• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Berba kukuruza 2013

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Bučo

Aktivni član
Tu od
9 Ruj 2012
Poruka
2,999
Da kolega @shteva sve to stima al ti ulozi i tak pa ti dode divljac i pola ti smaze imas zaradu nemas mehanizacija stara da ti tu godinu uspije kukuruz shebe ti se traktor ode nekoliko tisuca kn kolko je zarade puno je tu rizika nemozes se po jednoj dobroj godini ravnat!!
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,220
Imam 23 god i studiram, a zemlju sam poceo raditi sa 14 god dok mi je umro djed.. a moji tako rade vec desetljecima.. Samo nekad je bilo definitivno bolje zivjeti, makar je bilo vise fizickog rada.. Stoku bi rasprodao da imam vise obradivih povrsina, ali eto, nemam.. Rekla mi je jedno jedna zena, da svaka kila kukuruza koja prode kroz grlo stoke (krave) vrijedi duplo vise nego da ju prodas bez da nesto nahranis sa njom.. A racunica je takva dok je dobra godina i dok je donekle cijena.. Al bitno je to da nikad nismo radili sa gubitkom i nadam se da nebudemo..
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,220
@Ivan KC, oprosti al asociraš me na Gruntovčane, i kak bi presvetli rekel..sinek slaba ti je računica..rekel si da buš kupil berač..valjda polovan cca 1000 eura koji je star kao i tvoji traktori, i tvoja ral te bu koštala svake godine 100 eura, sljedečih 10 godina kad se bu taj berač raspal a do tada se buš naplačal popravaka.. zato sinek pamet v glavu..ali gornju.

Planiram kupiti berac do 4 tis eur.. Nebude se samo tak raspal ako pobere godisnje 10-15 jutara kukuruza.. I poljoprivreda mojoj obitelji nije jedini prihod ali je glavni.. I traktori ako su i stari, ali odrade posao, najmladi traktor mi je star 13 god, a najstariji 38 god.
 

Bučo

Aktivni član
Tu od
9 Ruj 2012
Poruka
2,999
Ivan KC ti da rasprodas stoku raste ti racunica nema vise stajskog gnoja moras vise umijeta al i nemozes puno godina na istoj parceli imat kukuruz znaci nemas dosta zemlje htio bih jos vise uzmes u zakup racunica raste puno faktora tu igra ulogu!!
 

Turopolec

Član
Tu od
31 Svi 2012
Poruka
413
Pa nisam ih dobio na lutriji, ali svojih 15 jutara oranica radim sa 3 traktora i sa svim strojevima za to koji su stari preko 30 god i jos su u izvanrednom stanju, pa koliku amortizaciju hoces da racunam svake godine na ral zemlje..

Tri traktora su 2000 kn. registracija, 30 litara ulja 10 litara antifriza 3 filtera ulja, 6 filtera goriva gume, lemesi svake 2-3 godine skidaci za sijacicu, motike za kultivator, jel trebam dalje nabrajati. To ti je ako se nista ne kvari. Zbroji to sve, podjeli sa 15 pa ces vidjeti trosak amortizacije.
 

shteva

Član
Tu od
2 Sij 2012
Poruka
66
Da kolega @shteva sve to stima al ti ulozi i tak pa ti dode divljac i pola ti smaze imas zaradu nemas mehanizacija stara da ti tu godinu uspije kukuruz shebe ti se traktor ode nekoliko tisuca kn kolko je zarade puno je tu rizika nemozes se po jednoj dobroj godini ravnat!!

Ma naravno. Sve to stoji.

Al druga krajnost su likovi koji vec 20 godina govore kak se nis ne isplati i to uredno potkepljju s nekom svojom racunicom. A svake godine se iznova posije.

Ko je tu lud onda?

Nije ni cudo kaj stalno od totalnih poljoprivrednih amatera slusam kako glupi seljaci siju zitarice mjesto da sade vocnjake.

