• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Breskva

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
Daconyl i Delan su kontaktni preventivni fungicidi i njima nema smisla ići nakon ostvarene infekcije. Za Chromodin se izričito navodi tretiranje breskve "u vrijeme otvaranja pupova". A za Nativo se baš izričito navodi da se primjenjuje protiv monilije breskve, nektarine, marelice i drugih koštičavih voćnih vrsta u cvatnji, a i za suzbijanje pepelnice i kovrčavosti i to u razmacima od 12 - 14 dana (3 tretiranja ukupno), pa mi se, u ovako izrazito kišnoj godini, nameće kao logičan izbor nakon posljednjeg tretiranja Chromodinom nastaviti 3 x tretirati Nativom...
Hoćeš se kladiti da će ove sezone velika većina breskvika biti obilno zahvaćena kovrčavošću?
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
bit će svega,od monilije do kovrčavosti,svega po malo i to kod svakoga. samo se nadam da ovaj članak iz 24 sata nije ozbiljan i da je stvarno prvoaprilska šala.
 

panci lj

Član
Tu od
11 Stu 2012
Poruka
263
bit će svega,od monilije do kovrčavosti,svega po malo i to kod svakoga. samo se nadam da ovaj članak iz 24 sata nije ozbiljan i da je stvarno prvoaprilska šala.

šala ili ne ali kod mene upravo ponovo zabjelio :eek:
 

brle7

Član
Tu od
22 Tra 2011
Poruka
92
Daconyl i Delan su kontaktni preventivni fungicidi i njima nema smisla ići nakon ostvarene infekcije. Za Chromodin se izričito navodi tretiranje breskve "u vrijeme otvaranja pupova". A za Nativo se baš izričito navodi da se primjenjuje protiv monilije breskve, nektarine, marelice i drugih koštičavih voćnih vrsta u cvatnji, a i za suzbijanje pepelnice i kovrčavosti i to u razmacima od 12 - 14 dana (3 tretiranja ukupno), pa mi se, u ovako izrazito kišnoj godini, nameće kao logičan izbor nakon posljednjeg tretiranja Chromodinom nastaviti 3 x tretirati Nativom...
Hoćeš se kladiti da će ove sezone velika većina breskvika biti obilno zahvaćena kovrčavošću?

Gle ovako prijatelju , neću se pravit pametan i kladit se s ovim i onim jel imam neke svoje podglede na voćarstvo ali gdje piše na bilo kojem sredstvu da se nesmije koristit u vrijeme cvatnje... ajd nađi neko uputstvo i kopiraj....................sa svime se smije osim bakrom
 

brle7

Član
Tu od
22 Tra 2011
Poruka
92
Gle ovako prijatelju , neću se pravit pametan i kladit se s ovim i onim jel imam neke svoje podglede na voćarstvo ali gdje piše na bilo kojem sredstvu da se nesmije koristit u vrijeme cvatnje... ajd nađi neko uputstvo i kopiraj....................sa svime se smije osim bakrom
ja recimo ovaj tjedan tek krećem sa rezidbom kao i svake godine a imamm......... la lal la i stignem laganini............pozdrav
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
ja također nastavljam sa rezidbom od nedjelje,tek sam nekoliko stabala orezao do sada,a još javljaju minuse oko 10.04. pa ćemo još vidjeti kad ću,ako šta smrzne imam veći izbor.
a ovo oko sredstava,Chromodinom se smije i poslije ali nije stvar u tome,on se koristi u vrijeme ovaranja pupova i tako piše samo zbog toga što se podrazumjeva da se u to vrijeme počinju pojavljivati mali listići koje treba zaštiti,samo je to u pitanju,ništa drugo,ići poslije san jime nema smisla jer je već sve zaraženo ako je bilo kiše,a ako nije bilo kiše do cvatnje e onda se ide Chromodinom da bi stvorili zaštitu,jel kužite bit? tako i za moniliju,zaraza uđe kroz otvoreni cvijet,dakle ako najavljuju kišu za vrijeme cvanje onda treba prskati,prije cvatnje nema svrhe kao ni ako nema kiše.
 

