• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Breskva

dingo

Član
Tu od
14 Lis 2010
Poruka
734
to ti je kao da imaš krave i da ih hraniš i liječiš jednom svakih nekoliko godina. mislim da si zalutao na ovu temu foruma i teško bi ti bilo išta objasniti po pitanju bilo čega oko te tematike. nemoj me krivo shvatiti ali nisam mogao drugačije napisati a da razumiješ.

Nikada nisam imao problema sa razumijevanjem i u stanju sam od svakoga nešto naučiti, pa makar i što ne treba raditi, a ovdje se ima što naučiti, puno je tu znanja i znalaca i nadasve iskustva. A ja samo imam drugačiji pristup ili politiku ako hoćeš. Suština te politike je da pokušavam što manje ići protiv prirodnih procesa i kao što sam ranije već rekao, a neko je to već i primjetio sreća je što ne živim od voćarstva, jer bi osim voća, svega drugog vrlo vjerovatno bio gladan i zato razumijem i ljude koji od toga žive (vas konvencionalne voćare u koje spada i moj brat i nikog ni za što ne osuđujem) svatko bira svoj put, a ono što pouzdano znam je da se protiv prirode ne može, jer priroda ima svoj put s nama ili bez nas. Da je tome tako potvrđeno mi je i prošle godine, kada je brat i pored nekoliko tisuća trešanja nije imao ni kilogram za ubrati sa tih parcela jer je priroda tako odlučila.:icon_super::cool2::icon_pidu:
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
Ok drago mi je da razumiješ problematiku koja nije niti jednostavna niti jeftina a to je zaštita voćka.
Da ti malo pojasnim postoje ti A1 i A2 lista karantenskih štetnika za Eu i oni ti se toga moraju jako držati a sada kada uđemo i mi.
Sve bolesti i štetočine su uvezene kod nas večinom iz Amerike
primjer
Kalifornijska štitasta uš često se naziva i San Jose uš prema kalifornijskoj dolini San Jose. Domovina ovog štetnika je Kina odakle je prenesena u Sjevernu Ameriku. U Europi je otkrivena 1928. godine u Mađarskoj pa u Subotici odakle se ubrzo proširila i u Hrvatsku. Spada u karantenske štetnike (lista A2) za našu i većinu drugih europskih zemalja.
I Kalifornijski tripis na nektarinama i breskvama,pa zlatica idr idr.
kako su dolazile nove voćne vrste svog voća i bolesti s njima.
A što misliš zašto?
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
...ja ću Vertimecom ići na ovoj srednjoj parceli jer tamo mi je svake godine baš gadan napad tripsa na nektarinama. Za ove druge 2 parcele ću odlučiti ovih dana. Na ovoj najvećoj parceli imam preko 300 stabala nektarina i dosad nisam imao većih šteta od tripsa. Al' na ovoj srednjoj parceli imam nekih 70 stabala nektarina, a štete su znale biti do 50%. Iz meni neobjašnjivog razloga, tretiranja su na svim parcelama bila ista...

Pa mi nije neki trošak 100 ml Vertimeca za tih 70-ak stabala, a navodno je visoko učinkovit baš protiv resičara...

Preporučam ti umjesto Confidora da koristiš Rapid, to je potpuno isti preparat, potpuno jednakog kemijskog sastava, a puno jeftiniji...

znam za Rapid,rekao si mi to jednom prilikom. ma Vertimec je izrazito otrovno sredstvo,na to mislim,nevolim s njime imati posla i kad moram u povrću.
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
...sutra odoh na ovu najveću parcelu s leđnim atomizerom, prijeći ću ove breskve Chromodinom na najgnjecavijem i najmokrijem dijelu table, isto tako i ove malene koje sam podsađivao. Zvao svoga traktorista da odradimo sutra prskanje prije najavljena 3 dana oborina. Kaže - Uskrsni ponedjeljak. Sve ja to kužim, al' ...u četvrtak se u tablu nije moglo ući topio se snijeg, premokro...pa Veliki Petak, Subota, Uskrs...i čemu sam onda na vrijeme nabavio sve preparate i...grrrrrrrrr :(
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Bolje i snijeg nego neki minusi. Ove kiše su nam preko glave ali i one su bolje nego minusi. Eno najava za mraz taman period kao prošle godine, samo je ovaj najavljen za -2.

14:00 h

Vedro

Osjećaj ugode: 8 °C
Rosište: 1 °C
Vlažnost: 61% | UV Index: 5
Vjerojatnost kiše: 10%
Brzina vjetra: 3 km/h
U 14 h će se otopiti snijeg. Od 11 h bi trebao prestajti padati. Breskvar naoružaj se ;)
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
...

