• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Batate

swizach

Iskusan lik
Tu od
12 Srp 2007
Poruka
1,562
Ovako može malo informacija o Batatam ako nesta netko zna. Nisam ratar nego vinogradar a ovo mi se čini dosta zanimljivo pa vas molio da mi netko nešto napiše o tome slatkome krumpiru
 
Z

zoran

Guest
Batat ili slatki krumpir spada u porodicu slakoperki, ove godine sam za probu kupio
1000 presadnica i posadio u dva reda na razmak u redu 30cm.
Redove sam prekrio crnom folijom širine 1,2m. Voli lakša, pjeskovita tla.
Poželjno ga je nakon presađivanja tjedan, dva navodnjavati. Raste doslovno kao
slak (lišće) puže na sve strane-prerastao je foliju i ponovo se zapilio u zemlju.
Vadil sam ga prisloženim plugom i štihom. Jedna presadnica dala je u prosjeku 2kg
Uskladištil sam ga u podrumu i nadam se da će preživjeti zimu da iz njega uspijem
proizvesti presadnice za iduću godinu. Problem je tržište, kome ga prodati? Veliki
problem u polju ti rade i voluharice, tako da i njih treba suzbijati...
 

zvona

Aktivni član
Tu od
17 Pro 2006
Poruka
1,295
Raspitaj se na Ergeli Višnjica-Slatina.Oni su prvi u Hr počeli sa time i tamo ti imaju sve vezano za Batat.Bio sam tamo i sve to vidjeo te kušao i neka jela pripremljena od njega.Onda ti je jedna sadnica koštala nekih 3kn + pdv.
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Uh, ovog batata u americi ima ko g....a. Nevjerojatno, krumpira moras traziti po trgovini, a batat samo sto ne curi s polica dolje. Ovdje svi furaju neku zdravu prehranu a manje vise izgledaju svi ko Ivanka Boljkovac.
 
D

dadada

Guest
kako se proizvedu presadnice
ja sam ove godine kupoval ali manju količinu i posadio sam sada bi ako se pokaže dobro probal možda i više samo me zanima kako se proizvedu presadnice da nemoram kupovati :scratch
 
D

destilator

Guest
dadada kaže:
kako se proizvedu presadnice
ja sam ove godine kupoval ali manju količinu i posadio sam sada bi ako se pokaže dobro probal možda i više samo me zanima kako se proizvedu presadnice da nemoram kupovati :scratch

Ovako...

http://www.povrce.com/?A=ZNR&P=gen&SIFR ... ZBORNIK=39
...s naglaskom "veći prinos tržnih korjenova dobiven uzgojem iz presadnica s grudom supstata http://www.agroklub.com/povrtlarstvo/kontejnerski-uzgoj-presadnica-u-zasticenim-prostorima/612/ oko korijena (K), u odnosu na presadnice proizvedene klasičnim postupkom"...cijena jedne tako dobijene prijesadnice je oko 1 kunu i 10 lipa,ali se mogu nabaviti i po duplo povoljnijoj cijeni od 3 kune bez da se sami gnjavimo,pogotovo za manje količine....
http://www.finoteka.com/sadrzaj/detalji.php?id=357
a zatim..

http://www.youtube.com/watch?v=EUr1VE9a ... re=related
 

toma84

Aktivni član
Tu od
10 Velj 2008
Poruka
2,026
U kojem se razdoblju sadi i da li je potrebna neka posebna zaštita za njega? Špricanje i sl
 

petar

Aktivni član
Tu od
15 Pro 2007
Poruka
1,261
dinko kaže:
znas li mozda otkupnu cijenu po kg?
U OS na pijaci neka žena tražila 10kn/kg, vreća 11-12kg 100kn.
A tko to uopće otkupljuje?
 
D

dinko

Guest
petar kaže:
dinko kaže:
znas li mozda otkupnu cijenu po kg?
A tko to uopće otkupljuje?
kontam neki izvoznici... mozda ergela višnjica-slatina ili exotic-king
bilo bi super da se to moze provjeriti...
 
P

patrick

Guest
evo čitam malo o Batatu i naiđem na http://www.agrobatat.hr/ i sve mi se čini da ova biljka ima budućnost u lijepoj našoj
na stranici imate sve o batatu od sadnje do skladištenja. a prodaja neznam prosudite sami a ova cijena od 10kn po kg je previše kada je ovi prodaju po 5kn po kg
ko je tu lud ,ko je normalan ,ko pije a ko plaća............
 

petar

Aktivni član
Tu od
15 Pro 2007
Poruka
1,261
Cijena je takva kakva je bar u OS na pijaci...
E sad, reci nam, kako to tebi ide, kome ga plasiraš, i molim te nemoj nas muljat, jer agrobatat i ti imate veliku poveznicu ;)
Reci iskreno i nitko ti neće ništa, malo nam pojasni i svi sretni, pa možda nešto i bude. Razočara me krivi pristup :scratch
 
