• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Bio dizel iz Uljane repice

robi

Član
Tu od
22 Sij 2007
Poruka
377
jedan moj prijatelj razmišlja o pogonu za proizvodnju bio dizela iz
uljane repice, i to manjeg pogona, ništa veliko.
E i sad evo problema.
Da bi taj pogon mogao svaki dan proizvoditi dizel , trebaju mu ratari koji
če za njega svake godine proizvoditi repicu na površini od najmanje 6000
hektara.
Da li je to uopče moguče izvesti, tu bi tebalo biti puno ratara uključeno,
da li bi ljudi htjeli potpisati ugovor s nekim takvim??????? :?: :?
 

zvona

Aktivni član
Tu od
17 Pro 2006
Poruka
1,295
Ideja nije loša a ovisi o mnogo stvari a nije jedini koji tako misli . O koperantima za uljanu repicu to mora porazgovarat i naravno ugovor o proizvodnji. Kakvi su ratari tamo dali se tamo sije repica, ili su na klasici kukuruz,žito.
 

robi

Član
Tu od
22 Sij 2007
Poruka
377
Tu ti je, okolica Zagreba, klasika, pšenica, ječam, kukuruz, iza V gorice siju i druge kulture.
Problem je kaj on nezna ni jednog poljoprivrednika, tu ja upadam,
a tu ima i još dosta toga za riješiti.
Pogon bi bio u južnom dijelu zagreba, koštače oko milijun eura, a tim
da več imaš zemljište .
Ja mislim da bi se u krugu od neki 50 kilometara mogli nači ratari
zainteresirani za u.r, a da prijevoz ne bude pre skup do pogona.
 
R

Ratarko

Guest
Po meni je tu največi problem cijena gotovog proizvoda kojeg ja proizvedem ( uljane repice ) sa obzirom na razlike u urodu koje su moguče . Na prelazu ovoga tisučlječa je urod bio 4 tone na hektar od onda se to nikada nije ponovilo , bilo je i 1 tona na hektar tako da je posao sa repicom jako rizičan , govorim o osobnim iskustvima koja sam imao. Dvije godine sam zaorao neke površine pod repicom zbog toga što ih nije vrijedilo ostavljati ili je slabo ponikla ili bi ju korov obuzeo več u ranu jesen . Znamo da se ona sije krajem osmog i početkom devetog mjeseca a postalo je nemoguče u ovoj našoj klimi sjetvu napraviti kvalitetno u to vrijeme.
E sada , s obzirom na ovo što sam gore napisao prestao sam sa sjetvom iste buduči da nikako ne mogu postiči profitabilnu godinu sa repicom. Jasno mi je da cijena ne može biti tri kune za kilogram ali isto tako sam se uvjerio da ju ja ne mogu proizvoditi po ovoj današnjoj cijeni , svaka čast poticaju ali on mi je na drugom mjestu , prvo gledam na što veči urod bilo koje kulture .
 

robi

Član
Tu od
22 Sij 2007
Poruka
377
Daj mi reci ratarko koje su cijene uljane repice ili koje su bile dok si
ti sijao.
I zašto je tu repicu tako teško proizvesti, neznam ništa o njoj, čuo
sam samo da je 5 puta zahtjevnija od pšenice.
Neki lik iza V Gorice je posijao veliku tablu repice i sad je pola cvate več,
a lislim da je to rano, a pola ne?
 
R

Ratarko

Guest
robi kaže:
Daj mi reci ratarko koje su cijene uljane repice ili koje su bile dok si
ti sijao.
I zašto je tu repicu tako teško proizvesti, neznam ništa o njoj, čuo
sam samo da je 5 puta zahtjevnija od pšenice.
Neki lik iza V Gorice je posijao veliku tablu repice i sad je pola cvate več,
a lislim da je to rano, a pola ne?

Cijena je bila oko 150 kn za 100 kg repice ali kada bi ju predao u silos odjednom je cijena pala na recimo 136 kn , " oni " bi uvijek rekli da su joj smanjili cijenu zbog toga što je kao ima previše zasijano te godine ( totalna laž buduči da je ima samo manje i manje nego prošle godine ) i slični izgovori... Nekoliko godina se to dogodilo da jedna cijena bude dogovorena pri sjetvi a druga ispoštivana od strane otkupljivača , svi znamo tko je za to kriv i za opčenito smiješnu otkupnu cijenu uljarica u zadnjih 10 godina , Agrokor .

A zašto ju je teško proizvesti sam rekao u prijašnjem postu , najviše zbog klimatskih uvijeta koji vladaju u vrijeme sjetve i nedovoljno upoznatih proizvođača sa zaštitnim sredstvima ( mislim na herbicide ali i insekticide kojui isto znaju biti važni pri proizvodnji u.repice ) i njihovom pravilnom upotrebom. Joooj kakve sam se u.repice uslužno navršio , sramota me i pričati , imam nekoliko slika iz kombajna pa procjeni sam :

Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.

Sada vi meni ljudi recite da li ste vidjeli na ovim slikama uljanu repicu a to sam vršio , moram priznati da sam ju jedva ja ugledao par puta . Na toj tabli je posijana u.repica , oko toga nema dvojbe , na površini od 20 ha tako da vam je jasno što je največi problem u proizvodnji u.repice - korovi .

Ovo što je pola repice u cvatu a pola ne je svakako loše .
Prvo je prerano da cvate u zimi po kalendaru a drugo je loše što je pola-pola. Pretpostavljam da če biti problema pri vrševini zbog neujednačenoga dozrijevanja , jedne mahune če pucati i sjeme če ispadati dok če druge biti zelene i praviti če vlagu i primjesu . To se opet može riješiti dodatnim ulaganjem u jedno špricanje ( najbolje avionom ) tjedan dana prije sjetve tako da se sva repica osuši ali tko bi mogao financijski opravdati takav trošak ?

Eto , za početak dosta :wink:
 

robi

Član
Tu od
22 Sij 2007
Poruka
377
Ovo vršenje ti je katasstrofa , ja bi to prije nazvao nekakvim košenjem
za sjenažu nego vršenjem, sad mi je jasno kaj je to repica.
Ali sve jedno ovu jesen mislim pokušati sa jednim ili dva jutra repice,
čissto onak, da se malo školujem, da vidim i sam kaj to je.
 
R

Ratarko

Guest
Samo da malo objasnim , to nije moja repica na slikama , to je bilo uslužno vršenje . Niti u ludilu ne bih ostavio takvu repicu da dočeka vrševinu . Da je bila moja bila bi zaorana najkasnije u prolječe i posijana soja ili bilo što drugo. Od takve repice novaca nema , ja znam jel mi još nije plačeno to vršenje ali to je druga priča i to sam očekivao kada sam ulazio u prvi odkos.
 

zvona

Aktivni član
Tu od
17 Pro 2006
Poruka
1,295
Upravo tako kako ratarko priča. Ove godine je do božiča 4 puta prskana protiv lisnih uši. Mislim da za korove nije toliki problem možda u startu jel kada iznikne i stvori svoju rozetu gusi korove, vani se inače repica sije na one table koje su godinu prije bile u ugaru. Veliki problem je žetva ako ideš prije onda je vlaga velika ako zakasniš dio se ovršio sam.
 
R

Ratarko

Guest
@zvona

Kažeš četiri puta špricanje instekticidom do sada , stvarno puno . Kada je bilo prvo špricanje , pretpostavljam odmah nakon nicanja usjeva ? Zgog takvih stvari sam i odustao od repice ali i zgog svega onoga što sam prije spomenuo . Prije pet godina mi je buhač pojeo repicu u dva dana , nisam vjerovao , mislio sam da ta gamad nije tako proždrljiva u jesen nego samo u prolječe .

Sada čujem da imaju nove vrste sjemena u.repice u HR koje su u stanju dati prinos od pet tona na hektar , da li si ti sijao takvu sortu ?
 

robi

Član
Tu od
22 Sij 2007
Poruka
377
Ej ratarko, oprosti, nisam ja ni mislio da je to tvoja repica.
Taj prijatelj je i meni nešto natuknuo da vani ima neko novo sjeme uljane
repice i neka nova vrsta gnojiva za nju, i da su upravo prinosi 5 tona.
I da če pokušati saznati više o tome.
Jedan poznanik iz njemačke mi je u kratkom tel. razgovoru rekao
da on sije samo 5 kilograma na hektar.
 
R

Ratarko

Guest
@robi
Ej ratarko, oprosti, nisam ja ni mislio da je to tvoja repica.

Ma znam to , niti bi se uvrijedio niti bi očekivao ispriku , sve 5 , samo sam imao potrebu da se ogradim od toga korova da ljudi nebi pomislili da sam ja jedan od onih što siju samo zbog poticaja :(

Taj prijatelj je i meni nešto natuknuo da vani ima neko novo sjeme uljane
repice i neka nova vrsta gnojiva za nju, i da su upravo prinosi 5 tona.
I da če pokušati saznati više o tome.
Jedan poznanik iz njemačke mi je u kratkom tel. razgovoru rekao
da on sije samo 5 kilograma na hektar.

