• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Bijelo vino!

ivo 522

Novi član
Tu od
1 Ožu 2011
Poruka
9
Re: proizvodnja vina

Kako kaže moj kolega koji inače ima cca. 900 do 1000 litara tuduma , ima ga od berbe do berbe (od berbe grožđa do berbe visibaba).
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,257
Jutros pretočio vino, kristalo bistro, okus i miris meni super (prvo vino koje sam pravio). Sve sam dobro uradi osim jedne sitnice. Kad sam pretako drugi galon na kraju mi iskliznu crijevo za trenutak iz ruke i povuče trun taloga i naravno zamuti dio vina odnosno taj galon. Sad me interesuje kolika je šteta nastala i hoće li se opet tako čisto izbistriti.
 

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,714
hoće, nemaš brige. Nema veze malo blata....
 

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,312
Imam oko 1000L bijelo vina, koji je pretočen i stoji još na bentonitu...izbistren je, okus djeluje malo gorko, količina slobodnog SO2 je oko 20mg/l.
Ali ne sviđa mi se boja. Mislio sam ga profiltrirati ali mi se čini prerano...
Boja baca od tamnožute do jedne nijanse crvene....ne vjerujem da je oksidiralo, moguće da je ostao dan više na dropu...
Ako bi neko dad neki savjet za skinuti tu boju.....
 

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,312
Prošle godine je i ostao i dulje na dropu, ali se nije to dogodilo...Jel se može šta učiniti?
 

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,312
SO2 sl: 2
Vinsk kiselina: 7.4

Imam vini komplet koji me po prvi puta zajebo....vjerojatno je škrobovica zastarjela pa ne mjeri više točno.
Rekla inženjerka da dodam 10g/hl bisulfita, za deset dana pretok, pa onda opet mjeriti vinske kiseline i korigirati po potrebi sa kalcij-karbonatom...
Pa za dalje je rekla da ako će trebati, ide opsežniji nalaz.
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,514
Oduzima i svasta drugo.
Nije vino lego kockice pa da se mozes igrat kako oces. Nije mi dobra boja hop evo dodam ili oduzmem. Nije mi dobar okus hop dodam ili oduzmem.
Sve je to dvosjekli mac.
 

teškar

Član
Tu od
12 Pro 2010
Poruka
945
SO2 sl: 2
Vinsk kiselina: 7.4
Rekla inženjerka da dodam 10g/hl bisulfita, za deset dana pretok, pa onda opet mjeriti vinske kiseline i korigirati po potrebi sa kalcij-karbonatom...
Pa za dalje je rekla da ako će trebati, ide opsežniji nalaz.
A što je rekla za boju? To si iznio kao primarni problem.
 

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,312
Je rekla da će i skinuti bisulfit, pa ide preparat, mislim da je rekla biancaneve da bi se dobila svijetlija boja. I rekla da treba postepeno i pratiti rezultate, a ne baciti sve unutra odjednom.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
O moj Bože koliko problema oko bjelog vina, nikad nismo imali takve probleme da bi toliko kemije morali dodavati poslije.
Vrije u inoxu i naklon prvog pretoka opet stoji i čuva se u inoxu dok se ne popije :)
 

gradskikauboj

Aktivni član
Tu od
14 Sij 2010
Poruka
166
Proizvodnja vina je nauka, znanost koja između ostalog uključuje tehnološki proces, bolesti i mane vina, njihovo otklanjanje i liječenje vina. Zato, Pjero, preporučam ti da dalje slijediš upute inženjerke iz savjetodavne službe, jer tako ćeš najtočnije otkloniti probleme sa vinom koje imaš. Da je to samo pretakati iz bačve u bačvu, nebi ljudi godinama studirali o vinu i svemu onome što prati ovo područje.
 

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,312
Nije inženjerka iz savjetodavne službe, već enolog, ili kako ko ga zove, vinski inženjer.
Ma srediti će se to, nije neki veliki problem.
 

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,312
Vino se poboljšalo...nema više tu crvenkastu boju, već je prešlo u zelenkasto-žutu..
 

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,312
Jučer pretočeno i dodano 67g/hl kalj-bikarbonata te 5g/hl vinobrana...za 2 tjedna filtracija porozitetom manje od 1µ.
 

Najnoviji postovi

Na vrh