• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Breskva

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
ajmo malo o orezivanju pošto se bliži vrijeme toga. evo par slika kako ja to radim,ova zadnja je od kolege i kako on to radi. ja ipak mislim da je bolji ovaj način na prvim slikama sa postranim granama a ne ovaj zadnji primjer sa tri ili četiri osnovne grane gdje se pri osnovi režu sve grane na par pupova gdje se nalaze rodne grane. nekako mi je bolje da imam sekundarne grane duže i po njima rodne izboje. šta vi mislite o tome? čak sam i maknuo slike koje sam dao kao primjer rezidbe kad je Puknuti pitao kako se reže.

http://img823.imageshack.us/img823/4922/20090409134348.jpg
http://img375.imageshack.us/img375/1923/20090409134520.jpg
http://img684.imageshack.us/img684/2323/20090424131057.jpg
http://img407.imageshack.us/img407/3056/20090308150117.jpg
 
B

brle

Guest
ajmo malo o orezivanju pošto se bliži vrijeme toga. evo par slika kako ja to radim,ova zadnja je od kolege i kako on to radi. ja ipak mislim da je bolji ovaj način na prvim slikama sa postranim granama a ne ovaj zadnji primjer sa tri ili četiri osnovne grane gdje se pri osnovi režu sve grane na par pupova gdje se nalaze rodne grane. nekako mi je bolje da imam sekundarne grane duže i po njima rodne izboje. šta vi mislite o tome? čak sam i maknuo slike koje sam dao kao primjer rezidbe kad je Puknuti pitao kako se reže.

http://img823.imageshack.us/img823/4922/20090409134348.jpg
http://img375.imageshack.us/img375/1923/20090409134520.jpg
http://img684.imageshack.us/img684/2323/20090424131057.jpg
http://img407.imageshack.us/img407/3056/20090308150117.jpg

Moje su orezane isto kao i tvoje ,ali mislim da je ovaj drugi način bolji mada je i to nešto između našeg i tog boljeg načina. Po nekim trendovima što se tiče vaze ,polšnog Y i poprečnog Y sekundarnih grana u biti nema ili su dugaćke 20-tak cm. Znači ovisi o vrsti uzgojnog oblika breskva se sastoji od 2,3 ili4 primarne grane koje su od poćetka do kraja okićene što dužim mješovitim rodnom granćicama . ma ima na jednoj talijanskoj stranici sam moram skužit kak se postavlja link. kod takvog uzgoja ti je bolja prozračnost te stoga i obojenost i nedolazi do zasjenjivanja i na kraju do odumiranja najdonjih grana i granćica. I pri takvom uzgoju moguća je veća gustoća po jedinici površine
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
e ja bih baš volio vidjeti to nakon prorjeđivanja kad plodvi narastu,toje nužno zlo. evo taj je napravio orezivanje kako se nekada radilo,sada po novome je pravo ovako kako ja i ti radimo,i nesmije se skraćivati rodna grana. e sad,ko će ga znati,ko je kakonaučio tako radi. ovo kako ja radim je bolje za početnike jer ima puno mogućnosti kod rezanja,ovo na ovom videu je 90 posto reznika kako mi se čini.
 
B

brle

Guest
Ovaj drugi video je tak kak treba i dobar je za početnike ili one koji još mogu ispravit svoje greške pri rezidbi. A što se tiće ove prve rezidbe, probaj tak orezat neku ranu sortu 2-3 stabla, i ja ću. znaći sve mješovite skratimo na pola. Imam jednu tvrdnju iz iskustva jednog stvarno cijenjenog voćara (i mlad je , tak da nebi bile bablje priće) koji je rodom iz vojvodine a njegova obitelj se bavi breskvama 50 g. min. Da dok su tako rezali rane breskve bile su veće krupnoće i obojenije
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
Ovaj drugi video je tak kak treba i dobar je za početnike ili one koji još mogu ispravit svoje greške pri rezidbi. A što se tiće ove prve rezidbe, probaj tak orezat neku ranu sortu 2-3 stabla, i ja ću. znaći sve mješovite skratimo na pola. Imam jednu tvrdnju iz iskustva jednog stvarno cijenjenog voćara (i mlad je , tak da nebi bile bablje priće) koji je rodom iz vojvodine a njegova obitelj se bavi breskvama 50 g. min. Da dok su tako rezali rane breskve bile su veće krupnoće i obojenije

a probat ćemo,ima stabala. ja sam ti prošle godine radio pokuse na par stabala što se tiče rezidbe. u petom mjesecu sam u zelenoj rezidbi odstranio sve konkurentske vrhove na postranim granama ,sve vodopije skratio na dva ili tri pupa,rukom pokidao dok su još mladi sve izbojke koji mi netrebaju a rastu prema unutra. i nakon berbe sam sve grane na kojoj su bili plodovi skratio na dva ili tri pupa,i za ovu godinu sam dobio na tim mjestima sve prave mješovite izboje i to dugačke,a tamo gdje nisam tako radio pri osnovi sam dobio male grančice a tek pri krajevima dugačke rodne izboje i to skoro upola manje nego da sam napravio rez. znači,obavezno poslije berbe sve grane koje su nosile plodove skratiti i to je jedina ispravna rezidba,pravi reznik,i plodovi uvijek ostanu pri osnovi. ja sam bio kod većine koji uzgajaju breskve i samo njih nekoliko tako radi.
 
