• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

božićna pšenica

danijellaura

Član
Tu od
15 Svi 2010
Poruka
225
mislim da je to malo kasno jel za 9 dana ju moras izbacit u trgovinu i onda ju stvarno moras poprav hajcat da bude za prodaju...bolje ranije posijat jel nemas onda toliko troska za grijanje...a sad ko gleda jel na luciju sijana....biznis je biznis gledas da ti cim vise ostane da mozes prezivjet u ovoj nasoj drzavi
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Malo da se umješam, zanima me dali zaista sijete pšenicu ili samo tako zovete ono što posijete nemislim ništa loše ali me zanima zato što kod mene jako rijetko netko sije pšenicu.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

danijellaura

Član
Tu od
15 Svi 2010
Poruka
225
ja kupim orginal sjemensku psenicu sa deklaracijom i to sijem...da cuo sam i ja da poneki siju i jecam i tritikal ali ja ne...za tih par kuna razlike u cijeni necu se zamarat uopce sa tim
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
nije tu bitna cjena nego izgled ječam ima širi list i tamniju boju i puno ljepše izgleda od pšenice probaj par komada pa ćeš vidjeti.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

kils

Član
Tu od
15 Svi 2011
Poruka
326
da i ja napišem svoje iskustvo ,žena posadila oko 500 kom, nemamo plastenik nego u potkrovlju,ima dosta svjetlosti ,soba velika ,temp, oko 10c° bez grijanja,tražio od kolege sjemensku pšenicu a on mi dao neku svoju,kad je zahladilo potrošim dve boce plin za grijanje,ali sav trud je bio uzalud niklo svako dvadeseto zrno,moro sam i sebi za božić kupit na pijaci,e sad žena ne odustaje http://www.poljoprivredni-forum.com/images/smilies/mad2.gifkaže probaće na godinu opet,ali sa sjemenskom,sad baš i ja nevidim drugog razloga osim sjemena zašto nije nikla,pitala žena na pijaci neku babu kako ona sadi a ona ne meće zemlju uopće nego vatu
 

kils

Član
Tu od
15 Svi 2011
Poruka
326
evo sad bi ponovno bila aktuelna tema ,planiram posaditi nešta malo što žena uspije prodati na tržnici,ali nemam grijanje u plasteniku pa sam mislio to malo kompenzirati vremenom tj. malo ranije posaditi ali neznam ima li to smisla s obzirom na ove temperature ,pitanje je oće li uopće niknuti na ovim minusima
 
M

mojca

Guest
nevjerujem da će ti niknuti bez grijanja na ovoj temperaturi.Evo kako ja sijem pšenicu godinama i ivijek je dobar rezultat.Uvijek sijem pšenicu sjemensku nikad ječam i uvijek je lijepa tamno zelena i širokog lista jer kupim širokolisno sjeme.Nije ni svaka vrsta pšenice jednaka.Mi pazimo da kupimo dok ima izbora vrsta.Znači sijemo je između prvog i četvrtog 12..Prvo je namočimo u vodu .U kante one bijele od jupola,naravno potpuno čiste,nasipamo do otprilike do pola pšenice i zalijem je vodom,ali dovoljno da kad nabubri ne ostane na suhom.Držim je u stakleniku.Tako bude 24 sata.U posudice stavim zemlju suhu koliko stane u jednu devetku teglicu i to poravnam.Da bi išlo brže ravnanje muž je napravio drvenu okruglu daščicu sa drškom u sredinu kojom stisnem tu zemlju i jednakomjerno poravnam zemlju.Na to stavim čašicu od jogurta pšenice ali ne punu jedno prst ispod ruba čaše.To poravnam rukom jer je pšenica već nabubrena i počela puštat klice pa da ih ne potrgam.Kad je priprema gotova tri dana držim temp 18 stupnjeva,za to vrijeme je sva izklijana i počela je lagano zeleniti i onda smanjim temp.i zavisi kako raste tako je držim,ali nikad ispod 12 stupnjeva.
 

drmr

Član
Tu od
28 Ruj 2009
Poruka
688
A ja budala umjesto da ostavim saku dvije psenice sjemenske ja sve posijao :madmana:
 

kils

Član
Tu od
15 Svi 2011
Poruka
326
nevjerujem da će ti niknuti bez grijanja na ovoj temperaturi.Evo kako ja sijem pšenicu godinama i ivijek je dobar rezultat.Uvijek sijem pšenicu sjemensku nikad ječam i uvijek je lijepa tamno zelena i širokog lista jer kupim širokolisno sjeme.Nije ni svaka vrsta pšenice jednaka.Mi pazimo da kupimo dok ima izbora vrsta.Znači sijemo je između prvog i četvrtog 12..Prvo je namočimo u vodu .U kante one bijele od jupola,naravno potpuno čiste,nasipamo do otprilike do pola pšenice i zalijem je vodom,ali dovoljno da kad nabubri ne ostane na suhom.Držim je u stakleniku.Tako bude 24 sata.U posudice stavim zemlju suhu koliko stane u jednu devetku teglicu i to poravnam.Da bi išlo brže ravnanje muž je napravio drvenu okruglu daščicu sa drškom u sredinu kojom stisnem tu zemlju i jednakomjerno poravnam zemlju.Na to stavim čašicu od jogurta pšenice ali ne punu jedno prst ispod ruba čaše.To poravnam rukom jer je pšenica već nabubrena i počela puštat klice pa da ih ne potrgam.Kad je priprema gotova tri dana držim temp 18 stupnjeva,za to vrijeme je sva izklijana i počela je lagano zeleniti i onda smanjim temp.i zavisi kako raste tako je držim,ali nikad ispod 12 stupnjeva.

