• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Berba kukuruza 2013

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

TOSO

Član
Tu od
26 Lip 2013
Poruka
43
Prije par dana skinuti Y12, N01 i KWS Amandha. Prinos kod svakog podjednak oko 5 tona po jutru. Vlaga kod Pioneera je bila oko 16,5 %, a KWS oko 17,5 %.
 

radul

Član
Tu od
28 Svi 2013
Poruka
788
Sad kad je berba gotova, kad se podvuce crta, na papir stavi racunica postavim si pitanje smisla sjetve kukuruza....
Ulaganje po jutru/rali kukuruza kod mene oko3500kn. prinos i nije bio tako los al opet....ljudi u mom kraju prodaju kukuruz u klipu po 40-50lipa/kg,pa mi nikako ta logika neide pod kapu...
Racunica????
I nije u pitanju samo ova godina,proslu da i ne spominjem kad nije ubrano skoro pa nista,opcenito gledajuci proteklih par godina.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Pola kuruze pobrano , ostalo još pola ..hehe .
Prinos i više nego odličan , da nije pukla guma bilo bi i zarade .
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,207
Sad kad je berba gotova, kad se podvuce crta, na papir stavi racunica postavim si pitanje smisla sjetve kukuruza....
Ulaganje po jutru/rali kukuruza kod mene oko3500kn. prinos i nije bio tako los al opet....ljudi u mom kraju prodaju kukuruz u klipu po 40-50lipa/kg,pa mi nikako ta logika neide pod kapu...
Racunica????
I nije u pitanju samo ova godina,proslu da i ne spominjem kad nije ubrano skoro pa nista,opcenito gledajuci proteklih par godina.

Neznam od kud toliko ulaganje po rali.. Ja za 1 ral potrosim 1700 kn (sjeme, gnojivo i spric) i ajd nek potrosim 150 kn za naftu da ju poorem, pripremim i posijem.. Znaci to je 1850, ajd zaokruzimo na 1900 kn i prinosi su mi u normalnoj godini uvijek oko 5 t po rali suhog zrna.. i nek na godinu bude kukuruz po cca 1,5 kn/kg zaradim cistog 5000 kn iz jedne rali (ne prodajemo kukuruz ispod kombajna nego ga stavljamo u koseve i krunimo ga na godinu u ljetu).. I da, ako jos sjedne poticaj.. I eto smisla sadnje kukuruza.. A druga stvar je sto neki stavljaju enormne kolicine umjetnjaka pa onda poslije nemaju nikakvu zaradu ili vrlo malu..
 

radul

Član
Tu od
28 Svi 2013
Poruka
788
De molim te otkrij mi tu svoju formulu od 1900kn.
Sijeme: vrsta? kolicina?
Gnojivo: - - ?
Spricivo: - - ?
Trenutna cijena zrna vlage do14% oko 1 kn,placanje za mjesec, dva u najboljem slucaju,a price da ces na godinu dobit x/y su samo teorija i obmana samog sebe...
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,207
Sjeme: BC 572 399 kn vrecica (vrecica i pola na ral) = 600 kn
Gnojivo: 100 kg uree-400 kn, 100 kg 3x15-400 kn = 800 kn
Spricivo: 1l lumaxa- 115 kn, dvije litre na ral = 230 kn
Obrada (1 ral): oranje-70 kn, tanjuranje-30 kn, sjetva. spricanje, kultiviranje-50 kn =150 kn
I jos nek se neki troskovi nakupe to je tih cca 1900 kn..

Znaci bacam samo 200 kg umjetnog po rali (pod tanjuracu), kultiviram sa praznim kultivatorom samo radi zagrtanja.. e da i bacam dosta stajnjaka na zemlje..
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
Sjeme: BC 572 399 kn vrecica (vrecica i pola na ral) = 600 kn
Gnojivo: 100 kg uree-400 kn, 100 kg 3x15-400 kn = 800 kn
Spricivo: 1l lumaxa- 115 kn, dvije litre na ral = 230 kn
Obrada (1 ral): oranje-70 kn, tanjuranje-30 kn, sjetva. spricanje, kultiviranje-50 kn =150 kn
I jos nek se neki troskovi nakupe to je tih cca 1900 kn..

