• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Bio dizel iz Uljane repice

A

Axial

Guest
Re: Uljana repica za biodizel

Malo sam istrazivao na netu i dosao sam do podatka da se ukupna svjetska proizvodnja repice pretvori u BIODIESEL gorivo bilo bi dostatno goriva za zemlju velicine Beligije. To mi ne izgleda perspektivno, da li si i ti mozda naisla na slican podatak?
 
S

Studentica

Guest
Re: Uljana repica za biodizel

KRESO kaže:
prema mojim kalkulacjama transport bi te izašao oko 100000-120000 eura ,
ali ja nisam prjevoznik pa mislim da nisam kopetentan ;)

Da, ukupno koristeno ... pa necu valjda vocnjake i vinograde pretvarati u povrsine za uzgoj repice.

Nema veze, u pravu si, pomijesala sam, nemam vremena za ovakve rasprave koje nikud ne vode, sorry.

Hvala na trudu!
 
M

matija

Guest
Re: Uljana repica za biodizel

Studentica kaže:
Da, ukupno koristeno ... pa necu valjda vocnjake i vinograde pretvarati u povrsine za uzgoj repice.

Nema veze, u pravu si, pomijesala sam, nemam vremena za ovakve rasprave koje nikud ne vode, sorry.

Hvala na trudu!

pa rasprava je svrha foruma.zar ne ;)

PS 1.423,98 ha vocnjaka + 1.993,78 ha vinograda
 

breza

Član
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
755
Re: Uljana repica za biodizel

u zg županiji ukupno gledajući ima zemlje ali u večim kompleksima jako malo a i to je već manje-više razgrabljeno ,trebalo bi pitati čobankovića kako je moraliću dao 1000 i nešto ha na 30 g. a sve malko prija izbora ignorirajući opčinske planove a i sud koji se navodno vodi od prije oko te zemlje.
 
S

seljaček

Guest
Re: Uljana repica za biodizel

Ne sekiraj se studentice draga taj tvoj projekat bude najbolje funkcionirao na papiru i nemoj ga kojim slučajem puštat u praksu jer je to čista pušiona. Kod nas su ti parcele po 0,5-2 ha površine slobodne a tu nema proizvodnje tu je samo pušiona a veliki kompleksi su več predodređeni za neke atraktivnije biznise od biodizela. Usput negdje sam proćitao podatak da je energija utrošena za proizvodnju 1 t biodizela 1,3 puta veča nego što je sadrži 1 t istog.Gdje je tu smisao?????? :?: :?: :?:
 
D

dado_berek

Guest
Re: Bio dizel

Ja se slažem s bio dizelom ali koliko sujem da ovaj hrvatski nije bas pre dobar.
Ja bih još prićeko koju godinu da se malo usavrše.
Sta se tice cjene ćuo sam da će bit jeftiniji nego plavi dizel :D :D :D :D
 
M

mladen

Guest
Re: Bio dizel

sta vi trenutno sipate u svoje strojeve lozu , plavi ili mozda euro disel i sta je po vama bolje loza ili plavi :lol:
 
M

Mata imt 540

Guest
Re: Bio dizel

a ja nebi znal ja nisam nikad sipal u svog plavi tak da neznam ali kolko vidim loža mu nije loša ....
 
J

japa

Guest
Re: Bio dizel

Dečki vi koji imate nove traktore s common rail motorima...što sipate u traktore a da ste sigurni da neće škoditi motoru ( ne valda eurodizel)? Ja znam jednog čovjeka koji kupio nedavno JD 6630 i sipao u nj plavi dizel i odmah neki problemi s motorom navodno je sad to popravio al svejedno ... A opet ovi u novocommercu vele da nebi smjelo biti problema al eto..
 
B

Bobo

Guest
Re: Bio dizel

Ne znam sto drugo da ti preporucim osim sipati 2% ulja za dvotaktne motore u plavi dizel, i nece sigurno biti nikakvih problema.
 
L

lavjasin

Guest
Re: Bio dizel

matias kaže:
To je smrt za moderne motore!!!!


