• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Batate

SanjaLucija

Aktivni član
Tu od
20 Lis 2015
Poruka
289
vedraf, dobro došao na forum, drago mi je što si nam se pridružio.

Lijep ti je batat!

Usput imam pitanje za Dilingera i ostalo društvo. Povadila sam nešto više od polovice posađenog batata, ostatak sam planirala povaditi početkom 10. mjeseca.
S obzirom na puno kiše koja je do sada pala i koje će biti dosta i slijedećih dana ... pitam se povaditi ostatak ili ostaviti kako sam planirala? Nisam pametna :(
Bojim se da mu ne naškodi tolika voda.
 

Dillinger

Aktivni član
Tu od
4 Lis 2015
Poruka
433
Vedraf ako šta trebaš pitaš slobodno.Kako si rekao prva godina je uzgoja eto meni je 12 godina pa se još učimo i pronalazimo nove stvari ka poboljšanju proizvodnje.
Sanja tko ti mi čitaš misli ;) evo upravo sam izvadio par primjeraka kasnije sadnje i kako si navele ubrzo će doći do propadanja gomolja u tlu ako se temperatura smanji odnosno počet će trunuti u tlu.Višak vlage i temperatura niska su razlog truljenja.Tako da ja osobno neću ćekati mraz nego idem u vađenje ostatka.Jel vrijeme za moj kraj nije ni približno lijepo kakvo je bilo do sada.
 

vedraf

Novi član
Tu od
26 Ruj 2015
Poruka
18
Hvala lijepo na ponudi za pomoc, svakako cu biti slobodan upitati za savjet s vremena na vrijeme. I sam vec uocavam neke pogreske, tako da ce savjeti drugih uvijek dobro doci. Ekipa s ovog podforuma se pokazuje kao osobe koje se ne boje podijeliti svoje znanje koje je zaista na zdravim temeljima (u sto sam se npr. i osobno uvjerio na kvaliteti sadnica Dillingera i savjetima pri kupovini) i to je za svaku pohvalu.
 

Dillinger

Aktivni član
Tu od
4 Lis 2015
Poruka
433
Ljudi čim uhvatite vremena za vađenje gomolja vadite ga ,evo najniže temperature tla su oko 12.2 stupnja od istoka prema Zagrebu je malo veća a okolica Velike Gorice ima 10.8 stupnjeva tako da ta temperatura polako postaje već kritična.Stanje tla je 1-2.
To su podaci od 18.09,današnji dan je vjerovatno spustio temperaturu a na Platku pada snijeg (19.09)
 

SanjaLucija

Aktivni član
Tu od
20 Lis 2015
Poruka
289
Povadila sam sve. Zadovoljna sam urodom iako ga je nešto manje nego prošle godine, ali vađen je gotovo mjesec dana ranije nego 2016. tako da je to i normalno.
Sad slijedi guštanje.

Lijep pozdrav društu s ovog topica.
 

Morlak

Novi član
Tu od
30 Srp 2017
Poruka
8
Pozdrav ljudi,

čekao sam da završi sezona kao bi s vama podijelio svoja iskustva, ali i postavio neka pitanja. Poseban pozdrav Dillingeru, SanjiLuciji i svim nesebičnim članovima ovog foruma od kojih se stvarno može dosta naučiti.

Pokušat ću ukratko opisati kao sam radio, a vi slobodno dajte svoje primjedbe i savjete. Slike su u prilogu.

Polje mi je u zaleđu Šibenika, par km zračne linije od mora, ali klima je oštrija (tzv. vlaška) nego uz more zbog toga jer je polje iza brda. Zemlja super, nije prava crvenica, ima malo pijeska. Pogodna za poljoprivredu svake vrste (imam i bademe, bob, masline... sve dobro raste).

- posađeno 22. travnja, 50 ljubičasti, 50 narančasti, naručio od OPG Đevenica (sadnice su bile u dobrom stanju, 1,80kn/kom)
- zbog zadržavanja vode i manjka vremena i para (živim u Splitu) posadio sam ih u rupe, bez folije, a ne na povišeno kako bi trebalo
- zalijevao 3-4 puta u ranijoj fazi, primile su se dobro, kasnije još 2 puta, 20mm palo tek u srpnju, godina je bila presušna, to znamo
- pri sadnji dodao mineralno gnojivo s malo dušika, do berbe folijarno još 2 puta
- okopao jednom (trebao sam češće, jasno, ne zbog korova koliko zbog pokorice)
- početkom 7. mj. počeo je intenzivniji napad (čega ili koga???) na lišće, zbog čega 10-ak sadnica kasnije nije napredovalo jer nije imalo lisnu masu
- povadio ih 1. 10., na kraju je bilo oko 80 sadnica, i dobio oko 20 kg (većinom manji plodovi, velikih je bilo samo oko 10-ak posto...) od čega je 2/3 ljubičasti koji se pokazao puno bolji (veći plodovi, bolji prinos, zdraviji), narančasti je bio manji i s podosta rupica na sebi
- lako sam ih vadio vilama, nisu išli preširoko i preduboko
- u 9. mjesecu palo je puno kiše u kratkom vremenu, neki gomolji su popucali "po šavovima", pretpostavljam da je voda razlog
- dogodine ću probati samo ljubičasti, ali na dijelu parcele gdje nema kamena, 100 komada