vitomir 1

Član
Tu od
7 Lip 2011
Poruka
292
ja također nastavljam sa rezidbom od nedjelje,tek sam nekoliko stabala orezao do sada,a još javljaju minuse oko 10.04. pa ćemo još vidjeti kad ću,ako šta smrzne imam veći izbor.
a ovo oko sredstava,Chromodinom se smije i poslije ali nije stvar u tome,on se koristi u vrijeme ovaranja pupova i tako piše samo zbog toga što se podrazumjeva da se u to vrijeme počinju pojavljivati mali listići koje treba zaštiti,samo je to u pitanju,ništa drugo,ići poslije san jime nema smisla jer je već sve zaraženo ako je bilo kiše,a ako nije bilo kiše do cvatnje e onda se ide Chromodinom da bi stvorili zaštitu,jel kužite bit? tako i za moniliju,zaraza uđe kroz otvoreni cvijet,dakle ako najavljuju kišu za vrijeme cvanje onda treba prskati,prije cvatnje nema svrhe kao ni ako nema kiše.
pa pise da chromodin djeluje preventivno i kurativno,znaci da ljeci oboljele listove.
dali mogu ic s njim u cvatnji

@pise po prognozi da u petak ocekuju u mene 17mm kise,sutra je suho ,dal ako polijem trenju,krusku,sljivu nordoxom ,oce li ga isprat kisa,ima li smisla polivat
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
pa pise da chromodin djeluje preventivno i kurativno,znaci da ljeci oboljele listove.
dali mogu ic s njim u cvatnji

@pise po prognozi da u petak ocekuju u mene 17mm kise,sutra je suho ,dal ako polijem trenju,krusku,sljivu nordoxom ,oce li ga isprat kisa,ima li smisla polivat

Nordox je bakreni preparat, fitotoksičan je za zelene dijelove koštičavih voćaka, a listići već proviruju i pupovi su krenuli. Idi Chromodinom, a ne bakrom...
...i naravno da ima smisla ići Chromodinom prije kiše, uvijek i treba ići prije kiše, dakle prskaj sutra...
 

daevu

Član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
491
može se bakar koristiti i u cvatnji ali u puno manjoj koncentraciji
naravno da se to ne preporuča jer loše djeluje na oplodnju
ali ako je jaki napad bolesti tj, ako se mora, mora se ,onda se ide i sa njime
ali opet ne preporučuje se
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
danas poprskao sa Chromodinom,prvi lijepi dan bez vjetra,temperatura na granici. spreman za idući nalet kiše,ali neće je biti puno kako mi se čini,iako su je najavili. i dalje mi je misterij puno suhih pupova,sad čak imam i na nekoliko mjesta i osušene grančice,kao pofurene,slično kao lani nakon onog velikog zahlađenja,ali nije tako bilo kad sam orezivao jer bih te odrezao,kao napad monilije iako je nemoguće u ovoj fazi. sad sam počeo sumnjati da to nema neke veze sa miševima i voluharicama,imam rupa u voćnjaku kao nikad do sada,rupa na rupi,a još nisam počeo trovati,tek za vikend planiram,nisam stigao do sada. ako ne riješim problem,zovem institut pa javim njihovo mišljenje.
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
Išao sam i ja danas Chromodinom, 1 i pol kg/ha...u ponedjeljak idem još sa 1 kg/ha i onda će početi cvasti prve sorte
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
Išao sam i ja danas Chromodinom, 1 i pol kg/ha...u ponedjeljak idem još sa 1 kg/ha i onda će početi cvasti prve sorte

ako si išao danas nema potrebe opet u ponedjeljak,nema najave kiše za dalje,barem kod mene ovdje. čak mislim da neće biti potrebe ni prskanje signumom,nema kiše na vidiku za sada. treba čuvati lovu :eek::
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
ako si išao danas nema potrebe opet u ponedjeljak,nema najave kiše za dalje,barem kod mene ovdje. čak mislim da neće biti potrebe ni prskanje signumom,nema kiše na vidiku za sada. treba čuvati lovu :eek::

Taj kilogram Chromodina ništa mi ne znači, a odavno je nabavljen
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,257
Takođe i ja danas prskao, išao Bevedodin 0,12% (isto što i Chromodin). To je već 4 prskanje ove godine za tafrinu. Nikad nisam toliko prskao.