Znaci bacam samo 200 kg umjetnog po rali (pod tanjuracu), kultiviram sa praznim kultivatorom samo radi zagrtanja.. e da i bacam dosta stajnjaka na zemlje..


čovjek vjerojatno računa samo troškove goriva, a ne kao neki, da oranje sebi kalkuliraju 400kn za jutro........pa govore kako se neisplati, dobro da i pivo koje popiju nisu uračunali dok su orali........i govore kako se sve neisplati ovo-ono.......al ja neznam gdje je cifra od 3500kn i za čega je utrošena......

moja kalkulacija je ista kao i ova gore, s tim da imam još i prihranu s KAN-om, i odradim 2 kultiviranja, ako se stigne, al najmanje jedno......

i sve što je bilo viška prodano po 65 lipa za kilogram, u klipu, odmah s njive (govorili su mi kako ga dajem jako jeftino, kasnije je još cjena pala, i novac dobio odmah)......a najbolji prinos je bio 10t po jutru klipa, gdje sam brao sa fergusonom u 1 sporohodnoj.......nikada do sada nisam toliko dobio......dok druga polja su bila skromnija, sa oko 6-8t po jutru.......sve pioneer.......ossk 596, jako veliki klipovi, ali......osjetno manji prinos i rjeđi je sklop.......oko 6t po jutru.......sve se odnosi na kukuruz u klipu, u zrnu nisam ništa vršio......

slijedeći tjedan, ako vrijeme bude OK, ću brati pioneer N86, fao 290.......posijan poslije ječma, 20.6. i još je malo zelena stabljika, al klip je OK za branje i skladištenje u klipu......klipovi su kraći, ali deblji.....i zrna su dosta dobro napunjena, a klipovi su na možda pola metra od zemlje.......imam samo nažalost 1 jutro, posijano za probu.......pa me zanima kakav će biti prinos........
 
Posljednje uređivanje:

Turopolec

Član
Tu od
31 Svi 2012
Poruka
413
Fali jos jedna bitna stavka branje koje kod mene kosta 700 kn. i prihrana cca 300 kn. Dodaj jos 1-2 vrece 15-15-15 a i ovih 150 kn. za obradu ne drzi vodu. Po meni je stvarni trosak oko 3000-3500 kn. Jedino berac placam.
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
dobro, nek su ulaganja i 2500 (treba i kombajn platit, nakupi se toga), a da su prinosi 5 t/kj, s cijenom od 0,80 - 0,90 kn/kg, to je i dalje 1700 - 1800 kn čiste zarade ili još sačekaš kad mu skoči cijena... a to je nekome pola mjesečne plaće, pa i više. više od socijale, svakako. pa sad na 4 - 5 jutara dobiješ barem 1000 eura, a to i nije malo s obzirom koliko se vremenski radi.
 

jd4755

Dobro znana faca
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
1,431
Ja ne znam kakvu tko zemlju ima ali kod nas nema prinosa od 5t/kj ako nisi dao bar 500kg gnojiva a gdje je još obrada ,sjetva ,žetva,zakup i ostali troškovi.Ne može se pri kalkulaciji obrade računati samo potrošeno gorivo,gdje je tu amortizacija stroja,plaća radnika.Ovakvim polovičnim izračunom troškova dolazi do zablude kod nekih čitatelja kako seljak puno zaradi a stalno se nešto buni.Ako je poljoprivreda biznis onda se moraju računati sve stavke,od mirovinskog,zdravstvenog,zakupa,osiguranja,troškovi repromaterijala,sušenje,transport i da ne nabrajam dalje.
 