B

brle

Guest
To sam i ja radio na jedno tri sorte 2009 god. I to mi se isto desilo i svidjelo ali imo sam i jedan problem. One mješovite granćice koje su najljepše znači 25-40 cm a bile formirane prije rezidbe su kod svakog lista potjerale izdanke od 10 cm pa je to bila šuma striborova i granćice su izgledale ko kod čempresa:). Rezidba je bila rađena 10-tak dana poslije berbe tih sorti odprilike oko 20 .7 Pitao sam za savjet, da li je to zbog navodnjavanja, viška dušika itd itd ..... Jednostavno mi je rečeno da ne radim rigoroznu ljetnu rezidbu prije 15.8 . Ove god. sam počeo 20 i nekog 8 i rezo do nekih 10 dana za redom ,da bi me taj isti čovjek nazvo i reko da prekinem s rezidbom. Normalno ,pitam ga zašto ali konkretan odgovor nisam dobio. Razlika je bila kod opadanja lista, tamo gdje sam rezo list je odpao kasnije za skoro 2 tjedna od onih koje nisam rezo. A sad ćemo vidjet da li će biti kakvih posljedica u proljeće. Ma čovjeće da živimo ,radimo i educiramo se 200g opet nam ništa nebi bilo jasno. Stvarno sam si dao truda oko bresaka i uložio pun qurac u edukaciju, informacije, putovanja, mehanizaciju i opremanje voćnjaka , i moje je mišljenje da ima barem 10 ako ne i više ispravnih naćina održavanja voćnjaka, koji ovise: koliko imaš vremena ,koliko novaca za uložit i volje za kompletno ali sve se svodi na isto :Na dobru berbu koju treba što bolje unovčit, i to je kraj svih naših filozofija
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
baš tako,ali isto tako malo nas je radilo po savjetu struke,većina radi po svome jer misli da zna šta radi. a ova rezidba u 8mj nije ispravna nikako,a kad se radi ovisi od sorte do sorte,i obavezna je ako zbog ničega drugog zbog ujednačenosti dozrijevanja plodova i bolje obojenosti,i naravno da manje crpi biljku,menje posla nagodinu,manje rane dok su manji rezovi a ne kad moraš pilom u voćnjak itd. ja mislim dok nama to rodi i dok imamo šta rezati a da nam stablo ne ogoli,dotle je dobro. ali naravno,uvijek par komada na pokus..........
 
B

brle

Guest
Ma koju struku prijatelju moj ? Pa naša kompletna voćarska struka počevši od nivoa županije pa do državnog nivoa je u banani i naranči :) osim jednog izuzetka a to je g.Dugalić iz osiječkog instituta. A svi ostali gledaju kak da ti nešt prodaju. Mislim da čovijek ,poljoprivrednik, voćar koji ima godinama odlične financijske rezultate , zna više i možeš mu više vjerovat od onog s diplomom (čast izuzetcima). a što se tiće rezidbe u 8 mj, reći ću ti dok breskve odcvatu i u berbi. Ali tom kolegi vjerujem jel on ima odličnog savjetnika iz Slovenije nekoliko godina i zadovoljan je svime ali najvažnije je da je povećo prinose u voćnjaku za neki "gadni" postotak. A taj se kolega nebavi voćarstvom od prekjučer nego je on 3 ili 4 generacija, možeš si mislit šta su prošli i znaju i onda prije 6-7 god dogovori suradnju sa tim savjetnikom , i gle rezultata.
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
ajde de,pa uvijek valja slušati iskusnije,objasnit češ mi o čemu se radi kad se vidimo. a ovo kako ja radim je od Dugalića savjet,al kao što si i sam rekao ima puno ispravnih načina.
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
ajde de,pa uvijek valja slušati iskusnije,objasnit češ mi o čemu se radi kad se vidimo. a ovo kako ja radim je od Dugalića savjet,al kao što si i sam rekao ima puno ispravnih načina.
...ja sam radio i rezidbu u kojoj se rodne grančice uopće ne skraćuju, a sve nepotrebne se ili uklanjaju ili režu na pup-dva...a prošle godine sam sve rodne grančice skraćivao na pola, osim onih izboja kojima završava grana...i isto sam sve nepotrebne ili odstranio ili rezao na jedan-dva pupa...
...na ovaj način trošio sam manje vremena po stablu za prorjeđivanje ploda, a kvaliteta ploda i ukupni prinos ostao je isti kao i prethodne godine...to što se na mjestu gdje je grančica prikraćena ovime stimuliralo izbijanje novih izboja nije imalo značaja budući da sam grane na kojima sam dobio rod i tako odstranjivao poslije berbe...
pozzz
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
a probat ćemo,ima stabala. ja sam ti prošle godine radio pokuse na par stabala što se tiče rezidbe. u petom mjesecu sam u zelenoj rezidbi odstranio sve konkurentske vrhove na postranim granama ,sve vodopije skratio na dva ili tri pupa,rukom pokidao dok su još mladi sve izbojke koji mi netrebaju a rastu prema unutra. i nakon berbe sam sve grane na kojoj su bili plodovi skratio na dva ili tri pupa,i za ovu godinu sam dobio na tim mjestima sve prave mješovite izboje i to dugačke,a tamo gdje nisam tako radio pri osnovi sam dobio male grančice a tek pri krajevima dugačke rodne izboje i to skoro upola manje nego da sam napravio rez. znači,obavezno poslije berbe sve grane koje su nosile plodove skratiti i to je jedina ispravna rezidba,pravi reznik,i plodovi uvijek ostanu pri osnovi. ja sam bio kod većine koji uzgajaju breskve i samo njih nekoliko tako radi.
...postupak ti je ispravan...u praksi ga kod sebe ne mogu primijeniti jedino na ove kasne breskve koje mi dolaze na samom kraju kolovoza i u rujnu...
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
...postupak ti je ispravan...u praksi ga kod sebe ne mogu primijeniti jedino na ove kasne breskve koje mi dolaze na samom kraju kolovoza i u rujnu...

