• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Batate

SanjaLucija

Aktivni član
Tu od
20 Lis 2015
Poruka
286
Lijep pozdrav skoZE i dobro nam došao na topic o batatu. Ni ja nisam nikad rezala vriježe. Bilo je godina kada su bile kratke i ne baš lijepog izgleda, a bilo je godina kad su vriježe bile ogromne i naprosto sjajne (ovo je jedna od takvih) a ispod je bio isti prinos (par kg više manje). Tako da se ne brineš.
Želim ti lijep i rodan batat!!
 

Majok

Član
Tu od
4 Svi 2018
Poruka
571
Vidio sam jednog susjeda koji je vise tova posadio da je spricao sa strane tu travu no meni nikakvo spricanje ne dolazi u obzir.

Ja kad hoću da trava nestane a ne želim špricati herbicidima onda koristim ureu.Odnosno rastopim pola kile uree u 10 litara vode i time prskam oko vrta i između biljaka.Travu osuši i odmah gnojiš biljke oko kojih se prska.Ali mora se paziti da slučajno ne poprskaš nasad jer će se i to osušiti.Trava se osuši skroz do korijena.Probaj pa nam javi kako je prošlo
 

SanjaLucija

Aktivni član
Tu od
20 Lis 2015
Poruka
286
Jučer gledam svoj batatić koji ove godine ima prekrasnu cimu. Tu i tamo izviri pokoji slak pa ga počupam. Tako je bilo i jučer, razgrnem lišće i vidim nešto se rozi. Mali batatić provirio van nekih 2 cm. Debel je negdje kao palac.
Pokrila sam ga sa zemljom … valjda sam dobro napravila.

Ovo vidim prvi put pa ne znam da li je to dobro ili loše. Ako se to ponovi da ga zatrpam zemljom ili?

E da, pitanje za Dilingera,

Da li bi bilo dobro batat ponekad zaliti sa rastopinom gaveza i koprive kao što se to radi sa ostalim povrćem? Ne usudim se iako mi logika govori da bi mu koristilo.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Dillinger

Aktivni član
Tu od
4 Lis 2015
Poruka
433
Sanja ptretpostavljam da je u pitanju crveni gomoljčić.Nema potrebe ga zatrpavati s tlom.
Gavez i kopriva?
Da ,nakon sadnje da što prije razvije lisnu masu.
Trenutno ne.
Gavez i kopriva nazovimo čaj ili gnojivo spada u skupinu prirodnih dušićnih gnojiva.
Kako cime ima nema potrebe za dušikom iz razloga što dušik može prouzročiti pucanje gomolja,pogotovo na crvenom batatu koji ove godine bude jako raspucan zbog vremena.Pišem za pojedine krajeve.
A ti sad jedan batat oprskaj ili zalij pa zabilježi događanja pri kraju vegetacije.
Bit će gomolja :) slobodno prihrani jedan batat ;)
 

Dillinger

Aktivni član
Tu od
4 Lis 2015
Poruka
433
Ništa Sanja da mene nema učili bi na svojim greškama :)
Eto 13 godina na leđima pa ima neke koristi i od mene.
 

SanjaLucija

Aktivni član
Tu od
20 Lis 2015
Poruka
286
Cima batata lijepo napreduje, nadamo se da će tako biti i dolje :drink:

zxtoww.jpg
 

SanjaLucija

Aktivni član
Tu od
20 Lis 2015
Poruka
286
Ljudi da li vama cvate batat? Moj je procvao (ne sav) i baš sam nekako uznemirena zbog toga.
Hoće li zbog toga plod biti manji ili će uopće izostati?

To mi se desilo prije 3 godine. Te sam godine imala nevjerojatno obilan urod, jedino ispod 3 cime koje su cvale nije bilo niti jednog ploda. Slučajnost ili ne … ne znam, ali me nekako strah.

Mišljenja? Iskustva?
 

Dillinger

Aktivni član
Tu od
4 Lis 2015
Poruka
433
Normalno je da se na nekima pojavi cvijet.Kada bi bilo u mogučnosti sav bi bio u cvijetu ali kod nas zbog vremenskih uvjeta to nije moguće.Zato se i pojavi gdje koji cvijet.
Cvatnja ne utječe na prinos kod zadebljavanja gomolja.
 

