• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Bočne i stražnje STRIŽNE kose

josix

Aktivni član
Tu od
8 Stu 2010
Poruka
1,168
eeeem, jel 533 ima dve ili jednu brzinu kardana?
ako ima 2, kako se mijenja?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,645
eeeem, jel 533 ima dve ili jednu brzinu kardana?
ako ima 2, kako se mijenja?

Nemaš sreće jer ima samo jednu.
Imaš sreće zato jer 533 ima zapravo 540E, odnosno, za 540rpm kardana motor treba vrtiti negdje oko 1500.
 

josix

Aktivni član
Tu od
8 Stu 2010
Poruka
1,168
Nemaš sreće jer ima samo jednu.
Imaš sreće zato jer 533 ima zapravo 540E, odnosno, za 540rpm kardana motor treba vrtiti negdje oko 1500.

sa bočnom strižnom, mislim da imam dubrava ili dubravica, ne znam kak se zove,
kosi se u prvoj brzoj na oko 1200 okretaja?

a kaj ako jednog dana kupim roto kosu oko 160cm širine, jel 540rpm kardana dovoljna brzina za roto kosu?
 

tibor88

Aktivni član
Tu od
3 Ruj 2007
Poruka
2,397
i vise nego dovoljna brzina kardana. 533 tih 540 okr ima na nekih 1500 okretaja motora, dok vecina ostalih traktora 540 okr ima na nekih 1900 - 2100. kako koji.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,645
Drži se ti svoje bočne strižne kosilice Gramip Dubrava.
Tvoj traktor je premali i preslab za roto kosu 165, pogotovo na tvojim terenima.
 

deinstalator

Član
Tu od
30 Ožu 2010
Poruka
300
Koja je bolja i lakša za rukovanje (naravno, za one traktore za koje postoji bočna).
Dali se kardan može koristiti i za ostale priklučke dok je na traktoru bočna kosa, ili ga ona zauzme samo za sebe?

Ako se radi o običnoj strižnoj kosi, po mom mišljenju, je bolja bočna iz jednog jedinog razloga.....bolja preglednost u radu.
Evo tehničkih podataka za bočnu IMT strižnu kosu:
Radni zahvat: 1,6 m
Brzina kretanja u radu : 4-8 km/h (max. 10 km/h)
Potreban broj obrta vratila traktora: 540-580 o/min
Radni učinak:do 1,25 ha/h
Transportna brzina: do 20 km/h

Svi ti podaci vrijede i za stražnju IMT strižnu kosu. Znači učinak je isti.Osobno nikad nisam vidio bočnu strižnu IMT kosu ali mislim da ti je sve to na isti kalup.Ja imam OLT bočnu strižnu i za moje potrebe je dovoljna.Kardan se može koristiti dok je na traktoru bočna kosa ali moraš imati ovakvu remenicu:
 

baustelac99

Aktivni član
Tu od
5 Sij 2009
Poruka
585
Kako se bočna kosa podiže u transportni položaj? ručno?
Kako se malo podigne ako nailazimo na panj, kamen ili neki humak?
 

josix

Aktivni član
Tu od
8 Stu 2010
Poruka
1,168
Kako se bočna kosa podiže u transportni položaj? ručno?
Kako se malo podigne ako nailazimo na panj, kamen ili neki humak?

ručno da, i najbolje je ugasit traktor dok to radiš :D

pa hidraulikom oddižeš od tla nekih 30 tak cm ako se ne varam....
 

tibor88

Aktivni član
Tu od
3 Ruj 2007
Poruka
2,397
rucno se podize. nije toliko teska. a za ove manje prepreke se podize zadnjom hidraulikom. povezano je preko poluge i mozes ju podici nekih, pa, zadnji kraj do pola metra? naravno, blizi kraj traktoru se ne podize toliko ali dovoljno je za obilazenje prepreka raznoraznih.
 

M.M.

Član
Tu od
3 Stu 2008
Poruka
442
Da se priključim raspravi, imam rotacionu diskastu kosu SIP 215 sa 5 diskova i 10 noževa i imam strižnu IMT kosu sa duplim noževima (dvije kose koje se obje kreću) zahvata 210 cm. I jedna i druga imaju svoje prednosti i mane.
Ova strižna je stara godinu dana i zadovoljan sam s njom, mislim da je koštala oko 11 000kn. Jako je lagana i za nošenje i za košnju i traktor ju ni ne osjeti. Ja kosim sa Eurowolfom 55, kardan prebacim na 740 okretaja i kosim u drugoj direktnoj (od 4 brzine) na nekih 1000-1200 okretaja motora, a to je nekih 10-12 km/h. Traktor se ne muči a potrošnja mu je nikakva.

Kosa mi se nikad ne štopa, ali mana joj je da voli što jaču travu jer kad je trava slaba ili rijetka onda ju zna gurati pred sebe i višlje odrezati (isto kao i kod rotacione) ili moraju biti savršeno oštri noževi. Druga mana joj je zaštitni lim oko remenice koji se vozi na 8-10 cm iznad zemlje pa ako je velika trava u pitanju taj lim svako malo ispred sebe nagura hrpetinu trave.

Ako ima pitanja slobodno pitajte
 

Jaga

Član
Tu od
28 Velj 2009
Poruka
330
Gaspardo 175

Super šljaka i jako lagano radi. Mana je možda samo kad si na brijegu bočno, a ti si s kontra strane (kosa je sa donje strane) tada trava ne pada prema unutra nego prema van pa nisi siguran gdje je rub pokošenog. Kad je malo tupa istina malo gura travu, a manje kosi.
 
D

dragan55

Guest
OLT traktorska bocna kosa

Htio bih da kupim takvu kosu.zanima me da li neko ima iskustva sa takvom kosom,koje su joj mane a koje prednosti?unapred hvala
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,645
Nisi rekel za koji traktor...
... no, svedno, bjež' od toga

Kupi Gramip. Njih ima puno, dijelova ima svagdje...
 
D

dragan55

Guest
Traktor je IMT 539,a tu kosu sam nasao veoma povljno,ne razumijem se bas u te traktorske kose,nisam ih do sada koristio.znaci ova je bas losa?mada je sa njom ne bi radio puno,jer nemam toliko toga za pokosit.
 

deinstalator

Član
Tu od
30 Ožu 2010
Poruka
300
http://www.strojevi.eu/pic2010-9-42152_ex-kosilice-i-kose-olt-.jpg
dragan 55 Jel i ta tvoja što planiraš nabaviti sređena kao ova na slici :rolleyess:

Pa ako si je našao stvarno povoljno,samo ti nju uzmi.Dijelovi se daju naći.....a osim toga kažeš da nemaš puno za košnju pa ti neće često ni trebati potrošni dijelovi.To je kosa koja ne podnosi košnju po rosi.....još ako je rosa u kombinaciji sa krtičnjacima ,onda se štopa za popizdit.Postavljanje kose na traktor je možda malo teže dok se par puta ne upraksiraš.Trava se zna ponekad štopati (zamotati) oko ležaja na zamajcu pa moraš stati u toku rada i to otpetljati.Noževe brusiš po potrebi.....
 

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,842
Jel ova stražnja strižna kosi iza traktora ili ide također bočno, kupio bih za voćnjak ako šiša otraga?
 

Najnoviji postovi

Na vrh