Kod mene ponegdje u faza balona. Grane su se okitili rodnim pupovima. Odavno stabla bolje nisu izgledala, jedino mi je malo Diksired loš.

U kojoj je fazi kod ostalih breskva?
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
Takođe i ja danas prskao, išao Bevedodin 0,12% (isto što i Chromodin). To je već 4 prskanje ove godine za tafrinu. Nikad nisam toliko prskao.

Kod mene ponegdje u faza balona. Grane su se okitili rodnim pupovima. Odavno stabla bolje nisu izgledala, jedino mi je malo Diksired loš.

U kojoj je fazi kod ostalih breskva?

Očekujem da moje prve procvatu negdje iduću srijedu/četvrtak.A cvjetnih pupova kao u priči. Btw. i kod kajsija su procvala samo 2 stabla, skoro da će se poklopit cvatnja istovremeno i bresaka i kajsija... Taman danas kiša i u ponedjeljak još jedno prskanje protiv kovrčavosti bresaka...
 

gec67

Član
Tu od
26 Ožu 2011
Poruka
768
Takođe i ja danas prskao, išao Bevedodin 0,12% (isto što i Chromodin). To je već 4 prskanje ove godine za tafrinu. Nikad nisam toliko prskao.

Kod mene ponegdje u faza balona. Grane su se okitili rodnim pupovima. Odavno stabla bolje nisu izgledala, jedino mi je malo Diksired loš.

U kojoj je fazi kod ostalih breskva?

Jučer i kod mene četvrto prskanje spizdio sam cijelu kilu chromodina na 0,7h, kod mene rich ledy bi mogla u par dana procvast samo šta če bit ako se ovako okiša u cvatnji ?
Jedne godine šljive procvale kiša padala sedam dana za redom i nije bilo šljiva te godine.
Kako je breskvik kod mene zatravnjen svejedo se poznali blatni tragovi kotača od mog malog traktorčića zemja je mokra da mokrija nemre bit.
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
Jučer i kod mene četvrto prskanje spizdio sam cijelu kilu chromodina na 0,7h, kod mene rich ledy bi mogla u par dana procvast samo šta če bit ako se ovako okiša u cvatnji ?
Jedne godine šljive procvale kiša padala sedam dana za redom i nije bilo šljiva te godine.
Kako je breskvik kod mene zatravnjen svejedo se poznali blatni tragovi kotača od mog malog traktorčića zemja je mokra da mokrija nemre bit.

...ako se okiša u cvatnji, ja ću onda ići s 2 tretiranja: jedno s Signumom (protiv monilije, 800 g/ha) + insekticid za tripsa i drugo sa Nativo WG 75 (protiv monilije i protiv kovrčavosti, 300 g/ha). Što se ovoga drugog preparata tiče, pakira se po 200 g (u "Prvči" to košta 250 kn) i to je taman doza za tih tvojih 0.7 ha :)
 

gec67

Član
Tu od
26 Ožu 2011
Poruka
768
...ako se okiša u cvatnji, ja ću onda ići s 2 tretiranja: jedno s Signumom (protiv monilije, 800 g/ha) + insekticid za tripsa i drugo sa Nativo WG 75 (protiv monilije i protiv kovrčavosti, 300 g/ha). Što se ovoga drugog preparata tiče, pakira se po 200 g (u "Prvči" to košta 250 kn) i to je taman doza za tih tvojih 0.7 ha :)

Dobro to što čemo iči sa zaštitom nego ako se okiša da nemoš ni ić a ono ocvate,signuma imam cijelu kilu i to mi dosta za dva tretiranja tako odradim svaku godine i bude OK.
 

vitomir 1

Član
Tu od
7 Lip 2011
Poruka
292
Išao sam i ja danas Chromodinom, 1 i pol kg/ha...u ponedjeljak idem još sa 1 kg/ha i onda će početi cvasti prve sorte

breskvar ako su mi neke procvale breskve mogu li ic chromodinom,nije mi bitan rod na njima jos su male ionako cu plodove skidat
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Uoćena monilija danas!!! Iako cvijet nije otvoren, vršni pupovi koji su najviše poluotvoreni imaju smeđe fleke, kao palež na cvijetu!
 

Najnoviji postovi

Na vrh