• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Breskva

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
jedno pitanje. kakve su to breskve ETRETHEVEN i FAET ili FAYET nekakve osobine ako netko zna,kao i vijeme dozrijevanja? mislim da je ova druga oko 17.08 ali nisam siguran.
 
B

brle

Guest
jedno pitanje. kakve su to breskve ETRETHEVEN i FAET ili FAYET nekakve osobine ako netko zna,kao i vijeme dozrijevanja? mislim da je ova druga oko 17.08 ali nisam siguran.

Za etrethaven nikad čuo možda je cresthaven a fayett imam oko 200kom dolazi od 10-20.8 dosta krupna ,tvrda i nije jako obojana . To je stara sorta i možda jedna od boljih kasni bresaka. Evo ja danas oprsko breskve, lijepo vrijeme pa da ga iskoristim.
 
K

kiccca

Guest
@dane001
Mislim da je ovde rec o sorti Early redhaven kod nas se izgovara kako ko stigne inace klon redhavena nastala spontanim mutacijama zutog mesa i stize 2 nedelje pre redhavena po meni preporucljiva redhaven ima dobar ukus i manu sto ga ima puno u zasadima e sad ovo ti je isto kao da ti je redhaven stigao 2 nedelje ranije nego svima sto je po meni dobro
Pozz
 
B

brle

Guest
@dane001
Mislim da je ovde rec o sorti Early redhaven kod nas se izgovara kako ko stigne inace klon redhavena nastala spontanim mutacijama zutog mesa i stize 2 nedelje pre redhavena po meni preporucljiva redhaven ima dobar ukus i manu sto ga ima puno u zasadima e sad ovo ti je isto kao da ti je redhaven stigao 2 nedelje ranije nego svima sto je po meni dobro
Pozz

Ok je to što kažeš ,imam oko 70kom ER, ali u to doba sazrijevanja ima 3-4 bolje sorte od ER, koje su iste krupnoće ili krupnije ali atraktivnije zbog bolje obojanosti.
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
našao sam sadnice po deset 9 kn ali samo te dvije sorte,a meni nešto treba početkom 7mj,e sad ajd znaj jel to ta. moram kod čovjeka da vidim odakle je skidao uzorke. usput,ima još po toj cijeni ako nekome treba.
 

Slavko

Novi član
Tu od
8 Velj 2011
Poruka
13
Novi sam na forumu ali ne i u ovom poslu.
Momci, svaka Vam cast. Ovde se pise o vrlo dobrim stvarima i ono o cemu Vi pisete je prava stvar. Naravno potrebno je cuti i struku ali oprezno i pre nego bilo sta primenite dobro razmislite. Vocke se ne mogu zaliti.

Poseban pozdrav za Breskvara koji je dosta truda ulozio za kvalitet ovog foruma. Dacu svoj doprinos, nadam se, u kasnijim porukama.
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
ajde da malo razmotrimo kako bi trebao izgledati korijen dobre sadnice. ja sam prošle jeseni sadio breskve i kod većine sadnica je korijen bio onako visok 20cm otprilike i sa strane su se nalazila postrana korijenja,a na nekima 5cm visine i svi postrani izdanci su otišli u širinu,i to mi izgleda normalnije,ovi dugački kao da su se izdužili u potrazi za vodom ili hranom,neznam jel me shvaćate?
 
B

brle

Guest
ajde da malo razmotrimo kako bi trebao izgledati korijen dobre sadnice. ja sam prošle jeseni sadio breskve i kod većine sadnica je korijen bio onako visok 20cm otprilike i sa strane su se nalazila postrana korijenja,a na nekima 5cm visine i svi postrani izdanci su otišli u širinu,i to mi izgleda normalnije,ovi dugački kao da su se izdužili u potrazi za vodom ili hranom,neznam jel me shvaćate?

To ti ovisi o tlu gdje je rasla sadnica te da li je imala ili nije navodnjavanje a i ovisi koja je podloga. Ako je tlo bilo rahlo i lagano ( znači pjesak+ilovača) onda se je i korijen jače razvio. Mislim da te to ne bi trebalo zabrinjavat, ako je kvalitetno posadiš sve će biti ok :) . Jel si bio danas na sastanku, šta su pričali ?
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
To ti ovisi o tlu gdje je rasla sadnica te da li je imala ili nije navodnjavanje a i ovisi koja je podloga. Ako je tlo bilo rahlo i lagano ( znači pjesak+ilovača) onda se je i korijen jače razvio. Mislim da te to ne bi trebalo zabrinjavat, ako je kvalitetno posadiš sve će biti ok :) . Jel si bio danas na sastanku, šta su pričali ?

ma nisam bio,morao drva voziti jbg.
 
K

kiccca

Guest
@brle
da ne offujem onu temu odgovoricu ti ovde ne znam sta te zanima gotove sadnice ili kalem grancice?
za sadnice vidi da ti @lanjski pogleda kod tog rasadnicara ako nije problem sa kim je u kontaktu ja sam malo hendikepiran jer zivim u Austriji pa uglavnom tokom leta sam dole tada vidim sta ima novo i eventualno dogovorim nesto za ovo leto ja planiram za 1ha da kalemim Orion/nektarina/ i neku iz edicije Royal najkasnija od njih sad sam ime zaboravio generalno breskvi i nektarina asortiman je dobar znam da ima i Galdezi 2010 sto je relativno novo
pozz
 
B

brle

Guest
@brle
da ne offujem onu temu odgovoricu ti ovde ne znam sta te zanima gotove sadnice ili kalem grancice?
za sadnice vidi da ti @lanjski pogleda kod tog rasadnicara ako nije problem sa kim je u kontaktu ja sam malo hendikepiran jer zivim u Austriji pa uglavnom tokom leta sam dole tada vidim sta ima novo i eventualno dogovorim nesto za ovo leto ja planiram za 1ha da kalemim Orion/nektarina/ i neku iz edicije Royal najkasnija od njih sad sam ime zaboravio generalno breskvi i nektarina asortiman je dobar znam da ima i Galdezi 2010 sto je relativno novo
pozz

Zanima me taj royal pa ćak i plemke ako možeš nabavit, pa dođemo dane i ja u srbiju po njih. Orion je isto super a ovaj 2010........ neznam šta bi ti reko, evo moje iskustvo : lijepa , atraktivna bojom ,ukusna i dobre krupnoće ali.....: neredovita rodnost zbog osjetljivosti na temperaturu (nisku) i jako osjetljiva na moniliju. Ajd javi koji je Royal da li pride, summer, majestic,jim,lee,glory,gem..........
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
Zanima me taj royal pa ćak i plemke ako možeš nabavit, pa dođemo dane i ja u srbiju po njih. Orion je isto super a ovaj 2010........ neznam šta bi ti reko, evo moje iskustvo : lijepa , atraktivna bojom ,ukusna i dobre krupnoće ali.....: neredovita rodnost zbog osjetljivosti na temperaturu (nisku) i jako osjetljiva na moniliju. Ajd javi koji je Royal da li pride, summer, majestic,jim,lee,glory,gem..........
...moja iskustva sa sortom nektarine Caldesi 2010 su izvrsna...jedina od sorti nektarina koje imam kod koje je krupnoća i bez prorijeđivanja izvanredna, rodnost UVIJEK dobra, a moniliju rješavam "Signumom" skoro 100%...
 
B

brle

Guest
...moja iskustva sa sortom nektarine Caldesi 2010 su izvrsna...jedina od sorti nektarina koje imam kod koje je krupnoća i bez prorijeđivanja izvanredna, rodnost UVIJEK dobra, a moniliju rješavam "Signumom" skoro 100%...

Uh i ja bi volio da je kod mene tak ali Orion i Venus dolaze u to vrijeme i pokazali su mi se bolji a i bolje se prodaju jel imaju žuto meso :(
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
kupio sam 600 komada sadnica danas. 300kom rani red haven i 300 fayet pa kud puklo. de mi recite ako netko zna kako formirati vreteno,kako rezati kod sadnje,ima različitih isustava pa da čujem i nekoga od vas??
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Objašnjeno ti u knjizi kojoj imaš sve :) Ne da ti se čitati ili si zaboravio :p Ovisi da li imaš navodanjavanje.
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
Objašnjeno ti u knjizi kojoj imaš sve :) Ne da ti se čitati ili si zaboravio :p Ovisi da li imaš navodanjavanje.

nemam navodnjavanje ali ću imati nagodinu ako dođem do vode. ma znam da ima ali ima i različitih iskustava pa pitam,nije knjiga baš sve.
 

graa

Član
Tu od
11 Velj 2011
Poruka
62
našao sam sadnice po deset 9 kn ali samo te dvije sorte,a meni nešto treba početkom 7mj,e sad ajd znaj jel to ta. moram kod čovjeka da vidim odakle je skidao uzorke. usput,ima još po toj cijeni ako nekome treba.


di si to nasao 9kn sadnica??
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
di si to nasao 9kn sadnica??

ja sam kupovao po toliko,inače su od 12-15kn,ovisi o količini,što je također badava,jel trebaš? pošaljem ti broj na pp pa me nazovi ako češ saditi. ima i šljiva 100kom čačanska rana po 13kn ali išlo bi i jeftinije,ima puno a treba se prodati.
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
Uh i ja bi volio da je kod mene tak ali Orion i Venus dolaze u to vrijeme i pokazali su mi se bolji a i bolje se prodaju jel imaju žuto meso :(
...ja sam prije desetak godina imao problema sa sortama nektarina sa bijelim mesom...no s godinama sam i to riješio u maloprodaji...
...i to na zanimljiv način...namjerno sam baš na njih stavio najveću cijenu i naštandu i na tržnici...sada mi više traže njih nego ove sa žutim mesom...
...činjenica jest da su nektarine s bijelim mesom daleko izraženije i bolje arome...

:)
 

graa

Član
Tu od
11 Velj 2011
Poruka
62
svaka cast breskvar, dobra ideja!!!
je li tko od vas misli jos siriti svoje plantaze jer ja se bojim posaditi ako ni vi nemate gdje s breskvom/nektarinm
 

Najnoviji postovi

Na vrh