• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Berači kukuruza

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,078
Na koji glavni lančanik misliš?
Ja sam imal multiplikaciju naprijed na kardanu, odnosno dva izvoda kardana. Moglo ga se tjerati direktno ili sa 22% brže, zavisno o brijegu, kukuruzu...Naravno, pri tome smanji gas motora za 20%, pa dobiješ zapravo međubrzine na traktoru (dakle, bolji učinak). Ulazna brzina berača nije prelazila 560 okretaja. Ako je pak prebrzo, trga klipove kukuruza pri otkidanju.
Ako ubrzaš samo berački dio, presporo guraju one lopatice iznad perušaljke i prespor je transporter (nema kapaciteta). Meni se znal zagušiti na ulazu u perušaljku, gdje su one 4 gumene lopatice, ako bi prebrzo vozil. Za toliku brzinu vožnje mora kukuruz biti mali i imati malo klipova.
Usput, malo rašiti one letve iznad raketa, da ti malo bolje čisti ;)
 

bornakutina

Aktivni član
Tu od
5 Tra 2010
Poruka
1,194
Na koji glavni lančanik misliš?
Ja sam imal multiplikaciju naprijed na kardanu, odnosno dva izvoda kardana. Moglo ga se tjerati direktno ili sa 22% brže, zavisno o brijegu, kukuruzu...Naravno, pri tome smanji gas motora za 20%, pa dobiješ zapravo međubrzine na traktoru (dakle, bolji učinak). Ulazna brzina berača nije prelazila 560 okretaja. Ako je pak prebrzo, trga klipove kukuruza pri otkidanju.
Ako ubrzaš samo berački dio, presporo guraju one lopatice iznad perušaljke i prespor je transporter (nema kapaciteta). Meni se znal zagušiti na ulazu u perušaljku, gdje su one 4 gumene lopatice, ako bi prebrzo vozil. Za toliku brzinu vožnje mora kukuruz biti mali i imati malo klipova.
Usput, malo rašiti one letve iznad raketa, da ti malo bolje čisti ;)

zato treba onaj lancanik od 30 zubaca zamjenit za 28 ja sam htio za 26 ali bilo me strah da bude prebrzo! Sutra cu probat pocet brat kukuruz pa cemo vidjet kako ide!
 

universal643

Član
Tu od
2 Lip 2011
Poruka
540
Na koji glavni lančanik misliš?
Ja sam imal multiplikaciju naprijed na kardanu, odnosno dva izvoda kardana. Moglo ga se tjerati direktno ili sa 22% brže, zavisno o brijegu, kukuruzu...Naravno, pri tome smanji gas motora za 20%, pa dobiješ zapravo međubrzine na traktoru (dakle, bolji učinak). Ulazna brzina berača nije prelazila 560 okretaja. Ako je pak prebrzo, trga klipove kukuruza pri otkidanju.
Ako ubrzaš samo berački dio, presporo guraju one lopatice iznad perušaljke i prespor je transporter (nema kapaciteta). Meni se znal zagušiti na ulazu u perušaljku, gdje su one 4 gumene lopatice, ako bi prebrzo vozil. Za toliku brzinu vožnje mora kukuruz biti mali i imati malo klipova.
Usput, malo rašiti one letve iznad raketa, da ti malo bolje čisti ;)

na koliko treba raširiti letve iznad raketa dole i gore
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,088
na koliko treba raširiti letve iznad raketa dole i gore

zavisno od kukuruza , odnosno njegove veličine , bitna svar u tome je da su letve tamo prema reduktoru malo šire nego na vrhu gdje ulazi stabiljka da ne dolazi do zaglavljivanja

@ZJ
glavni lanac , e donji lančanik staviš od 13 zuba i dobiješ ubrzan berač , znači kompletan se ubrza osim elevatora , a i za elevator ima lijeka jer ima da se kupi originalni lančanik i sa 20 zuba , kod mene Z26 i stiže da podigne sve što predje preko komušačkog stola
pogonski lančanik onih lopatica perušaljki kod mene je dupli , sad je ne usporenom , ako bude potrebe samo preokrenem lančanik i dobijem ubrzane lopatice
ajde malo slikaj taj svoj pogonski lanac , onaj glavni
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
kod mene kada se bere sa 533/539 onda ide 2 spora, a baš kada je loš, onda 3 spora, al rijetko da se ide 3 sporom......i broj obrtaja radilice 1800
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,088
ako uporedimo brzine u KMh ja sam onda sa vlatkom išao tvojom prvom brzom pa čak i malo brže , ali sam išao na 450rpm kardana a ti si išao na 600rpm kardana i opet je brao 'ladno bez greške , radilo se o srednjem kukuruzu
ove godine na dobar kukuruz još nisam naišao :oops:

