• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Batate

SanjaLucija

Aktivni član
Tu od
20 Lis 2015
Poruka
289
Pala mi je ideja probati 1 flanac batata zasaditi u veliku teglu i staviti na balkon.
Nije da mi je potrebno, ali baš me zanima što će ispasti od toga.
Ako ništa biti će lijepa dekorativna biljka na balkonu.

Što mislite, hoće li biti plodova?
 

Dillinger

Aktivni član
Tu od
4 Lis 2015
Poruka
433
SanjaLucija naravno da će biti gomolja nije samo dekorativno.
17021948_1270149063032952_681437100655009931_n.jpg


https://scontent-fra3-1.xx.fbcdn.ne...=d0495d8b096bb75536a7b4f0ce1505d8&oe=59555E86

https://scontent-fra3-1.xx.fbcdn.ne...=29dd55a5a4db7ab2a5955b79befae875&oe=594CB7E4
 

SanjaLucija

Aktivni član
Tu od
20 Lis 2015
Poruka
289
Pitanjce za znalce.

5 godina se bavim uzgojem batata za vlastite potrebe i kao amater znam dosta o batatu ali jednu stvar nikako da dokučim, a to je koliko batat voli ili ne voli vodu tj. zalijevanje.

Pročitala sam sve što ima na netu o batatu. Jedni govore da batat gotovo da ne treba zalijevati osim u ekstremnim sušama, dok drugi čak imaju sustave navodnjavanja.

Ja stvarno ne znam što da mislim!?
Voli li batat vodu ili ne?
Moja je zemlja pjeskovito šljunkasta i kiša/voda doslovno protutnji kroz nju, pa nakon dobre kiše, nakon 3 dana zemlja je suha.

Koliko bi ja s obzirom na stanje moje zemlje koja je propusna trebala zalijevati batat (ako nema kiše). 1 x tjedno, 2 x mjesećno ....

Help!!!
 

Dillinger

Aktivni član
Tu od
4 Lis 2015
Poruka
433
Batat ne voli vodu osim u ekstremnim sušama.Kako ima veliku lisnu masu i rosu ujutro sasvim je dovoljna količina koja treba za rast.Nemam sad vremena pisati ali napisati ću kasnije pobliže neke stvari što se tiče navodnjavanja i problema s istim.
 

SanjaLucija

Aktivni član
Tu od
20 Lis 2015
Poruka
289
Hvala ti unaprijed na svakom savjetu koji će dobro doči ne samo meni nego i ostalim forumašima, jer sam više luda od toga: zaliti ili ne zaliti pitanje je sad.
 

Dillinger

Aktivni član
Tu od
4 Lis 2015
Poruka
433
Zaljevanje batata kao što kažeš dolazi prvenstveno u smislu ako biljka počne crpiti zadnje zalihe vode i ako se počne sušiti.
Batat kao gomolj sastav je 80% voda sve ostalo su vitamini ,minerali ,ugljikohidrati.
Znaći od 100grama jestivog gomolja 77.28grama je voda.
Ako ima previše zalijevanja i vode gomolj će se raspucati i dobiti ćemo 100% vode u obujmu gomolja.
Ako gomolj koji mora proči stabilizaciju i skladištenje ( ovo pišem za komercijalnu proizvodnju) brzo gubi vodu odnosno kalira i počinje se smrežurati jer je izgubio 20-30% vode koja ni nije trebala biti prisutna te dobivamo kako da kažem gubav gomolj.
Samo čuvanje odnosno skladištenje treba imati i relativnu vlagu u skladišnom prostoru iz razloga sprečavanja i daljnjeg gubljenja na masi gomolja.
S povečanom količinom vode u gomolju imamo samo kasnije problema.
Mi koji smo prvi krenulu u proizvodnju batata u HR znamo reći da je batat kvarljiva roba.(što i je) ne da nevalja nego iz razloga velike prisutnosti vode u gomolju.
Navodnjavanjem ako nije dobro i stručno također smanjujemo prinos.
 

SanjaLucija

Aktivni član
Tu od
20 Lis 2015
Poruka
289
Hvala ti na ovome iscrpnom i korisnom postu.

Ja sam upravo radila ovako kako si ti to pojasnio. Kad bih vidjela da je biljka počela imati poluuvenuto lišće, tada bih ga zalila. Negdje sam na webu pročitala upravo to da sa previše zalijevanja prinos batata opada, pa sam stalno imala strah od zalijevanja pa sam ga svela na minimum, što je na kraju i dobro.
Ostalo mi je za konzumiranje još 3-4 kg batata i bez pretjerivanja ako je kalirao 10% previše sam rekla, vjerojatno zato jer sam ga slabo zalijevala.

Hvala ti još jednom od srca!!!
 

