ili ima neka tehnika vađenja?

Ja prvo maknem cimu i onda uzmem vile i krenem vilama dalje pa sve bliže cimi. Vilima zabosti maksimalno jer neki primjerci znaju biti jako duboko. Primjerke koji bi nakon prevrtanja zemlje pronašla da su djelom vani a djelm u zemlji ne bih pokušala isčupati jer bi se znali prelomiti nego mi uzela onu malenu vrtnu lopatu i polako okolo njega kopala i micala zemlju dok ne bih došla do njegovog kraja.

Ove godine batat je bio većenom uz površinu, dok prošle godone je bio jaaaako duboko.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,045
A to je stari nick hehe sada samo mehanizacija radi i najmanje je toga iz imena hehe
 

SanjaLucija

Aktivni član
Tu od
20 Lis 2015
Poruka
289
he he, to se ne zaboravlja kao ni vožnja bicikla. Štihaću u rukice ... izvaditi batatiće ... i staviti slikice :)
 

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,045
Umro sam dok sam ih iskopo :p:
Nije lose za 10 sadnica, ostecene sam dao odmah frendici koja to voli...a ja ne znam sta cu sa ovim mojima meni nisu bas nesto za jest
 

Prilozi

  • image.jpg
    image.jpg
    72 KB · Pregleda: 104

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Sadio si batat a neznaš je li ti dobar? Lijepo pokloni i ostatak pa će frendica biti sretna.

Poslano sa mog M351 koristeći Tapatalk
 

mranderson

Član
Tu od
26 Ruj 2016
Poruka
135
Heh, bem ti miša, kad se sjetim mog prvog kušanja batata. Kupili mi to, ono zdrav život, odličan je, tješili se, nema veze kaj je 3-4 puta skuplji od krumpira :icon_wink: i super, mi to skuhali pa kao prilog umjesto krumpira. Ajme meni kak je 'veselje' splasnulo kad sam probao, nije mi bio nešto, da ne velim nekaj ružnije. Nemam pojma jel smo mi kupili neki 'umjetni' ili što već, ali bio je nenormalno sladak!?? Je to normalno kod batata, kako izbjeći tu slatkoću?
 

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,045
Nikad ga prije nisam ni kusao, pred mjesec dana sam izvadio jedan da probam al nije to za meene...vjerovatno ce tako i bit, kod mene ga nemas kome ni prodat koga god pitam ne jede, samo krumpir svi...a posadio sam ga tako bzv imam dosta parcela pa ne znam ni sam sta stavit pa eksperimentiram :p: tko zna sta ce druge godine doc na red hehe
 

mranderson

Član
Tu od
26 Ruj 2016
Poruka
135
e sad, ako bi se napravilo nešto na promociji, konkretno baš kod tog pripremanja, jer već svi znaju da je zdrav, temelji su tu, bilo bi ga kome prodati! Itekako, garantiram. Ovaj zdrav život je sve više na cijeni, ali velim, ljudi ga ne znaju, tko i ja, pripremiti i eto, pokušaj je ostao samo pokušaj.
Prijedlog, tamo na 'etiketicu', naljepnicu, 'staviti' još 2,3 rečenice, onako čiste, jasne, britke, kako ga pripremiti, i npr nekoliko vrsta tih naljepnica, sa različitim 'receptima' i eto ti, išlo bi to.
 

Dillinger

Aktivni član
Tu od
4 Lis 2015
Poruka
433
Batat prvenstveno konzumiraju dijabetičari,kako sam ga imao na hektare ja ga osobno nikada nisam mogao jesti,ostatak obitelji se gušio u njemu koliko ga vole,barem danas nije problem skinuti recepte i pripremu za batat ,ja osobno imam preko 30 stranica recepata tko traži recepte za batat ima na coolinarka preko 220 recepata.Samo hrabro sa kušanjem :) ali ja se ipak držim dobrog starog krumpira
 

SanjaLucija

Aktivni član
Tu od
20 Lis 2015
Poruka
289
@mranderson, ne znam da li si jeo batat bijelog ili narandžastog mesa?
Batat bijelog mesa je manje sladak od narandžastog.

Probaj ga kao pomfri ... jako fino.
 

Najnoviji postovi

Na vrh