ljudi treba remontovati berač i daleko mnogo se dobije na brzini branja i sigurnosti , nemora sve da se remontuje ali vitalni dijelovi moraju
tipa :gumeni dijelovi,lanci,ležajevi,stanje raketa i kidajućih ploča , to su neke osnovne stvari koje ne traže mnogo para a zazvrat mnogo daju
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
čovjek kod mene kupio novog t40, i uvijek tako radi sa 539.......2 ili 3 spora, al samo jedne godine je išlo 3 sporom, jer je bio loš kukuruz......a 539 je kupio sa 800 sati, danas ima oko 5700 sati......:supz:

zato mi malo čudna ta brzina branja, pogotovo 1 brzom sa fergusonom, ona je negdje oko 7km/h sa 1800 obrtaja, ako se dobro sječam, a tada ima oko 600 obrtaja kardana.......
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,088
dobro se sjećaš , evo ja sam upravo gledao u knjigu od IMTa i to su ti parametri

ma ide kažem ti , strašno za sjediti u traktoru , odoše bubrezi u tri lijepe

ako uporedim ona dva beraža prije što sam imao , razlika je nebo i zemlja

kažem opet , ima par nedostataka ali ja mislim da ću i njih da riješem , onaj desni točak što gazi ako redovi nisu pravilni i još nekoliko manje bitnih sitnica
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,078
Savo, nažalost nemam slika od multiplikacije. Berač je prodan 2002, a tad još nisam imal digitalnog fotoaparata. Nije daleko od mene, ali sam ja daleko od doma. Jednom moram zamoliti novog gazdu da mi da slikati stroj: modifikacije i ojačanja.

Glede slika premještanja kotača: nabavi jedan 10/75-15,3 sa 6 rupa. Do tad budem pronašel slike ;)

13 zuba (30%) mi je malo preveliko ubrzanje. 12 zuba bi bilo taman.
Neznam na koliko rpm motora Vladko vrti 540, no čini mi se da ili je berač debelo iznad 600pm ili se motor vrti prenisko. Ja sam Štorea vrtil na 1500-1600rpm (inače 540 je @ 1908rpm motora).

Inače, 539 se nebi smio vrtiti brže od 1600 rpm motora.
 
Posljednje uređivanje:

lisnik

Dobro znana faca
Tu od
15 Velj 2010
Poruka
2,110
na koliko treba raširiti letve iznad raketa dole i gore


Dole 30-35mm
gore2- 3 mm sire od donje mjere

.dela in tanke rastline (PIONNER) mora biti
razmak na spodnjem delu trgalnih letev to je
pri vstopu rastline v trgalno ustje, približno
30 mm. Za debelejše rastline (BC) pa 35 mm.

Na vrhu pri reduktorju mora biti razmak letev
za 2 do 3 mm širši zaradi lažjega vleka
 
Posljednje uređivanje:

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,078
na koliko treba raširiti letve iznad raketa dole i gore

Pa napisal sam ti već prije. Čim više (da bolje čisti), a da bati ne upadaju do raketa. Probaj.
 

bornakutina

Aktivni član
Tu od
5 Tra 2010
Poruka
1,194
nisi napisao koji berač

sta ima razlike tornado 40 je upitanju?

slozio sam danas berac i krenuo pobrati 2 reda kukuruza da ga vidim u radu sve je islo super 4 spora na 1900 do 2000 okretaja cisti super zadovoljan sam samo jos neznam na kojem da polozaju berem mislim na rudo da li na srednji ili onaj skroz desni ? i jos nesto kada sam isao iskipati bunker digao sam bunker ali ga nisam mogao vise spustiti kao ni rakete nesta ej zastekalo u cemu bi mogao biti problem ? uspio sam ga spustiti tako sto sam otpojio crijevo na traktoru i stisnuo onaj muski dio sta je na beracu i onda je popustilo!
 
Posljednje uređivanje:

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,088
nije htjeo da spusti jer ti nevalja ta brza spojka hidraulike , najbolej uzmi je u paru malo kvalitetniju

ili rasklopi pa navari taj pipak malo elektrodom da bude viši , ali po mogućnosti onaj pipak iz ženskog dijela
 

bornakutina

Aktivni član
Tu od
5 Tra 2010
Poruka
1,194
a na koliko obrtaja da ga vrtim ursusu je na 2200 595ok cini mi se da mi se jako dere na 2000 okretaja koliko mora biti minimalno za berac 540????
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,088
jutros namontirao širokougaoni kardan na moju makinu , vrijedi svake pare :prayer:
ja sam imao sreće pa sam ga dobio prilično jeftino ,glavu neispravnu platio 10e , malo vario,tokario,šarafao i sredio je :vragek:
točak dodirne rudu a berač ni da štekne , stvarno prava stvar :prayer:
 

Najnoviji postovi

Na vrh