• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Batate

SanjaLucija

Aktivni član
Tu od
20 Lis 2015
Poruka
286
S obziroma na prekrasno i stabilno vrijeme, danas će se 10 od sveukupno 50 presadnica koje planiram posaditi preseliti u vrt. Već prije mi je takvo što padalo na pamet, ali nisam se usudila ni misliti o tome, ali me je naš Dilinger ohrabrio.

Napravila sam po prvi put uzdignutu gredicu, mislim da je ispala dobro. Moram poslikati.

Baš sam uzbuđena ... krečemoooo. Flanci su u izvrsnoj kondiciji.


296etxt.jpg
 

SanjaLucija

Aktivni član
Tu od
20 Lis 2015
Poruka
286
Evo prve presadnice su u vrtu.
Nadam se da sam napravila uzdignutu gedicu kako treba. Napravila sam ju jučer. Visoka je oko 30cm a široka oko 40 cm. Jel to z redu?

280qdeh.jpg


vpu6wj.jpg
 

SanjaLucija

Aktivni član
Tu od
20 Lis 2015
Poruka
286
Dilinger i ekipo, ima jedna stvar koja me muči. Vjerojatno lupam gluposti ali rado bi da me razuvjerite.
Naime ove godine sam po prvi put napravila uzdignute gredice za batat i muči me slijedeće.

Pošto ja ne stavljam foliju i ne navodnjvam, strah me je da će ovako uzdignuta zemlja biti stalno izložena suncu i odozgora i sa strane te da će se jako zagrijati i skuhati korjen.

Da li lupam guposti ili je moj strah opravdan?

Pregledala sam topic od prve stranice i našla odgovor na moje pitanje. Nema straha da će se batatu nešto desiti zbog nenavodnjavane uzvišene gredice.

Nego, batotoljupci di ste? Di je stara ekipa? Baš mi fale naši razgovori i razmjena iskustva.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Ja sam prije mjesec dana kupio korijenje u lidlu i stavio na klijanje ali nije baš nešto izboja izašlo.

Poslano sa mog LG-H818 koristeći Tapatalk
 

SanjaLucija

Aktivni član
Tu od
20 Lis 2015
Poruka
286
Zokiii :drink: iskreno mi je drago što ste se javili na topic.

S obzirom da ste dosta kasno stavili batat na naklijavanje normalno je da je pupova malo. Morati ćete se malo strpiti. No batat se tek počinje saditi pa nema potrebe za žurbu.

Joj ljudi moji imam problem i jako sam zabrinuta.

Jučer sam išla malo okopati batat i vidjela da je onih 9 batata zasađenih ranije za probu bolesno. Po meni radi se o hrđi listova. Listovi imaju smeđe flekove po sebi. Negdje jedan list, negdje dva, a negdje čitava biljka.

Što napraviti?

1. Porezati zaražene listove pa poprskati sodom bikarbonom jer je hrđa koliko sam čitala gljivično obljenje?

2. Povaditi batate i zasaditi nove? Ako je to bolja opcija, hoće li u zemlji ostati uzročnik koji će preči na nove presadnice.

10 batata koje sam posadila na drugom mjestu je posve zdravo.


Heeeelp.

p.s. poslikati ću i staviti sliku zaraženog lista.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Možda bi pomogla bordoška juha ( modra galica)?

Poslano sa mog M351 koristeći Tapatalk
 

SanjaLucija

Aktivni član
Tu od
20 Lis 2015
Poruka
286
Zoki hvala na savjetu. Upravo sam potrgala bolesne listove i pošpricala sa sodom. Modra galica mi nije pala na pamet, ali ideja je dobra.

Ovako izgleda batat. Svih 9 presadnica. Mladi listići su zdravi ... to mi daje nadu. Stvarno nisam pametna :icon_scratch:

2qwzwcl.jpg
 

Dillinger

Aktivni član
Tu od
4 Lis 2015
Poruka
433
Sanja ovo mi igleda na cercosporu (smeđu pjegavost lista) uzročnik je gljivična infekcija koja zaražuje i tlo.Šta da ti savjetujem nebi znao iskreno jel nisam se susretao s tim problemom.Pošto si uklonila listove bojim se da je cijela biljka zaražena pa bi ti moj savjet bio da ih ukloniš.
Drugi put pogledaj s unutarnje strane lista dali ima kakvih drugih uzročnika.Ako hočeš ostavi mi adresu na pp pa ti pošeljem u ponedjeljak sadnice pa zasadi.
Najgora solucija da ti se proširi po cijelom vrtu zbog par sadnica batata.

