• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Berba kukuruza 2013

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Evo prinos Osječke DRAVE 404 sa površine malo više od ral i frtalj :)





Klipovi nisu dugački, ali su jako debeli, odnosno zrno je jelo debelo i jako mi se sviđa taj hibrid. Definitivno ga sijem i nagodinu i još par osječkih hibrida, jako dobro rode u mom kraju.
 

did ivo

Dobro znana faca
Tu od
30 Pro 2010
Poruka
1,725
Po mome šacanju na slikama to je oko 20 kubika, odnosno kako neki kažu oko 6t suhog zrna. Solidno na ovogodišnje uvijete.
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,207
Evo prinos Osječke DRAVE 404 sa površine malo više od ral i frtalj :)

Klipovi nisu dugački, ali su jako debeli, odnosno zrno je jelo debelo i jako mi se sviđa taj hibrid. Definitivno ga sijem i nagodinu i još par osječkih hibrida, jako dobro rode u mom kraju.

Kolega, el si to s k2 bral? Nema, taj bere cisto ko suza..
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Je kolega, sve to moj 2K Zmajčina bere, svaka mu čast, za svojih 37 godina starosti, nebi ga mjenjal ni za jedan sip novi!
 

MaTiJa NH

Dobro znana faca
Premium
Tu od
6 Kol 2008
Poruka
1,903
danas skinuli još nešto kukuruza nekih 30 t , vlaga od 15-17 % to još osušimo a ostatak nekih 2 ha to ide na prodaju direkt s polja
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
Je kolega, sve to moj 2K Zmajčina bere, svaka mu čast, za svojih 37 godina starosti, nebi ga mjenjal ni za jedan sip novi!



ko da si ručno brao.......:(clap):
 

margonalis

Član
Tu od
17 Tra 2011
Poruka
45
Po mome šacanju na slikama to je oko 20 kubika, odnosno kako neki kažu oko 6t suhog zrna. Solidno na ovogodišnje uvijete.

Četveronožna matematika :icon_rolleyes:

1 m3 koruze u zrnu je cca 550 kg a a može imati i više (zavisi od vrste i vlage u zrnu).

Dakle 20 kubika bi trebalo biti oko 11 tona, a minimalno oko 9, a moglo bi biti i daleko više od 11 tona.

http://www.tehnopan.com/w/korisno/specificne-tezine-materijala-medija/
 

margonalis

Član
Tu od
17 Tra 2011
Poruka
45
Rijetkost su kombajni koji uredno uberu i iza kojih ostaje uredna tabla bez malčera.Obično su kod nas kombajni dovučeni preko rodbine iz Švabije, ili Austrije.

Drlozi stari preko 30+ godina.A kombajn nije traktor, kad je za otpis, za otpis je, jer ga se ne može krpati, a izmjena djelova je financijski neisplativa.U prijevodu, stroj je dao svoje i spreman je za rezalište, tj za export u Hrvatsku, gdje onda seoske baje još 15 godina sa drlogom drgljaju koruzu za popriličan novac.
I naravno, još te odere i na malčeru koji nude kao dodatnu uslugu, a ne bi mu trebao malčer da ima normalni ispravni kombajn, koji za sobom ne ostavlja cijele stabljike, ili iste trga na 30-40 cm iznad tla (jer su mu "noževi" pojedeni, pa nemaš više šta "nabrusiti").

Pas masters, nakon tih drloga, a bez malčera, polje izgleda kao je preko njega pretrčala proširena obitelj divljih svinja a ne kombajn.

Kad vidim one njemačke dokumentarce gdje likovi kombajniraju kukuruz (u klipu), a nakon njih rezani štaprčci stabljike od nekih desetak centi, između redova izmljevena kukuruzovina ko piljevina, klipovi čisti ko da si ih rukom brao, dođe mi da pustim koju suzu kako to lijepo izgleda.

A ne kao kod nas, kad Baja prođe drlogom, nakon čega ledina izgleda kao su koruzu prvo porušile divlje svinje, a svaki peti šesti klip ima komušine na sebi, kao da ih je baja otimao onim istim svinjama iz usta.
 

ibosilj

Aktivni član
Tu od
26 Pro 2012
Poruka
1,056
721 kg je m3 kukuruza u zrnu, a m3 klipa ima puno manje kila čistog zrna. a to bi negdje i moglo biti oko 500 - 550 kg...
 

vikicab4

Član
Tu od
1 Ožu 2011
Poruka
277
interesira me koliko 1 m3 klipa ima kg ako iz 1 m3 ima 400kg zrna znači prikolica od 6m3 kolko ima kg u klipu
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

did ivo

Dobro znana faca
Tu od
30 Pro 2010
Poruka
1,725
Uzmi digitron pa izračunaj. Kada ti nešto ne valja onda moliš susjede i prijatelje da ti ipak kažu da je to dobro. To je psohologija samoobrane koja drži ljude na životu. Ja za ovu jesen znam da moj kukuruz ne valja, da mi se urod kreće oko 5 tona po hektaru i to je katastrofa, ali se radi toga neću ubiti. Ide druga godina. To je odgovor i ovima što filozofiraju o vrsti, krupnoći klipa i zrna i o težini kubika. Kubik vode ima težinu 1000kg. Svi kabasti materijali imaju manje, samo pitanje koliko, a opet ponavljam samozavaravanje nas održava na životu.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

did ivo

Dobro znana faca
Tu od
30 Pro 2010
Poruka
1,725
Vikica /neznam jesili muško ili žensko/ da znam koliko biti bezobrazan. Ako neznaš koliko je 6x4 ostavi se svih ozbiljnih poslova i gledaj turske serije. Ako ti kubik klipa teži baš i tonu, to je šest tona klipa, a 60% u zrnu od toga ti je 3600kg. A nije tako.
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
kod mene se još uvijek bere u klipu,ne važe se nikad,razlika postoji,ali eto kod nas domaća seljačka mjera,2,5-3 prikolice Kikinda sa nastavcima je dobar prinos klipa na rali ,evo na jednom komadu od 2,5 rali čak mi je jedna i po prikolica manje,malo je moja krivnja a jedan dio od majke prirode,ali opet treba uzeti u obzir koja je grupa kukuruza u prikolici,jer mi smo danas završili sa B-23 i nema puno rastura ali da se kojim slučajem danas brao kukuruz fao 300 tu bi bilo puno rasipanja
 

did ivo

Dobro znana faca
Tu od
30 Pro 2010
Poruka
1,725
I šta si ti sada napisao. Ako ne dođe do promjene vrijeme će sutra biti kao danas. Stavi kubikažu prikolice, vrstu hibrida, površinu zemlje i onda je to prava stvar. Oprosti, ali tako se iskazuju stvarni podaci.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
Ma ja sam mislio da sada branje kukuruza u klipu fao grupe 300 donosi veliko rasipanje zrna,naj idealnije bi bilo vaganje zrna ,ja osobno sadim kasne hibride pošto je berba u klipu i imam svoju provjerenu teoriju da je velika razlika u prinosu između te dve grupe bez obzira o kojoj se sjemenarskoj kući radilo
 

tibor88

Aktivni član
Tu od
3 Ruj 2007
Poruka
2,397
jedna od nedjelje:



i jedna danasnja:



vlage su se danas kretale od 16-19%, uglavnom N01, jedna prikolica je zalutala sa 20,8% vlage.
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh