• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Bobo

T

TOMO VINKOVIĆ

Guest
jokapz kaže:
men se čini da ti nikad nisi oro 40. koliko ti je unutarnji razmak točkova na tomo vinkoviču. Ti da oreš 40cm stalno bi bio na boku.

valjda sam ja orao i mjerio a ne ti-bez uvrede ali kad ne znaš onda ti je najpametnije da mučiš a ne da se praviš pametan!brazda nije ostajala čista nego bi se vratilo 5-10cm zemlje u nju!!!
 
T

TOMO VINKOVIĆ

Guest
abrkili kaže:
ok,sorry.. ali preplitka mi je daska da bi tako duboko orala...

to ti se čini,visoka je 40cm. ;)
 
T

TOMO VINKOVIĆ

Guest
netko sa foruma(ne znam tko) je reka da je to plug BATUJE,evo ti umanjena slika-dužina ruke je 22cm pa ti sad procjeni koliki je plug: Obrisan neispravan link.

a sada dosta o tome-Bobo će se naljutit.....
 
A

Alen

Guest
TOMO VINKOVIĆ kaže:
abrkili kaže:
i kako s tim uspiješ orat 40 cm???

lipo-mjerio sam-40cm-negdi je zemlja prilazila priko gornjeg djela pluga-nije se vidio osim rude.. ;)

Ala si pretero!!!!! Ajde molim te dođi kod mene pa ori sa tim svojim plugom i tomom 40 cm..... Jao da nemam tomu još bi ti i vjerovao!!! TV sa dvobraznim plugom da ore 40 cm :scratch :scratch :scratch :scratch

To možeš mom sinu od 7 godina priču prodat!!
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,585
Alen kaže:
TOMO VINKOVIĆ kaže:
abrkili kaže:
i kako s tim uspiješ orat 40 cm???

lipo-mjerio sam-40cm-negdi je zemlja prilazila priko gornjeg djela pluga-nije se vidio osim rude.. ;)

Ala si pretero!!!!! Ajde molim te dođi kod mene pa ori sa tim svojim plugom i tomom 40 cm..... Jao da nemam tomu još bi ti i vjerovao!!! TV sa dvobraznim plugom da ore 40 cm :scratch :scratch :scratch :scratch

To možeš mom sinu od 7 godina priču prodat!!

jel on nije reko da skine jednu brazdu :scratch

BOBO:kad je slikana ona slika kad se žito onoliko zeleni, i kolkko je to dana nakon sijanja?
 

tibor88

Aktivni član
Tu od
3 Ruj 2007
Poruka
2,397
TOMO VINKOVIĆ kaže:
plug je ovakvi samo šta ja skinem jednu brazdu i podesim ga da ulazi u zemlju najdublje šta je moguće:

nebih se mjesao u raspravu,samo da kazem da ore s 1 brazdom,ne sa 2 ;)

nisam vidio da je marko vec to spomenuo
 
B

Bobo

Guest
Nije ono plitko oranje, nego orem na 25cm duibne, sve dublje od toga u predsjetvenom oranju je GLUPOST za raditi (bar na mojoj zemlji. Svakih 5-6 godina poorem na 35 da ublazim efekt "tabana pluga" i onda opet na 25 i to je sva mudrost. Zemlja se u brazdu ne vraca iz jednostavnog razloga sto je takva zemlja, a velikim djelom je i plug zasluzan za to. Brazda uvijek mora ostati cista, jer u suprotnom to nije oranje.

Na mjestima se brazde ne preklapaju dobro, bas jer je zemlja mekana i leti preko pluga. Na njivama gdje se malo teze ore, bude ravno kao asfalt iza pluga, no to i nije toliko bitno. Sve eventualne nedostatke tanjuraca popravi i problem rijesen.

Sto se tice Tome Vinkovica i oranja s onim plugom na 40cm. :lol: :lol: :lol:

Svjestan sam da se radi o samo jednoj brazdi, a ne dvije, no opet, to mora biti zanimljivo za gledati.

