• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Batate

skoZE

Novi član
Tu od
11 Srp 2018
Poruka
6
ako bih danas prerezao vrijeze da li je kasno u petak ili subotu vaditi batat i da li ostaje na zemlji nakon vadjenja da bi se pokozica uhatila ako se malo zakaci prilikom vadjenja ili odmah smjestiti na tavan pozz
 

Dillinger

Aktivni član
Tu od
4 Lis 2015
Poruka
433
Ako danas skidaš u petak obavezno vadi. Preporuka je 48h prije vađenja ukloniti nadzemni dio. Ako nema blata i vlage nema potrebe da ostaje na tlu.
Ovaj koji se ošteti njega u jednu prostoriju na 30 temperaturu na 24h pa na tavan
 

skoZE

Novi član
Tu od
11 Srp 2018
Poruka
6
ok hvala na odgovoru pozz

nakon sto izvadim batat i zalijecim one kojima se eventualno skinula kozica kako ga uskladistiti? vidio sam da kazu na 13-16 stepeni ali je li to znaci drzati u vrecama, na podu na kartonu ili nesto trece pozz svima
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Dillinger

Aktivni član
Tu od
4 Lis 2015
Poruka
433
optimalna temperatura ti je 11 stupnjeva na njoj ce najmanje kalirati.Sve iznad dovodi do klijanja pogotovo 16 stupnjeva.Držati ga je najbolje u gajbama težine 10-15 kg (naravno ide i teže gajbe) sad sve zavisi koliko imaš gomolja.Znaći da rezimiramo skladištenje na 11.drvena ili plastična(kartonska) ambalaža slažeš u red po visini koliko stane da ne trpi ona donja.Moja preporuka nikako na betonu pogotovo ne u vrećama.
 

skoZE

Novi član
Tu od
11 Srp 2018
Poruka
6
hvala dillinger na pomoći sad jedno razočarenje, naime izvadio sam sav batat i od 100 sadnica ljubičastog i narandžastog izvukao sam tek 20 ak kg kvalitetnog ostalo je skroz sitno (postaviću slike) pa me zanima je li to razlog zemlja vremenski uslovi ili nešto treće jer sadnice su bile kvalitetne izrasla je cima ogromna bilo je i dosta cvijeta što dillinger kaže da ne bi trebalo da je uticalo na rod pa ni sam ne znam da li uopšte planirati batat za sljedeću sezonu pozz i hvala na savjetima

IMG_20180922_100155.jpg
[/url][/IMG]

IMG_20180922_155213.jpg
[/url]picture share[/IMG]

IMG_20180922_155223.jpg
[/url][/IMG]
 

Dillinger

Aktivni član
Tu od
4 Lis 2015
Poruka
433
Eh sad je tu puno upita zašto.
Nekim redom da krenemo.
1.i OSNOVNO SADNI MATERIJAL
-koliko je star bio pri sadnji sadni materijal
-koliko nodija je ostavljeno
-dali je pri pikiranju uzeta sadnica ili zaperak
-inaće svaka sadnica za koju mislimo da je ok ne znači da će dati zadebljanje gomolja pogotovo ako je uzet zaperak.
2.Godina kakva je bila? Ako je previše kišovita bila nije baš pogodno za uzgoj.
3.Dostupnost hranjiva-folijarno prihranjivanje.
4.Struktura tla-ako je rahlija gredica bolje će se zadebljavati.
Ima tu različitih faktora na zadebljanje.
Nadzemna masa i cvijetovi nemaju baš neku veliku funkciju pri zadebljavanju jer je omjer 3:1 nadzemne mase,prije će biti moguče da nadzemna masa nije spustila hranjiva u korijen ,ostalo je sve u njoj.Tu bi sad mogli raspravljati u beskonačnost.Ali najvažnije je sadni materijal.Kažu da dobra procijena dolazi iz iskustva,a iskustvo iz loših procijena. ;) Neka te ne obeshrabri ova godina.

joj 5 sam zaboravio napisati a to je mogučnost trave da preuzme hranjiva ako je bio u travi.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

skoZE

Novi član
Tu od
11 Srp 2018
Poruka
6
trazio sam pa nisam nasao slike sadnica, uglavnom uzete su iz banjaluke od osobe koja je jedina na piku i izgleda da zna sta radi, sadnice su se zadrzale u transportu ali su bile sa zemljom i eto sve su se primile da li je ili nije do toga ostaje pitanje. sezona jeste bila puna kise, a zemljiste i nije puno rahlo mada sam gredicu poveccu napravio i ubacio lijepu rahlu zemlju upravo iz tog razloga. prihranjivao nisam htio sam da bude cisti uzgoj sto je mozda i bila greska a trave nije bilo cupao sam odmah a i sad kad sam skinuo foliju trave uopste nije bilo. obeshrabren jesam pa zato i pitam da li odustati ili nesto je dovoljno samo unaprijediti. tebi dillinger svaka cast i u ovom neraspolozenju si mi olaksao.
 