e pa zato se na tim sortama treba raditi onako kako si napisao da radiš na svima,da skratiš rodne grane na pola,i opet češ dobiti dugačke rodne izboje na tim granama,nije kao kad napraviš na dva ili tri pupa ali bude dobro. ali ja mislim da nebi trebalo sve rodne grane a pogotovo na ranim sortama skraćivati na pola,jel tako moraš ostavljati više rodnih grana da nadoknadiš izgubljeno rezanjem na pola,jer ako pravilno prorijediš na tim skraćenim granama ti ostaje dva ili tri ploda,a inače duplo, pa paziti gdje odrezati itd. ovako mazneš višak na dva pupa a ostale rodne ne dirati,dobiješ tu 6 dobrih krupnih plodova,prorijediš ( jest problem ali je najbolje ),i poslije od tih napraviš reznike i super.
 
B

brle

Guest
Pozdrav ! @dane evo ti poziv :4.2 cjelodnevno savjetovanje i praktična radionica u Vukosavljevici Citiram ( pismeni poziv koji sam ja dobio) :
8.30-9h okupljanje u vukosavljevici
9-10.30h prezentacija strojeva i tehnike u radu .Šantić promet Virovitica , Mesiss Zg, Agromehanika Bj. .razne vrste atomizera i malčera, boćna rotofreza s boćnim pomakom, voćarski rasipač mineralnog gnojiva ,oprema i alati za rezanje.............itd
10.45-12.30h praktična nastava u voćnjaku: zimsko-proljetna rezidba breskve i jabuke u mladim i starim nasadima -prof.dr.scZlatko Čmelik
12.30-13h Zajednički ručak u društvenom domu
13.30-14.30h standardizacija voćarske proizvodnje naše regije kroz zajednički projekt grupnog savjetovanja -"Invetivna riješenja" Univ.dipl.ing.kmet.Franc Kotar i dipl.ing Damir Lučić
14.30-15.10 GlobalGap standardi koji nam dolaze i ne možemo ih zaobići "Moć znanja" dipl.ing Slaven Aljinović
15.10-15.40 testiranje atomizera nakon dvije radne sezone i rezultati
15.40-16.40 načela dobre poljoprivredne prakse ,upoznavanje sa novim zakonskim propisima i normama, princip prijava za poticajna sredstva sistemom Agronet-a kao jedini mogući način za ostvarivanje državnih poticaja
16.40 završna riječ, zakjučci i analiza cjelodnevnog druženja

Eto da ne kažeš da nisi znao, a i reklama ti ide na radio Virovitici
 
B

brle

Guest
Krivo sam napiso za rotofrezu ispravak . Boćna rotofreza s automatskim pomakom
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
ok brle hvala. neznam zašto ovi iz udruge ne šalju pozive svima,kako si ti dobio? za ono neki dan u vjećnici sam dobio poziv ali za ovo nisam.
 
B

brle

Guest
To sam dobio zato što sam član upravnog odbora .To se je dijelilo na sastanku odbora u pon. A pozive nisu slali zbog troškova pa ide reklama na radiu. Pozdrav
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
To sam dobio zato što sam član upravnog odbora .To se je dijelilo na sastanku odbora u pon. A pozive nisu slali zbog troškova pa ide reklama na radiu. Pozdrav

pa imaju mobitele. budem došao ako nađem dadilju,pa gdje baš u petak,što nije vikend bemu.
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
brle dobio sam i ja poziv,poslali su mi jučer ali nažalost nemogu doći,svi su neki bolesni,prehlađeni pa nemogu nikome bebana ostaviti tako da moram dadiljati. sigurno će vam biti dobro,zanimljiva predavanja i stvarno mi je krivo što neću biti tamo.
 

Najnoviji postovi

Na vrh