• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Breskva

gec67

Član
Tu od
26 Ožu 2011
Poruka
768
Re: BRESKVE

Ma dobim ja lovu odma ,nije neka količina (pol plastenika) i nemam vani sorte da se sastaju nego mi je luft mjesec dana do rich ledy a naš ti je plac sad u banani ,neka prepucavanja pa su sad pod šatorom a i od posla nemrem sve to sad odradit .Da ti sad ne jadam sve se nešt loše poklopilo a vrhnje na kraju ove godine imam i nočne berače :mur:
Vitomir@ sorta springcrest.
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,691
Re: BRESKVE

Kakve su ti grane? Malo je kasno da se baš sad pojavljuje kovrčavost? Nešto tu ne miriši na dobro.
ma to se pojavilo samo nekoliko listova,ostalo je ok..
Prije nije primjetio dok je list bio manji.
MTD nema za to sada lijeka ako nema jače sfrkanih nije strašno to je blaža kovrčavost samo prihrani dušikom i pazi na uši da ti još oni ne napadnu vočku.

kako da je prihranim i čime...:(sweat):
 

gec67

Član
Tu od
26 Ožu 2011
Poruka
768
Re: BRESKVE

ma to se pojavilo samo nekoliko listova,ostalo je ok..


kako da je prihranim i čime...:(sweat):

Dušikom, kanom ili ureom.Kako veliš par listova to i nije nešto to se i ne broji pod zarazu.
 

demosten

Član
Tu od
20 Velj 2011
Poruka
211
Re: BRESKVE

E od kada do kada se prorijeđuje breskva?

i jel se treba nakon toga špricati sa signumom zbog monilije lakse da u otrgnuti dio ne uđe bolest?
 

gec67

Član
Tu od
26 Ožu 2011
Poruka
768
Re: BRESKVE

E od kada do kada se prorijeđuje breskva?

i jel se treba nakon toga špricati sa signumom zbog monilije lakse da u otrgnuti dio ne uđe bolest?

Od veličine lješnjaka pa do oraha ,uglavnom se krene, ko ima više , od veličine lješnjaka a ak imaš jednu do desetak najbolje je kad je večina kao orah jer do tad se vide bolji i slabiji plodovi a i sama vočka odbaci dio.Inače nešpricam baš radi prorede sničim.

Jeli kome poznata ova beštija izvadio sam je u plasteniku iz zemlje,kad ju pričepim zeleno špricne po netu sam tražio slično kuruzovoj gusjenici nisam ziher pa pitam jel ima ko kakva saznanja i kako je suzbit.

fotografija11.png


fotografija2.png
 

aterik

Član
Tu od
15 Pro 2012
Poruka
169
Re: BRESKVE

Od veličine lješnjaka pa do oraha ,uglavnom se krene, ko ima više , od veličine lješnjaka a ak imaš jednu do desetak najbolje je kad je večina kao orah jer do tad se vide bolji i slabiji plodovi a i sama vočka odbaci dio.Inače nešpricam baš radi prorede sničim.

Jeli kome poznata ova beštija izvadio sam je u plasteniku iz zemlje,kad ju pričepim zeleno špricne po netu sam tražio slično kuruzovoj gusjenici nisam ziher pa pitam jel ima ko kakva saznanja i kako je suzbit.

sovica pozemljuša, često se pojavljuje u duhanu...
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

fruit-men

Član
Tu od
26 Tra 2013
Poruka
63
Re: BRESKVE

Da li je itko od Vas vršio prihranu sa YARA MILA hidrocomplex gnjojivom i kakva su iskustva?
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
Re: BRESKVE

Još uvijek traje prorjeđivanje nektarina kod mene.

Evo par fotki:

Snaša prorjeđuje nektarine i ujedno radi korektivnu rezidbu:

slika1rp.jpg



Grančica nektarine prije prorjeđivanja:

slika2m.jpg



Ista grančica nakon prorjeđivanja:

slika3f.jpg



A poslije prorjeđivanja tlo treba izgledati ovako:

slika4j.jpg


slika5u.jpg



Detalj iz breskvika. Treće tanjuranje i prihrana KAN-om obavljeni. Kad se malo prosuši ide još folijarna prihrana Fertinom V:

slika6ze.jpg
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
Re: BRESKVE

ja na takvoj grani ostavi barem pet komada,znači razmak od jedne do druge cca 10cm,i svaka bude barem 200-300 grama kad sazori,ako ima dosta hrane i ako je dobra prihrana može se ostaviti i više.
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
Re: BRESKVE

ja na takvoj grani ostavi barem pet komada,znači razmak od jedne do druge cca 10cm,i svaka bude barem 200-300 grama kad sazori,ako ima dosta hrane i ako je dobra prihrana može se ostaviti i više.