I ja sam nešto načuo o tim novim hibridima sjemena uljane repice i o prinosima od 5-5.5 tona na hektar . Negdje prije sam na jednom njemačkom forumu pročitao kako ljudi odustaju od sjetve šečerne repe ( zbog sve niže cijene i novih nameta ) i prelaze na uljanu repicu jel kao ona im daje 5.5 tona na hektar a posla je tri puta manje nego na u.repici . To razmišljanje se i meni dopada samo da prvo vidim takvo sjeme i takve prinose , hvala ali ne bih se zaletao u nešto što nisam vidio svojim očima .

Za 5 kg sjemena po hektaru mi nije čudno , ja sam trošio 8 kg .
 
M

MENKLE25

Guest
ja pa za žetev repice mora biti kombanj prav posebej pripravljen
v bunkerju ne sme biti niti ene luknice oz vseposot kje je luknica jo more kombajnist s silikonom zamašit.

mi jo sejemo zaradi pozelenitve po pšnenici.
 
R

Ratarko

Guest
Slovenski mi ide jako loše ali mislim da sam te razumio.
Kombajn je pripremljen za uljanu repicu tu nema problema.
Nema rupa na kombajnu gdje bi se sjeme rasipalo , mislim bilo ih je ali to riješim svake godine ponovo .
Svu oprema koja je potrebna za uljanu repicu uvijek montiram na kombajn ali pri vrševini ovako loše repice kao na slikama ništa ne pomaže , nije do kombajna nego do gazde čija je repica , zar ne ?

Repica se kod nas sije zbog love ( poticaja ) :wink: ali i zbog ulja .
Sada kreču programi da se uljana repica sije zbog proizvodnje biodizela i ako to bude pametno reklamirano i odrađeno vjerujem da ču se i ja pridružiti u okviru nekih 20-30 hektara na godinu. Nadam se da onda Agrokor neče dirigirati cijenu , nadam se :?
 

robi

Član
Tu od
22 Sij 2007
Poruka
377
Uskoro ču saznati koja je to sorta repice koja daje veče prinose,
pa javim, ako neko drugi ne sazna prije.
Za sada je kod nas zakon da sav bio dizel koji se tu proizvede
mora iči u izvoz.
Valjda če se i to uskoro promijeniti.
I još sam nešto saznao.
Isplativost transporta gotovog bio dizela je max. 500 kilometara od pogona.
A koliko bi bilo za nas poljoprivrednike od polja do tvornice, to njet znam. :roll:
 
R

Ratarko

Guest
Pa evo ako se snalaziš sa njemačkim sve če ti biti jasno ...
To je popis svog sorimenta uljane repice u njemačkoj za sezonu 2007.godine.

Obrisan neispravan link.

Ovdje se vidi da Elektra ima največi urod po hektaru sa srednjom iskoristivosti ulja dok recimo sorta Oase ima do sada neviđenu količinu ulja u sebi sa vrlo čvrstom stabljikom ali prinos po hektaru u kilogramima je dosta manji od večine sorti.

Evo na ovome forumu sam naišao na te podatke a imate i izjave raznih poljoprivrednika iz njemačke koji iznose svoje prinose uljane repice u 2006. godini . Ima ih sa prinosima od 5 t/ha .

http://www.xtrac.de/index.php?topic=3991.0
 

robi

Član
Tu od
22 Sij 2007
Poruka
377
Jučer je u večernjem izašao oglas za prikupljanje zahtjeva za, uz ostalo,
subvencioniranje proizvodnje uljane repice za proizvodnju bio dizela.
Oglas je dala Zagrebačka županija.
I sad bi ja kao trebal sijati repicu a nikad ju nisam sijal?
 
R

Ratarko

Guest
Robi ma ne budi naivan , neka ju sije netko drugi.
Ništa od toga neče biti dok ne povise cijenu .
Kombajniram repicu več dugo i znam koji su joj prinosi u praksi i da se sa tim ne može živjeti . Istina je da ti ljudi kojima sam ju vršio niti nisu imali u planu neku kvalitetnu proizvodnju nego samo da poberu poticaj uz što manja ulaganja . Na kraju se to svodi na lobiranje u županiji da se proglasi elementarna nepogoda odnosno da se smanji referntni prinos po hektaru bez kojega se poticaj ne može ostvariti . Okreče mi se stomak od takvih poljoprivrednika i poljoprivrede te politike koja im izlazi u susret.
 

Najnoviji postovi

Na vrh