Primjera radi:

Za nas vocnjak sam poslije zetve poorao na 25cm, te pred samu sjetvu isao jednobraznjakom 16" pri dubini 50cm. nagib traktora je bio zastrasujuc:

Obrisan neispravan link.

Pokusao sam uslikati sto vodoravnije sliku, kako bih kasnije kutomjerom izmjerio nagib:

Obrisan neispravan link.

Koji iznosi 23° Po knjizici opterecen traktor savladava nagim od 23.5° No ja sam ga u brazdi pokusao rukom "prevrnuti" prema oranju i nisam ga mogao pomaci, sto znaci da se moze jos nagnuti ;)


Uglavnom... prvi puta orano na 25cm, da bi 3-4 mjeseca kasnije bilo preorano na 50cm. Traktor kud i kamo veci od bilo kojeg "Tomice" s prednjom vucom i pravim plugom je hektar i pol orao 2.5 dana i pri toj radnji potrosio 100-110 l plavog dizela. Volio bih vidjeti, pa makar i na slici, Tomu koji moze vuci 10" brazdu na 40cm dubine. Tvrdim sa 95% sigurnoscu da bi on u 40cm dubokom jarku ostao prevrnut, bas zato jer ima vrlo uzak trag kotaca.

Ne zelim se svadjati, no neke stvari mi se cine pretjerane.


Secer na kraju:

Mnogi ce se sjecati ove slike, slikane 24.1.2008...

Obrisan neispravan link.

Steta samo sto se na slici ne vidi da se radi o Coca-Coli od 1l, a ne od 0.5 :(
Izracunajte samo kolika je dubina, posto pri ruci nemam bocu da izmjerim koliko je visoka ;)
 

swizach

Iskusan lik
Tu od
12 Srp 2007
Poruka
1,625
Bobo kaže:
Nije ono plitko oranje, nego orem na 25cm duibne, sve dublje od toga u predsjetvenom oranju je GLUPOST za raditi (bar na mojoj zemlji. Svakih 5-6 godina poorem na 35 da ublazim efekt "tabana pluga" i onda opet na 25 i to je sva mudrost. Zemlja se u brazdu ne vraca iz jednostavnog razloga sto je takva zemlja, a velikim djelom je i plug zasluzan za to. Brazda uvijek mora ostati cista, jer u suprotnom to nije oranje.

Na mjestima se brazde ne preklapaju dobro, bas jer je zemlja mekana i leti preko pluga. Na njivama gdje se malo teze ore, bude ravno kao asfalt iza pluga, no to i nije toliko bitno. Sve eventualne nedostatke tanjuraca popravi i problem rijesen.

Sto se tice Tome Vinkovica i oranja s onim plugom na 40cm. :lol: :lol: :lol:

Svjestan sam da se radi o samo jednoj brazdi, a ne dvije, no opet, to mora biti zanimljivo za gledati.

Primjera radi:

Za nas vocnjak sam poslije zetve poorao na 25cm, te pred samu sjetvu isao jednobraznjakom 16" pri dubini 50cm. nagib traktora je bio zastrasujuc:

Obrisan neispravan link.

Pokusao sam uslikati sto vodoravnije sliku, kako bih kasnije kutomjerom izmjerio nagib:

Obrisan neispravan link.

Koji iznosi 23° Po knjizici opterecen traktor savladava nagim od 23.5° No ja sam ga u brazdi pokusao rukom "prevrnuti" prema oranju i nisam ga mogao pomaci, sto znaci da se moze jos nagnuti ;)


Uglavnom... prvi puta orano na 25cm, da bi 3-4 mjeseca kasnije bilo preorano na 50cm. Traktor kud i kamo veci od bilo kojeg "Tomice" s prednjom vucom i pravim plugom je hektar i pol orao 2.5 dana i pri toj radnji potrosio 100-110 l plavog dizela. Volio bih vidjeti, pa makar i na slici, Tomu koji moze vuci 10" brazdu na 40cm dubine. Tvrdim sa 95% sigurnoscu da bi on u 40cm dubokom jarku ostao prevrnut, bas zato jer ima vrlo uzak trag kotaca.