MOJ ZAKLJUČAK:

Za sve one iz Dalmatinske zagore koji žele saditi batat, očito je da treba više vode tj. da bez navodnjavanja (i kiše) u bilo kojoj fazi nema ozbiljnijeg prinosa. Kod nas u Dalmaciji su veće vrućine i kiše su ljeti rjeđe, zemlja je propusnija... Logično.

Također, zemlja NUŽNO mora biti duboka i "prohodna", čim je kamen (veći kamen, ploče...), gomolji i korijen ne mogu rasti dobro

PITANJA:
1. imate li kakva iskustva s OPG Đevenica ili preporučate nešto drugo (a da je cijena max 2 kn za kol. od 100 komada + dostava da mi kući dođe paket) može i reklama, nije problem :)
2. da li je nužna povišena gredica? da stavim bijelu foliju obzirom na vrućine? neću imati cijevi za navodnjavanje ali tankove s vodom imam u blizini pa mogu gumom zalijevati
3. što mi je izgrizlo lišće? nisam vidio nikave gusjenice, insekte i slično
4. od čega nastanu crne rupice na kori? Iako je ispod kore tkivo uglavnom zdravo
5. ima li neki razlog zašto mi se u navednim uvjetima ljubičasti pokazao bolji?

Hvala unaprijed na odgovorima, ne trebate žuriti :)
 

Prilozi

  • IMAG0277.jpg
    IMAG0277.jpg
    80.6 KB · Pregleda: 53
  • IMAG0280.jpg
    IMAG0280.jpg
    81 KB · Pregleda: 52
  • IMAG0338.jpg
    IMAG0338.jpg
    81.9 KB · Pregleda: 59

Dillinger

Aktivni član
Tu od
4 Lis 2015
Poruka
433
Pozdrav Morlak
Ja osobno bi te zamolio sliku neku da staviš od tih sadnica koje su dobile napad u 7mj pa nisu krenule(inače batat baš nema nekih prirodnih neprijatelja koji ugrožavaju lisnu masu).Druga stvar postoje sadnice koje su se pojavile ove godine na više mjesta od više proizvođaća koje su stale s rastom o čemu se zna problem kod uzgoja ali eto takve se sadnice plasiraju na tržište.
Povišena gredica je u biti nužna da dobiješ lijepo formiran gomolj i lakša je manipulacija hranjiva i razvijanje podzemnog dijela nego u odnosu na uzgoj bez gredice.
Uzgoj na foliji bijele boje u odnosu na crnu je i predviđen za mediteranski dio ali kako su temperature podjednake čak i više u kontinentalnom dijelu po mojem mišljenju svejedno je.
Na zaljevanje si sam odgovorio ;)
Za lišće molio bi te sliku neku.
Rupice nastanu od nametnika u tlu nematode, puževi,itd.
Ljubičasti odnosno crveni izvana a bijeli unutra je opčenito u HR bolji i rodniji nego naranđasti.
Naranđasti je rasprostranjeniji općenito u svijetu i kada se radi studije ili nešto radi se o naranđastom batata.U nekim zemljama crveni se uopće ne može ni naći u prodaji.
Izbor sadnica kod kupaca pada isključivo na samog kupca.
Toliko puno sam dobio pritužaba općenito na sadnice koje su stale s rastom ove godine tako da će biti objavljen jedan članak u kojemu naravno neću nikoga prozivati ali da se zna problem istoga.Bude bio objavljen tu u forumu i na mojoj fb stranici.
Tako da Morlak slobodni smo za daljnja pitanja :)
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Kod mene je bio preveliki manjak vode, nisam ga niti jednom zalio i bome sam još i previše nabrao. Od 50 sadnica manje od 10Kg.

Poslano sa mog M351 koristeći Tapatalk
 

sarago

Novi član
Tu od
12 Ožu 2012
Poruka
27
Kod mene slična situacija, u istom redu, jedan do drugog - narančasti katastrofa, po 1-2 korijena jako male težine, a ljubičasti(bijelog mesa) 4-6 korijena ukupno i do 2.5kg. I ove godine je dosta rupica po korijenima, pretpostavljam da isti štetočina napada i krumpir. Jer krumpir dosta napadaju žičnjaci. Što mislite, dali bi bilo dobro iduće godine ići sa primjenom Dursbana prilikom sadnje?
 

Morlak

Novi član
Tu od
30 Srp 2017
Poruka
8
Dillinger, hvala na brzim odgovorima.

Čisto da pojasnim, sve su se sadnice ukorijenile i krenule s rastom, osim par komada koje su se oštetile možda u transportu il sam ja bio neoprezan tijekom sadnje.

Poanta je u onom što se dogodilo skoro tri mjeseca nakon sadnje - lišće dobija rupice (pravilnog okruglog ili jajastog obilka) i nešto ga grize (od ruba prema unutra).

Mislim da će slika dočarati o čemu se radi.

Neke biljke su bile jače napadnute, neke uopće ne, a na kraju svega oko 10 komada koje su već lijepo razvile lišće više nisu mogle napredovati jer je cijela lisna masa skoro bila pojedena, čime je naravno prekinuto kruženje hrane unutar biljke...

Dakle mislim da se ne radi o (ne)kvaliteti sadnog materijala, iako možda može i on biti bolji, al nemam iskustva, ovo mi je bila tek prva godina.
 

Prilozi

  • IMAG0279.jpg
    IMAG0279.jpg
    81.3 KB · Pregleda: 70

Dillinger

Aktivni član
Tu od
4 Lis 2015
Poruka
433
Ako je ova slika 3 mjeseca od sadnje onda je i dio problema u sadnom materijalu.No dali ima kakvih tragova okolo sadnice jel ja ovo prvi put u 12 godina bavljenja s batatom vidim.
 

Morlak

Novi član
Tu od
30 Srp 2017
Poruka
8
Sve su te sadnice s pojedenim lišćem imale normalno lišća, dakle normalno su se razvijale dok nije uslijedio napad.

Mogu možda bit skakavci (ima ih po polju, kao i u svakom polju), gusjenice, puževi... Možda nešto što jede noću...?

Tragove ni proždrljivce nisam vidio, očito nisu neke veće živine, mada tamo ima zecova i veprova i svega još.

Nisam valjda jedini kojem su se pojavile ovalne rupice na lišću i nešto ga je nagrizlo ili skroz pojelo? :=:)

Dillinger, još jednom hvala na trudu
 

Dillinger

Aktivni član
Tu od
4 Lis 2015
Poruka
433
Morlak ma ja nešto krivo računam u svom filmu sam ispravi me ako nije znaći 22.04. si posadio cca početak 7 slikana ova to je cca do 1. cca 70 dana rasta di je trebalo narasti ohoho sa svime što si naveo ;) inaće im sorti koje se vade za 90 dana.Pa mi zato očito slabo izgleda do napada ;)
 

Morlak

Novi član
Tu od
30 Srp 2017
Poruka
8
A slikano je skoro 90 dana od sadnje. Na gornjem dijelu parcele je malo plića i lošija zemlja, ima i kamena pa su biljke na dnu bile odlične, a prema gore lošije, a na sve to još dodaj i sušu i slabije zadržavanje vlage u gornjem dijelu...

Početkom kolovoza sam izvadio par komada i vidio da su gomoljići premali, odlučio ostavit još, pa povadio tek 1.10. i mislim da sam dobro napravio tj da nije moglo bolje od toga.
 

independent

Član
Tu od
17 Pro 2012
Poruka
161
@sarago tri godine ne smije batat na istu površinu zbog bolesti i štetočina.
Kod nas su samo 3 pesticida dozvoljena u batatu i ni jedan nije insekticid.

Dursban ili klorpirifos je @johabica lijepo objasnila ovdje
 
Posljednje uređivanje:

SanjaLucija

Aktivni član
Tu od
20 Lis 2015
Poruka
289
Pozdrav ekipi s batata, a Morlaku dobrodošlica na naš topic.
Bila sam 2 tjedna na godišnjem, ali nisam ni sumnjala da će naš Dilinger dati savjete kao i uvijek.

E da, moj pokus sa batatom u lončanici je neuspješan, korijeni tanki i neupotrebljivi, a baš sam bila optimistična :)
Sad sam se sjetila pišući o mom balkonskom batatu, za razliku od povrtnog batata koji je bio zdrav i nedirnut, batat na balkonu je bio pun rupica po lišću, ma čudo jedno. Gledala sam i nisam vidjela ništa. Ni odozgora ni odzdola.
 
Posljednje uređivanje:

Najnoviji postovi

Na vrh