...ovaj puta su totalno fulali prognozu za moj kraj. Rekli su da će dan biti suh, pred kraj dana kiša u zapadnim krajevima, sutra kiša može prijeći u snijeg u gorskim krajevima, a i u ravnicama sjeverozapadne i središnje Hrvatske. A ono već jutros snijeg i to ovdje na istoku :p
 

vitomir 1

Član
Tu od
7 Lip 2011
Poruka
292
...neće Signum čuvati i od pepelnice i od monilije. Bitno je poznavati biologiju parazitne gljivice i način i uvjete koji su potrebni da se ostvari infekcija. Signum će djelovati protiv monilije primjeni li se u cvatnji, a ako je kišovito vrijeme u cvatnji, tada njime treba ići u dva navrata.

..."čarobnog" insekticida koji će "držati 40 dana štetnike pod kontrolom" zasad isto tako nema. Jer ti štetnici su lisne uši, trips, breskvin savijač i breskvin moljac. Na tripsa treba ići ciljano u cvatnji (navečer, poslije leta pčela) Vertimecom ili nekim insekticidom iz grupe piretoida. Lisne uši treba tući aficidima kao što su Mospilan, Calypso,Actara, Rapid i sl.

...što se pepelnice tiče, uvijek treba koristiti neki kontaktni fungicid na bazi sumpora kao što su Chromosul, Calinosul, tekući sumpor i sl. + neki sistemik kao Topas, Rubigan, Trapez. Ovo naročito na nektarinama i to počevši od plodića veličine lješnjaka. Uz preparat na bazi sumpora i sistemik u ovo prskanje treba uključiti i neki preparat za suzbijanje šupljikavosti npr. Mankozeb...

kad sam ovo procitao breskvar ,tek sad vise naznam sto i scim da spricam :))))))))
mislio sam spricat sutra chromodinom, a imam neke u cvatnji jos se cvjet nije otvorio te onda nesmjem chromodinom,jel tak, onda sam njih mislio polit signumom protiv monilije.

jel treba jos sta polivat ili ,sam miran dok se plodovi nepocnu zametat
idemo step by step :)))))))
nemam ih ja puno 10 komada za sebe, nesto malo podilim i to je to,a i male su jos
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
kad sam ovo procitao breskvar ,tek sad vise naznam sto i scim da spricam :))))))))
mislio sam spricat sutra chromodinom, a imam neke u cvatnji jos se cvjet nije otvorio te onda nesmjem chromodinom,jel tak, onda sam njih mislio polit signumom protiv monilije.

jel treba jos sta polivat ili ,sam miran dok se plodovi nepocnu zametat
idemo step by step :)))))))
nemam ih ja puno 10 komada za sebe, nesto malo podilim i to je to,a i male su jos

...kakve su to "neke u cvatnji još se cvijet nije otvorio"?
Ili cvatu ili ne cvatu, ak' se cvijet nije otvorio - nisu u cvatnji :)
Dakle, ako se cvijet nije otvorio može se prskat Chromodinom, dapače - obzirom koliko je jako puno oborina palo u posljednje vrijeme TREBAŠ PRSKAT CHROMODINOM.
Za prskanje Signumom sačekaj dok budu u punoj cvatnji, ako bude jako kišovito u cvatnji onda prskaj 2 puta Signumom u cvatnji. Što tu nije jasno?
 

vitomir 1

Član
Tu od
7 Lip 2011
Poruka
292
...kakve su to "neke u cvatnji još se cvijet nije otvorio"?
Ili cvatu ili ne cvatu, ak' se cvijet nije otvorio - nisu u cvatnji :)
Dakle, ako se cvijet nije otvorio može se prskat Chromodinom, dapače - obzirom koliko je jako puno oborina palo u posljednje vrijeme TREBAŠ PRSKAT CHROMODINOM.
Za prskanje Signumom sačekaj dok budu u punoj cvatnji, ako bude jako kišovito u cvatnji onda prskaj 2 puta Signumom u cvatnji. Što tu nije jasno?
sad je sve jasno, ma u postu ranije s spominja trips,kur..,palac pa me izbezumilo
napravit cu tako kako si reka,pa cemo onda na sljedeci korak
hvala
 

daevu

Član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
491
ja pratim prognozu na yr.no i mogu vam reći da su jako točni
barem što se mene tiče
pratim ih sad već više od godinu ipo
 

vitomir 1

Član
Tu od
7 Lip 2011
Poruka
292
ja pratim prognozu na yr.no i mogu vam reći da su jako točni
barem što se mene tiče
pratim ih sad već više od godinu ipo

i ja pratim i mislim da su ok,znaju falit tu i tamo ali ok je,tko radi taj i fali,
ja gledam jos i pljusak.com i on je jako dobar,kombinacja tih dviju je najbolja,mislim :)
 

brle

Aktivni član
Tu od
9 Sij 2013
Poruka
637
sad je sve jasno, ma u postu ranije s spominja trips,kur..,palac pa me izbezumilo
napravit cu tako kako si reka,pa cemo onda na sljedeci korak
hvala

Samo radi kako ti je navedeno....što se tiče tripsa to ide poslije a za njega je dovoljan i karate zeon
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
...