Pa i ovdje je ostavljeno točno 5 komada, rana je nektarina Caldessi 2000. Ali kod onih kasnih, što dozrijevaju u rujnu, ostavljam samo po 3 ploda na šibi. No, ja ostavljam veći broj rodnih šiba od tebe po stablu, a i velike su krošnje :)
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
Re: BRESKVE

Pa i ovdje je ostavljeno točno 5 komada, rana je nektarina Caldessi 2000. Ali kod onih kasnih, što dozrijevaju u rujnu, ostavljam samo po 3 ploda na šibi. No, ja ostavljam veći broj rodnih šiba od tebe po stablu, a i velike su krošnje :)

mislio sam da si samo tri ostavio,onda u redu. ali možeš i više,plodovi su ti ishranjeni maksimalno,to se vidi po jednakosti i krupnoći ploda,gotovo svi su ti jednaki,tako da mislim da bi bez problema mogao ishraniti i do osam komada na toj grani,bez obzira što imaš puno grana,dok kod mene nije takav slučaj,trideset posto su mi u pola manji od ostalih na istoj grani,ti to dosta gnojiš pa se nemoraš bojati. probaj na jednom stablu napraviti koji pokus.
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
Re: BRESKVE

Treća prihrana KANom? Koja količina?

Trecinu koliko si bacio prvi puta valjda. Koliko su stara stabla i jel bilo kovrcavosti i dali unosis u tlo ili samo razbacas to kolega?
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
Treća prihrana KANom? Koja količina?

...200 kg/ha, zatanjurano odmah pred samu kišu

...s tim da je u prvoj prihrani išlo i 300 kg NPK 15 : 15 : 15 i 175 kg UREA, a 2 prihrane su još sa po 200 kg KAN-a/ha
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
...200 kg/ha, zatanjurano odmah pred samu kišu

...s tim da je u prvoj prihrani išlo i 300 kg NPK 15 : 15 : 15 i 175 kg UREA, a 2 prihrane su još sa po 200 kg KAN-a/ha

A kolika je osnovna gnojidba? Baš da vidim usporedbu sa kalkulatorom, naravno ako nije problem.

Trecinu koliko si bacio prvi puta valjda. Koliko su stara stabla i jel bilo kovrcavosti i dali unosis u tlo ili samo razbacas to kolega?

Stabla su četvrta vegetacija kao i šljive. Kovrčavosti sam imao toliko da nije stvarno vrijedno spomena, s obzirom da sam zaštitu radio sa 80 litara / Ha. Razbacao sa rasipačem sa voćarskim dodatkom i frezao. Korov tukao sa bastom i totalcem. Stabla su taman takva da ne znam da li da ih malčiram ili plugom krčim. Osim breskvi koje nisam platio niti naručio jer ih nije bilo, i nekih par koje su zalutale u redovima francuza. Francuz rodi sredinom lipnja a ove neke sredinom rujna. Nisu loše ali ni sluga francuzu. Francoise je najbolja breskva ukoliko nema rakonju. Poz
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
Re: BRESKVE

...osnovna gnojidba svake godine je 500 kg/ha NPK 7 : 20 : 30. Ove godine nije rađena iz 2 razloga. Prvo: prošle godine gotovo da uopće nije bilo roda (na kasnim breskvama baš ništa). Drugo: tlo je jesenas bilo tako extremno suho, a zbijeno zbog prolaza traktora da bi oranje bilo teško i nekvalitetno.

...kod ovih bresaka oko hacijende na salašu jesenas sam štijao uokrug ispod cijele krošnje i tu je svako stablo jesenas dobilo po 1 kg NPK 7 : 20 : 30 :)
 

Najnoviji postovi

Na vrh