SanjaLucija

Aktivni član
Tu od
20 Lis 2015
Poruka
286
Prošle godine se pokrenula rasprava oko nametnika na batatu. Netko od naših batataša se požalio na rupice na lišću pa se većina začudila jer batat baš nije na meti nametnika.
Ove godine sam i ja na nekim cimama primijetila rupice na lišću, kao da ju je netko propucao sačmaricom.
Nisam uspjela vidjeti nikakvog nametnika ali rupice na lišću su poprilične. U ovoj fazi vjerujem da batatu ne škodi ali nečemu je batat fin.

Ako nekoga zanima staviti ću sliku. Slikala jesam ali još je na mobu.
 

Dillinger

Aktivni član
Tu od
4 Lis 2015
Poruka
433
Pozdrav.
Rupice na lišću nisu opasne niti škode.Ali rupice u gomolju e to je problem.
Uzrok rupica na listu nije isti uzrok rupica na gomolju :) :)
Tako da još malo i vani je.
Pozdrav žurim.
 

SanjaLucija

Aktivni član
Tu od
20 Lis 2015
Poruka
286
Znam ... žičnjaci. Nećemo ih dozivati. Što dalje od našeg batata.
Pozdrav i tebi Diilnger
 

SanjaLucija

Aktivni član
Tu od
20 Lis 2015
Poruka
286
Gdje je ekipa batatoljubaca?
Fale mi naša dopisivanja, razmjena mišljenja ... osim Dillingera nitko ne piše :(

@Dillinger ... čitam da je u Suhopolju bilo nevrijeme, nadam se da nisi pretrpio neku štetu?
Usput, svaki dan po malo pada kiša i tako se biti slijedećih 10 dana. Što misliš Dillinger hoće li tolika kiša naštetiti batatu?
Vaditi? Ne vaditi? Vaditi dio, a nadati se da će sa ostatkom ostavljenim u zemlji biti sve u redu?
 

Dillinger

Aktivni član
Tu od
4 Lis 2015
Poruka
433
Sanja bilo je leda šteta je, ali ništa strašno.Kako se bliži kraj vegetacije na paulownii i batatu sve u svemu ok je.Ružno izgleda ali ok je.

Svi oni koji su sadili ranije (a ja sam ovu godinu imao kasniju sadnju) neka dobro obrate pozornost na vađenje gomolja.
Kako je ova godina bila dosta kišovita prije mjesec dana na žalost počeo se je gomolj raspucavati.
Dosta ljudi mi je slalo uzorke i imaju problem s raspucavanjem.
Vaditi ili ne?
Iskreno teško pitanje,s tim da pojedinac mora odlučiti dali vaditi ili ne.
Ja ga planiram vaditi krajem mjeseca jel tek sad je u punom zamahu zadebljavanja i nema opasnosti od raspucavanja kod mene.
Tko je napunio 120 dana od sadnje slobodno može vaditi.
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Kod mene je loše ove godine. Prilikom naklijavanja je zabunom završio na sunce u crnoj najlonskoj vreći pa ga je sunce sparilo i od tri kilograma sam dobio jedva tri loša grmića.

Poslano sa mog LG-H818 koristeći Tapatalk
 

SanjaLucija

Aktivni član
Tu od
20 Lis 2015
Poruka
286
@Zoki ticić, drago mi je da ste se javili.

Žao mi je što je tako ispalo. Ne ponovilo se :icon_neutral:
Nadam se da će vam slijedeća godina nadoknaditi dobrim urodom.

I meni je početak bio problematičan, pojavila se neka gljivična bolest pa sam prvi zasađeni red morala počupati. Nakon toga se stanje popravilo, zahvaljujući i našem Dillingeru koji uskoči gdje god može i za sada sam zadovoljna stanjem gomolja.

Živi i zdravi bili :)
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Baš mi je žao jer su mi fini par mjeseci za promjenu umjesto krumpira.

Poslano sa mog LG-H818 koristeći Tapatalk
 

SanjaLucija

Aktivni član
Tu od
20 Lis 2015
Poruka
286
Dragi prijatelji, dragi batatoljupci ... konačno idem na zasluženi godišnji. Želim vam dobar i kvalitetan urod. Moj je vani i zadovoljna sam i količinom i kvalitetom.
Tipkamo se kad se vratim.
Pozdrav!!!
 

Najnoviji postovi

Na vrh