Hvala na detaljnim uputama jel mi možeš reći kako često vršiš zalijevanje i kako znaš koja sorta pšenice je širokolisna ,sad sam listo katalog sjemenske pšenice i nigdje nepiše o tome,u kakve posudice sadiš i koliko plaćaš?
 
M

mojca

Guest
sijem vrstu žitarka,sadim ju u posudice zapšenicu od koplasta ili eurobroda .Plačali smo je po kunu,a ove godine smo uzeli po 90 lipa od čovjeka iz Samobora koji ih proizvodi.Da zaboravila sam reći za zaljevanje.Kad sve posložimo prvo zaljevanje je obilno da se dobro navlaži zemlja ,a poslje je orošavamo nekoliko puta dnevno dok držimo temperaturu da se sjeme ne zasuši nego da ravnomjerno klije,tako je dobiješ da bude sva jednaka.Kad smanjiš temperaturu,tj.kad počne zeleniti smanjuje se i zaljevanje na jednom ,eventualno dvaput dnevno.
 

danijellaura

Član
Tu od
15 Svi 2010
Poruka
225
da gospodin u samoboru radi sve vrste teglica i za psenicu i devetku i dvadesetku...dvadesetka je cak za 50lp jeftinija nego kod koplasta...a od iduce godine pocinje raditi i folije (vrecice) za multiflore, pusleke i ostalo...al da se vratim na psenicu...eto ja danas zavrsio sa sjetvom...posijao sam ove godine super zitarku 2000kom...htio sam probat i sa jecmom par komada ali nazalost kod nas ove godine je nestasica sjemenskog jecma tak da nis od toga...grijanje radi i sad samo zaljevat dok ne nikne...
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

danijellaura

Član
Tu od
15 Svi 2010
Poruka
225
14.12. vec mora bit u centrima na polici tak da ju ja volim malo ranije posijat... nikad se nezna kakvo bude vrijeme a s obzirom na cijenu koju mi plate za nju ipak malo prisparam na grijanju...nazalost ja nemrem cekat sv.barbaru ili sv. luciju za sjetvu to mi je prekasno...moj kolega ju je posijao vec prije 12 dana al to je stvarno malo prerano bez obzira na rok isporuke al on nece slusat...njegova psenica 14. je vec 7-10 cm visoka i ljiepa je kad dodje u centar ali se tamo ofuca jel ju ne zaliju ni jednom do bozica a i na onoj temperaturi i svjetlu ona naraste 1cm na dan pa si mozete zamislit kak izgleda pred badnjak...i uvjek mu vrate pola isporuke jel se ne proda...moja odlazi van sa najvise 2cm visine i do badnjaka je najtaman...i kaj je najbitnije sve ode nema povrata...
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

kils

Član
Tu od
15 Svi 2011
Poruka
326
kako spriječiti da pšenica preraste ,zajebalo me ovo toplo vrijeme, pšenica mi već sad skoro za prodaju,prošle godine sam kasno posadio pa mi nije stigla na vrijeme jer je bilo hladno,ove sam godine posadio 25.11.i strah me da ne preraste ima li kakva metoda da ju zaustavim
 
M

mojca

Guest
Pa naravno da ima,nama se to jedne godine desilo kad smo kupili dvije sorte.Jedna je rasla bolje a druga lošije i tu lošiju smo trebali dulje grijati.Vrlo jednostavno je staviš je van i ne raste nikud a pšenica se nemože smrznuti.Sve je u grijanju,ako nema grijanja,ona ne raste.
 

kils

Član
Tu od
15 Svi 2011
Poruka
326
Hvala na savjetu, već smo ju iznijeli van ,sad samo brinem da neće ptice navalit na nju,dali daju prekrijem nečim
 
Posljednje uređivanje od moderatora:
M

mojca

Guest
Pa neznam,naša nije bila baš dostupna pticama bila nam je pod krovom u prolaznom jednom dijelu
 

danijellaura

Član
Tu od
15 Svi 2010
Poruka
225
Pa naravno da ima,nama se to jedne godine desilo kad smo kupili dvije sorte.Jedna je rasla bolje a druga lošije i tu lošiju smo trebali dulje grijati.Vrlo jednostavno je staviš je van i ne raste nikud a pšenica se nemože smrznuti.Sve je u grijanju,ako nema grijanja,ona ne raste.

je al kak iskljucit grijaje vani??? evo od jucer do danas dobila 2cm a vani je...
 

kils

Član
Tu od
15 Svi 2011
Poruka
326
moja je vani već dva dana i super se ponaša,ptice ju zasad ne diraju ,pomalo raste i razvijaju se listovi biće taman ovim tempom na vrijeme
 

Najnoviji postovi

Na vrh