• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Bio dizel iz Uljane repice

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
e bio je jedan takav ali ne baš skroz oblijepljen hurli u gudovcu ako ste vidjeli....tamo kod welger balirki..
 

suljos

Član
Tu od
9 Tra 2007
Poruka
341
Mislim da od toga nema nista,barem masovno,zasto?


Ovo sa biodizelom je isto kao slanje vojnika u Avganistan,znaci,EU kaze,toliko i toliko hektara MORATE zasijati i to je to.Da bi se samo na to gorivo koristilo trebaju skupe pripreme a novi CR motori to ne podnose,nego samo mijesanje sa normalnim dizelom.Barem je to moej misljenje kako stoje stvari u HR.
Stari motori mogu na sve,i samo na biodizel ili sistem sa dva rezervara.U Njemackoj se voze golfovi,MB 124 i jos neki,doslovce bez ikakve pripreme.I mene je to malo zanimalo posto moram dnevno voziti dosta kilometara do posla(ukupno dnevno 240 km),ali za sada vozimo benzince potrosnje 5-6 litara.
 
B

bajki

Guest
Dali je netko čuo za čovjeka iz okolice Županje koji je patentirao stroj za proizvodnju biodizela iz uljane repice? Bio je na HTV-u prije cca dvije godine. Proizvodna cijena toga stroja je bila oko cca 7000€ i to bi bilo dovoljno za srednja gospodarstva. Ostale podatke o tom stroju nisam zapamtio niti sam poslije naišao na nešto o tome.
 
R

Ratarko

Guest
Da , ali nije iz Županje nego iz okolice Sl. Broda.
Inače to je moj učitelj praktične nastave iz srednje škole.

Å to te konkretno zanima ?
 
B

Bobo

Guest
Ne znam odakle je, ali ima dva stroja. Pomocu jednog presas repicu u "kolac", a u drugom se "kolac" preradjuje u gorivo. Cak je i upalio nekog fiata s tim uljem, a i sam ga je popio da dokeze da je biolosko...

Zanimljiv stroj, i ne znam koliko bi se isplatio na malim gospodarstvima, posto dio zemlje mora biti pod repicom, a ne mozes ju predati na silos, pa na tom dijelu gubis ali u usporedbi cijene s plavim dizelom stedis. Ta usteda bi bila jako mala, te mislim da ne bi bilo smisla zezat se s repicom, kad dizel samo tocis i vozis...
 
B

bajki

Guest
Zanima me dali to radi i dali netko to koristi. Kolika je kvaliteta tog biodizela? Mislim da če cijene dizela (bilo kojeg) sve više rasti pa mislim da če takvi strojevi postati jako zanimljivi.
 
R

Ratarko

Guest
Evo pročitaj si ovo iz Agro Glasa .
Imaš sve informacije spomenute u članku pa si nazovi izumitelja da ti osobno objasni.

Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.
 
B

Bobo

Guest
Jako zanimljivo stivo!

S jednog jutra 1000 1500 litara goriva je odlicno. neka racunam sa manjim brojem, to je 2 jutra zemlje da zasijem repicu i imam i goriva viska, no ako bi se vrsilo obicnim zitnim hederom, dodjem na svoje...

Zanimljivo, mogu vam reci. Jedva cekam da vidim kolika ce biti cijena kad krene "masovna" proizvodnja.
 
P

paor

Guest
S ukidanjem olakšica za kupnju naftnoga dizelskoga goriva u količini večoj od 10.000 litara, u Njemačkoj je naglo povečano zanimanje svih korisnika dizelskih motora za prijelaz na biodizelsku alternativu. Proračun ekonomičnosti izradili su stručnjaci Poljoprivredne komore Hannover, a mi donosimo skračeni prikaz.