Evo kaj velite na ovu racunicu :

http://www.gospodarski.hr/Publication/2012/6/isplativost-proizvodnje-kukuruza-u-2012/7606
 

did ivo

Dobro znana faca
Tu od
30 Pro 2010
Poruka
1,734
A zašto jedni druge vrijeđate. Svatko ima nekakovu svoju računicu, a nekom je ta poljoprivreda možda i hobi, gdje provodi slobodno vrijeme. Neki iz hobija cijele dane sjede u birtijama i nitko ih ne pita gdje im je računica. Možda veliki poljoprivrednici, nekada su ih zvali kulaci, imaju nešto protiv malih jer im kvare koncepciju i oduzimaju dio tržišta, ali bože moj, svi moramo živjeti.
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,220
Turopolec, pa ne koriste se ti traktori samo za sjetvu i berbu kukuruza (pa ne mogu samo za to racunati amortizaciju), sije se i psenica, spremaju oni i sijeno, slamu, vrsim uslugu baliranja i tu se nesto nakupi.. Ako bas hoces cjepidlaciti: godisnje kupim 20 litara ulja, antifriz ne mjenjam po 5 godina (ako oslabi dotocim litru cistoga), filtere goriva mjenjam svake prijestupne jer ranije nemam potrebe (tako je bilo do sad, neznam kako ce biti u buduce), zadnji lemesi su mi bili na plugovima 10 god, prosle god sam stavio nove itd itd..

A zašto jedni druge vrijeđate. Svatko ima nekakovu svoju računicu, a nekom je ta poljoprivreda možda i hobi, gdje provodi slobodno vrijeme. Neki iz hobija cijele dane sjede u birtijama i nitko ih ne pita gdje im je računica. Možda veliki poljoprivrednici, nekada su ih zvali kulaci, imaju nešto protiv malih jer im kvare koncepciju i oduzimaju dio tržišta, ali bože moj, svi moramo živjeti.

Potpuno si u pravu, nije bas da mi je poljoprivreda hobi, ali volim raditi to.. A ovo sto se tice velikih poljoprivrednika, i meni se cini da mi mali manje radimo a bolje i lakse zivimo i mirno spavamo..
 

Bučo

Aktivni član
Tu od
9 Ruj 2012
Poruka
2,999
@shteva nemogu ni svi se bavit vocarstvom jer i njih isto brine otkup i ako je puno manja otkupna cijena al uz ulaganja ide mala zarada uz puno nerviranja jel ce bit zarade ili nece!!
@did ivo pa niko nikog ne vrijeda svako iznosi svoje misljenje isto ko i ti samo ne odgovara racunica koju je naveo kolega ona je puno veca a godina nije svaka ista a racunica moze samo rast a zarada smanjivat kak je krenulo!!
 

did ivo

Dobro znana faca
Tu od
30 Pro 2010
Poruka
1,734
Kaže mi žena večeras da je na Dolcu kila odojka 42kn,. Moja računica je da za sebe proizvedem večinu hrane, nešto i prodam i od toga si pripomognem u kućanstvu i nitko me ne može ucjenjivati svojim cijenama i lošom robom. Da sada ostanem bez ijedne kune dok pojedem sav kukuruz kao žganjke i pojedem sve svinje koje imam doči će i proljeće i biti će mlade trave na mome za pasti i opet ću preživjeti. A šta će onaj sa sedmog kata.
 

Turopolec

Član
Tu od
31 Svi 2012
Poruka
413
Samo pokusavam reci da treba uzeti u obzir i trosak mehanizacije koji nije zanemariv. Kod starih strojeva cesto veci od cijene goriva. Zbroji te troskove pa podjeli na jutra zemlje koje radis mozda se iznenadis.
 

Bučo

Aktivni član
Tu od
9 Ruj 2012
Poruka
2,999
@did ivo u ovome se slazem s tobom i ja tak radim ulazem u poljoprivredu kolko vise mogu bez zaduzivanja i uz neku prodaju ide nesto u budet kucansta i ostale troskove!!
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
Samo pokusavam reci da treba uzeti u obzir i trosak mehanizacije koji nije zanemariv. Kod starih strojeva cesto veci od cijene goriva. Zbroji te troskove pa podjeli na jutra zemlje koje radis mozda se iznenadis.


ovisi koje stare strojeve imaš, ako je imt ili rus, onda nemaš brige, a ako je MF ili JD onda si u problemima......

