• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Bertolini kultivatori...

B

berto

Guest
labin ima dve brzine kardana i idu samo za napred. menjac im je tad izbacen na ler. ali imaju poseban 3 stepen kardana koji je sinhronizovan sa menjacem i tad je brzina kao i kad sam mkt vuce. ali vuku obe vuce. ali znaju se od cega idu diferancijali pa nema problema.e sad pitanje je da li ti pasuje i od tog slabijeg bertolinija.

e sad sam probao.radi i na mjestu i ako nisam mogao nači drugu brzinu.znam da je radila kad sam kupovo ali smo hodali za njom i radila je spora i brza.da i to me muči ako če iči od slabijeg.ma idem ja kupiti tu sa mjenjačem pa šta bude bude.nadam se da če me izvuči van samo na zadnji pogon.kratka strmina je ali ima blata.vidječemo
 
B

berto

Guest
labin ima dve brzine kardana i idu samo za napred. menjac im je tad izbacen na ler. ali imaju poseban 3 stepen kardana koji je sinhronizovan sa menjacem i tad je brzina kao i kad sam mkt vuce. ali vuku obe vuce. ali znaju se od cega idu diferancijali pa nema problema.e sad pitanje je da li ti pasuje i od tog slabijeg bertolinija.

znači labin ima tri brzine kardana?i jedan je za prikolicu ili?
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
pa fakticki tri brzine kardana. ima spori i brzi koji su nezavisni od menjaca .sa njima samo prikolica moze imati pogon i to samo napred. treci stepen je sinhronizovan sa menjacem i ide na sva 4 i napred i nazad. u koju ubacis brzinu tom ide i prikolica i mkt znaci taj sinhronizovani se najvise koristi kad se ide na pogonu sva 4 i gde moras zbog uspona ili klizavog terena ici polako jer je dosta sporiji i najveci teret tad moze izvuci. na menjacu ima 4brzine napred i 2 rikverca labin. u tom sistemu bilo koja brzina da je u pitanju radi u pogonu na sva4 tocka. ako se koristi spori ili brzi kardan za pogon prikolice menjac mkt se izbaci na ler a rucica za ukljucenje kardana se ubaci u brzi ili spori i tad samo vuce prikolica i ide dosta brze . skoro 30km cas u brzom
 
B

berto

Guest
pa fakticki tri brzine kardana. ima spori i brzi koji su nezavisni od menjaca .sa njima samo prikolica moze imati pogon i to samo napred. treci stepen je sinhronizovan sa menjacem i ide na sva 4 i napred i nazad. u koju ubacis brzinu tom ide i prikolica i mkt .

ok.hvala.ko zna možda ima i moj al sumnjam.za kardan ima samo neutral slow i fast.vidječemo.puno ti hvala
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
otprilike nema. to je spori , brzi kardan i ler. mozes od reduktora ili nekog menjaca od zadnje vuce napraviti prenos da ti vuce samo prikolica. onda ce biti sporiji i jaci za teret a dovoljna mu je vuca na prikolici da to izvuce. bitno je usporiti brzinu da mozes normalno voziti da nebude prebrz. ja bih isao na tu soluciju jedino sto ima malo komplikacija sve uklopiti i malo finansija treba. ako poznajes mehaniku i bravariju nije ti problem napraviti.najlakse ti je staru auto prikolicu prepraviti a i lagana je i ubaci diferencijal i menjac i napravi prikljucke za kardan .
 
B

berto

Guest
otprilike nema. to je spori , brzi kardan i ler. mozes od reduktora ili nekog menjaca od zadnje vuce napraviti prenos da ti vuce samo prikolica. onda ce biti sporiji i jaci za teret a dovoljna mu je vuca na prikolici da to izvuce. bitno je usporiti brzinu da mozes normalno voziti da nebude prebrz. ja bih isao na tu soluciju jedino sto ima malo komplikacija sve uklopiti i malo finansija treba. ako poznajes mehaniku i bravariju nije ti problem napraviti.najlakse ti je staru auto prikolicu prepraviti a i lagana je i ubaci diferencijal i menjac i napravi prikljucke za kardan .

e to!ma kupi ču ja tu prikolicu sa mjenjačem i samo zamjenim dio od kardana sa bertolinijevim.prodaje čovjek za tristo evra.nije skupa.puno ti hvala.pišemo se kad je napravim.

a još jedno pitanje za motokultivatorljubce.mislite da bi igonijo moj bertolini 18ks dupli plug?i koji bi to bijo ?hvala i uživajte
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
kakav dupli plug. jedva vuku jednobrazdni jer proklizavaju. ako ti je malo ti mu povecaj malo zahvat i bar ces imati lepo oranje .
 

tomo420

Član
Tu od
20 Sij 2011
Poruka
710
Evo jednog malog "izboljšanja" na prikoličici Grofovog Bertolinija....da se zna čije je.....

 
B

berto

Guest
još samo malo

evo poslje 560 km i 24 sata nespavanja,skoro pa napravljena prikolica.danas mi zafalijo vulkanizer pa je nisam napravijo.od veselja zaboravijo spavati.prikolica nije takva baš kako sam je zamišljao ili kakva je bila na sliki;)ali radi i ako sutra napravim gume i pregledam kočnice odmah podrva pičim.slike če doč ali kad se naspavam.bertolini vi dice (unna bella giornata a tutti)pišemo se!!:(clap):
 
B

berto

Guest
pardon

možda sam saznao o kojoj mašini je rječ.ima jednu izlizanu tablicu lda 100.to je motor a koji je model BUUU:)
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
da to bi trebalo da bude oznaka tipa motora. moglo bi se po njoj lakse pronaci koji je tip.na googlu trazi pod imenom verovatno ces naci na nekoj slici koji je isti. jako mi je spor net pa mi je muka kad nesto moram traziti. treba mi godisnji odmor
 

rumster

Član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
47
Evo slika mog motokultivatora

., lip pozdrav i dobro nam došal NOVI članu rumster!

., tvoj motokultivator bertolini je prava makina!., nadam se i vjerujem da je napokon kvar otklonjen i da dela strojčuga punom parom.-
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------



Pozdrav i tebi Grofe :),do juce je isao ka munja i u cetvrtoj brzini cim dodje do uzbrdice motor radi punom parom a tockovi staju i lamele klize :D .Otvorio ,korpa(solja) i lamele pune ulja iz mjenjaca jbg :) danas stavio nove semeringe sve promijenio opro benzinom lamele ,natovario punu prikolicu stajnjaka u cetvrtu i opet ka zvijezda uzbrdo do pola puta i ponovo isto,ulje u lamelama
Nije mi jasno kuda prodje ima ona igla kvacila sto gura potisnik ali nema kuda proc jbm,
Pitanje: Da li postoji sta za mjenjac poput masti za zupcanike da natrpam :) ova danasnja 90-ka kao i 15w40 :D
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
dal ti se nije zajelo leziste gde naleze semering. unutrasnja strana koja dihtuje ulje. jesi li primetio mozda poprecni kanalic tu da se zajelo. dal ti iz motora neulazi ulje ili nemas previse nasutog. ako se zajelo leziste mozes se pomoci jedino skracivanjem opuge u semeringu.kad je izvadis [ oprugicu] na jednom mestu kad ga zakrenes videces gde je spojen i odvrce se jedan kraj unutar drugog dela oprugice. unutrasnji kraj skratis 2-3mm i uvrnes ponovo. lamelu i delove masne operi i ismirglaj malo da se naparaju a lamelu osusi od pranja i onda fakticki izbeli oblogu smirglanjem.
 

rumster

Član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
47
dal ti se nije zajelo leziste gde naleze semering. unutrasnja strana koja dihtuje ulje. jesi li primetio mozda poprecni kanalic tu da se zajelo. dal ti iz motora neulazi ulje ili nemas previse nasutog. ako se zajelo leziste mozes se pomoci jedino skracivanjem opuge u semeringu.kad je izvadis [ oprugicu] na jednom mestu kad ga zakrenes videces gde je spojen i odvrce se jedan kraj unutar drugog dela oprugice. unutrasnji kraj skratis 2-3mm i uvrnes ponovo. lamelu i delove masne operi i ismirglaj malo da se naparaju a lamelu osusi od pranja i onda fakticki izbeli oblogu smirglanjem.

Vica, nista od toga sto si nabrojao,okolica kucista je Ok nema ni ogrebotine nikakve semering se nije ostetio ali sam kupio novi i stavio nepomaze, iz motora nije ona strana je suha ka barut,danas sam se malo raspitao i kazu traktoristi da ima neko ulje 80_90 oznake za mjenjac i 140 pa cu sutra kupit oba da probam :(
5 godina sam vozio bez problema dok se nije slomila originalna aluminijumska korpa i kada sam novu napravio nasuo 90-ku za mjenjac a pre toga unutra je bilo nesto poput "totmasti" samo rjedje i nije prolazilo prema lamelama a ja reko kad vec mijenjam korpu zamijenio komplet lezajeve u tockovima i natenkovo ulje :D vidicemo sutra sta ce biti
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
moguce onda da je bila sae 140 ulje . kod nas ga je malo teze pronaci . ja sam u hondu u menjac nasuo 1kg toat masti i 2L sae 90. otisli semerinzi na poluosovinama od stalnih kanapa u plastenicima i dodijalo menjati a skupi. sad radi vec godinu ipo tako i nema problema
 

rumster

Član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
47
Znaci moguce je da bilo to ulje 140,kod nas ima na INA pumpama zvao sam prijatelja kaze imaju i rece da to ulje koriste teske masine jbg reko kod mene motokultivator,jes laka masina al tegli :D .
Javim sutra stanje
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
to ulje ide vecinom u reduktore koji nemaju veliku brzinu. posto je stari model moguce je da je gusce ulje islo. mada mi je malo sumljivo da semering propusti. kako unutrasnja strana semeringa nailazi na osovinu. lagano ili ima otpora da se navuce. neki semerinzi su namenski pravljeni i nisu tacne mere.
 
G

GROF

Guest
., mišljenje, odgovor, daje se.-

907676 kaže:
Pozdrav i tebi Grofe :),do juce je isao ka munja i u cetvrtoj brzini cim dodje do uzbrdice motor radi punom parom a tockovi staju i lamele klize :D .Otvorio ,korpa(solja) i lamele pune ulja iz mjenjaca jbg :) danas stavio nove semeringe sve promijenio opro benzinom lamele ,natovario punu prikolicu stajnjaka u cetvrtu i opet ka zvijezda uzbrdo do pola puta i ponovo isto,ulje u lamelama
Nije mi jasno kuda prodje ima ona igla kvacila sto gura potisnik ali nema kuda proc jbm,
Pitanje: Da li postoji sta za mjenjac poput masti za zupcanike da natrpam :) ova danasnja 90-ka kao i 15w40 :D

., lip pozdrav forumski kolega; rumster!

., bilo kako bilo?, ALI ulje ili "mast" iz getribe nesmi ić kod prostora kvačila-lamele., znači, očito je loš ili NEorginalan semering-brtva, treba tražit orginal ili dobar zamjenski da ni cina.-

., tvoj kultivatro je iz one serije odličnih "mašina" stare serije i kova, očito bi bilo dobro u getribu - mjenjač stavit - utočit ono skroz gusto ulje INA-140!, ALI obavezno metnut odgovarajući semerign - brtvu., sve ovo nema smisla ako ne zamjeniš navedeno.- ...

., l.p., Bog!, čitamo - pišemo - pomažemo se.- ...
 

rumster

Član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
47
Grofe evo me sad sam u kucu usao,danas sam kupio INA 140 ulje i nasuo 1,5 lit iako pise da je od 2 litra spremnik ali dospem dok malo odradi isao sam 7 kilometara sa punom prikolicom i nazad i nema da je pokazalo nigdje na velikoj uzbrdici gdje nemoze ni prazan 4-tom dosao je do pola i poceo izbacivat lagan crn dim (vrijeme prebacivanja u trecu) a da nije usporio na tockovima. Kad sam ugasio i izvadio mjerac iz mjenjaca ima istu boju i gustinu koju je imao kada sam njegovo ulje original prvi put izvadio ,mozda je rano reci ali RADI :D

Cujemo se opet i hvala vam na uputama ja inace radim sa drvetom a ne mehanikom ali kako kod mene u blizini nema mehanicara za motokultivator moram se snalazit :)
 
G

GROF

Guest
., znači?, kultivator radi! ...

Grofe evo me sad sam u kucu usao,danas sam kupio INA 140 ulje i nasuo 1,5 lit iako pise da je od 2 litra spremnik ali dospem dok malo odradi isao sam 7 kilometara sa punom prikolicom i nazad i nema da je pokazalo nigdje na velikoj uzbrdici gdje nemoze ni prazan 4-tom dosao je do pola i poceo izbacivat lagan crn dim (vrijeme prebacivanja u trecu) a da nije usporio na tockovima. Kad sam ugasio i izvadio mjerac iz mjenjaca ima istu boju i gustinu koju je imao kada sam njegovo ulje original prvi put izvadio ,mozda je rano reci ali RADI :D

Cujemo se opet i hvala vam na uputama ja inace radim sa drvetom a ne mehanikom ali kako kod mene u blizini nema mehanicara za motokultivator moram se snalazit :)

., aj fala Bogu!, drago mi je za čitat da je to tako, kako treba i bit?... :icon_pray: ...

., iako ja preporučavam da ulje treba uvik mirit - mjerit u stanju mirovanja stroja kad stroj - mašina, prenosnici malo mirujedu i kad se oladidu - odahnedu, rekli bi VI Bosanci!?, ohanedu!, kako bi se sve ulje vratilo - iscidilo u korito.- :(y): ...

., "stanje mirovanja", heheheee, ko ona stvar?, nemoreš je mirit dok se klati ili maše sa njom?, a jes munjen?, ma moramo se malo i šalit, uze TI vrag ozbiljnost i samo delo bez uživancije i zezancije! ... :icon_winkle: ...

., ovde smo svi skupa da se pomožemo, bar ono malo ča svi skupa znamo?...

., l.p., Bog!, čitamo - pišemo - pomažemo se ... .,p.s., samo se javi! ...
 

Najnoviji postovi

Na vrh