Dillinger

Aktivni član
Tu od
4 Lis 2015
Poruka
433
Ako kome treba presadnica javite se na pp :)

batat-presadnice-batata-agrobatat-suhopolje-slika-81655407.jpg

batat-presadnice-batata-agrobatat-suhopolje-slika-81655221.jpg
 
Posljednje uređivanje:

SanjaLucija

Aktivni član
Tu od
20 Lis 2015
Poruka
289
Krasni su ti flanci!!! :drink:

Po lišću vidim da su tvoji narandžastog mesa. Ovo su moji bebači bijelog mesa.

cJUP4E.jpg
 

manjo

Član
Tu od
18 Ruj 2012
Poruka
351
nisam upoznat s batatom,vidim da ima par vrsta boje,koja je najbolja u zamijeni za krumpir
 

SanjaLucija

Aktivni član
Tu od
20 Lis 2015
Poruka
289
Postoji više vrsta batata. Kod nas je najprostranjeniji batat narandžastog mesa.
Batat narandžastog mesa je jako sladak i ima puno škroba u sebi.
Batat bijelog mesa je manje sladak i ima manje škroba.

Meni osobno je puno draži batat bijelog mesa jer je manje sladak, pa je po tome bliži krumpiru (mada batat nije krumpir nego biljka iz porodice slaka), ali u trgovinama ga je jako teško pronaći.

Sadio bi ili bi samo uživao u ovoj delikatesi?
 

Mrav1312

Novi član
Tu od
24 Lis 2016
Poruka
21
sanjaluncija jel klija narancasti batat?Meni je polovica gomolja proklijala pola jos nije.
Na kakvim uvjetima drzite sadnice nakon sto ih pikirate u zemlju(svjetlo,temp itd)
 

SanjaLucija

Aktivni član
Tu od
20 Lis 2015
Poruka
289
Bjelomesi je kao šuma.
Narandžasti je počeo klijati ali slabije od narandžastog.
Em klija sporije em klica ima manje.

Ja osobno, nakon pikiranja držim flance 3-4 dana dalje od svjetlosti na temperaturi cca 21-22 stupnjeva. Nakon toga ga stavim na svijetlo mjesto da polako raste i jača.
 

SanjaLucija

Aktivni član
Tu od
20 Lis 2015
Poruka
289
Dio mojih batata danas putuje prijateljici na daljnju njegu prije sadnje. Nek su joj zdravi i plodni.

Nego ... danas sam išla na Dolac po neke stvari i malo bacila pogled na rasad.
Ima svega, pa i batata. Cijena 1 flanca 10 kn :(think):
Nisam nikad kupovala flanac, ali nije li to malo previše :confused:

moje_bebice69XAk.jpg
 

Dillinger

Aktivni član
Tu od
4 Lis 2015
Poruka
433
Ahahahahaha AHahahah Sanja ne da je previše nego je pokvareno do bola.Realna cijena sadnice batata je 2kn.Ispod 2kn tko prodaje teško da može prodati kvalitetu.Količina x 1kn samo neka ide za kvalitetu ne pitaj.Eto čovjek kupi od mene 100kom po 2kn i prodaje po 5kn kom.I onda dođe bakica ili deda koji jedna preživljavaju sa mirovinom i za zadnjih 20kn kupe 4 sadnice batata.Stojim gledam i nevjerujem.p.s.Lijepe sadnice. :)
 

SanjaLucija

Aktivni član
Tu od
20 Lis 2015
Poruka
289
Hvala ti, pohvala od znalca poput tebe mi jako godi.
Moram ti priznati da sam još uvijek u šoku. 10 kn. Bog sačuvaj! Svašta.
 

Mrav1312

Novi član
Tu od
24 Lis 2016
Poruka
21
Pozdrav,poceo sam pikirati izbojke...zanima me koliko vode je potrebno kad ih upikiram u supstrat.
Dali vodu zalijevam samo u zemlju ili mogu prskati s spricom i po listovima?
Prva tura izbojaka koju sam stavio i nije bas uspjela al sad se neki vec primaju.
Takoder vidim da ovi vasi izgledaju predivno s malim listovima,ja imam hrpu nekih izbojaka koji su kao vrijezi,duguljaste grancice bez lista,oce li i od njih biti sadnice tj oce li pustiti korjenje.budem slikao kad dodem doma,neznam ovako preko moba staviti.


Poslano sa mog SM-G850F koristeći Tapatalk
 

Dillinger

Aktivni član
Tu od
4 Lis 2015
Poruka
433
batat-sadnice-presadnice-batata-agrobatat-suhopolje-slika-82548521.jpg


Mrav1312 smiješ prskati po listovima ,ili kontejner stavi na vodu da supstrat upije ,pikiraš sa listovima u kontejner ,nije poželjno da je kako si naveo duguljaste grančice bez lista.Podigni temperaturu svijetlost i vlagu da dobiješ listove.Pa onda pikiraš.
 

Najnoviji postovi

Na vrh