dobra rasprava!:drink:
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,220
did ivo
Cini mi se da ti i ja isto razmisljamo..
Turopolec
Stari strojevi ako se redovno odrzavaju mogu jos ohoho napraviti posla bez velikih kvarova..
ivanz
I meni se svida rasprava, nek cim vise ljudi iznese svoja misljenja, pa mozemo pomoci i savjetovati jedni druge, a mozda i otkriti kakve poslovne tajne, heheh, kako bi nam islo jos bolje.. :(rofl):
 

Turopolec

Član
Tu od
31 Svi 2012
Poruka
413
I ja radim poljoprivredu vise iz ljubavi a i da se popravi kucni budzet. Ne mislim da nema racunice samo nema prevelike. Moj slucaj:
Imam 15 jutara zemlje i dva stara traktora za koje samo registracija kosta 1500 kn.
Znaci samo registracija po jutru 100 kuna
To ti pokusavam objasniti da troskovi amortizacije na zalost nisu zanemarivi.
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,220
Znam, kuzim ja tebe, ali npr eto, po ljetu dosta baliramo pa mogu s tim pokrit registraciju i to.. A i nekako ne ovisimo skroz o poljoprivredi pa malo i zanemarujem neke troskove kao npr amortizaciju..
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
sve je to super, ali je problem što država misli da ne ovisi o poljoprivredi. mi smo valjda jedina zemlja u europi kojoj je strateški proizvod turizam. a prihodi od tog strateškog sektora su manji od zarade bečkog turizma. mislim da je problem u samom naslovu teme. kukuruz je ipak ratarska kultura pa nije ni realno očekivati neke ekstra profite na par jutara. ali se ipak isplati, pogotovo ako se drže svinje. prijatelj radi nešto zemlje, a nema mehanizacije. i računa da mu po jutru kukuruza ostane oko 2000 kn, kad se sve zbroji i oduzme. a dok je zemlja bila u arendi, dobivali su 400 kn po jutru. nešto se ipak izvuče. ja sam računo da bi mi se isplatilo posijat 6 jutara kukurza, ostavit 10-ak tona starom za svinje, a ostalo odvest u mađarsku. samo na razlici od 20-30 lipa se osjeti razlika. i kad platiš šleper, ostane ti prosječna plaća više. naravno, ovisno o cijeni i godini.
 

radul

Član
Tu od
28 Svi 2013
Poruka
788
Kad sam potaknuo pitanje isplativosti samo sam htjeo iznjet svoje vidjenje stanja,nikom nisam nametnuo bilo sta...
Moje ulaganje po k.j je 3500kn bez uracunate amortizacoje i svog rada,
rekao sam onako kako je,samo pokusavam bit realan i ne zavaravat samog sebe...
Neko baci 100kg po k.j neko 200,300,400 ili 500...
Neko sprica radazinom,neko motiwellom...
Neko sije sjeme od 270kn,neko tretirano pioneer, kws.....od 500.
Tako da cijena ulaganja moze dosta varirat. ....
Kod nas ljudi prodaval i u klipu po 40-50lipa/.kg i mogo sam ga kupit po toj cijeni kolko hoces,pa otud i pitanje isplativosti. ..
Za 3500/kn sam mogo kupit 7-8t klipa,kolko nisam nabro,ai podostanjih s kojima suradjujem nije....
E sad je tu jos onaj famozni poticaj koji ublazava situaciju a svi znamo kakav je.
Krajnja racunica nula s nulom bez uracunatog rada i amortizacije...
Ajde bar nije minus hahaaaa,tjesim se *_*
 

jd4755

Dobro znana faca
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
1,431
Kaže mi žena večeras da je na Dolcu kila odojka 42kn,. Moja računica je da za sebe proizvedem večinu hrane, nešto i prodam i od toga si pripomognem u kućanstvu i nitko me ne može ucjenjivati svojim cijenama i lošom robom. Da sada ostanem bez ijedne kune dok pojedem sav kukuruz kao žganjke i pojedem sve svinje koje imam doči će i proljeće i biti će mlade trave na mome za pasti i opet ću preživjeti. A šta će onaj sa sedmog kata.

Potpisujem,jedino je problem platiti struju kukuruzom a i linić baš nije zainteresiran za nekakve robne razmjene.
 

daniels

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2009
Poruka
1,800
dio sa svinjam premješten u temu svinjogojstvo.
 
Posljednje uređivanje:
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh