• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Breskva

M

marat764

Guest
...najjednostavnije bi, ukoliko imaš u donjem dijelu krošnje jakih jednogodišnjih izboja obraslih prijevremenim grančicama tzv. mlazova ili vodopija odrezati sve grane do iznad njih, a od njih formirati novi kostur tj. nove sekundarne grane...te izboje lako ćeš prepoznati po znatno svjetlijoj boji kore, a debeli su obično 2 cm i više u promjeru...naravno, gledaj da ti izboji rastu na vanjskoj strani osnovnih grana, a ne u sredini krošnje, naročito ukoliko se radi o uzgojnom obliku vaza...
...ukoliko takvih grana nemaš na svakoj preizduženoj primarnoj ili sekundarnoj grani pronađi jednogodišnju mješovitu grančicu koja je izbila najbliže osnovi i odmah iza nje pilom odreži granu...ne boj se drastičnog reza, iduće godine dobit ćeš mnoštvo jednogodišnjih izboja i moći ćeš iznova formirati krošnju
...btw. pronađi na you tube "how to prune mature peach tree" video...
...idući tjedan slikat ću nekoliko takvih primjera i postaviti to na forumu...

...puno hvala na odgovoru, čim se otopi snijeg krećem u napad!!! :supz:
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
...puno hvala na odgovoru, čim se otopi snijeg krećem u napad!!! :supz:

još nešto što je bitno kod toga a breskvar nije spomenuo. ako su ti breskve velike,a predpostavljam da jesu ako su ti već pobjegle u vis. smiješ odrezati,odnosno skratiti samo jednu osnovnu granu na neku nižu,drugu tamo negdje u 5mj kod zelene rezidbe a treću i četvrtu ako imaš takav uzgojni oblik,tek nagodinu,da nebude nismo znali. i naravno obavezno vosak po rezu.
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
još nešto što je bitno kod toga a breskvar nije spomenuo. ako su ti breskve velike,a predpostavljam da jesu ako su ti već pobjegle u vis. smiješ odrezati,odnosno skratiti samo jednu osnovnu granu na neku nižu,drugu tamo negdje u 5mj kod zelene rezidbe a treću i četvrtu ako imaš takav uzgojni oblik,tek nagodinu,da nebude nismo znali. i naravno obavezno vosak po rezu.
...sutra slijede fotke, za početak jedno stablo, najprije neorezano, zatim isto orezano...i vraćeno odjednom povratnim rezom tj. ono što ja zovem "regeneracija Zabok" :)
...postavio bi sad, al baterije su prazne...
...a slikat ću ga i u vegetaciji pod rodom
 
M

marat764

Guest
...sutra slijede fotke, za početak jedno stablo, najprije neorezano, zatim isto orezano...i vraćeno odjednom povratnim rezom tj. ono što ja zovem "regeneracija Zabok" :)
...postavio bi sad, al baterije su prazne...
...a slikat ću ga i u vegetaciji pod rodom

...oooo može može...btw. oni filmići s ytube -a su odlični...skuži se dosta stvari:)
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
...oooo može može...btw. oni filmići s ytube -a su odlični...skuži se dosta stvari:)

da,jedino nemoj sve uzimati baš zdravo za gotovo,pogotovo ono o prorjeđivanju sa strojem.
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
evo Breskvar šalje malo slika od rezidbe,sutra je obećao bolje slike,kako rezidbe tako i rezidbe povratnog reza za sve koje zanima.
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
dane-ajde stavi na imageshacku opciju- 15" monitor -da se bolje vidi

ma probao sam naći kako sam prije postavio pa nemogu naći,nešto mi sad drugo izbaci pa zato. al budem probao zvoniš.
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
brle gledam podatke nadmorske visine i piše da je Cabuna na 320m a Virovitica na 122,pa jel moguće da je tolika razlika? jesmo mi pod brdom ali ipak mi to nekako puno. zato su se tu i sadile breskve uvijek.
 

rajnski

Član
Tu od
22 Svi 2010
Poruka
184
ako se smijem ubaciti...
gdje si ti vidio te podatke da je cabuna ba tolikoj visini? Mislim da to nije točan podatak, eventualno na vrhu brda, ali dolje uz cestu sigurno ne. Meni je jednom čovjek sa nekim đipom koji ima mjerač nadborske visine izmjerio u vinogradu u Cabuni visinu, ne sječam se točno koliko je bila, ali znam da nije bila preko 300 m...
 
B

brle

Guest
ako se smijem ubaciti...
gdje si ti vidio te podatke da je cabuna ba tolikoj visini? Mislim da to nije točan podatak, eventualno na vrhu brda, ali dolje uz cestu sigurno ne. Meni je jednom čovjek sa nekim đipom koji ima mjerač nadborske visine izmjerio u vinogradu u Cabuni visinu, ne sječam se točno koliko je bila, ali znam da nije bila preko 300 m...

Vidio sam to piše 321m ali nema šanse kad za Suhopolje piše 118m
 

rajnski

Član
Tu od
22 Svi 2010
Poruka
184
da i ja kažem da nema šanse, cabuna je dolje kod ceste možda malo više od suhopolja, a na najvišem brjegu u cabuni je možda nekih 250 m, mislim da je tako i pokazao taj uređaj u mom vinogradu koji je na vrhu brda...
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
ja mislim da nije ni 250,prevelika je to razlika u odnosu na viroviticu i suhopolje,to je neka greška.
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
kao što je i obećao,breskvar šalje slike povratnog reza za breskvu. uz dodatak da treba mjesto reza obavezno namazati s voskom.


 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
dane-ajde stavi na imageshacku opciju- 15" monitor -da se bolje vidi

evo to je 15 inča monitor,neznam zašto mi ne nudi opciju da slika bude veća. jel netko zna? probao sam sve one kodove što tamo ima.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Da vas sve pitam, ako špricam bakrom u cvatnji, fitotoksičnost bla bla, fitotoksičan je plod? Može otpasti cvijet i tako to,jel? Ako ne planiram imati ploda, idem samo na uzgojni oblik drvceta, da li primjena bakra ima opravdanje? Hvala. Poz
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
Da vas sve pitam, ako špricam bakrom u cvatnji, fitotoksičnost bla bla, fitotoksičan je plod? Može otpasti cvijet i tako to,jel? Ako ne planiram imati ploda, idem samo na uzgojni oblik drvceta, da li primjena bakra ima opravdanje? Hvala. Poz

zanimljivo pitanje. fitotoksičan je i list,a ako on otpadne onda to baš i nevalja jel. nemam pojma,mislim da nemaš potrebe s bakrom tako kasno,pa imaš zamjenskih sredstava za sve,i jeftinijih u pola čak,tako da sve to skupa nema logike.
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
kao što je i obećao,breskvar šalje slike povratnog reza za breskvu. uz dodatak da treba mjesto reza obavezno namazati s voskom.



breskvar jel mi se to čini ili si ti savijao grane prošle godine,ili je plod učinio svoje?
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
zanimljivo pitanje. fitotoksičan je i list,a ako on otpadne onda to baš i nevalja jel. nemam pojma,mislim da nemaš potrebe s bakrom tako kasno,pa imaš zamjenskih sredstava za sve,i jeftinijih u pola čak,tako da sve to skupa nema logike.

Neće list otpast. To bi morala biti neke žešća koncentracija uree. Nije problem kovrčavost problem je i monilija. Kontam samo zaštitu drveta i lista, izgubio sam godinu pa da forsam vegetativni rast. Poz
 

Najnoviji postovi

Na vrh