• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Berba kukuruza 2013

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,133
Kod mene krenula berba jutros, evo dvije slike dok sam čekao prikolice!

Kolega, kako ide imt s t 40? u kojoj brzini ga pretezno tjeras i na koliko okretaja motora? i dal vec dugo beres s 539?
 

mali plavi

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
1,541
ja sa tom kombinacijom tjeram u 3 sporoj,ili ako je dosta slab kukuruz onda 1 direkt al mu ga je dosta ,gas na 1500o/min
 

karlo.bozic

Član
Tu od
27 Svi 2011
Poruka
703
A kolko nokti imas po metalnom valjku i kak su rasporedjeni? (doduse ne znam kakve valjke ima T40, ja ima EKO 3500 i tri su gumena tri metalna na kojima su nokti)
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,416
Kolega, kako ide imt s t 40? u kojoj brzini ga pretezno tjeras i na koliko okretaja motora? i dal vec dugo beres s 539?

A imam ga od neke 95. ne znam točno! Ove godine ide treća spora, prošle godine je na dosta parcela bila prva, gas na 1400... Taj 539 je godišnje brao po 70kj samo usluga, al sa nekim drugim beračem, ne sjećam se koji, bio ja malen! T 40 je vukao i u onoj mokroj godini, berač propadao do osovina, al 539 ne odustaje, išao je, ali teško, radio je i po brdima, sad ima nekih 6200 sati rada i još ide živo..!

Što se tiče čišćenja kukuruza, gume na valjcima su loše i trebaju nove! Kukuruz je čist zbog rose, a i kukuruz sam po sebi lako se bere, već prije valjaka skoro svaki klip bude čist.. Ja sebi samo rano ujutro berem da bi bio tako čist radi lakšeg istrpavanja, a usluge jako malo radim..
 

peteracing

Član
Tu od
31 Sij 2012
Poruka
175
Što se tiče čišćenja kukuruza, gume na valjcima su loše i trebaju nove! Kukuruz je čist zbog rose, a i kukuruz sam po sebi lako se bere, već prije valjaka skoro svaki klip bude čist.. Ja sebi samo rano ujutro berem da bi bio tako čist radi lakšeg istrpavanja, a usluge jako malo radim..

Tako i ja sebi, samo ujutro berem. Svakemu komu rečem da je bolje ako idmo u rosu brat misli da se šalim i da je bolje da se bere suhi i kad sunce prži:icon_e_confused:
A koji je to hibrid? Stvarno se dobro čisti. Moj deda ima BC 354 i več na hederu je on skoro svaki čist.
Onda nemaš na metalnim valjcima prste??
 

TorpedoTD45

Član
Tu od
20 Ožu 2010
Poruka
785
A imam ga od neke 95. ne znam točno! Ove godine ide treća spora, prošle godine je na dosta parcela bila prva, gas na 1400... Taj 539 je godišnje brao po 70kj samo usluga, al sa nekim drugim beračem, ne sjećam se koji, bio ja malen! T 40 je vukao i u onoj mokroj godini, berač propadao do osovina, al 539 ne odustaje, išao je, ali teško, radio je i po brdima, sad ima nekih 6200 sati rada i još ide živo..!

Što se tiče čišćenja kukuruza, gume na valjcima su loše i trebaju nove! Kukuruz je čist zbog rose, a i kukuruz sam po sebi lako se bere, već prije valjaka skoro svaki klip bude čist.. Ja sebi samo rano ujutro berem da bi bio tako čist radi lakšeg istrpavanja, a usluge jako malo radim..

:(giggle):
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,416
Tako i ja sebi, samo ujutro berem. Svakemu komu rečem da je bolje ako idmo u rosu brat misli da se šalim i da je bolje da se bere suhi i kad sunce prži:icon_e_confused:
A koji je to hibrid? Stvarno se dobro čisti. Moj deda ima BC 354 i več na hederu je on skoro svaki čist.
Onda nemaš na metalnim valjcima prste??

E ne bi stvarno znao koji je hibrid, mislim da je Bc, al ne mogu se sjetiti!
Ima na metalnim valjcima prste..

:(giggle):

Čemu to, ne vjeruješ ili!?
 

izzyvz

Član
Tu od
14 Ruj 2009
Poruka
185
E ne bi stvarno znao koji je hibrid, mislim da je Bc, al ne mogu se sjetiti!
Ima na metalnim valjcima prste..



Čemu to, ne vjeruješ ili!?

Vjeruje ti,samo malo provocira.
To ti je normalno kod njega.
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,133
A imam ga od neke 95. ne znam točno! Ove godine ide treća spora, prošle godine je na dosta parcela bila prva, gas na 1400... Taj 539 je godišnje brao po 70kj samo usluga, al sa nekim drugim beračem, ne sjećam se koji, bio ja malen! T 40 je vukao i u onoj mokroj godini, berač propadao do osovina, al 539 ne odustaje, išao je, ali teško, radio je i po brdima, sad ima nekih 6200 sati rada i još ide živo..!

Što se tiče čišćenja kukuruza, gume na valjcima su loše i trebaju nove! Kukuruz je čist zbog rose, a i kukuruz sam po sebi lako se bere, već prije valjaka skoro svaki klip bude čist.. Ja sebi samo rano ujutro berem da bi bio tako čist radi lakšeg istrpavanja, a usluge jako malo radim..

A jel nesto ubrzan berac ili je sve tvornicki? ma i ja mislim tjerati t 40 sa 539, u neko skorije vrijeme, pa se bojim da mi nebi brzo otisla masina posto imam dosta njiva na brijegu.. a i nebi ja puno brao godisnje, nekih 12-15 jutara, znaci samo svojeg kukuruza..
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,627
Ak se bat ne očisti na hederu, nebudu ga ni valjci očistili.
Dakle, čišćenje je više stvar hibrida nego berača.

:(giggle):
Vjeruje ti,samo malo provocira.
To ti je normalno kod njega.

Ovo kaj veli Torpedo je istina. 539 može brati samo po tvrdoj podlozi. Ak je meni Štore s duplim pogonom stal s beračem u blatu na nizbrdici, onda tu 539 nema kaj niti prazan iskati.
 
Posljednje uređivanje:

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,416
Sve je tvornički! Da ima posla kao prije uzeo bi T 80 i njega bi vukao sa 549.. Berač je na kardanu lagen, ja teram koliko berač može traktor radi normalno ne muči se.. Pošto imaš brda mislim da bi ti bilo malo problema u mokrijim godinama, u suhima bi išao... Al moja preporuka je da ne uzimaš T 40 jer je jako slabo napravit.. I da kod mene je jedan čovjek sa 533 brao sa T 40 i ide bez problema, on samo radi usluge i tera po 10 sati dnevno sigurno...

Ovo kaj veli Torpedo je istina. 539 može brati samo po tvrdoj podlozi. Ak je meni Štore s duplim pogonom stal s beračem u blatu na nizbrdici, onda tu 539 nema kaj niti prazan iskati.

Ne morate vjerovati, da imam slika pokazao bi vam! Berač je bio do osovina u blatu, ali na kratkoj relaciji nekih 5-10m dalje je propadao, ali ne toliko, propao je toliko zbog punoga bunkera, kasnije se svaki krug praznio bunker, da mu nije bilo lako izvući ga nije..! Al uostalom zašto se raspravljam bezveze kad mi vi uostalom nećete vjerovati, a ja nemam čemu lagati, niti ću šta time dobiti niti izgubiti, ja sam samo ono rekao što sam doživio.. Ko hoće vjerovati neka vjeruje tko neće ne mora, svi sretni i zadovoljni na kraju! I da ne ispadne da ja sada tu nešto hvalim IMT, u tim uvjetima mu nije bio dovoljan rezervar na cjeli dan, dobrano je gutao gorivo..
 
Posljednje uređivanje:

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,756
Mozda je istina ali sa ursusom 355 sam brao godinama i za kisnih godina je bilo svasta. Jednom su me vukli MTZ 820, imt 539, vladimirac t 25 i zetor 4711 ili 4712 ( to neznam ) na ravnom potonulo sve i jedva me izvukli. Kad onda nisam nista rastrgao mislim da necu nikad. Mozda ovisi o vrsti zemlje
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,416
Pa vrlo vjerovatno ima i do zemlje... Ja na ni jednoj svojoj njivi nisam nikada zapao, niti negdje dalje, dok recimo 10-tak km prema Savi od mene(posavina) tamo ljudi u kišnim godinama imaju problema samo traktor uterati u njivu...
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,756
Ove god krajem 3 mjeseca sam sa duplakom skoro ostao, a isao sam samo vidjeti jeli se moze sijati jecam i napravio kanale do koljena
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,627
Sve je tvornički! Da ima posla kao prije uzeo bi T 80 i njega bi vukao sa 549.. Berač je na kardanu lagen, ja teram koliko berač može traktor radi normalno ne muči se...
Čuj, neznam kakve zemlje imaš, no 549 nema kaj tražiti s T80.
Imal sam i njega, i vlekel ga sa 70ks traktorom, nekaj težim neg je 549. I nisam mogel baš svakam z njim. Kad je mokro ili jako visi, bere samo jedan red...
Ukratko, stroj za ravnicu i suho polje. Čim je mokro, bolje je z njim niti ne krenuti z dvorišta. Ima premale kotače, dok, recimo Zmaj 222 ide bez brige.
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,133
Sve je tvornički! Da ima posla kao prije uzeo bi T 80 i njega bi vukao sa 549.. Berač je na kardanu lagen, ja teram koliko berač može traktor radi normalno ne muči se.. Pošto imaš brda mislim da bi ti bilo malo problema u mokrijim godinama, u suhima bi išao... Al moja preporuka je da ne uzimaš T 40 jer je jako slabo napravit.. I da kod mene je jedan čovjek sa 533 brao sa T 40 i ide bez problema, on samo radi usluge i tera po 10 sati dnevno sigurno...

Zasto nebi uzeo t 40? ako mislis na ramu beraca, to se da srediti a i ako imalo pazis mislim da nebi smjelo biti problema.. a ovako mehanicki mislim da nema nekih problema, ili se varam? ima moj susjed t 40, mislim da je 98 godiste, i do sad je obrao s njim mozda oko 50 jutara, znaci berac je bukvalno nov i nesto mi je govorio da bi ga prodavao jer se vise ne planira baviti poljoprivredom i ako se dogovorimo oko cijene najvjerojatnije bi ga uzeo..
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,151
Čuj, neznam kakve zemlje imaš, no 549 nema kaj tražiti s T80.
Imal sam i njega, i vlekel ga sa 70ks traktorom, nekaj težim neg je 549. I nisam mogel baš svakam z njim. Kad je mokro ili jako visi, bere samo jedan red...
Ukratko, stroj za ravnicu i suho polje. Čim je mokro, bolje je z njim niti ne krenuti z dvorišta. Ima premale kotače, dok, recimo Zmaj 222 ide bez brige.

Moj tetak ima t80 i vuče ga za Torpedom td 65 bez prve vuče... Kupio ga je novog i bome kad napuni pun koš suče Torpeda i to dosta i osjeti ga na prvom kraju. Kod nas su dosta velika brda tako da kad bere u velikim brdima ne puni pun koš već češće istresa da mu je lakše vući. A kad je bila ona kišna godina nisam mogao nabrati pun koš sa Z6245 jer je pravio jako velike jarke...
 

MF 698 t

Aktivni član
Tu od
16 Velj 2012
Poruka
1,649
Dobar je berač T 40,a šasija što je lošija to se pojača i nema problema,ali je sigurno bolji berač od onih prije njega proizvedenih zbog dizanja hedera i dužih valjaka,brže možeš s njime brati.Ja sam na svome imao gume 15.3 colaže i kada je malo propadao možeš s njime brati ne tuče tarup po zemlji.Ja sam imao zadnjega T 70,pretežak je to berač,3,5 tona prazan,i prvo sam ga vukao sa zetorom 7245 a kasnije MF 698 T,i kada je malo mokro bilo,gadni su problemi s njim bili u njivi,i sada nemam ništa,dosta 20 godina sam brao usluge branja u klipu.
 

ZvonimirKWS

Član
Tu od
19 Srp 2013
Poruka
173
Evo par rezultata sa pokusnih polja oko Velike Gorice!
Na oba pokusna polja bili su i NK hibridi!

Cerovski Ivica
HIBRID........... VLAGA %........ VLAŽNO ZRNO kg/ha... PRINOS 14% kg/ha
KLADDUS...... 18,7................ 6411,96........................... 6061,00
KWS 2376...... 18,3................ 6497,88.......................... 6172,99
KWS 3381...... 20,7................ 6144,96.......................... 5653,36
KREBS........... 22,2................ 5875,08.......................... 5314,9
KALIFO........... 22,5................ 5044,68.......................... 4546,08
KLIMT.............. 27,4 .................5648,08......................... 4768,03
KASSANDRAS.17,3............... 7099,92.......................... 6827,48

Špičić Juraj
HIBRID........... VLAGA % ........ VLAŽNO ZRNO kg/ha... PRINOS 14% kg/ha
KWS 2376...... 18,4................ 7045,96.......................... 6685,47
KASSANDRAS.19,0.............. 8807,45.......................... 8295,39
KREBS........... 20,9................ 10318,69........................ 9486,2
:(sweat)::(sweat)::(sweat)::(sweat)::(sweat)::(sweat)::(sweat)::(sweat)::(sweat):
Površine su na šljunčanoj podlozi!
KWS rezultati su viši za 1-2 t/ha od konkurencije u pokusu!
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.
Na vrh