Prije odluke o prijelazu na repičino ulje treba vidjeti je li to uopče isplativo. Prvo treba usporediti cijenu naftnog dizela, metilestera repičina ulja (RME) i čistoga repičina ulja, te troškova ulaganja u pripravu motora za drugu vrst goriva. Uz to, još se ne zna kako i koliko če trebati plačati porez za RME i prirodno repičino ulje kao pogonskih goriva za dizelske motore. U siječnju 2006. prosječne su cijene goriva na benzinskim crpkama u Njemačkoj bile: naftni dizel 1,015 eura/litra, RME 0,863 eura/litra i čisto repičino ulje 0,623 eura/litra.
Kad je riječ o poljoprivredi, važna je odluka hočemo li repicu proizvoditi i skladištiti sami ili kupovati. Pritom je važna tržna cijena sjemena repice, koja zbog poznatih razloga postupno raste. Prije odluke o ulaganju u vlastitu proizvodnju repice treba vidjeti je li isplativi-ja od kupnje repice na tržištu. Ulaskom u vlastitu proizvodnju valja odabrati između dviju opcije: prodaja ili prerada. Ako je prosječan prinos repice 40 dt/ha, ukupni troškovi proizvodnje i skladištenja, na gospodarstvu s paušalnim porezom, iznose prosječno 23,50 eura/dt. Sjeme repice iz vlastite proizvodnje je oko 1,50 eura/dt jeftinije.
Sljedeči korak je proračun ulaganja u opremu za preradu i u preuređenje traktora na dvostruki pogon. Za dobivanje repičina ulja treba nam pužna ili helikoidalna preša učinka ne manjega od 50 kg/sat, spremnik za taloženje, filteri, pumpe, spremnik za skladištenje i manji međuspremnik. Za sve to treba uložiti 17.500 eura. Uz pretpostavku da se repica uzgaja na 38 hektara, prinos bi bio 150 tona repičina sjemena. Ako je sadržaj ulja 40 posto, a iskoristivost 85 posto, može se dobiti 51 tona prirodnog repičina ulja. Kao nusproizvod ostaje i 91
tona pogača. Repičino ulje se može prodati po oko 620 eura/m3, a za pogače je prodajna cijena 123 eura/t. Uz pretpostavku da se tijekom idučih šest godina neče bitno mijenjati cijene sjemena, repičina ulja i repičinih pogača, te da če cijene ostalih pozicija u izračunu rasti oko dva posto godišnje, ukupna zarada bila bi 20.370 eura (7,6 posto od obrtaja).
Prijelaz na RME ili čisto repičino ulje isplati se na dulji rok. Početno ulaganje za preuređenje motora amortiziralo bi se tijekom uporabe. Å to je traktor ili drugo vozilo više sati godišnje u uporabi, amortizacija bude brža. Oba biljna energenta imaju nešto manji energetski sadržaj od naftnog dizela, tako da valja računati s 2 - 3 posto večim potroškom goriva. Intervali zamjene motornoga ulja moraju biti prepolovljeni, pa umjesto svakih 500 sati korisnik če ulje morati promijeniti svakih 250 sati. Uz to, nešto malo veči su i troškovi održavanja (približno 120 eura/1000 sati rada motora) i za dodatne dijelove (200 - 600 eura godišnje). Prema modelu izračuna, za traktor od 113 KS (83 kW), 6 godina amortizacije troškova preuređenja, 4000 sati rada godišnje, cijena goriva bila bi: repičino ulje 8,212 eura/sat, RME 9,04 eura sa:. dok naftni dizel stoji 9,54 eura/sat (bez smanjena poreza).

Svi koji voze na biljne energente vode računa o okolišu, jer ga znatno manje onečiščuju.
( Obrisan neispravan link. )
 
R

Ratarko

Guest
Ajoooj , pa nismo mi kompjuteri :wink: :lol:

Tu si kobasicu trebao plasirati polako , istina da ovdje imaju sve informacije , neke su čak i upitne odnosno rekao bih krive ali sve u svemu za neku evropu to možda i prolazi tako kako je tu napisano , kod nas jok.
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
Ja sam za biodizel! Mislim da hrvatska ima dobre uvjete za biodizel jer imamo puno zapuštenih površina!
 
R

Ratarko

Guest
Svi smo mi za makar neki udio biodizela u gorivu ali banda neče cijenu spustiti na neku normalu.
Neki dan je bilo o tome na tv i kaže tip otvoreno da mu se ne isplati proizvoditi ispod 6 kn za litru , radilo se o nekoj novoj tvornici koj može praviti biodizel u HR , zaboravio sam u kojem je gradu bilo .

A ovaj moj poznanik sa tih skenova kaže da ga sam kod kuče napravi po cijeni od 4 kune , tko tu koga laže ?
 
B

Bobo

Guest
Ovaj tvoj poznanik ne placa radnike, i ne znam da li on tu racuna i potrosenu energiju...

Uglavnom, u hrvatskoj postoji jedna tvornica nekog manjeg kapaciteta, i pravit ce se jos jedna u Vukovaru (valjda), ali ce nasi bilmezi biodizel mijesati s obicnim dizelom, sto mi se cini kao cisto bacanje novaca...

