• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Batate

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Ako se odreže srce biljke ( sadnice) onda neće biti ni jedne a kamoli dvije :)


Nije mi jasno zašto ako reznica može pustiti korijen, a na mjestu reza izbijaju novi izdanci koji dalje normalno rastu.
Šta u tome na valja?
 

Dillinger

Aktivni član
Tu od
4 Lis 2015
Poruka
433
Generalno može ali to zalazi u sferu invitro uzgoja ,reznica iz gomolja ide iz spavajučih pupova gdje se dobiva kompletna nova biljka ali ako na toj istoj biljci uklonimo srce čisto sumljam ,misam probao ali mislim da ne.
 

SanjaLucija

Aktivni član
Tu od
20 Lis 2015
Poruka
289
Dilinger ... znači to je za našu dragu Dalmaciju ... sretno prijatelju, nek ti slijedeći budu ovako krasni.

Johabice, mojoj mami je prije 2 godine puknuo jedan lijepi zakorijenjeni batat. Dio koji je puknuo je stavila u vodu i pustio je korijenje. Onog što je bio u zemlji smo zasadili i sve je bilo OK, a ovog iz vode nismo pa ne znam kako bi se ponašao dalje.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Gledala sam danas jedan yutubič, mislim da je ruski neki, gdje se je pokazivalo kako su se vriježe odrasle biljke ukorijenile - na zglobovima su pustile korjenje, i kada je to dovoljno dugo ukorijenjeno, i na tim vriežama su bili formirani mali gomolji. Bili su tanki, predpostavljam da zato što su rasli krače vrijeme nego oni koji su na korijenu sadnice - hm, razumjela sam jako malo od rečenoga, ali cilj yutuba je bio pokazati da i stabljika (vriježA) može dati plodove.
Isto tako sam gledala jedan yutub gdje su iz stare stabljike sa već skoro do kraja uvenulim listovima uzimali reznice i zasađivali sa dva - tri koljena u zemlju i tri, četiri iznad zemlje.
Zato meni nije jasno zašto se ne smiju ti izboji koji izbijaju iz gomolja umnožavati - ima li to kakve veze sa urodom ili je nešto drugo, slično ili šta u pitanju.
 

Dillinger

Aktivni član
Tu od
4 Lis 2015
Poruka
433
Johabice da iz vriježa ali to je već biljka stara cca 100 dana od sadnje jel ona pušta u biti svi znamo kako raste batat :) ali kako si i sama navela to traje jako dugo jel vriježa se mora ukorijeniti ja sam vidio dok je bacio cvijet iz vriježa gomolje oko 100grama ali to je na otvorenom gotovo nemoguće izvesti.Ali od sadnice mlade biljke mislim da nema sreće.Ako ode u zaperke a na taj naćin bi otišlo ,dobili bi samo nadzemnu masu bez gomolja.
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
Čovjek je u zagrebu tako radio,posadio je biljke u plasteniku,koji je grijao i cijelu zimu je ta biljka rasla i u proljeće je dobivao po 50 000 sadnica od reznica. imao je računicu da manje energije potroši tako nego kad ih radi na način kako mi to sad radimo,a imao je i dobre uvjete valjda.
Uglavnom ne treba misliti da je samo tako lako dobiti sadnicu,mislim dobit češ ti sadnicu ali nema kilaže na toj biljci,ipak treba neka pravila struke poštivati. Dovoljno je otići na njuškalo i vidjeti šta se sve nudi,a šta ti ljudi u stvarnosti rade,to je bolje ne vidjeti.
 

Mrav1312

Novi član
Tu od
24 Lis 2016
Poruka
21
prije 14 dana sam polegao batat na supstrat,drzim ga u kotlovnici na cca 30C...uredno prskam vodom batate i supstrat nekoliko puta dnevno ali nema nikakvih promjena...izbojci se ne naziru ni najmanje,tj sve je isto kao i kad sam postavio...jesam samo nestrpljiv ili nesto ne stima?

Hvala,pozz svima
 

Mrav1312

Novi član
Tu od
24 Lis 2016
Poruka
21
15kg batata sam stavio...Ovo je slikano kad sam ga stavio na supstrat 8.3.Nisam sad slikao al sve je identicno kao i kad sam postavio samo sto sam danas dodao jos zemlje tj malo sam ga dublje ukopao
2cijm92.jpg
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
To je narancasti ako dobro vidim,a on je jako spor sto se klijanja tice,bude za tjedan dana poceo. Nista ne diraj,i ne zatrpavaj ga.
 

Dillinger

Aktivni član
Tu od
4 Lis 2015
Poruka
433
Mrav1312 ako ti je konstantna temperatura 30 stupnjeva za dva tjedna se je morao već raspucati di su pupovi i krenuti.Kakvo ti je svijetlo ? Svijetlo mora biti konstantno.Ja u roku 15-20 dana imam prvo prečupavanje.
Ako gomolj nije bio adekvatno skladišten onda neće biti od njega ništa ( probaj ga stisnuti dali je mekan)
Ako si kupio u nekom trgovačkom lancu onda je vjerovatno tretiran protiv klijanja.
 

SanjaLucija

Aktivni član
Tu od
20 Lis 2015
Poruka
289
@Mrav1312
Batatu naranđastog mesa, barem prema mom iskustvu, treba nešto duže da pusti pupove. Prije cca 15-tak dana sam stavila na zemlju zajedno i bijelog mesa i narandžastog. Onaj bijelog mesa već ima pupove na kojima se već vide listići, a narandžasti još ništa.
 

SanjaLucija

Aktivni član
Tu od
20 Lis 2015
Poruka
289
Još nešto, kao što reče kolega Dillinger, dosta su bitni uvjeti u kojima je gomolj.
Prošle godine sam svojoj kolegici koju polako učim pravljenju flanaca dala dva svoja najbolja gomolja iz vlastite proizvodnje. Moji su bili načičkani flancima, kod nje niti jedan nije propupao. Zašto ... ne znam, držala se mojih uputa (bar se nadam) ali očito uvjeti u kojima ih je držala nisu bili dobri.
Nadam se da ćeš se za tjedan dana javiti sa dobrim vijstima!!
 

Mrav1312

Novi član
Tu od
24 Lis 2016
Poruka
21
hvala svima na savjetima,nadam se da ce proklijati...prvih 48sati sam ga drzao u svijetlu,sad preko noci ostavim svjetlo...
kupio sam ga od jednog opg-a i tvrd je,zdrav.Nadam se da sam samo nestrpljiv :)
 

SanjaLucija

Aktivni član
Tu od
20 Lis 2015
Poruka
289
Dillinger nije skoro nego je SAVŠENO.
Svaka čast.

Moj se "bijelomesi" lijepo okitio, ali onaj narandžastog mesa još ništa, no pošto meni treba za polovicu svibnja, do tada će valjda biti.

Batat_1yneJ.jpg
 
Na vrh