• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Berači kukuruza

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,222
Ima mi jedan rodak veliku presu s kojom bi to mogli nabiti, al da ima kakav majstor koji bi to odradio bilo bi jos bolje, ja skinem valjke dolje, to nije problem.
Ne znam za tog iz Bjelovara, jel ima i te gume iz komada, mozda bi mi ih on i namontiral gore, trebalo bi se raspitati.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,105
Zašto?
Pa nisu nešto pretjerano debeli , a pošto se radi pretežno (bar u mom kraju) kada je stabiljka suva , odnosno presuva oštrina noževa ni ne igra neku ulogu jer je dovoljno dobro ''razbija'' , da ne kažem siječe.
A jako je nezgodno brusiti ispod dole , a ni vađenje noževa nije neka sreća.
Lako je to ako se radi o jednorednom beraču ali meni sada sa 36 noževa je to preveliki zahvat.



Čuo sam da to i traktorom nabijaju, upnu u trakotr i u zid i polako.
Ja sam tako radio i ide bez problema , ustvari to to samo na kraju treba da potisneš malo da bi mogao ubaciti osigurač.

A neki dan sam i ja zamijenio sve gumice na valjcima , stavio sam neke od ljevane gume , segmenti po 30mm , iskreno na oko mi ne djeluju nešto ubjedljivo , kvalitetnijim se čine one koje sam skinuo ali su one potrošene.
A i cijena im je oko 17e po valjku tako da ni ne očekujem nešto spktakularno za te pare .
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,222
Skinul sam gumene valjke dolje, e sad, s koje strane da nabijam nove gume gore, jel tamo gdje je zupcanik ili tamo gdje je samo kuciste lezaja, jer muci me onaj zelejzni dio koji je identican gumenom, ne znam kak ga izbiti s valjka dolje?
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,770
Sa strane ležaja ide gore.
Na tom željeznom djelu bi trebao bit onaj elastični zatik(bolcn)
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,613
Skinul sam gumene valjke dolje, e sad, s koje strane da nabijam nove gume gore, jel tamo gdje je zupcanik ili tamo gdje je samo kuciste lezaja, jer muci me onaj zelejzni dio koji je identican gumenom, ne znam kak ga izbiti s valjka dolje?
Mečeš dugačke gume ili bude cijeli valjak gumeni od onih kratkih guma?
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,222
Budem stavil ove gumene prstenove iz Korenova, razgovaral sam s par ljudi i vele da ovi dugacki komadi iz tri dijela ne vrijede nista.
Skinul sam zatike i one zeljezne komade dolje s osovina, ali gume ne mogu s nicim prerezati, tvrde su, uzas jedan.
Na koju foru bi ih mogel izvuci van, ne znam el bi ih mogel s cim prepiliti?
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,770
Sa fleksom sam to rezao, tanku reznu šajbu i lagano. Pazi samo da ne zarežeš osovinu.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,613
Skalpel i sapunica za podmazivanje i ide ko podmazano.
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,222
S fleksom bi islo, al bi se palila guma, to bi smrad bil.
Znaci, da mazem skalpela sa sapunicom i onda bude lakse rezal?
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,613
Tak je.
I ne piliš ko s gudalom. Vučeš od početka pa do kraja koliko nož uđe i tak redom rez u rez dok ne odrežeš gumu.
Skalpel pusti samo malo van da ti nož ne pukne pa da se ne ozljediš.
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,851
Uzmi dlijeto i sa njim ga odreži ili staru sablju, nož. Ja sam sa dlijetom to skinuo za čas.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,105
Ja sam uspiješno rezao skalpelom a čuo sam da neki sijeku ručnom testeron za drvo , ona sa krupnim zubina zvana ''silverka''-
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,222
Evo skidam gume dolje sa skalpelom, ide dosta tesko ali ide.
Stalno ga mocim u sapunicu i ide.
Sutra budem nabijal prstenove gore, jel da mazem osovine s sapunom ili da na suho nabijam, bojim se da se ne izvrte na osovini ako stavim sapunicu?
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,851
Mažeš da ATF uljem. Ono se upija u gumu a ne nagriza ju. Isto tako osovina nebu zahrđala od ulja.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,613
Ja sam mazal sapunicom osovine i gume prije nabijanja. Tu i tam se koja kasnije okrenula ali zanemarivo. Drži ih u hrpi to kaj su naprešane a i zapeku se s vremenom za osovinu jer sapunica izlapi.
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,222
Mozda bi bilo dobro i u vrucu vodu ih stavljati prije nabijanja, mislim da bi islo s lakocom gore.
Uglavnom, stare su dolje, al bilo bi muke bez mazanja skalpela sa sapunicom.

Muha, puno hvala na tom savjetu!
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,613
Nebu dobro ako ih samo staviš u vruču vodu. Išle budu lakše ali se nebudu dovoljno naprešale. Prvih par buš naprešal a one ispod se budu dale rukom okretati.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,105
Osam gumenih valjaka na burgonu na suvo postavljeno , navučemo 5 komada pa malo sabijemo cjevkom i sve tako.
Probao sam sapunicom ali mi se nije svidjelo jer se mogu rukom okrenuti po osovini i bilo me strah dal če se to osušiti zapeći.
Ali išlo je teško da se ne lažemo , u pitanju su gume po 3cm , i poneku smo trojica vukli da siđe.
 

Najnoviji postovi

Na vrh