P

patrick

Guest
e za batat trebate pitati pravu osobu a ne mene jedina poveznica je navedena u onome postu o SR..
a da ga reklamiram pa baš i ne i ovi što su pisali o ergeli višnjici, šulogu i exotic king a kakvi oni imaju poveznicu ja sam samo naletio na oglasniku na agrobatat i preusmjerio na ovaj forum jer mi se ćini da je batat biljka koja bi mogla uspijeti u lijepoj našoj ,a na forumu ljudi baš dosta i neznaju o njoj a da ja nisam dijabetičar pa bome me nebi baš zanimao batat ,i eto ti poveznice pa ako treba ljudima uskratiti informacije onda bi molio moderatra da izbriše ovaj post..
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Patrice sto si neurozan,,, :scratch
Pa covjek te samo lijepo pita, mozad se nadao da imas neku vezu gore pa radi lakseg ulaska ,, ili tko zna,,,
Cuvaj zivce trebat ce ti jer nitko te ni za sta ne optuzuje ;)
 
D

dragi

Guest
Zdravo svima na forumu.Ja sam dragi iz Makedonije.Zanima me ova tema o uzgoju batata.Kupio sam 5 kg. u supermarketu i nakon kuhanja,cijela obitelj se odusevila od slatkog ukusa.S obzirom da kod nas u Makedoniji nitko nije cuo o batatu,pa ja bih htio da nasadim ovu kulturu.ali netko zna gdje mogu da nabavim presadnice?
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Plevak evo teme ajde pogledaj pa nešto napiši što nema zanima me proizvodnja presadnica.
 

plevak

Član
Tu od
14 Velj 2010
Poruka
698
Plevak evo teme ajde pogledaj pa nešto napiši što nema zanima me proizvodnja presadnica.

Eh nisam vidio da već ima ta tema....a ja je otvorio...


Evo ovako siki.

Kupiš u dućanu par kila batata, onda staviš u neku kutiju malo zemlje i na nju poredaš batat, te ga pokriješ sa zemljom toliko da se ne vidi van. Traži dosta visoku temperaturu. Optimalno bi bilo oko 30 stupnjeva. Ja sam u tom nazovimo klijalištu imao ispod zemlje grijaču spiralu koja je grijala zemlju. Nakon oko 3 tjedna počinju iz batata klijati izboji. Oni se puste do visine oko 5 cm i onda se trgaju sa gomolja i presađuju u kontejner (ja koristio kontejner od 84 rupe). Nakon presadnje najbolje je staviti taj kontejner u hladovinu u plasteniku ( ja stavljao ispod kontejnera od drugih presadnica) te obilno zalijevati par slijedećih dana. Batat se stavlja na naklijavanje poslije 01. ožujka tako da je presadnica spremna od 15. svibnja. Sadnja ide na foliju u razmaku od 30- 40 cm i bitno je jako zalijati kod presadnje. In ače kroz sezonu ne traži neko održavanje niti nije potrebno jako zalijevati, jedino ga miševi i voluharice jaaaaaako obožavaju.
evo koga još zanima neka pita a u nastavku slika govori više od tisuću riječi.
 

Prilozi

  • batat.jpg
    batat.jpg
    55.6 KB · Pregleda: 6,716
Posljednje uređivanje:

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
Eh nisam vidio da već ima ta tema....a ja je otvorio...


Evo ovako siki.

Kupiš u dućanu par kila batata, onda staviš u neku kutiju malo zemlje i na nju poredaš batat, te ga pokriješ sa zemljom toliko da se ne vidi van. Traži dosta visoku temperaturu. Optimalno bi bilo oko 30 stupnjeva. Ja sam u tom nazovimo klijalištu imao ispod zemlje grijaču spiralu koja je grijala zemlju. Nakon oko 3 tjedna počinju iz batata klijati izboji. Oni se puste do visine oko 5 cm i onda se trgaju sa gomolja i presađuju u kontejner (ja koristio kontejner od 84 rupe). Nakon presadnje najbolje je staviti taj kontejner u hladovinu u plasteniku ( ja stavljao ispod kontejnera od drugih presadnica) te obilno zalijevati par slijedećih dana. Batat se stavlja na naklijavanje poslije 01. ožujka tako da je presadnica spremna od 15. svibnja. Sadnja ide na foliju u razmaku od 30- 40 cm i bitno je jako zalijati kod presadnje. In ače kroz sezonu ne traži neko održavanje niti nije potrebno jako zalijevati, jedino ga miševi i voluharice jaaaaaako obožavaju.
evo koga još zanima neka pita a u nastavku slika govori više od tisuću riječi.
pa to je prejednostavo,a ovi iz Ergela Višnjica meni objašnjavali da to treba ovako pa onako,da je jako teško itd,valjda nisu htjeli reći. Plevak jel su svi ovi izboji za presadu,jel svi valjaju,puno ih je nekako?
 

Najnoviji postovi

Na vrh