• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Berači kukuruza

bane1978

Iskusan lik
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
2,943
Da li netko zna ili je možda računao na koliko okretaja se vrte one osovine na hede koje uvlače kukuruznicu prema dolje a na koliko lanci koji vuku klip na komušački stol?
Da li se to vrti kao kardan na 540 okr. ili je ubrzano?
Hvala
 

bhorv

Dobro znana faca
Premium
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,644
Lanci definitivno sporije, a rakete neznam, postoji uređaj koji se zove tahometar s kojim možeš izmjeriti broj okretaja bilo čega.
 

BELEC7340

Član
Tu od
10 Srp 2009
Poruka
695
Dečki, dobra večer!

Prije svega, ispričavam se ako postavljam pitanje koje je već postavljeno ili se protezalo u postovima ranije.

Dakle, imate li iskustva s beračom SIP TORNADO 80, novijeg godišta-iza 05. god.
Model s ventilatorom, žičanim ogradama tj. povišenjem bunkera i ostalim dodacima koji prate tu seriju.

Kakvi su se pokazali?
Imaju li mana koje se ne mogu ispraviti?
Kakva je konstrukacija, podnosi li taj teret?


Odmah da vam velim, imam iskustva s TORNADO 40, 01. godište.
Znam ga u dušu i ne morate mi govoriti o 80-tki s stajališta kao da prvi put koristim tu marku berača.

Hvala na informacijama.
Živjeli!
 

mali

Dobro znana faca
Tu od
17 Velj 2015
Poruka
2,968
A gle kad se razdere vidit ćeš mane znam za jedan par godina star i sad malo pomalo kvari se.
Pucaju lanci i tako .
Jednom otpala felga na branju .
Ovisi može isto pucat s godinama sve ovisi tko je radio s njime inače je dobar berač.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,394
Belec, a kaj su bitno promijenili?
Samo je od mekšega materijala nego stariji.
 

BELEC7340

Član
Tu od
10 Srp 2009
Poruka
695
ZJ, nemam informacije o promjenama, zato i pitam.
Kaj se tiče mekoće, to je pravilo!
Kaj novije iz SIP-a, to mekše ;)


Taj model s ventilatorom kao bolje odvaja nečistoće, tj. usmjerava "smeće" prem desno gledajući od iza i samim time to smeće ima veću šansu da ga valjci zahvate i izbace dole?
Ima li taj model više valjaka?
Jel veći komušački stol?
Npr. Tornado 40 zna imati oznaku 8V, što označava 8 valjaka a inače je 6.

Općenito, model izgleda stabilno. Širok je ;)
Rudo se po dolasku na polje zakreće i opet sužava prije transporta.
Sviđa mi je kaj desna strana gazi po pobranom redu pa je lakše obrati uklinke, ko na Zmaju.
To je mana kod Tornada 40. On uklinke gazi 100%.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,394
Naš je bil, mislim, 2000.g. i imal je ventilator. Imam njegve papirnate upute. Koliko se sjećam, svi (i oni stariji modeli, s lancima) su imali ventilator.

Mislim da svi imaju 6ž+6g valjaka. Nisam ga dugo videl na nekom sajmu, pa ti nemrem reći jel su napravili veću perušaljku. Rekel bi da su na novi(ji)ma samo kozmetičke promjene.

Već sam napisal, dobar je to stroj za velika polja, suho i ravnicu. Pri nama se baš nije pokazal, pogotovo v blatu i tam gdje su bočni nagibi.

Ovo sa zamikavanjem ruda, kad lijevi kotač gazi između traktora, je loše, jer ga je teško ravno vleći, pa ide po šreg.
Inače, učinka ima.

Ak te kaj još zanima, pitaj.
 

BELEC7340

Član
Tu od
10 Srp 2009
Poruka
695
Vidiš, naš je 01. i nema ventilator!
Pa zar nije ventilator novijeg datuma? Posle 05. godine?

Znači 12 valjkov ukupno, to odgovara kapacitetu prema onih 6 valjaka od T 40.

Kaj se tiče toga da on malo vleče na stranu, tak je i s jednorednim. 539 se zna patiti na nagibima i uz među, poznam već tu pojavu.
Za T 80 traktor s prednjom vučom je bolja opcija od solca, naravno, ako imamo nagibe i lošu jesen.
U ravnici ga tera solac 50-60 ks bez greške ;)

ZJ, kaj treba gledeti pri pregledu istog? Možda neka mana specifična za model?
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,144
Moj Tornado je 2000 godište i isto nema ventilator. Koliko znam svi T80 su sa 12 valjaka i svi imaju ventilator. T40 se ukoso vuče kad rudu prebaciš skroz lijevo za veće traktore i u nagibu se on baca toliko da jedva hvataš red..
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,394
Nije problem prvi pogon, već njegvi premali kotači.