Grijesis novi motori vec su pripremljeni za upotrebu biodizela

Evo stranica trenutno jedinog proizvodjaca biodizela u HR u Ozlju

Obrisan neispravan link.
 
B

Bobo

Guest
Re: Bio dizel

Zavisi sto ljudi smatraju pod terminom "Biodizel"

Jer pravi Biodizel je omjer dizela i (suncokretovog, repicinog) ulja. Omjer se krece 50:50 pa do 80:20 a veci udio je dakako dizel...

Ljudi su kod nas poceli sipati cisti biodizel i vidjeli da strojevi rade, ali vjek trajanja je drasticno smanjen... u godinu i pol- dvije su sva sluzbena vozila iz Virovitickog pogona za preradu ulja isla na remont bas iz tog razloga od cistog biodizela. bar tako cujem...
 
L

lavjasin

Guest
Re: Bio dizel

Nakon nekog vremena potrebno potrebno je na motorima koji koriste biodizel izvršiti zamjenu filtera jer kada radi motor na biodizel tada on spali sve ostatke u motoru koji su nastali nakon koristenja obicnog dizela. To je taj najcesci kvar sto ljudi misle, a u stvari samo sagori motor i zaprlja filtere
 
B

Bobo

Guest
Re: Bio dizel

Najveci problem biodizela (100%-tnog) je to sto se ne moze kvalitetno razbiti u finu maglu koja je potrebna za dobro sagorijevanje. U komoru dolaze i kapljice, koje zbog svoje tezine lete skroz do kosuljica cilindara i tamo se nakupljaju i stvaraju poteskoce. ne bih rekao da biodizel sagori ostatke od obicnog dizela, vec naopako.

Filtere treba cesce mijenjati nego kad se vozi na obicni dizel, ali opet dok se ne zastopa teraj...

Takodjer je preporucljivo paliti i gasiti stroj na cisti dizel, bas sato da se filteri ispiru, te da je olaksan start po hladnom. Jako puno pomaze kad postoje takva dva rezervoara, ap kad motor na hladno radi na normalni dizel, a posto imamo drugi rezervoar, mozemo stavljati manje dizela u biljno ulje i opet cemo dobiti jednak ucinak, samo cemo se jos jeftinije voziti.

Pokusavao sam napraviti od rabljenog friteznog ulja gorivo za traktor, ali ulja ne bi nasao da ga bog boguje... kad sam napokon dobio preko susjeda iz sela 20 litara iz jedne pecenjarnice, unutra je bilo vise svinjska masti nego ulja, a o prljavstini da i ne pricam, tako da sam od toga odustao dok se ne ukaze prilika da nabavim malo manje koristeno ulje, a ne ovo koje je bilo bar 4 mjeseca u fritezi...
 
K

kompost

Guest
Re: Bio dizel

umjesto biodizela, preporučljivo je praviti bioplin, i to iz biljnih i životinjskih ostataka... sav taj otpad pretvoriti u energiju, eh.....
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
Re: Bio dizel

KOMPOST

Bok i dobrodošao.

Dal imaš kakva iskustva iz proizvodnje bioplina iz gnojovke?
Reci kaj znaš o tome.
 

slafko

Član
Tu od
22 Kol 2008
Poruka
275
Re: Bio dizel

Koja je uopće vjerojatnost da će u dogledno vrijeme poljoprivredna gospodarstva sama proizvoditi gorivo (biodizel) za svoje potrebe ?

Prema nekim kalkulacijama cijena proizvodnje biodizela za poljoprivredna gospodarstva bi bila cca. 3,5 kune. Sad treba vidjeti koliko se u prosjeku goriva potroši kroz godinu i koju površinu bi trebalo zasijati samo za potrebe proizvodnje biodizela.

Ideja mi se čini zanimljivom, ali pitanje kad će i ako će zaživiti kod nas. Dobra stvar je da nusproizvodi u proizvodnji biodizela mogu biti korisni na gospodarstvu.
 

Najnoviji postovi

Na vrh