Ne zelim se svadjati, no neke stvari mi se cine pretjerane.


Secer na kraju:

Mnogi ce se sjecati ove slike, slikane 24.1.2008...

Obrisan neispravan link.

Steta samo sto se na slici ne vidi da se radi o Coca-Coli od 1l, a ne od 0.5 :(
Izracunajte samo kolika je dubina, posto pri ruci nemam bocu da izmjerim koliko je visoka ;)

id pa vidi kod zvone franekića u vranduku,kuća preko puta drvotokara horvat tomo 731 i plug batuje 10coli,,nisam ni ja vjerovo pa sam zato dao 6litara cole i 2porcije čevapa,,,

a isto tako tvrdi da će sa onim lepardom 14coli mazat ga 30cm,ja mu nevjerujem ali eto opeko sam se jedanput,,
 
B

Bobo

Guest
Sta je JE. Tomo je 30 ks, ali vrlo niskog tezista. Al ne ide mi u glavu kako tako uski traktor moze orat tako duboko?!? To mi uopce nije logicno...

A Tomo da Leoparda 14" (pretpostavljam jednobraznjaka) vuce 30 cm... moguce je sto se snage tice, ali mene hebe to sto je on uzak mali traktorcic i samim time ako se ni ne prevrne, struze diferencijalima po cosku prethodne brazde...

Valjda :scratch
 

swizach

Iskusan lik
Tu od
12 Srp 2007
Poruka
1,625
ja sam sa AC s tim leopardom isto išo 30cm, i nje bilo nekih problem zbog struganja,što je je,

edit:moram napomenuti da je to oranje od oko 40cm bilo sve orano u bašči,dakle nije zemlja bila ugažena od kombajna,traktora,niti je bilo kakve biljne mase,,,
 
T

TOMO VINKOVIĆ

Guest
moje oranica je prije 7.g. bila privrnuta velikim bagerom-kad sam je orao zemlja je bila vlažna i orao sam jednobraznim plugom,Bobo svaka ti čast na oranju na toj dubini,ja sam orao pri dubini od oko 37-40cm-već sam prije rekao da se oko 5cm zemlje vraćalo u brazdu-traktor je strugao po zemlji ali nigdi nije nasio ili zapeo. ;)
 
A

Alen

Guest
E baš ču sutra napravit test! Danas sam baš započeo zimsku brazdu i orem na nekih 30 cm. E baš ču sutra oderat jednu od 40 cm i naterat tomu nutra..... Ako se neprevrne :scratch
 
T

TOMO VINKOVIĆ

Guest
Alen kaže:
E baš ču sutra napravit test! Danas sam baš započeo zimsku brazdu i orem na nekih 30 cm. E baš ču sutra oderat jednu od 40 cm i naterat tomu nutra..... Ako se neprevrne :scratch

pokušaj-ja sam uspio :!: ;)
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,088
bobo jesi li ti ono sijao COCA COLU kako je nanikla gdje si kupovao sjeme kako si tretirao
daj nam koju rijec o tome :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
 
G

GROF

Guest
...Bobo!!!., SRETAN RODJENDAN!

ŽIV I ZDRAV BIL., JOŠ 10-SET IMT-e, TRAKTORA NAGODINU KUPIL...,SRETNO!!!
 
B

Bobo

Guest
GROF kaže:
...Bobo!!!., SRETAN RODJENDAN!

ŽIV I ZDRAV BIL., JOŠ 10-SET IMT-e, TRAKTORA NAGODINU KUPIL...,SRETNO!!!


Uranio si malo, sutra je... Svejedno HVALA, GROFE na cestitkama!
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,585
ajde i ja ču poranit, zato što u zaboravit... najbolji admine bez uvrede ostalimana forumu, nek ti bude najsretniji rođendan od sviju, poživio još 78 godina i nek te imtovi i zmaj jaaaaaaaaaaaaaaako dobro služe!
i oženi se!!!
 

Najnoviji postovi

Na vrh