Kako sam nažalost trenutno nedostupan i nemam mogučnost komentiranja samo pišite čitam Vas redovito.Pa kada budem u mogučnosti odgovorim.
 

SanjaLucija

Aktivni član
Tu od
20 Lis 2015
Poruka
286
Hvala ti Dilinger.
Bem ti ... srce me zaboli od tuge. Ne znam kako se to desilo. Presadnice koje sam posadila bile su zdrave i sjajne kao nacrtane :(

Bog pomozi, što drugo reči.
 

SanjaLucija

Aktivni član
Tu od
20 Lis 2015
Poruka
286
Batat dobro napreduje. Kako se prvih par presadnica bilo razboljelo, svaki dan ga obilazim, samo što mu ne pjevam.

Batat bjelog mesa
339r807.jpg


I narandastog mesa naseg Dilingera
2e6hkjo.jpg
 

vedraf

Novi član
Tu od
26 Ruj 2015
Poruka
18
Ove godine sam prvi puta sadio na foliju batat pa imam jedno pitanje - kako se rjesavate trave koja izraste na onih 10ak cm sa svake strane folije. Izmedu folija pofrezam no ne mogu s frezom preko zemlje koja drzi foliju. Ja sam tu travu dva puta za sada pokosio flaksericom no biti ce problem u buducnostu, vec mi se sad toliko razrastao batat da je supruga ispred mene makivala s ruba vrijeze da ih ne pokosim, bojim se da za 10ak dana ni to vise nece pomoci.

Vidio sam jednog susjeda koji je vise tova posadio da je spricao sa strane tu travu no meni nikakvo spricanje ne dolazi u obzir.
 

Dillinger

Aktivni član
Tu od
4 Lis 2015
Poruka
433
Nisi ostavio dobar međuredni razmak između redova pa je sad problem ukloniti travu.
Ako hoćeš možeš oprskati taj dio s octom samo pazi na cimu da ne zahvati.
prvo pokosi pa oprskaš s octom a ako ti je supruga micala cimu onda nemaš brige za tu travu ubrzo će ju preuzeti cima(loza) tako da neka te baš ne zamara taj dio trave.
 

vedraf

Novi član
Tu od
26 Ruj 2015
Poruka
18
A nista, druge godine cemo pametnije (blize) folije postaviti. Sad drzim fige da prekrije sto prije travu, a ni ona valjda nece vise tako brzo rasti...
 

SanjaLucija

Aktivni član
Tu od
20 Lis 2015
Poruka
286
Lijep pozdrav Dilingeru i vedarafu. Drago mi vas je vidjeti na forumu.
Moj batat lijepo napreduje što me naravno veseli. Trave ima vrlo malo, što počupam, ali sad se cima raširila pa će ju batat zgušiti.
Lijep pozdrav ... tipkamo se.
 

skoZE

Novi član
Tu od
11 Srp 2018
Poruka
6
upravo sam se registrovao pozdrav svim clanovima procitao sam topic od pocetka izvrsnih informacija ima. posadio sam prvi put ove godine po 50 sadnica narandžastog i ljubicastog i dobro se razvija a moj problem je loza koja je na nekim mjestima dugacka i 2 m pa ne znam da li pustiti da i dalje raste jer se na nekim mjestima pocela ponovo ukorijenjivati ili da rezem a onda je pitanje koliko rezati da li na koljenu ili eto da me savjetujete pozz

2mcyoes.jpg

slikano prije dvije sedmice
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Dillinger

Aktivni član
Tu od
4 Lis 2015
Poruka
433
Pozdrav
Normalno je da cima raste i pušta nove vriježe.
Nema potrebe za siječenjem loze jel nebi ništa dobio s tim.
Ukoliko smeta možeš rotirati da se isplete s drugom lozom u redu.
 

skoZE

Novi član
Tu od
11 Srp 2018
Poruka
6
hvala na odgovoru i ja sam bio istog misljenja al me stari poljuljao kao da li ce onda povlaciti hranu te nove vrijeze naustrb starih pozz
 

Najnoviji postovi

Na vrh