• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Batate

SanjaLucija

Aktivni član
Tu od
20 Lis 2015
Poruka
289
Dobro ti kaže Dillinger. Nemoj pikirati presadnice koje još nemaju listiće. Listići će se pojaviti samo budi strpljiv.
E sad je pitanje zašto kod tebe to ide tako usporeno!? Poslušaj Dillingera i stavi gomolje na malo toplije mjesto, i malo bliže svjetlu. Čak bi prije rekla da mu nedostaje svjetla i da zato raste tako usporeno.

Sretno!
 

Mrav1312

Novi član
Tu od
24 Lis 2016
Poruka
21
Hvala vam na savjetima,nadam se da ce biti nesto sadnica.
Inace batat mi klija u kotlovnici i svijetlo mu gori 24h tak da ne vjerujem da mu je mala temp,sutra cu staviti jacu zarulju mozda mu je slabo svjetlo.
Inace to ovako izgleda kod mene.https://postimg.org/image/xkj4ifv1f/
https://postimg.org/image/ssrmemzzf/
Ove sam danas otrgnuo i pikirao,dali su oni ok?https://postimg.org/image/5i6sjax6b/
https://postimg.org/image/chi54ma67/
Prvi put kad sam ih pikirao sam pikirao samo ovako listove al ni nakon 2 tjedna nije pustio korjen pa sam zakljucio da ovo nije dobro https://postimg.org/image/9s1qxd1a5/
Ovako to izgleda kad klija https://postimg.org/image/40wll3iex/
https://postimg.org/image/dh8pxh04j/
 

Mrav1312

Novi član
Tu od
24 Lis 2016
Poruka
21
I jos me zanima nakon sto upikiram izbojak drugi dan mi sadnice potonu totalno,nakon par dana neke su se digle ali koji god sumnjivi sam izvadio od korjena ni k.
Jel to normalno da tako gotovo uvenu pa onda zivnu.
Takoder me zanima koja vam je procedura kad upikirate,dali odma ide na dnevnu svjetlost;dali iznosite sadnice van,koliko cesto zaljevate.
Znam da gnjavim al bas imam zelju uzgojiti sam sadnice a ne ide mi ni blizu kak sam ocekivao.
 

Dillinger

Aktivni član
Tu od
4 Lis 2015
Poruka
433
Mrav1312 kao prvo svijetlo ti je najveći problem.Pri nedostatku svijetla kao što je kod tebe sadnice se izdužuju jer traže svijetlo.temperatura mora biti konstantno 30 stupnjeva s svijetlošću barem približno koliko je sunčeva svijetlost isto tako svijetlost konstantno mora biti upaljeno.Da ne duljim o kelvinima i luxevima s miješanjem svijetlosti i dobivanjem sunčevog spektra boja.Na par slika sam uvidio da si samo listove pikirao što nema nikakvog smisla.Izdanci moraju biti s stabljikom i min 2 razvijena lista.Nakon pikiranja ostaje 48h u klijalištu na temp.i svij.te onda može ići u plastenik gdje temperatura nesmije biti ispod 10 stupnjeva.Ne nije normalno da uvenu pa da živnu.Zaljevanje ovisi o vlažnosti supstrata.Samo pitaj bez obzira dali je za vlastite potrebe ili komercijalni uzgoj.
batat-sadnice-presadnice-batata-agrobatat-suhopolje-slika-82583770.jpg
 

SanjaLucija

Aktivni član
Tu od
20 Lis 2015
Poruka
289
Zna se desiti da nakon pikiranja izbojak klone i nakon 2-3 dana živne. Što je izbojak veći to će se više mučiti, ali to je sve OK.
No ... nešto mi je upalo u oči, ako sam krivo shvatila ispravi me. Napisao si nakon nekoliko dana ako se izbojak ne digne ti ga izvadiš i vidiš da nema korijena. Treba njemu malo više vremena za korijen od par dana, pogotovo ako se biljka muči. Samo ti njih ostavi. Neke ne klonu uopće, neke klonu ali se dignu drugi dan, nekima treba više vremena.
Ja zalijevam 1x tjedno. No ako vidiš da je supstrat suh možeš i češće.

p.s. na prvoj slici koju si postavio, ne mogu se oteti dojmu da su ti neki izdanci preveliki. Ja svoje otkidam kad su veliki cca 15 cm.
 

Mrav1312

Novi član
Tu od
24 Lis 2016
Poruka
21
Puno hvala na savjetima.Nadam se da ce poceti izlaziti lijepsi izdanci kad povecam jacinu svijetla.valjda kroz 20tak dana i stignem nesto napraviti.
 

SanjaLucija

Aktivni član
Tu od
20 Lis 2015
Poruka
289
Zaboravih još nešto što si pitao.
Nakon pikiranja prvi dan-dva stavim flance negdje na tamnije mjesto. Nakon što se malo priviknu onda ih stavim na svjetlo, ali pazim da nisu na direktnom suncu barem nekoliko dana. Kad se počnu razvijati onda ih polako privikavam na sunce. Prvih 2-3 dana 15 minuta, pa povećam na 25, pa na 45 i do sadnje se već lijepo priviknu na sunce.