...gledam malo novije preparate za zaštitu od kovrčavosti i za oko mi je zapeo ovaj:

http://www.bayercropscience.com.hr/Fungicidi/Nativo/

Nativo 75 WG

...a evo zbog čega:

1. registriraran je za suzbijanje kovrčavosti breskve (300 g/ha)
2. registriran je za suzbijanje monilije bresaka i marelica (kajsija) (300 g/ha)
3. registriran je za suzbijanje pepelnice na breskvama i nektarinama (300 g/ha)

Može se koristiti 3 puta u vegetaciju u razmacima po 12 - 14 dana, pa razmišljam da prije cvatnje idem još jednom Chromodinom i onda u cvatnji jednom i nakon cvatnje 2 puta tim Nativom.Jedan kilogram stoji nešto malo manje od 1300 kn, što znači da mi je dovoljan taj kilogram za sva 3 tretiranja. Vodim se logikom da je riječ o preparatu s novom formulacijom na koju gljivice još nisu rezistentne i da ću koristeći ga za suzbijanje monilije i pepelnice postići i popratno (kurativno) djelovanje na Taphrinu deformans, a ovim drugim fungicidima koji djeluju na Taphrinu ne može se ići u cvatnji i poslije nje.. S tim da imam već kupljen Signum, a kako je godina ekstremno vlažna neće biti na odmet ići jednom u cvatnji Signumom i jednom Nativom ...
 

daevu

Član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
491
ma skoro da bih se i ja složio
ali je preskup
zašto koristiti nešto novo skupo a ovo staro jeftino još djeluje
kad nebude ovo djelovalo probaću sa nečim novim
i to još poslije onakve prošle godine kad smo zgrnuli "lovu"
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
ma skoro da bih se i ja složio
ali je preskup
zašto koristiti nešto novo skupo a ovo staro jeftino još djeluje
kad nebude ovo djelovalo probaću sa nečim novim
i to još poslije onakve prošle godine kad smo zgrnuli "lovu"

Nije preskup, ako se pokaže djelotvornim. S tim da je 1 kg dostatan za 3 tretiranja površine od 1 ha i još mi 100 g ostane za 1 tretiranje ove najmanje parcele, a djeluje na 3 najvažnije bolesti kod bresaka: kovrčavost, moniliju i pepelnicu...
S tim da bi ga za tretiranja poslije cvatnje obvezno koristio u kombinaciji sa sumporom (kontaktna komponenta).
I treba uzeti u obzir da je godina ekstremno, ekstremno vlažna baš sada kad treba tretirati...pa će kovrčavosti biti ko' u priči, a i monilija bi mogla raditi dar - mar, pogotovo u kajsijama...
 

brle7

Član
Tu od
22 Tra 2011
Poruka
92
...gledam malo novije preparate za zaštitu od kovrčavosti i za oko mi je zapeo ovaj:

http://www.bayercropscience.com.hr/Fungicidi/Nativo/

Nativo 75 WG

...a evo zbog čega:

1. registriraran je za suzbijanje kovrčavosti breskve (300 g/ha)
2. registriran je za suzbijanje monilije bresaka i marelica (kajsija) (300 g/ha)
3. registriran je za suzbijanje pepelnice na breskvama i nektarinama (300 g/ha)

Može se koristiti 3 puta u vegetaciju u razmacima po 12 - 14 dana, pa razmišljam da prije cvatnje idem još jednom Chromodinom i onda u cvatnji jednom i nakon cvatnje 2 puta tim Nativom.Jedan kilogram stoji nešto malo manje od 1300 kn, što znači da mi je dovoljan taj kilogram za sva 3 tretiranja. Vodim se logikom da je riječ o preparatu s novom formulacijom na koju gljivice još nisu rezistentne i da ću koristeći ga za suzbijanje monilije i pepelnice postići i popratno (kurativno) djelovanje na Taphrinu deformans, a ovim drugim fungicidima koji djeluju na Taphrinu ne može se ići u cvatnji i poslije nje.. S tim da imam već kupljen Signum, a kako je godina ekstremno vlažna neće biti na odmet ići jednom u cvatnji Signumom i jednom Nativom ...
Od kud ti info da se chromodinom.daconilom i delanom nesmije ić za vrijeme i poslije cvatnje:icon_pidu:
 

Najnoviji postovi

Na vrh