• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

BELARUS opća rasprava

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,171
Re: BELARUS MTZ

Za one koji neznaju:
Kod kočenja prednje prednje osovine moguće je nekoliko varijanti i podvarijanti. Ovako:
-1) - uključivanje prednjeg pogona prilikom kočenja (Ratarkv MF, Carraro, New Holland) - oni traktori koji imaju uključivanje prednjeg pogona lamelastim kuplungom s oprugom. Ovo je najjeftinija varijanta, ali unatoč tome ima jednu prednost: na cesti nemogu blokirati zadnji kotači (ako ne blokiraju prednji), prema tome najbolja za transportnu namjenu.
- Nedostatak je "lupanje" ili tuljenje pri svakom kočenju, kak je već netko spomenul.
- Manji nedostatak ove varijante je taj da se traktor nebi smio šlepati, jer je prednji pogon stalno uključen čim motor ne radi (tj. nema tlaka ulja).

2) - diskovi u finalnom prijenosu na prednjoj osovini (SAME-ov patent, Zetor x341 serija, NH TN serija na zahtjev) na 4WD traktorima. Uključivanje prednjeg pogona može biti mehaničko ili (rjeđe) lamelnim kuplungom.
- Ovaj sustav je najbolji za rad na polju u brdskim krajevima (pruža najveću sigurnost).
- Ima još jednu prednost (Same, za ostale spomenute ne znam), a to je da pri parcijalnom kočenju lijevog ili desnog kotača, može kočiti i prednji kotač, pa znatno smanjuje radijus okretanja 4wd traktora (s uključenim prednjim pogonom).
- Ova je varijanta najskuplja.
- Nedostatak mu je da na cesti može doći do zanošenja zadnjeg kraja traktora pri naglom kočenju (rasterećen zadnji kraj).
- Jedina je moguća varijanta na 2WD traktorima koji idu 40 km/h, i koriste ju svi koji maju takve varijante traktora (Fendt, Same).

3) - disk na kardanskoj osovini prednjeg pogona, pri prednjem diferencijalu (Steyr 900 serija) ili pak pri izvodu iz mjenjača (Deutz DX ili JD neke serije). Ova je varijanta često korištena na starijim traktorima koji imaju 40 km/h getribu i mehaničko uključivanje prednjeg pogona (ZF varijanta).
- Ova i prethodna varijanta su jedino moguće kod traktora s mehaničkim uključivanjem prednjeg pogona.
- Ovo je zapravo najlošija varijanta, jer ima nedostatak blokiranja zadnjih kotača na cesti, a nije previše sigurna na brdu. Uglavnom se koristi sve rjeđe - jer ju istiskuje prva spomenuta varijanta.
- Skuplja od prve varijante, jeftinija od druge.
- Potrebno je održavanje diska i disk pločica (suhi, i izloženi blatu i vodi).

Mali nedostatak druge i treće varijante je da parkirna kočnica djeluje samo na zadnje kotače - no to generalno nije problem.

- postoji još i međuvarijanta prve i druge, a koristi NH na TND seriji traktora opremljenih prednjim kočnicama - kočenje sva četiri kotača diskovima i uključivanje prednjeg pogona. Za ekstremne terene, te prve i treće (Steyr).

Toliko ...
 
B

Bobo

Guest
Re: BELARUS MTZ

Pa to vise-manje svi znaju, no nije niti naodmet imati napisano ;)

Uglavnom, rijec je bila kako Rus koci naprijed, pa kad znas kako koji sistem radi, ti mi reci.

Neki traktori imaju automatsko ukljucivanje prednje vuce, ali taj sistem radi samo u smijeru naprijed, u rikverc se takav traktor ponasa kao 2 wd te takav traktor ne moze kociti prednjom vucom. Ne znam koji je sistem prednje vuce na rusu, no 90% sam siguran da je lamelna spojnica (kvacilo), te da pri kocenju prednji tockovi pripomazu. Ovo radi samo kad jerucica prednje vuce na "AUTO" polozaju, ili u ukljucenom, kad je iskljucena, efekt kocenja je izostavljen.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,171
Re: BELARUS MTZ

Bobo kaže:
Neki traktori imaju automatsko ukljucivanje prednje vuce, ali taj sistem radi samo u smijeru naprijed, u rikverc se takav traktor ponasa kao 2 wd te takav traktor ne moze kociti prednjom vucom.

To kaj ti zoveš "auto položaj", zapravo je stalno uključeni prednji pogon s jednosmjernom spojkom (kao bendix na anlaseru). Prednji pogon zapravo počinje vuči tek kad je klizanje zadnjih kotača dovoljno veliko. U natrag (rikverc) jasno, nema pogona.

