• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Bočne i stražnje STRIŽNE kose

kobac26022

Član
Tu od
25 Kol 2010
Poruka
159
pozdrav prijatelju ja sam imao 3 takve kosilice ali moje su se uvjek kopčale nazad u 3 točke
takva kosilica se može pojeftino nać nije skupa za održavanje a najvaznije je da ti uvjek kosa bude oštra i od nje nemoj očekivati veliki učinak....
 

deinstalator

Član
Tu od
30 Ožu 2010
Poruka
300
Nema dragan55 da odgovori je li kupio kosu....
kobac26022...Ti si imao ovakvu...te su malo nepreglednije pri radu od običnih bočnih a radni učinak je isti.
kosilica-olt-slika-6437282.jpg
 
Z

Zvonimir64

Guest
Bočna strižna kosilica

Prijatelji,
žurno vas molim ako itko zna gdje se na domaćem ili ino tržištu može kupiti bočna strižna kosilica!!! Dakle, isključivo bočna, ne prednja!!!!
Naime, prijatelj mi je jednom koristio na posudbi i njome kosio bočne strmine uz parcelu ali poslije toga više nigdje nismo vidjeli takvu kosilicu.
Hvala unaprijed!
 

Tajo pajo

Aktivni član
Tu od
22 Kol 2011
Poruka
537
Ako je dvostrižna onda je OK. Ako je obična, onda je teško kositi s njom jer ne vidiš kad se zaštopa, zapne, teže se manevrira, neće kositi u zavojima itd. Možda ti susjed nena za bolje, pa je zato zadovoljan?

Molim za pojašnjenje ili koju sliku. Što je to dvostrižna kosa? Pa čujem netko ima sa duplim noževima. Koji je to sad jarac? Tražim i ja neku stražnju tu sa nečim duplim, pa koju preporučate za nešto malo po voćnjaku kositi?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,714
Molim za pojašnjenje ili koju sliku. Što je to dvostrižna kosa? Pa čujem netko ima sa duplim noževima. Koji je to sad jarac? Tražim i ja neku stražnju tu sa nečim duplim, pa koju preporučate za nešto malo po voćnjaku kositi?
Dvostrižna kosa ti je svaka kojoj se radna tijela miču suprotnim smjerovima. Npr Gramip Superior. Ova ti ima klasičnu kosu s noževima i pomične prste. Identičan princip koristi i Gaspardo.
Još je bolja BCS Duplex. Vrlo slična ovoj, no pomiče prave prste kao na običnoj kosi.
Kosu s duplim noževima koristi jedino Bussatis

Sve to ti je već bilo opisano OVDJE.
 

Tajo pajo

Aktivni član
Tu od
22 Kol 2011
Poruka
537
Dvostrižna kosa ti je svaka kojoj se radna tijela miču suprotnim smjerovima. Npr Gramip Superior. Ova ti ima klasičnu kosu s noževima i pomične prste. Identičan princip koristi i Gaspardo.
Još je bolja BCS Duplex. Vrlo slična ovoj, no pomiče prave prste kao na običnoj kosi.
Kosu s duplim noževima koristi jedino Bussatis

Sve to ti je već bilo opisano OVDJE.

Na što treba obratiti pažnju kod kupnje rabljene kose Gramip Superior? Koliko košta nova kosa za takvu kosilicu?
Koja je stražnja strižna kosa bolje IMT ili OLT?
 
B

BAGERISTA

Guest
Dvostrižna kosa ti je svaka kojoj se radna tijela miču suprotnim smjerovima. Npr Gramip Superior. Ova ti ima klasičnu kosu s noževima i pomične prste. Identičan princip koristi i Gaspardo.
Još je bolja BCS Duplex. Vrlo slična ovoj, no pomiče prave prste kao na običnoj kosi.
Kosu s duplim noževima koristi .




Uploaded with ImageShack.us


Uploaded with ImageShack.us


Uploaded with ImageShack.us



Uploaded with ImageShack.us

Da se priključim raspravi, imam rotacionu diskastu kosu SIP 215 sa 5 diskova i 10 noževa i imam strižnu IMT kosu sa duplim noževima (dvije kose koje se obje kreću) zahvata 210 cm. I jedna i druga imaju svoje prednosti i mane.
Ova strižna je stara godinu dana i zadovoljan sam s njom, mislim da je koštala oko 11 000kn. Jako je lagana i za nošenje i za košnju i traktor ju ni ne osjeti. Ja kosim sa Eurowolfom 55, kardan prebacim na 740 okretaja i kosim u drugoj direktnoj (od 4 brzine) na nekih 1000-1200 okretaja motora, a to je nekih 10-12 km/h. Traktor se ne muči a potrošnja mu je nikakva.

Kosa mi se nikad ne štopa, ali mana joj je da voli što jaču travu jer kad je trava slaba ili rijetka onda ju zna gurati pred sebe i višlje odrezati (isto kao i kod rotacione) ili moraju biti savršeno oštri noževi. Druga mana joj je zaštitni lim oko remenice koji se vozi na 8-10 cm iznad zemlje pa ako je velika trava u pitanju taj lim svako malo ispred sebe nagura hrpetinu trave.

