• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Breskva

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
Oko 900 komada, ovisi koliko ćeš si ostavit za manipulaciju, dal ćeš imat ogradu itd. Prošle godine smo posadili 920 kom na hektar razmak 4x2.5 vaza. Ako te zanima dođi vidjet na lice mjesta :) :) blizu si
...jel imaš koji stariji nasad uzgojni oblik vaza sa istim razmakom sadnje?
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Virovitica, kod tebe je ipak osjetno kvalitetnija zemlja.
Sljedeće godine planiram podignuti 2ha šljiva ili nektarina, no to bi napravio na način da uz duboko oranje, podrivanje i sve klasično dovedem i kombinirku da iskopa jame u koje bi se stavljala pripremljena zemlja te na taj način osigurati uspjeh nasada.
Na nakim djelovima je zemlja dobra samo za cigle raditi. :)

Kad ti je već "zemlja dobra samo za cigle saditi" pukni onda gore i drenažu (cijevnu). Ako ne ležat će ti voda a to voće baš i ne vole.
Osim riže, ali ona nije voće, ha, ha...
 
B

brle

Guest
...jel imaš koji stariji nasad uzgojni oblik vaza sa istim razmakom sadnje?

Imam 5g star, zato sam i posadio tak. Većina nasada u našem kraju je tak posađena (4x2.5) vaza. Mala stabla (max.max.max.3m visine) manje roda (idemo na max 35kg po stablu) jednostavnija rezidba , pljevljenje ,berba i dugovječnija stabla.
 

Nixa

Član
Tu od
24 Kol 2008
Poruka
255
Jedina dobra stvar kod mene je položaj, mislim na visinu i ekspoziciju. Blagi nagib, južna ekspozicija i mraza gotovo da nema, jer ga vjetar raspuše. Čak je i smokva redovito rađala.
Tako da je ta "mikrolokacija" dobra za voće što se klime tiče no ipak samo ako se zemlja priredi na odgovarajući način, inače je sve skupa gubljenje novaca i vremena.

Da li je nektko od vas surađivao sa Fragariom, jednom sam razgovarao sa jednim od njihovih ljudi i znam da otkupljuju i ostalo voće, odnosno da se ne bave samo jagodićastim voćem.
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262






evo malo uzgojnih oblika,ovo je jedan od novijih. radi se o vazi visine do 2,5 metra,dakle sva obrada sa zemlje,urod do 30kg. lijevo na slici se vidi pokus sadnje na razmak od 4metra a desno od 2metra. stablo je imalo provodnicu koja se poslije vadi van. zadnja slika je marelica,odličan uzgojni oblik koji zahtjeva malo više prostora.
 
Posljednje uređivanje:

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
ovo je slika nasada vaze sa manjim razmakom sadnje nego što treba biti ali nisam imao prostora za bolje. na takvoj vazi može biti i do 80kg ploda,ali još sam u tijeku istraživanja posljedaica tolikog prinosa. i takav oblik sadnje s tolikim stablima stane na 1ha 500 komada maksimum,a na vreteno mi je stane do 1600 komada,ali ja sam išao na 1200.



 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
Jasta si bio od pomoci. Zahvaljujem u svoje i breskvicino ime.

oprosti ali to si trebala postaviti na temi o breskvama a ne otvarati temu za to. stvara se pomutnja,to se neradi tako. bez ljutnje. a i da si prolistala temu našla bi sve odgovore.
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Oko 900 komada, ovisi koliko ćeš si ostavit za manipulaciju, dal ćeš imat ogradu itd. Prošle godine smo posadili 920 kom na hektar razmak 4x2.5 vaza. Ako te zanima dođi vidjet na lice mjesta :) :) blizu si

Ne nezanima me sadnja breskve ali me zanima nešto drugo i doći ću obavezno.
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
...ne, New Yersey 58
3kom/kg :)

e kolega nemoj se hvaliti toliko,ima i težih,moja najteža bila 430 grama,znaš ono,dođe čovjek na štand traži 1kg ti mu daš dvije ili tri breskve a on te gleda:lol:....ponovilo se i ove godine:)
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
e kolega nemoj se hvaliti toliko,ima i težih,moja najteža bila 430 grama,znaš ono,dođe čovjek na štand traži 1kg ti mu daš dvije ili tri breskve a on te gleda:lol:....ponovilo se i ove godine:)
...da, al ovo je prosjek :)
 
M

marat764

Guest
....molio bi ako neko zna ponešto o "povratnom rezu"...imam 2-3 breskve u voćnjaku koje su mi pobjegle u vis, a ne bih htio napamet rezat...trazio sam na netu, ali ima jako malo napisano ( čitaj ništa hehe) o tome...pa ako netko ima volje htijenja i želje, bio bih jako zahvalan na odgovoru, POMAGAJTE!!! :)))
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
....molio bi ako neko zna ponešto o "povratnom rezu"...imam 2-3 breskve u voćnjaku koje su mi pobjegle u vis, a ne bih htio napamet rezat...trazio sam na netu, ali ima jako malo napisano ( čitaj ništa hehe) o tome...pa ako netko ima volje htijenja i želje, bio bih jako zahvalan na odgovoru, POMAGAJTE!!! :)))
...najjednostavnije bi, ukoliko imaš u donjem dijelu krošnje jakih jednogodišnjih izboja obraslih prijevremenim grančicama tzv. mlazova ili vodopija odrezati sve grane do iznad njih, a od njih formirati novi kostur tj. nove sekundarne grane...te izboje lako ćeš prepoznati po znatno svjetlijoj boji kore, a debeli su obično 2 cm i više u promjeru...naravno, gledaj da ti izboji rastu na vanjskoj strani osnovnih grana, a ne u sredini krošnje, naročito ukoliko se radi o uzgojnom obliku vaza...
...ukoliko takvih grana nemaš na svakoj preizduženoj primarnoj ili sekundarnoj grani pronađi jednogodišnju mješovitu grančicu koja je izbila najbliže osnovi i odmah iza nje pilom odreži granu...ne boj se drastičnog reza, iduće godine dobit ćeš mnoštvo jednogodišnjih izboja i moći ćeš iznova formirati krošnju
...btw. pronađi na you tube "how to prune mature peach tree" video...
...idući tjedan slikat ću nekoliko takvih primjera i postaviti to na forumu...
 
Posljednje uređivanje:

Najnoviji postovi

Na vrh