Dakle, RECIMO da mijesaju sa plavim dizelom, to je u startu 4 Kn litra. Ako se razrjedjuje 50:50 onda je 2Kn litra. Ratarkov kolega keze da biodizel napravi za 4Kn i to je ta carobna brojka od 6Kn. Vise-manje...


Sve mi se privlacnije cini ova kombinacija sa friteznim uljem... Ekoloski JE, jeftino JE, isplativost ODLICNA... nema se sto vise razmisljati...
 
M

maksica6

Guest
Proizvodnja biodizela-od pocetka ,do biodizela

Evo proces proizvodnje biodisela
Obrisan neispravan link.
 
M

maksica6

Guest
Cijeik postrojena za proizvodnju biodisela

Evo pogleajte cijenik postrojenja za proizvodnju biodisela
Obrisan neispravan link.


Najeftinija verzija cca 1300e,proizvodnja 300 litara,jos oduzmite porez od ove cijene cca 16 % znaci js izade jeftinije.
 
P

Picek

Guest
Re: Proizvodnja biodizela-od pocetka ,do biodizela

maksica6 kaže:
Evo proces proizvodnje biodisela
Obrisan neispravan link.
kad sam zadnji puta bio u Finskoj u posjetu tvornici onda smo posjetili i jednu poljoprivrednu školu u blizini koja u garaži ima i postrojenje (ako se može tako nazvati) za proizvodnju biodizela..
jednostavan stroj, ne previše komplicirano.
Ukoliko poljoprivrednici žele koristiti biodizel kao pogonsko gorivo u svojim traktorima, proces proizvodnje je još lakši jer traktorski agregat guta gotovo sve, čak i sirovo jestivo ulje uz vrlo sitnu preradu.

međutim to nije točno.. novi common rail motori kakve u EU moraju imati traktori iznad 100 ks mogu primiti do 20% biodizela..
ne više..
 
B

Bobo

Guest
Ja sam pokusao pripremiti bio dizel za svoj 539 od friteznog ulja, no umijesto obecanog ulja, dobio sam svinjsku mast?!? tako da je taj eksperiment neslavno propao...

kad nadjem bas ulje iz friteze i kad smiksam "biodizel" sve vam javim o objasnim... U 549 vec ne moze ici, jer skodi glavi i klipovima ako nema dodatne prerade, no fritezno ulje kad se profiltrira i razrijedi pravom kemikalijoim je za 539 kao za dusu rakija...
 
S

Studentica

Guest
Uljana repica za biodizel

Dakle dragi, bavim se izradom diplomskog rada na temu proizvodnje biodizela iz uljane repice. Radim izracun rentabilnosti ulaganja ua proizvodnju kapaciteta 10 000 t biodiezal godisnje, s tim da je nositelj proizvodnje poljoprivredna zadruga (sve to je fiktivno i na raspolazem stvarnim podacima vec radim analizu kako bi se zakljucilo je li i koliko je isplativo takvo ulaganje).

Citajuci malo forum, dosla sam do zakljucka da mnogi od Vas imaju mnogo iskustva pa se nametnuo i zakljucak da biste mi mogli pomoci (a kaj cete, dete iz Zagreba studira agronomiju :)

Dakle, povrsina na kojoj bih uzgajala uljanu repicu je 10 000 ha, a podatak koji mi je potreban je koliki bi bili troskovi radnika po hektaru za proizvodnju sjemena uljane repice. Buduci da se radi o diplomskom, a ne magistraskom ili doktorskom radu, nije potrebno ulaziti previse u detalje (vec su me mentori "skratili") vec barem otprilike staviti cifru kostanja. Raspolazem podacima iz 2003. godine (iz jednog magistarskog rada) gdje nije navedeno sto sve ulazi u troskove radnika, ali je navdeno da oni iznose:

- za povrsinu od 500 ha - 196, 67 kn/ha
- za povrsinu od 2000 ha - 186,84 kn/ha
- za povrsinu od 5000 ha - 173,07 kn/ha!

Meni, dakle, treba kolika bi otprilike ta cifra bila za 2007. i za povrsinu od 10 000 ha!

Eto, ako ste me ista shvatili, bila bih vrlo zahvalna kad biste mi mogli pomoci!
Unaprijed hvala!
 
M

matija

Guest
Re: Uljana repica za biodizel

kako to misliš cijena radnika po ha :?: bitne stvari su ti cijena repromaterjala i trosak mehanizacije u proizvodnji cijena radnika igra recimo najmanju ulogu u svemu tome.ili si mislila da se za repicu mora motikom kopat :lol: :blackeye
 

Najnoviji postovi

Na vrh