radul

Član
Tu od
28 Svi 2013
Poruka
788
Samo sam iznijeo svoje vidjenje situacije,svoju racunicu,iskustvo iz prakse....
Nemam svoj berac pa me berba kosta500kn/k.j,u njegovoj kalkulaciji toga nema,ako ima svoj berac i traktor valjda potrosi nestoo goriva u berbi???
10t po k.j sa bacenih 200kg gnojiva je super rezultat,rijetko se moze netko podicit takvim prinosom,ti ces se ivanz gadno oparit na kuruzi ove godine,moram priznat da ti pomalo i zavidim!
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
500kg?????

nikada toliko nisam bacio, možda na 5 jutara, 15ice......:x:


drugo je možda kod vas velikih, gdje si sam uplačuješ doprinose......al ja neradim puno i radim još u firmi, gdje mi je to sve plačeno.....a kredita za strojeve nemam, al zato valjda nemam ni neke posebne strojeve.......

berač imam, on je pojeo dosta goriva, jer sam tu jednu njivu brao u 1 sporohodnoj......al preko 2000kn ulog na jutro nije......još sjeme je računato 400kn, osječki hibridi su oko 280kn......gnojivo se još može nabaviti jeftinije, barem ga ja nabavim, na paleti je ušteda oko 1300kn, i sve plačam u kešu, a ne da se zadužim uz 10% kamate.......itd itd

znam da se nemogu neke velike količine platiti u kešu, al jednu godinu sam ostavio svu zaradu za repromaterijal, da imam za slijedeću i tako krenuo bez duga i zaduživanja.......

a ako polja održavaš koliko-toliko čistima, nije potrebno niti neko pretjerano i skupo prskanje........

i tako se može i nešto zaraditi, u suprotnom od ovog što sam napisao, ljudi mogu biti sretni ako su na pozitivnoj nuli.........


spremio sam koliko sam mogao kukuruza, jer ga nema puno i cjena će biti veća......i što sam prodao u klipu, jako sam zadovoljan, moram priznati........al zato sa krumpirom nisam bio zadovoljan i više ga neću saditi.......(dobio manje nego na kukuruzu)......

nije baš 200kg, nego malo više.......150kg 15ice, oko 50kg uree-a i 90kg KAN u kultivator........
 
Posljednje uređivanje:

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,207
Da li radiš uslužno?Ja bi ti na ovo dodao još 50 kn za pivo i čevape.:icon_super:

Ne orem usluzno ni ne pripremam zemlju usluzno.. A koliko bi trebao potrositi na ral za oranje i pripremu? ako potrosim 10 l plavca za oranje to je 65 kn, za tanjuranje max 5 l to je 35 kn, i za ovo ostalo (spric, kultiviranje, sjetva) nek potrosim 10 l a ne potrosim to je jos 65 kn.. Ne uracunavam sad tu nekakve amortizacije, svoj rad i neznam sto sve ne.. Idem na faks, a dok nejdem da nemam tu zemlju spavao bih to vrijeme koje provedem na njoj i onda koji rad da si racunam..
A ako hoces da ti idem usluzno radit, moze (500 kn oranje, 250 tanjuranje, 150 sadnja).. I ne moras mi platiti hranu i pice..

Fali jos jedna bitna stavka branje koje kod mene kosta 700 kn. i prihrana cca 300 kn. Dodaj jos 1-2 vrece 15-15-15 a i ovih 150 kn. za obradu ne drzi vodu. Po meni je stvarni trosak oko 3000-3500 kn. Jedino berac placam.

Ovih 150 kn drzi vodu (objasnil sam kolegi sonny-69), i zasto bi dodavao jos koju vrecu gnojiva, pa napisao sam koliko dajem gnojiva..