Bobo kaže:
Ovo radi samo kad jerucica prednje vuce na "AUTO" polozaju, ili u ukljucenom, kad je iskljucena, efekt kocenja je izostavljen.
Ovakav način se NEMOŽE smatrati kočenjem.


Pravo automatsko uključivanje je ona prva varijanta koju sam opisal, i radi električki, preko štop-šaltera i elektroventila (prilikom kočenja).
 
B

Bobo

Guest
Re: BELARUS MTZ

Ne znam bas da radi na principu bendix-a. To bi se prije ili kasnije raspadalo, jer mora takav sistem imati neke zupce koji bi hvatali samo u jednu stranu, te bi oni bili i najslabija karika i glavni odgovorni za priejnos snage.

Da je to stalno ukljucena prednja vuca, onda bi se i prednjegume jako brzo torsile, tako da mislim da tu nikako nisi u pravu.
 
R

ROKI

Guest
Re: BELARUS MTZ

Rus nekoči sa prednjom vučom, a kočnice su dobre kad se napravi mala i jeftina caka da se neraspuštaju same od sebe od vibracija (na nekim rusevima). Onda koči SUPER. Prednja vuča grebe i u rikverc i to je provjereno. Kad na rusu ostane prednja vuča upaljena na asfaltu poždere gume pogotovo ako gume imalo "sjeku" i tu je Bobo u pravu. Rus (a govorimo o MTZ-u da nebude zabune)ima i automatsko i direktno paljenje prednje vuče samo što u većini slučajeva radi samo stalno uključenje. Jedino LTZ T-40 ima samo automatsko uključenje prednje vuče. Rus ide brže nego što piše u prospektu i kad nije otvaran na pumpi visokog pritiska. Provjereno, i pozivam na demonstraciju u svako doba, ako treba dovest ćemo i javnog bilježnika da sve bude mjerodavno. A da, nema šta! ;) Pozdrav svim "presamouvjerenim" traktoristima čiji traktori idu brže nego što piše u prospektu. :lol: :lol: :lol:

Bobo ti si negdje napisao da se tvoj IMT-549 DV vrti na 2500 o/min. ako se nevaram. DM motor u IMT-549 je tvornički otvoren na 2250 o/min. (znam jer imam 549 i saranio sam mu jedan motor, a sad sam kupio novi DM motor). Å to znači da je i tvoj otvoren na pumpi! ;) Neznam kog ga je otvarao, ali je otvoren. :) :)
 
B

Bobo

Guest
Re: BELARUS MTZ

Roki: Motor na 549 daje najvecu snagu na 2250 o/min, a treba se vrtiti do 2400 o/min, kao i svi ostali Rakovica motori za traktore. Moj se po satu vrti na 2500 o/min, a koliko je za vjerovati instrumentima nemam pojma...

Uglavnom, ide 40 i to je moj video clip i dokazao. ;)
 
Z

zrine892

Guest
Re: BELARUS MTZ

hhmmm....ljudi sve je to zanimljivo...mal sam zakasnio pa ne pratim sve tekstove.mene zanima kako ići 50 km/h sa punim prikolicama recimo žita i neka bude u njima 150 meteri....bez zracne kocnice odjedanput naglo zakocitit zbog neke situacije na cesti i to pod prednjo vučom kočiti....ja mislim da bi prednji trap se premjesti iza mene...a da ne pricam jel su kod nas svi koji na forumu imaju prikolice koje su 100% ispravne i da su predviđene da mogu ici do 50km/h...??ajd kamionske prikolice prolaze.....
 
B

Bobo

Guest
Re: BELARUS MTZ

Ljudi moji, danas kad sam sa sela isao kuci, lik s belarusom (90ks) je proletio glavnom cestom kroz raskrizje kao lud. Ja odmah za njim i idem mu mjeriti brzinu, i ono ni vise, ni manje, nego 50 km/h... Vukao je prikolicu punu gradje za kroviste (grede i rogovi) i prikolica je iza njega isla pol metra lijevo-desno, no to lika nije previse zabrinjavalo...

Cudo jedno, CUDO 8)
 
R

Ratarko

Guest
Re: BELARUS MTZ

Ma deeee , nije istina , ne može rusonja toliko pićit ;) :lol: :D
 
B

Bobo

Guest
Re: BELARUS MTZ

Kad ti kazem sto sam vidio... idem sporednom cestom i vozio se brat samnom. Kad Rujko proleti kao vjetar!?! Odmah za njim i mjerio sam mu 50 km/h...

A ako mislis da je nemoguce onda ti nema spasa, nego MF otovriti na 60 km/h, jer i drljavi rusevi idu 50km/h i 50km/h vise nije fora ;)
 
R

Ratarko

Guest
Re: BELARUS MTZ

Za svaki slučaj moram napravit na 65 km/h , što je sigurno sigurno :lol:
 
B

Bobo

Guest
Re: BELARUS MTZ

Slazem se! Sto brze to bolje...

Jos da nabavis kakvu kamionsku prikolicu, sve bi sjelo na svoje mijesto 8)
 
R

Ratarko

Guest
Re: BELARUS MTZ

Da makar još imam IMT kuglu da stavim na volan , joj kako bi mu pasalo , hehe ;) :lol: :lol:
Mijenjaj temu , odošmo predaleko kao i obično .
 
B

Bobo

Guest
Re: BELARUS MTZ

He he he... Rucka je glavna pokretacka snaga na 549 ;) Samo ju moram skinuti i podmazati malo, jer je pocela neugodno skripati...


Uglavnom, BELARUS je isao 50 i to je cinjenica, i jos sa pretovarenom 2-osovinskom prikolicom drvene gradje.
 
R

Ratarko

Guest
Re: BELARUS MTZ

Za rusa ti vjerujem , vidio sam i ja svojim očima .
 
R

ROKI

Guest
Re: BELARUS MTZ

Rus da ide 50 km/h? :scratch Makar šta! Pa Rus može ić najviše 36 km/h i to je tako. Pa valjda ja znam kolko može ić kad ga imam. ;)
Sigurno je majstor prikopčo prikolicu za donju poteznicu koja ide na poluge pa je zato šetala. Ja opet kažem: Neka kudit konja kojeg niste jahali! Ruščina je ljuta pila koja sve na cesti mete. Prije rata te malo poslije rata su traktoristi na PIK-u Vinkovci otvarali Ruseve MTZ-82 (koji se tu bili glavna radna snaga za transport, sjetvu, prskanje i sve te poslove) na pumpama dok su bili u transportu i ti traktori su pičili oko 60 km/h! :shock: Naravno zračne kočnice i sve ostalo je radilo da nebi bilo problema kad treba stati. Ti traktori su doslovno "letili" po cesti i bilo ih je milina vidjeti kad projure ulicom. Neki su vukli dvije Zmajevke, a neki vagonke(guzare). Naravno da pri takvoj jurnjavi strada motor i mjenjač pa su gotovo svake druge godine ti isti rusevi išli na remont i poslije remonta opet: Ošini po prašini nek se sve prašini... :lol: :lol: :lol: Te traktore je trebalo znat terat, a ne ove današnje di sjediš bolje nego u novom autu i imaš sve što poželiš. A tamo se prvo umoriš od silnog šaltanja, hvatanja pravca, prokuvaš u onoj maloj kabini(to su bile rusevi stare linije) jer te sve ispod grije nemilo, ulje smrdi jer curi na sve strane itd... No bilo je i iznimaka tj. traktorista koji su svoje traktore držali utegnute samo tako, ali takvih je bilo malo. Rus nije čudo nego stvarnost i to brza stvarnost koju kad vidiš u retrovizoru svog traktora odmah protrneš pa se zapitaš: Pa ljudi moji jeli ovo moguće!!! E bome je moguće itekako je moguće. ;)
 
Z

zrine892

Guest
Re: BELARUS MTZ

hehehe.....bravo roki imaš pivo.....volim nekog kad hvali rusa....zakon si.....dan danas vidim ruseve 821 i po dvije vagonke mazu...to sam vidio dok sam zito vozio ali oni nisu bili otvoreni na pumpi....kaze covjek da nema potrebe....zasto da to radi jer je i ovako dosta brz....ovaj rus kojeg sam vidio 00.god. ima 5500 radnih sati...kaze samo u transportu je toliko napravio....kaze da je već po drugi put menjao prednje gume....a i zadnje ce morati koliko sam ja vidio.....ludnica...mali ali pali....naravno imali su par sitnih kvarova kao sto je prednja vuča,alnaster,altenator,i tako dalje....kazu menjač i motor ni taknuli nisu....
 
R

ROKI

Guest
Re: BELARUS MTZ

Ma Rus je zakon! Obrije sve na cesti, a bome i u njivi. To je nevjerojatno izdržljiv i žilav traktor. Ko ga nije probao nema pojma šta sve može. ;)
 
Z

zrine892

Guest
Re: BELARUS MTZ

istina i sto kazes u njivi
moj sto čuda napravio....tako ako bi kupovao jace njega nikad ne bi prodavao....sa jacim bi malo teže poslove radio poput rotodrljace i oranja...ali rus bi sve radio!!!!!kojeg imas rusa?
 
R

ROKI

Guest
Re: BELARUS MTZ

MTZ-892. Pisao sam u prijašnjim postovima o njemu pa tamo možeš pročitati skoro sve što te zanima o njemu.
 

Najnoviji postovi

Na vrh