• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Breskva

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
breskvar ako su mi neke procvale breskve mogu li ic chromodinom,nije mi bitan rod na njima jos su male ionako cu plodove skidat

Idi, al' nešto manjom koncentracijom, ne jačom od 1 kg/ha
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
Uoćena monilija danas!!! Iako cvijet nije otvoren, vršni pupovi koji su najviše poluotvoreni imaju smeđe fleke, kao palež na cvijetu!

Sutra prskam kajsije Signumom, ponavljam ili Signumom ili Nativom za 4 - 5 dana. Od svih koštičavih vrsta kajsija je najosjetljivija na moniliju i ovo ne treba shvatiti olako, ne mora nužno biti kiše, dovoljna je i povećana vlaga zraka da izbije infekcija...
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
Sutra prskam kajsije Signumom, ponavljam ili Signumom ili Nativom za 4 - 5 dana. Od svih koštičavih vrsta kajsija je najosjetljivija na moniliju i ovo ne treba shvatiti olako, ne mora nužno biti kiše, dovoljna je i povećana vlaga zraka da izbije infekcija...

e to me zanima,dali može vlaga uzrokovati moniliju,jer nisam do sada nigdje naišao na taj podatak?
 

brle

Aktivni član
Tu od
9 Sij 2013
Poruka
637
e to me zanima,dali može vlaga uzrokovati moniliju,jer nisam do sada nigdje naišao na taj podatak?

Za razvoj gljivica i razmnožavanje je bitna voda a to može biti kiša,velika vlažnost zraka,kao i magla....da dođe do zaraze!
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
e to me zanima,dali može vlaga uzrokovati moniliju,jer nisam do sada nigdje naišao na taj podatak?

Dane, prošle godine je bila vrlo niska relativna vlaga zraka, skoro da nije bilo niti rose. Sad, u danima kad niti nema kiše, budu voćke sve mokre od silne kondenzirane vlage na njima ujutro. Za moniliju na cvjetovima kajsije više nego dovoljno...
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
...

...danas posljednje prskanje protiv kovrčavosti, Chromodin 1 kg/ha. Pupovi su već jako crveni na pojedinim sortama, za par dana prve bi mogle procvjetati. Prognostičari najavljuju kišu za noćas ili sutra, sad bi trebalo sve biti OK :)
 

gec67

Član
Tu od
26 Ožu 2011
Poruka
768
Nadam se da če bit sve OK pomalo režem ovih dana kad se može i vidim dosta plavog od cuperblaua što me čudi poslije ovolikih kiša da ga nije ispralo, tako valda se i cromodin zakeljio :icon_biggrin:
Od moih 5 sorti rich ledy mi je nekak najslabije napupala ?
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
08.04.2013. Osječko-baranjska županija
Obavijest voćarima i maslinarima
Obavijest voćarima

Prognoza najavljuje zatopljenje sa nastavkom oborina od sredine tjedna.

Nasade breskve zaštiti protiv kovrčavosti lista s jednim od preparata: Dodin, Chromodin, Delan.

Kajsija se nalazi u cvatnji, te treba obaviti prskanje protiv sušenja cvjetova i rodnih grana (Monilia).
Od sredstava koristiti: Signum, Switch, Bavistin ili Zino.

Navedena sredstva koristiti prema pisanim uputama, a prskati po mirnom vremenu.



Juraj Klarić, dipl. ing. agr.
e-mail: Juraj.Klaric@savjetodavna.hr



Dane to je monilija, a ovo sa krugovima bi mogla biti šupljikavost lista breskve. Ja sam to imao u šljivama pa sam lupao kaptan ditan kaptan u kratkim rokovima tri puta. Kod šljive još nije drama ali kod breskve...

http://www.vinogradarstvo.com/index.php?s=810
 
Posljednje uređivanje:

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Evo monilije već napada...
breskvamonilija.jpg

breskvamonilija2.jpg

Ne znam ti crvenkasti mladi listovi me zabrinjavaju, mada Dane kaže da je to normalno...
breskvalisti.jpg

U četvrtak ću preći i četvrto prskanje protiv kovrčavosti sa chromodinom, onda kreće 7 dana mini kišovitog vremena.
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
Znam Kontam,prije tjedan dana se pojavilo,i to vecinom na orezanim stablima,ali kako,nema cvatnje ni na vidiku. Sad bi u slucaju monilije sve to trebao odrezati,ali mislim da nije.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Monilija inside. To ćeš sad morati rješavati sa koktelima interno ali i ozbiljnom rezidbom.
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
Monilija inside. To ćeš sad morati rješavati sa koktelima interno ali i ozbiljnom rezidbom.

imao sam to i prošle godine pa dobro završilo,bez prskaja i rezidbe. ali ovo sad je malo čudno,kao što sam i napisao,nije pup bio ni na vidiku a grančice se zaraze monilijom??? znam da njoj pogoduje vlaga,hladnoća,i bla bla,ali ipak je čudno,i još usto rane sorte koje su koliko toliko bile i propupale u to vrijeme nisu dobile ni malo,samo neke nektarine i pojedine sorte,red haven ni točkice nema,otporan do bola,fayet takođe,ledy rana ništa. neznam koji je najbolji preparat kao kurativa,jel tko isprobavao? i još se nešto sjetih,na par stabala imam gljive na deblu,a negdje je netko spomenuo nešto o nekim gljivama u voćnjaku i kako su pojedine jako opasne ali sam zaboravio jel to bilo na ovom forumu ili ne??
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Vitomir monilija je ova smeđa fleka koja se slabo vidi na prvoj slici i na drugoj. Na najrazvijenijim pupovima smeđe. Danas idem još jednom Chromodinom. Kupit ću novi da me ne pati rok trajanja! Ujutro sunčano i lahor, super za zaštitu. A i da vidim posljedicu ledotuče od jučer. Poz
 

spoki007

Član
Tu od
27 Ožu 2009
Poruka
96
A i da vidim posljedicu ledotuče od jučer. Poz

Da,kaze mi punica da je led kod njih u Josipovcu(ako se ne varam i tvoj vocnjak je tamo) padao ko bjesan,nevjerojatno,na zapadnoj obilaznici potop koliko je kise palo,u Bilju samo lagana kisa.....
 

gec67

Član
Tu od
26 Ožu 2011
Poruka
768
Aj reci koje ludo vrijeme,ni oni koji imaju mreže nisu rastegli jer se još i snjega boje a ono več led u 3pm :mur:
Kontam ,tješim se i sam ,moguče da su izdanci smeđi od hladnih temperatura,ili ...:icon_scratch: krenulo toplo ubrzo čemo vidit.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Led...
ledzw.jpg

Francuz list...
novipup.jpg

Jedan od Crestova...
kovrcavostcrest.jpg


Pojavila se kovrčavost, nadam se da je samo na naprednijim listovima :( No kako bilo danas je onda bilo prsakanje pun pogodak. Da malo spriječi širenje, a kasnije ćemo čupkati i dušikom udarati.



Jel ima kod vas kovrčavosti?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

aterik

Član
Tu od
15 Pro 2012
Poruka
169
tek danas prvi cvijet breskve... kovrčavost se ne vidi, bar se nadam jer je sve tako sitno da ne znam dali bi je prepoznao...:^):
 

Najnoviji postovi

Na vrh