Dillinger

Aktivni član
Tu od
4 Lis 2015
Poruka
433
Skoze visina gredice cca 25-30cm
Prihrana ,imaš ekološke preparate koje su dopuštene u ekološkoj proizvodnji
Ako nejdeš s umjetnim gnojivima i hoćeš čisti uzgoj imaš razno raznih algi,zelena gnojidba slavol itd.
Glavu gore iduča sezona bit će bolja.
 

Majok

Član
Tu od
4 Svi 2018
Poruka
571
Ima tko za prodati sadnice za iduću godinu?Volim batate pa bih probao sam nešto uzgojiti,umjesto da ih kupujem po trgovačkim centrima
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
Ekipa kako ste prošli s batatom,ništa ne pišete? Mi smo ove godine imali posađeno 32 000 sadnica,tri sorte batata. Prinos je bio izvanredan,povadio sam oko 35 tona komercijalnog gomolja. Do jučerašnjeg dana je prodano sve,a potražnja je ove godine veća nego prijašnjih godina i nikada do sada ga nije ranije nestalo. Dogodine povećavamo proizvodnju na 100 000 sadnica,što je oko 5 hektara,a možda i više. Također smo proizveli i oko 250 000 sadnica,s planom od pola milijuna sadnica iduće godine. Idemo velikim koracima prema planu da postanemo jedni od najvećih proizvođača batata i sadnog materijala. Trenutno preko posrednika robu plasiramo u nekoliko trgovačkih lanaca u zemlji i inozemstvu.
Evo par slikica.
v5a1av.jpg

24wtybk.jpg

2ednvax.jpg

ossdwo.jpg

x2kmfr.jpg

k4efeq.jpg

m79o42.jpg

vpbyg7.jpg
 
Posljednje uređivanje:

SanjaLucija

Aktivni član
Tu od
20 Lis 2015
Poruka
286
Oooo pozdrav Dane, jako mi je drago što si se javio.
I ja sam zadovoljna ovogodišnjim prinosom batata. Zdrav i bez napada voluharica i žinjaka.
Ove sam godine, zahvajujući našem Dilingeru prvi pu probala ljubičastomesni batat i dopao mi se.

Polako ga jedem i jedva čekam slijedeću godinu jer osim u jelu, uživam svim srcem i u njegovoj proizvodnji.
 

Dillinger

Aktivni član
Tu od
4 Lis 2015
Poruka
433
Eto nas tu smo Dane sezona još nije ni završila 2018 a krenula nova 2019 narudžbe presadnica u toku do sad smo ugovorili novih 25.000 presadnica.
Gomolji standard 1kg/presadnica po običaju.
Veleprodaja je išla po 7kn kg sad dok su se spustile temperature za kn je otišla gore znaći 8kn/kg još je malo ostalo za prodaju.
A maloprodaja standard 10kn/kg.
Zbog obujma posla imamo 3 nova projekta nevezano za batata pa smo u tome sad cijelo vrijeme.
P.S. stigle su nove sorte batata pa budemo vidjeli kako će završiti 2019 proizvodna godina ako bude ok i po planu 2020 se komplet prebacujemo na Carolina red ruby.
 

bm joja

Aktivni član
Tu od
17 Ožu 2016
Poruka
377
Poštovani kolege dali će netko
od vas prodavati presadnice
batata ! Ove godine sam ga za
probu posadio malo za sebe, ali iduće
godine bi malo više jer smo ga dosada
skoro potrošili.
Presadnice koje sam
kupio u poljo.dučanu uvenute.
Živim u okolici Zagreba može i p.p.
 

Dillinger

Aktivni član
Tu od
4 Lis 2015
Poruka
433
Bmjoja Inače sve presadnice koje su u poljo apotekama su treća ruka prodaje.
Generalno presadnice su ok ,ali ako se ne postupa s njima na adekvatan način do sadnje nije to baš to.
Neke su imale cijenu i 3-5 kn po presadnici.Za takvu cijenu treba biti idealna a ne uvenute.
 

Ante23

Aktivni član
Tu od
9 Lip 2018
Poruka
694
Pozdrav svima!
Što se tiče uzgoja batata u Dalmaciji zanima me kakve su njegove potrebe za vodom na smeđem karbonatnom tlu. I kako se ponaša prema visokom ph?
 

Dillinger

Aktivni član
Tu od
4 Lis 2015
Poruka
433
Ante šta točno znaći visoki ph.
Ph može biti 6 ili malo jaći.
Smeđe karbonatno tlo je u biti crvenica ili distrično smeđe tlo.
Zahtjev za vodom i nije bitan koliko je bitno tlo.
Tlo mora biti rahlo (gredica).
E sad ljudi sade u Ravnim kotarima,Istra,dolje prema Dubrovniku i dobro se pokazalo.
 

Ante23

Aktivni član
Tu od
9 Lip 2018
Poruka
694
Ph je oko 8, tlo ima dosta praha i može se obraditi u finu mrvičastu strukturu.
Kada se sadi batat u ovom podneblju?
Ima li problema sa prodajom?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Najnoviji postovi

Na vrh