• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Batate

Dillinger

Aktivni član
Tu od
4 Lis 2015
Poruka
433
Ph se može regulirati tako da on nije problem.
Ako se tlo može tako obraditi onda je odlično.
Sadi se sredinom ili krajem travnja (ovisno o vremenu)
E sad prodaja ;) šta se smatra pod prodajom.
Ako ideš na malo nema problema.
Dosta ljudi naručuje gomolj iz Dalmacije od mene.
Neznam u kakvu bi proizvodnju ušao.
Ali prodaje općenito nije problem-koliki je problem odnos cijena.
 

Ante23

Aktivni član
Tu od
9 Lip 2018
Poruka
691
Ma za početak bi posadio 500-tinjak komada čisto za probu. Maloprodajna cijena je 10-ak kn?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Dillinger

Aktivni član
Tu od
4 Lis 2015
Poruka
433
Da ,maloprodajna cijena je 10kn.
Ne gledajuči u trgovačkim centrima gomolj koji nije adekvatno skladišten i stabiliziran trenutno je po akcijama po 8kn/kg.
Ali kod mene je i dalje po 10kn/kg i prolazi.
 

Dillinger

Aktivni član
Tu od
4 Lis 2015
Poruka
433
Krenula nova sezona,i s novom sezonom nova sorta C.R.R.
 

Prilozi

  • m_IMG_6163.jpg
    m_IMG_6163.jpg
    46.5 KB · Pregleda: 27
  • m_IMG_6171.jpg
    m_IMG_6171.jpg
    53.2 KB · Pregleda: 26

SanjaLucija

Aktivni član
Tu od
20 Lis 2015
Poruka
286
Veselim se CRR-u. Ove godine ću ga prvi put saditi i moram priznati da se silno veselim.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

N6ia6

Član
Tu od
25 Lip 2015
Poruka
139
Batat iz Kauflanda
19430

iz 5 paketa(5 kg) ukupno sam uspio izdvojiti 12 gomolja crvenog/bijelog i 5 gomolja bijelog batata.Ostatak je bio poceo truliti i bio je je dosta los.Bilo je puno sivih kanala unutar batata.Ne znam jel to steta od kukaca ili bolesti.
Nadam se da ce ispasti bar 50 sadnica.
 

Dillinger

Aktivni član
Tu od
4 Lis 2015
Poruka
433
Ako se počne širiti onda kompletni gomolj maknuti. Nakon pljesni dolazi do truljenja gomolja.
 

nino1005

Član
Tu od
28 Velj 2017
Poruka
105
Pozdrav svima,
da li sadite batat svake godine na istoj parceli?
Citam raznu literaturu pa kazu da se kvartalno mijenja kao i krumpir.
Buduci da nemam iskustva jos u tome nego proucavam,nekako mi se cini pametnije
pitati praksu nego citati.
Imam nekih 5ha zemlje momentalno pa gledam kako ju najbolje iskoristiti,
a da ne sadim bas kukuruz i slicne gluposti.
Takodjer me zanima glede otkupa,koliko je isplativa eko proizvodnja?

Hvala unaprijed
 

Dillinger

Aktivni član
Tu od
4 Lis 2015
Poruka
433
Nino1005 batat možeš saditi na istoj parceli 4 godine.Onda bi bilo poželjno promjeniti.
Sada ne razumijem baš točno dali misliš saditi batat na 5ha ili?
Ako misliš saditi veću površinu onda ti tu dolazi jedan veliki upitnik po pitanju skladišnog kapaciteta.
Naime trenutno još malo kg ima našeg domaćeg batata na tržištu.Kreće uvoz sve do novog.
Problem je što je cijena jako mala na početku prodaje i ljudi koji nemaju skladišta nude ga po 2-3kn za kg.
Trenutna je cijena oko 6-7kn po kg.
Eko proizvodnja je ok ako imaš plasman za eko batat.Mislim da je 10-11kn po kg otkupna cijena.
 

nino1005

Član
Tu od
28 Velj 2017
Poruka
105
Planiram graditi poljoprivrednu zgradu do kraja godine,
tako da ce vec na sljedece proljece biti u funkciji. Dvojim da li podrumski dio (oko 100m2 sa nekih 3m visine)ostaviti za skladiste ili prizemni(oko 200m2 ali pola ili vise ce biti spremiste za strojeve,doduse 4m visine),
ako to uopce ima kakvu ulogu? Glede sadnje, sumnjam da cu u prvoj godini zasaditi citavu povrsinu,
dok ne vidim kako sta gdje itd, tako da cu poceti s najvise 2ha sljedece godine.
Svaki savjet je dobrodosao glede bilo koje stavke vezano za batat.
Zanima me i koji su realni prinosi u praksi po ha?

Hvala unaprijed na komentarima i savjetima
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Dillinger

Aktivni član
Tu od
4 Lis 2015
Poruka
433
Skladište nebi trebalo biti vise od 4m visine. Realni prinos je do 1kg po biljci. Može i više ali može i manje. E sad dolazimo do komercijalne vrijednosti gomolja tu od ukupnog broja oduzmi još 2-3 tone i to bi bio neki realni prinos. Ne zaboravi na stabilizaciju dali će to biti u skladištu ili neka zasebna prostorija.
 

SanjaLucija

Aktivni član
Tu od
20 Lis 2015
Poruka
286
Nino1005 batat možeš saditi na istoj parceli 4 godine.Onda bi bilo poželjno promjeniti.

Ma da?
Pa je 6 godina koliko uzgajam batat mislim da tek svake 4 godine batat smije na isto mjesto. Ovo da 4 godine smije biti na istom mjestu je savršeno. Joj kako to meni puno znači.
 

Dillinger

Aktivni član
Tu od
4 Lis 2015
Poruka
433
Sanja kod mene je bilo i 5 godina na istoj parceli.
Nema razlike u smanjenom prinosu.
Bolestima ni štetnicima ,tako da ne vidim razlog mijenjanja površina.Ok literatura je jedno ali praksa je nešto sasvim deseto.
 

SanjaLucija

Aktivni član
Tu od
20 Lis 2015
Poruka
286
Kako si ti mene razveselio s tom informacijom da ne možeš ni zamisliti. Znaš kako je u vrtu … uvijek manjka prostora. Tako da … jupiiiiii.
 

nino1005

Član
Tu od
28 Velj 2017
Poruka
105
Glede stabilizacije jos nisam siguran gdje ce tocno bit ali da bit ce odvojeno naravno. Sto se tice skladistenja, da li ljeti hladite tipa hladnjaca ili kako vec? Zanima me kako zimi, da li se dogrijava prostorija.
 

Dillinger

Aktivni član
Tu od
4 Lis 2015
Poruka
433
Temperatura 10 stupnjeva.U kasno ljeto ako je veca temperatura zna kalirati a zimi ispod 10 nije poželjno.
 

nino1005

Član
Tu od
28 Velj 2017
Poruka
105
Dillinger,jel bi mogli staviti par slika svog skladista?
I koliki mu je kapacitet da dobijem dojam kako to treba izgledati
 

Najnoviji postovi

Na vrh