• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Batate

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
Počele pripreme za sadnju batata dogodine,proizvodnju povećavam na 40 000 sadnica. Odabrana zemlja na kojoj je ove godine bila pšenica jer su takve zemlje najbolje. Uzorci za analizu zemlje su uzeti i sad se čeka analiza i priprema zemlje u slučaju potrebe za kalcifikacijom. I iduće godine sadim sve četiri sorte kao i do sada,s time da ću praviti i brašno od batata. Sadnice mi neće biti problem jer ih radim sam,za sebe i još nekoliko ljudi koji također povećavaju proizvodnju,tako da će nas biti dogodine nekoliko koji se time bavimo,a kako ćemo proći bumo vidjeli. Do sada je sve išlo dobro,od prodaje pa nadalje,bilo je nekih propusta u proizvodnji ali mislim da smo sve sada usavršili jer smo i u kontaktu sa ljudima koji se time bave dosta dugo. Potražnja za batatima ove godine je dosta velika,ali je problem mala količina koju imam,pogotovo pojedinih sorti koje su više tražene,tako da se nadam da će dogodine biti bolje. Spas je u udruženju ali je danas teško sa ljudima tako da je to najveći problem,a puno toga bi se dalo napraviti da se udružimo,u svim segmentima poljoprivrede,ne samo batat.
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,737
Dane, gdje plasirate Batat ? Može i na PP . Ja sam nešto razmišljao o sadnji, ali se bojim kako i gdje plasirati robu !? Količine koje bi mogao proizvesti i nisu baš za neki "biznis". Imam neiskorišten komad zemlje od nekih 1600 čhv.
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
Plasman nije problem dok se čovjek uhoda,nauči kako se to radi,i ako ima dobru robu. Lakše je prodati ako su pitanju veće količine,jer onaj tko to kupuje traži količinu,sa tonu dvije se ne isplati trgovati. Najbitnije je u svemu tome da se sva proizvodnja odradi kako treba da bi prinos bio što veći jer su ulaganja dosta velika i ako se imalo promaši negdje,to može biti problem. Meni je dobro u svemu tome što nema gotovo nikakvog velikog posla nakon što se posadi u 5mj pa do vađenja u 10mj, samo održavanje međuredova i to je sav posao tokom cijelog ljeta,nema prskanja protiv bolesti,prihrane,navodnjavanja,i još kad se povadi može stajati godinu dana uskladišten i prodavati ga pomalo ako se ne može drugačije. I ako se skladišti do proljeća onda se dostiže cijena od 6-8kn po kili a ako se prodaje odmah nakon vađenja bude oko 5kn. Takva su moja iskustva do sada,iako drugi rade drugačije,sklapaju razne ugovore sa raznim firmama koje vrše otkup ali uvjetuju kupnju njihovog sadnog materijala,a to sve bude na kraju dosta skupo.
 

N6ia6

Član
Tu od
25 Lip 2015
Poruka
140
Kakav batat koristite za proizvodnju presadnica?Manji koji nije za "prodaju" ili veci?Koliko sadnica se moze ocekivati po kilogramu batata?
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
Ja sam imao ove godine dosta uroda pa sam mogao isto tako i ostaviti dobre primjerke za rasad a to su oni od oko 160grama i naravno neoštećeni. Prinos sadnica ovisi o dosta toga,oko stotinjak se dobije,može i duplo više a i duplo manje.
 

Dillinger

Aktivni član
Tu od
4 Lis 2015
Poruka
433
Kakav batat koristite za proizvodnju presadnica?Manji koji nije za "prodaju" ili veci?Koliko sadnica se moze ocekivati po kilogramu batata?

Za proizvodnju isključivo komercijalni gomolji do 350grama težine.Kod mene je cca 199sadnica po kg gomolja.
 

SanjaLucija

Aktivni član
Tu od
20 Lis 2015
Poruka
289
Pitanje o problemu koji muči prijateljicu...

Prošle godine se prvi put upustila u proizvodnju batata za vlastite potrebe. Dobila je cca 90 kg i sve je bilo dobro do prije 10-tak dana.
Odjednom joj se na gomoljima pojavila plijesan. Nisu na hrpi nego lijepo posloženi jedan do drugoga.

Zna li netko razlog pojavljivanja te bolesti na gomoljima da bi se spriječilo da se ne ponovi na godinu? Ne moram ni napomenuti da je žena očajna.
 

Dillinger

Aktivni član
Tu od
4 Lis 2015
Poruka
433
Postoji više razloga no evo par vrlo vjerovatnih...nije dobro izvršena stabilizacija ili nije u opće ,pranje gomolja i neadekvatno sladištenje ili prostor u kojem je bio nije baš najbolji pa se proširilo....:(bear):
 

Mrav1312

Novi član
Tu od
24 Lis 2016
Poruka
21
Pozdrav,ove godine sam odlucio posaditi nesto batata za probu i kupio sam ga preko jednoga opg-a da pokusam napraviti sadnice.
Jel batat za klijanje polazete u neki odredeni supstrat ili je svejedno koji supstrat kupim.
 

Dillinger

Aktivni član
Tu od
4 Lis 2015
Poruka
433
Polažeš u onaj supstrat u koji pikiraš,ima ljudi koji uopće ne polažu ali to je za male kolićine
 

Dillinger

Aktivni član
Tu od
4 Lis 2015
Poruka
433
Di ste ekipa jel krenulo razmnožavanje :) Evo par fotkica kako to kod mene izgleda.

batat-agrobatat-suhopolje-slika-80700241.jpg

http://www.njuskalo.hr/image-w920x690/sjeme-sadnice/batat-agrobatat-suhopolje-slika-80700239.jpg
http://www.njuskalo.hr/image-w920x690/sjeme-sadnice/batat-agrobatat-suhopolje-slika-80700061.jpg
http://www.njuskalo.hr/image-w920x690/sjeme-sadnice/batat-agrobatat-suhopolje-slika-80415702.jpg
 

SanjaLucija

Aktivni član
Tu od
20 Lis 2015
Poruka
289
Počela sam i ja, stavila na supstrat prije 10-tak dana i već pojavljuju se prvi pupovi .
Tvoji su prekrasni, pravi ljepotani. Nije i to malo prerano, gdje je još 5. mjesec? Ili je to za staklenik?
 

Dillinger

Aktivni član
Tu od
4 Lis 2015
Poruka
433
Ide za Dalmaciju prva isporuka idući tjedan,pa u Istru pa onda polako i kod nas na kontinentu.Mislim koliko je meni poznato da nitko neće saditi ni u stakleniku ni u plasteniku.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Mogu li se tim ukorijenjenim sadnicama odrezati vrhovi i ukorijeniti se, tako da se od jedne sadnice dobiju dvije?
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
Ide za Dalmaciju prva isporuka idući tjedan,pa u Istru pa onda polako i kod nas na kontinentu.Mislim koliko je meni poznato da nitko neće saditi ni u stakleniku ni u plasteniku.

Ma kako nece kolega,jel si zaboravio da ja sadim u plasteniku ove godine :(hi):
 
Na vrh