Na kaj gledati?
Prvo, jel je gdje šasija švasana i/ili savinuta. Pogledaj stanje ruda (na većini je malo savinuto).
Ležaje na frezi. Malo su pretanki rukavci i ima pojačane lagere, s više kuglica. Provjeri jel se glatko vrti i ne čuje.
Provjeri stanje trorednog remena, jer je prilično skup.
Pogledaj ovjes hedera i eventualne pukotine na onim debelim profilima koji su zavareni za četvrtastu cijev, iznad kotača.
Digni bunker i pogledaj jesu li oštećeni cilindri (kad se prevrne bunker, klipnjače udare po nosaču.
Pogledaj stanje lančastih spojnica kardana, lančanika i lanaca.
Općenito pogledaj kad se vrti, jel negdje nekaj šlaga ili tuče ili cvili.
Pogledaj kak stoje rakete i jesu li oni noži ispod njih dobri i na mjestu. Pogledaj klimaju li se oni T šarafi na kojima se podešava zazor raketa.
Pogledaj jel špice na raketama dobro stoje. Na mojem nisu stajale, već je jedan par trebalo bušiti na drugom mjestu.

Kak poznaš 40-tku, sve je manje-više isto ko i na njoj, samo x2.
Eto.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Zj, dvoredni se mora svejedno zamaknuti u stranu za radni položaj, lijevi kotač ide između traga trakotra, sve je dobro kad je suho, al kad je blatnjavo velike su muke meni u ravnici, a u brdu nisam puno bral tak da i nemam previše iskustva.
Jest da dosta vuče traktor u koso kad je blatnjavo, ali šperam ga i ide nekak.
Ja sam z dvorednim Zmajom prezadovoljan kaj se tiće upravljivosti i napeljavanja u redove, ima dugačko rudo i motam ga pod 90° bez brige kod upeljavanja u red.
Mana su mu 20" uski kotači, no dosta je visok, mislim da je višlji od T80 koji ima 10-15 gume ako se ne varam.

Jest da je Zmaj star i vreme ga je pregazilo, ni mislim da je bolje napravljen od T80.
Ja bi se nekak radije tražil Z 224 nego T80 da kupujem.

Samo moje mišljenje.
 

KUBA125

Član
Tu od
27 Stu 2016
Poruka
236
Naš Zmaj je imao prvo orginal balonke, to je bilo katastrofa u blatu.
Onda smo stavili kao kolega 20" uske, bolje je bilo nego sa balonkama, propadao je ali Torpedo ga je ipak vukao.
Sad imamo gume od vojnog TAM-a 110, sad više nema problema s blatom i ne propada kao prije.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,394
Nema se kaj prigovoriti izradi T80.
Ima više valjaka od Zmaja, podizni heder, dobru frezu...
Najveća su mu mana (pre)mali kotači.(originalne su 11,5/80-15,3). a za puno veće nema mjesta.
Štel sam ugraditi 15/55-17, ali ih nisam imal gde posuditi, da vidim jel stanu.

Znam da svakog dvorednog treba zamicati, ali onda imamo problem kose vuče. To je izraženije čim su kotači manji.
Nema bez veze Bourgoin TB2 traktorske kotače od 28 coli.
 
Posljednje uređivanje:

VolvoT650

Član
Tu od
9 Pro 2016
Poruka
187
Kod mene nema puno Z224 ali ko ga ima nije bas odusevljen,kazu da su dosta mekani .Najbolje se pokazao Z222 a i najvise ih ima.
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,144
Nema se kaj prigovoriti izradi T80.
Ima više valjaka od Zmaja, podizni heder, dobru frezu...
Najveća su mu mana (pre)mali kotači.(originalne su 11,5/80-15,3). a za puno veće nema mjesta.
Štel sam ugraditi 15/55-17, ali ih nisam imal gde posuditi, da vidim jel stanu.

Znam da svakog dvorednog treba zamicati, ali onda imamo problem kose vuče. To je izraženije čim su kotači manji.
Nema bez veze Bourgoin TB2 traktorske kotače od 28 coli.

Taj Bourgoin je vučeni berač?
Jel bolji od T80?
On nema tarup?
 

Najnoviji postovi

Na vrh