Tako radim ja, ali Dillinger je ipak veći znalac od mene pa njegovo mišljenje uvijek uzmi ispred mog.
Živio ti nama i samo pitaj, što znam podijeliti ću s tobom!
 

SanjaLucija

Aktivni član
Tu od
20 Lis 2015
Poruka
289
Pitanjce za Dillingera

Kao što sam rekla posaditi ću batat u teglu koja je prilično velika - fi50.
Koliko flanaca da stavim 1 ili 2?
 

SanjaLucija

Aktivni član
Tu od
20 Lis 2015
Poruka
289
Hvala na odgovoru.
Flanci su ti prekrasni ... iako sam već pogledala YT nisam odoljela još jednom pogledati tu krasotu.
 

Dillinger

Aktivni član
Tu od
4 Lis 2015
Poruka
433
Hvala SanjaLucija ,kažu da sadnice nesmiju ići preko 20cm s supstratom a manje od 15cm.
Znaći po standardu smo.
batat-sadnice-presadnice-batata-agrobatat-suhopolje-slika-83327043.jpg
 

SanjaLucija

Aktivni član
Tu od
20 Lis 2015
Poruka
289
Zašto flanac ne smije biti veći od 20 cm. Nisam to znala ... čovjek uči dok je živ :(wasntme):

Evo posadih batat u teglu pa ćemo vidjeti što će ispasti iz toga. Biti će dekorativno to sigurno, ali da li će me tegla obradovati plodovima, to ćemo vidjeti u 10. mj

Batat5nUIl.jpg
 

Dillinger

Aktivni član
Tu od
4 Lis 2015
Poruka
433
Sanja ova slika je prekrasna.
Presadnice koje su duže od 20 cm teže podnose transport.
Takve presadnice nakon sadnje odmah se počinju povijati (bez obzira što spada u porodicu slakova ,što je normalno da počinje puzati) kako presadnica nakon sadnje crpi hranu jedno ogledno vrijeme iz svog supstrata( ne počinje se korijen razvijati odmah )na mjestu gdje se povije moguča su oštečenja od folije ili samog tla na stabljici i listovima te sama biljka počinje kolati sokove i hranu na mjesto gdje su oštečenja da se što prije oporavi( moguča oštečenja su opekline tj odumiranje tkiva pojava bolesti infekcije bakterija itd.) što u konačnici zna rezultirati odumiranje određenog broja biljaka te smanjen prinos ,isto vrijedi i za presadnice niže od 15cm.Netko će vjerovatno misliti o čemu ovaj piše :) ali na većem broju zasađenih biljaka to je i te kako važno.Na kraju krajeva biljke su živa bića.
 

SanjaLucija

Aktivni član
Tu od
20 Lis 2015
Poruka
289
Hvala ti Dillinger na pojašnjenju.
Transport mi nije pao na pamet.
Ja osobno odvajam flanac od biljke kad je cca 12-15 cm i to mi se pokazalo kao najbolje rješenje. Istina je živa ... što je flanac veći to se više muči pri pikiranju.
A i ono što je meni interesantno da se flanac batata naranžastog mesa puno lakše prima i manje muči pri pikiranju.

Hvala ti još jednom i tako mi je drago što te imamo!!!
 

Mrav1312

Novi član
Tu od
24 Lis 2016
Poruka
21
Pozdrav svima,najvise Sanji i dilingeru koji su tu najaktivniji.na kraju sam od 15kg uza sve probleme uspjeo dobiti 300 sadnica s cime sam na kraju i zadovoljan s obzirom da mi je to prvi put i nisam bas imao neke uvjete...za vikend poslikam da vidite kak to izgleda.
E sad vidim da vec malo kasnim sa sadnjom ali zbog drugih obaveza nisam stigao prije...posaditi cu najkasnije do utorka.
Zanima me jedna stvar,dali ima smisla ici sa malc folijom posto nemam navodnjavanje i necu saditi vecu povrsinu pa ce ici to i s motikom?
Ali i da imam vecu povrsinu dali bi imala smisla folija bez navodnjavanja..
 

Dillinger

Aktivni član
Tu od
4 Lis 2015
Poruka
433
Mrav po meni bez obzira dali je navodnjavanje ili bez ,folija ne igra nikakvu ulogu.
Glavna svojstva zbog čega se postavlja folija općenito ,je ta da zadržava toplinu i da plodovi od neke biljke budu što ćišći,npr kiša dok pada ne kvasi tlo i tlo ne prlja neki plod.

Kod uzgoja batata folija nema smisla.
Što se tiće sadnje ne kasniš bez brige budi.
 

SanjaLucija

Aktivni član
Tu od
20 Lis 2015
Poruka
289
Pozdrav i tebi Mrav1312. Drago mi je da su flanci uspjeli i nadam se da će ti dati bogat urod.
Nisi zakasnio sa sadnjom. Najranija sadnja u kontinentalnom djelu se obavlja od 15.5 nadalje, tako da je sve ok što se tiče sadnje.

Što se tiče pitanja oko folije i navodnjavanja, tu će ti najbolje odgovoriti Dillinger, jer ja sadim manju količinu kao i ti i ne stavljam foliju.
 

Najnoviji postovi

Na vrh