Ako ima pitanja slobodno pitajte


Imam ja8),,,do sad uvijek kosija s strižnima.....mada je ova moja kad se zakosi,,iza nje imaš ča gledat,,,,kup otkosa..
Da mi obijasniš malo kako dela,,,diskasta,,,i koje su joj mane,,,čak se razmišljam možda pazarit jednu...ali moram vidit kako se kreču cijene....

Koliko veliku,,za malog fergija uzimat?
Kako se ponaša u košnji male trave,,nači kjad je niska??
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,431
@Bagerista evo pronašao sam temu:gitarist:
Prednosti diskaste su te što možeš kositi većom brzinom, teže se štopa, ne smeta joj ako ide preko pokošenog, ako je vlažno, ako ima mravinjaka itd. Mane su te što je teža za pogoniti, traži veću rezervu snage od traktora i naravno dosta je teža po istom zahvatu od strižne.
A kolika bi odgovorala za fergija, pa zavisi od izvedbe, neke su laganije konstrukcije a neke teže. Uglavnom zahvat od 135 cm bi bio dovoljan, od 165 cm bi već bio previše. Nisku i rijetku travu kosi bez problema, naravno ako su noževi imalo oštri. Inače veliku travu, sitno žbunje, grane i živicu kosi i sa tupim noževima, bitno je samo da ih ima :):)
Ja imam diskosnu kosu marke Mortl i prezadovoljan sam snjom. Zahvat je 210 cm, bočno nošenje i hidraulično sklapanje. 5 pogonskih remenova i 5 diskova, 2 noža po disku.
Postaviću slike ako mognem uslikati pošto je u garaži.
 
B

BAGERISTA

Guest
Glej,,,,stvarno ova moja ,,je sad cijela bila u remontu,,,i mogu reč,,daje ovo zmaj od kose,,,,nema španse da je zaštopaš,,jer se miču oba dva noža,,,a i sve ča si napisam,,,je kod ove tako,,,,a kod strižnih s jednim nožem,,,,e tamo smeta svaka dlaka,,,vijeruj mi...........

Jedino šta na diskastoj mijenjašnož ko od šale,,,ovdje poluidiš,,jer moraš vadit nož komplet vanka......
Nači isti otkos radimo,,čak sam 5centi,,veči od tebe,,,,,,,,:supz::supz:
Evo je pri kraju......


Uploaded with ImageShack.us


Uploaded with ImageShack.us
 

josix

Aktivni član
Tu od
8 Stu 2010
Poruka
1,168
i sad još kakva svježa zelena travica, pa da skine hrđu sa noževa,
i kosa bu bila za izložbu!! :prayer: :supz:
 
B

BAGERISTA

Guest
Sutra kontrola,,,,i idemo je probat......makar malo ali oram,,,,da vidim kako peva.......;);)

Nema opaka,,,izgleda,,,evo danas poglavica napravija zaštitu za zube......8)8)
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,431
Bagerista kakav je kod nje prenos sa remena na noževe? Koliko vidim ona nema radilicu ili bijelu kako ko zove :scratch a ti si čini mi se rekao kako može raditi i kad je sklopljena. To je neki sličan princip kao na žitnom kombajnu!?
 
B

BAGERISTA

Guest
S remena ide direkt na osovinu,,,koja kroz glavnu gredu ide,,,na ekscentar,,,di se nalaze dvije ruke koje pomiču oba dva češlja..;)

Može radit i vertikalno,,,,isto ko da je spuštena...;).....pa je pogodna za sitne grančice koje se nalaze po putevima,,,,,,mladice,,,porežeš ih da ti ne lupetaju po kabini,,i pišu po boji.....:shock:

evo u plavon je označeno,,,,,kako je otprilike to složeno...i princip.....


Uploaded with ImageShack.us



Uploaded with ImageShack.us
 
B

BAGERISTA

Guest
Da se kosa drži na visini koju podesiš,,,,nači pustiš hidrauliku do kraja,,,i lanci ne dozvole više da ide kosa dole,,,,,inače kad biš je pustio do kraja na vrhu češlja bi se digla,,,,..
Kad ih jednom uštimaš,,,to je to,,,kopčaš je svaki put i lance smontiraš na to misto..
Na starijim modelima je bila potrebna, jedan dodatak na topinku,,,,a vidim da ova ima cijev umijesto toplinka,,,,,,i na njoj je lanac več ulovljen,,,,i moreš šptimat....
Kod ove mi se ne sviđa jer je ova cijev koja strši naprid,,,i ima dosta veliko uho,,na kraju,,,,,,,,,,jesi mijerija di na traktor dođe,,,zakopčana dali prolazi..:shock::?::?:

Inače na prvi pogled,,,nije loša,i nek te dugo služi,,,,u deu.......:drinkers:
 
Na vrh