Ja ne znam kakvu tko zemlju ima ali kod nas nema prinosa od 5t/kj ako nisi dao bar 500kg gnojiva a gdje je još obrada ,sjetva ,žetva,zakup i ostali troškovi.Ne može se pri kalkulaciji obrade računati samo potrošeno gorivo,gdje je tu amortizacija stroja,plaća radnika.Ovakvim polovičnim izračunom troškova dolazi do zablude kod nekih čitatelja kako seljak puno zaradi a stalno se nešto buni.Ako je poljoprivreda biznis onda se moraju računati sve stavke,od mirovinskog,zdravstvenog,zakupa,osiguranja,troškovi repromaterijala,sušenje,transport i da ne nabrajam dalje.

Zemlja je takva kakva je, ali dajem dosta stajnjaka posto drzimo stoku.. To pisem za svoju zemlju, zemlje u zakupu nemam (za sada).. Ne susim kukuruz i ne prodajem ga odmah sa njive, nego ga cuvamo u kosevima i krunimo ga na godinu pa prodajemo..

Samo sam iznijeo svoje vidjenje situacije,svoju racunicu,iskustvo iz prakse....
Nemam svoj berac pa me berba kosta500kn/k.j,u njegovoj kalkulaciji toga nema,ako ima svoj berac i traktor valjda potrosi nestoo goriva u berbi???
10t po k.j sa bacenih 200kg gnojiva je super rezultat,rijetko se moze netko podicit takvim prinosom,ti ces se ivanz gadno oparit na kuruzi ove godine,moram priznat da ti pomalo i zavidim!

Nisam napisao 10 t nego 5 t po jutru. Da to sam zaboravio napisati, nemam svoj berac i to je jos jedan trosak od 600 kn po rali.. Sad sam u potrazi za beracom pa se berbe uopce nisam ni sjetio.. Znaci racunica za jednu ral i sa branjem mi nije vise od 2500 kn..
Ajde napisi ti svoju racunicu za ral pa da usporedimo?
 
Posljednje uređivanje:

bhorv

Dobro znana faca
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,657
@Ivan KC, izgleda mi da si traktor, strojeve kojima radiš i zemlju dobio na lutriji..kad pod trošak računaš samo gorivo, ako nisi onda nemoj :mur:
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,207
Pa nisam ih dobio na lutriji, ali svojih 15 jutara oranica radim sa 3 traktora i sa svim strojevima za to koji su stari preko 30 god i jos su u izvanrednom stanju, pa koliku amortizaciju hoces da racunam svake godine na ral zemlje..
 

Bučo

Aktivni član
Tu od
9 Ruj 2012
Poruka
2,999
@Ivan KC sve je to divno krasno drago mi je da ti je tak dobra racunica i da ti tak uspijeva daj mi reci kak dugo ides na takav nacin i kolko godina tak radis i zaradujes ako ti tak dobro ide odustani od stoke i sij samo kukuruz!!
 

shteva

Član
Tu od
2 Sij 2012
Poruka
66
Nije nerealna kalkulacija. Ipak covjek kaze da trosi puno stajskog gnoja. Mislim da je kod nas ulog po rali nesto veci, cca 3000 kn a urod nesto manji.

Ali i dalje racunam da se isplati :

- Cijena kukurza u sjeverozapadnoj HR bi na proljece mogla biti 1.5 kn na malo.
- Cijena kapitala 0 kn , ne dize se kredit da se posije par rali kukurza.
- strojevi davno amortizirani, trosak je ako se nesto pokvari inace samo nafta
- ima i neki poticaj , neznam ni kolki je :D

Potpuno drugacija racunica od profesionalnih poljoprivrednika u Slavonji istina...
 

bhorv

Dobro znana faca
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,657
@Ivan KC, oprosti al asociraš me na Gruntovčane, i kak bi presvetli rekel..sinek slaba ti je računica..rekel si da buš kupil berač..valjda polovan cca 1000 eura koji je star kao i tvoji traktori, i tvoja ral te bu koštala svake godine 100 eura, sljedečih 10 godina kad se bu taj berač raspal a do tada se buš naplačal popravaka.. zato sinek pamet v glavu..ali gornju.
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh