• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Bijelo vino!

B

BAGERISTA

Guest
Re: proizvodnja vina

A več je vino unutra,,,,,i ulje gore,,ili češ pretočit,??
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,514
Re: proizvodnja vina

Pretoci ga. Usput i operes bacvu. Kad vracas vino nazad dodas sumpor.
 

stjepan168

Aktivni član
Tu od
6 Ožu 2013
Poruka
974
Re: proizvodnja vina

Jesam u nedelju pretocio ali mi se cini malo mutnoa stavil sam u inox i ukje gire.
 
B

BAGERISTA

Guest
Re: proizvodnja vina

Vec je nutra i ulje gore,a malo mutno

Dali si pretako vino i metnuo ga na čisto,nači opra posudu di je dali je drvo ili inox nebitno,,da nije možda dosta mulja dole (vino se staložilo),,pa je čep nisko i onda prilikom točenja ide mutno,odmah van,,jesi proba s cijevi sa pola bačve uzet,,,,kakvo je stanje....

Malo opiši i daj informacija,,jer ovako je teško oderedit..
 

josix

Aktivni član
Tu od
8 Stu 2010
Poruka
1,168
Re: proizvodnja vina

da, premalo informacija, trebao bi opisat postupak od prvog pretoka do danas
kaj si radio sa vinom...

ovako na prvu, dijagnoza je,
da je vjerojatno pocelo opet sa vrenjem, pa se zamutilo...

a to se moze dogodit ako ima ostatnog secera, a vino je ostalo bez vinobrana,
a podigla se temperatura u podrumu...

samo sad ne kuha na kvascima, nego na bakterijama, ili octenim gljivicama...
jel vino dobiva kisss? dal postaje kiselkasto?
 

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,312
Re: proizvodnja vina

Zalutao ja malo po netu i došao do agencije za plaćanje u poljoprivredi. Tamo vidio i prolistao obrasce za za upis i promjene u vinogradarskom registru, izjava o berbi, izjava o proizvodnji te izjava o zalihamavina i mošta u vlasništvu na dan 31.srpnja.
Sad me zanima, za male proizvođače,dali se upisati i prijaviti ili prodati vino i dalje bez toga?
Imam vlastiti OPG na koji je parcela vinograda zabilježena u arkod...
 

prigorac

Član
Tu od
26 Ožu 2012
Poruka
71
Re: proizvodnja vina

imam inox bačvu od 600l a ima samo jednu pipu, pa sam došao na ideju da izbušim rupu ( naravno to bi sam radio ) I postavim drugu pipu. da li je to netko radio sam sebi doma I kako. isto trebam I rupu na jednom poklopcu za vrenjaču ali to mi nije toliko bitno jer uvijek imam jedan koji mi je za kuhanje Slobodan.
 

josix

Aktivni član
Tu od
8 Stu 2010
Poruka
1,168
Re: proizvodnja vina

imam inox bačvu od 600l a ima samo jednu pipu, pa sam došao na ideju da izbušim rupu ( naravno to bi sam radio ) I postavim drugu pipu. da li je to netko radio sam sebi doma I kako. isto trebam I rupu na jednom poklopcu za vrenjaču ali to mi nije toliko bitno jer uvijek imam jedan koji mi je za kuhanje Slobodan.

dvije opcije,

1. izbusit rupu pa staviti pipu direktno na lim
- busit najvecim borerom, pa prosirit rupu turpijom (mnogo zivaca ode na ovaj nacin)
- izbusit odmah na velicinu pipe kronerom (imaju ga profi bravari)
PIPA - dvije gumene brtve, i obicno dodje sa maticom, lim se sam izravna kad zategnes ko sivonja

2. izbusit rupu na jedan od onih dva nacina, pa navarit nastavak sa navojem i direkt userafit pipu nastavak
ali to opet treba kod profesionalca, posto se radi o inoxu, nemam pojma s cim to vare
 

Ekonomist

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
516
Re: karenca i berba grožđa

Pobrali grožđe plavac mali. Svi su nam susjedi pobrali prije 15ak dana. Sada je naše ostalo na meti divljih svinja. U dva upada u vinograd izgubili smo 70ak kila. Grožđe zdravo ali nakon ovih kiša napunilo se vode i nisam zadovoljan s sladorom od 16. Pojačali slador domaćim šećerom i provrelo odmah. Već vri 10 dana. Sutra ili preko sutra ćemo otakati. Miris, okus, boja i snaga sve izgleda lijepo.

Kakvo je vaše ispalo nakon otakanja?
 

moslavac007

Novi član
Tu od
23 Ruj 2013
Poruka
5
Molim vas pomozite, vino mi je dosta kiselo i najvjerojatnije je bolesno, probati ću test sa hladenjem u frižideru ali mislim da nije kiselost već nesta drugo. Ima li tko iskustva šta napraviti?
 

Black jack

Član
Tu od
26 Ožu 2013
Poruka
211
Dali je staro vino ili mlado? Najbolje odnesti u labaratoij da izmjere kiselost tj dali je krenulo u ocat (otcikavost) i koliko. Možda se može spasiti sa sumporenjem i pretakanjem ili ispeći rakiju od njega, uglavnom požuri.
 

moslavac007

Novi član
Tu od
23 Ruj 2013
Poruka
5
Dali je staro vino ili mlado? Najbolje odnesti u labaratoij da izmjere kiselost tj dali je krenulo u ocat (otcikavost) i koliko. Možda se može spasiti sa sumporenjem i pretakanjem ili ispeći rakiju od njega, uglavnom požuri.

Hvala
Novo vino, nosim ga sutra ili prekosutra u lab pa da vidimo, a rakija nek ostane posljednja opcija, ispucao sam kvotu sa šljivama
 
N

Nikola97

Guest
Kiselina u vinu

Dali netko zna kolika bi trebala biti kiselina u bijelom vinu?

Hvala!
 

joza 54

Novi član
Tu od
24 Sij 2013
Poruka
18
Re: proizvodnja vina

pozdrav svima uz ispriku ako sam fulal temu.mene zanima rok trajnosti ulja za inox bacve?Na nekima pise tri godine a nekima je trajnost neogranicena.Moze li tu biti stete i kakve ak se koristi ulje kojem je istekao rok trajanja...recimo z aduplo?
 

Ekonomist

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
516
Re: Kiselina u vinu

Dali netko zna kolika bi trebala biti kiselina u bijelom vinu?

Hvala!

U bijelim suhim vinima, koja se odlikuju voćnom osobitošću i kojima količina kiselina 6,8-7,5 g/1, uz 11-12 vol. % alkohola osigurava harmoničnost okusa. Ovo je rečenica negdje s interneta. Ovdje se radi o vinskoj kiselini koje se smatraju pozitivnima u vinu dok je octena kiselina negativna. Vremenom, dozrijevanjem ili starenjem vina vinska se kiselina smanjuje pa se gubi harmonija okusa. Pravilnim održavanjem vina taj se proces usporava.
 

lujo16

Član
Tu od
15 Velj 2011
Poruka
46
Re: proizvodnja vina

Kako staviti vinobran u inox bacvu?

Čuo sam za razne primjere (lijevak, crijevo šprica). Na predavanju nam je enologinja rekla da jednostavno dignemo poklopac i razlijemo tekući sumpor ili rastopljeni vinobran po površini. Vinobran se obavezno rastopi u vodi. Vratiš poklopac, eventualno doliješ malo ulja i doviđenja.
 
D

davpetri20

Guest
Re: proizvodnja vina

MI imamo pola onih starih drvenih i pola inox bačava.

Neusporedivo je bolja kvaliteta vina u inox bacvama..

Doduše,količinski nije to nešto previše (oko 600 L),ali za nas je u redu.
 

Najnoviji postovi

Na vrh